Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

DX SW Romania (2000 KHz - 30 MHz), DRM

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#217
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
@SpectralB
Parerea mea, ai nevoie de un plus de semnal, pentru a putea demodula semnalul RRI.

Kuwait in DRM cu doua fire, dipol deschis 2 x 20 m, upconverter si stick sdr.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2USqsDLeoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 07 January 2018 - 12:57.


#218
SpectralB

SpectralB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.04.2007
Salut marsel90!

Multumesc pentru raspuns! La prima vedere, asa ar parea - ca ar trebui mai mult semnal. Asta, pentru ca m-am rezumat doar la a descrie conditiile de receptie. Dar cum o imagine face mai mult decat 1000 de cuvinte, iata mai jos cum receptionam Radio Kuwait (DRM) azi:

Attached File  20180107_124453.png   56.97K   19 downloads

OK. Se observa ca bar-graph-ul S-metrului indica 59+20 dB, da? Pe spectrul emisiunii, se poate observa ca nu exista interferente (posturi de radio pe frecvente adiacente, etc.). Iata mai jos poze cu receptiile DRM ale RRI :

Attached File  20180107_185104.png   58.93K   15 downloads

Attached File  20180106_211910.png   62K   8 downloads

Attached File  20180106_221312.png   63.16K   7 downloads

Attached File  20180106_234111.png   62.97K   6 downloads

Attached File  20180107_073337.png   62.28K   6 downloads

Daca se urmareste indicatia S-metrului, se vede clar ca nivelul pentru RRI a fost peste 59 intotdeauna; de cele mai multe ori 59+10 sau 59+20 dB. Din pricina asta imi este greu sa cred ca e o problema de nivel.
Initial am crezut ca sunt de vina interferentele cu statiile adiacente (se vad pe spectru si unele, care erau pe canale AM alaturate, se si simteau auditiv).

O singura diferenta am mai observat. Radio Kuwait foloseste un Service type A, pe cand RRI foloseste Service type B.
Nu-mi dau seama daca asta conteaza sau nu, mai ales ca citind documentatia aplicatiei DREAM, am observat ca cele doua tipuri de Service sunt specificate la parametrul robustness si ca DREAM ar trebui sa se descurce cu amandoua.

Asadar, spune-mi te rog daca receptionezi in mod curent emisiunile DRM ale RRI si daca esti amabil, versiunea de DREAM si daca ai adaugat ceva particular (codec AAC? ). Eu folosesc DREAM 1.13, ultima varianta care include codecurile (dar nu ultima varianta gasibila pe SourceForge).  Mentionez ca RAdio Kuwait am reusit sa-l decodez si cu SODIRA, fara nici o problema.
Nu si RRI , din pacate...

Multumesc aniticipat !

#219
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Salut,

Din ce vad in pozele tale, se pare ca este semnal, incearca cu dream-2.1.1-svn808, posibil versiunea Dream 1.13 sa fie prea veche. Eu am avut probleme cu Vocea Nigeriei la 15120kHz cu Dream1.14. Cand am trecut la 2.1.1 a mers perfect.

Edited by marsel90, 08 January 2018 - 16:13.


#220
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
O alta transmisie DRM de la Radio Kuwait

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qfFBmHxKusY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#221
SpectralB

SpectralB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.04.2007
Salut si multumesc pentru revenire!
Te rog frumos, spune-mi si mie care sunt conditiile tale de operare?
Adica, ca si receptor SDR, ce model folosesti? Vad ca pe parte software, folosesti HDSDR si probabil ca dupa el, extragi semnalul printr-un pipe virtua (de gen StereoMix) si il aplici la intrarea aplicatiei software pentru decodare DRM (Dream, etc.).
Ma interesa ce echipament ai inainte de HDSDR - adica partea hardware efectiva: receptor home-made sau vreun SDR comercial de gen Flex, Anan, WinRadio sau altele ?
De asemenea, daca poti, as fi interesat sa stiu si ce antena folosesti.

Am fost curios si am aproximat azimutul publicat de radio Kuwait pe short-wave.info , pentru emisiunea in lb. engleza de la ora la care ai facut tu receptia. Acesta este de 310 grade. Apoi am suprapus pe harta Google. Iata ce a rezultat:

Attached File  azimut-310.JPG   35.31K   14 downloads

Se vede ca beam-ul lor trece exact peste Romania, si foarte bine peste zona unde este Craiova si Bucuresti. Asa imi explic consistenta semnalului...

Referitor la problema mea cu RRI, am incercat cu versiunea noua de Dream, dar nu merge. Din pacate nici nu m-am documentat cum sa compilez codecul AAC sub Windows, si inteleg ca versiunile recente de Dream nu il mai ofera inclus la pachet.
Ma mai gandesc la o chestie: s-ar putea ca Bucurestiul sa se afle in spatele antenelor directive pe care le foloseste RRI si atunci ... nu ar fi de mirare SNR-ul foarte prost. Craiova, pe de alta parte, cred ca se situeaza chiar pe direactia beam-ului RRI si atunci, asta ar explica faptul ca il poti decoda lesne.

Sunt curios ce parere ai !
Eventual, poate n-ar strica sa discutam si pe privat putin.

Multumesc !

#222
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Hardwar-ul meu este unul foarte ieftin.

Folosesc un dipol deschis 2 x 20 m, balun 1:1, un upconverter, un filtru de banda si un stick sdr cu tuner rtl 820t.

[ https://s2.postimg.org/3qa0mdf7t/20171211_142225.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s2.postimg.org/tyl5brmgp/20171211_142210.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 09 January 2018 - 11:21.


#223
SpectralB

SpectralB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.04.2007
Salut !
M-am tot uitat la postarea ta #220 .
Clipul respectiv arata ca HDSDR indica la timpul receptiei, ora 9:58PM (mai mult decat sigur, timpul local).
Asta inseamna 7:58PM UTC (GMT).
Daca ma uit in orarul de emisie pentru Radio Kuwait, rezulta ca ceea ce am spus mai sus e logic:
e programat sa emita DRM intre orele 18:00 - 21:00 pe frecventa de 15540 kHz .

Pana aici, totul e (teoretic) OK. Totusi, acum e ora 21:26 local (adica 19:26 UTC/GMT) si pe 15540 KHz nu vad nici un fel de emisiune.
Nici nu aud. Am incercat cu ambele antene (una de 2x10m dispusa in forma de L, si cealalta - FD4, care e asimetrica si are in total 40m).
Calitatile receptorului nu le pot pune la indoiala, pentru ca am lucrat cu statia asta legaturi in telegrafie cu Antarctica, hi :))

Ce parere ai ?
Trimite-mi si mie te rog, daca nu te deranjeaza, un telefon pe PM, as vrea sa ne auzim sa te rog sa incercam cateva receptii impreuna.
Ti-l voi trimite si eu pe al meu.

Cu multumiri,
SpectralB

#224
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Emisia pe frecventa 15540 kHz nu este zilnica, cred ca emit numai o data pe saptamana.  Am mai receptionat ocazional Radio Kuwait si pe 11970 kHz sau 13650 kHz.
Numai frecvneta 15110 kHz are emisie zilnica.

Edited by marsel90, 10 January 2018 - 21:45.


#225
SpectralB

SpectralB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmarsel90, on 10 ianuarie 2018 - 21:44, said:

Emisia pe frecventa 15540 kHz nu este zilnica, cred ca emit numai o data pe saptamana.  
Te salut din nou!
Nu te contrazic, dar ceva nu se leaga. Daca te uiti la orarul transmisiilor afisat pe site-ul short-wave.info, rezulta ca ar emite zilnic si pe 15540 kHz:
[ click aici pentru poza online ] . Am atasat si poza, daca nu merge de pe mediul online.

Attached File  rkuwait-schedule.JPG   44.78K   9 downloads
In coloana "Days", sunt trecute toate zilele (1234567). Nu neg ca e posibil ca radioul sa nu respecte orarul initial si site-ul respectiv sa nu fie informat la timp... dar totusi, in statusul paginii scrie "Page views: 17,258,145" - mi se pare destul de serios...

As fi foarte interesat sa putem comunica, astfel incat atunci cand vei receptiona din nou pe aceasta frecventa, sa trag si eu cu urechea, sa vad daca la mine apare ceva. Nu vreau sa ti se para ciudat ca-ti cer lucrul asta sau ca ma chinuiesc sa verific... dar mai exista o alta variabila care nu se leaga: propagarea radio pe traseul respectiv. Nu-mi este foarte clar cum functioneaza la ora 21 local (19 GMT), avand in vedere relatia Kuwait - Romania, in 15MHz... pentru ca cel putin in benzile de radioamatori de la 14MHz in sus, nu mai poti efectua legaturi la distanta la ora respectiva.

O sa mai stau si eu pe receptie in intervalul 20-23 local (18-21 GMT), dar as aprecia mult sa putem comunica, pentru a ma putea verifica cu ceea ce receptionezi tu.

Multumesc !

Edited by SpectralB, 11 January 2018 - 01:24.


#226
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
17790kHz BBC Worldservice

[ https://s18.postimg.org/oi89nyrll/bbc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#227
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
6030kHz Radio Romania International, Russian Language

[ https://s18.postimg.org/wrzrdeb15/bandicam_2018-02-27_18-26-38-841.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#228
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tUp6FWCn3hU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ixeP4LTkXjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#229
dxfmpanciu

dxfmpanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 31.10.2017
Ceva din Thailanda :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZVVw7wRk4bw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si putin din Beijing :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RYLOad0Vm4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#230
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in seara astam cu radioul meu, in casa, cu antena legata de tevile de la centrala ternica.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TEUBKVk-dFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lGpsP1Kf0RE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rich1974, 19 September 2018 - 20:08.


#231
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
chiar ma intrebam....cum naiba de nu am simtit nici un post de radio din SUA. iata ca in dimineata asta am prins "radio marti" pe 7355 khz. un fel de europa libera pentru cubanezi.

#232
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
noaptea  incepand  cu ora 2.00am  pana dimineata maxim 10.00--11.00am  se poate receptiona vestul salbatic
ziua  la amiaza asia  bubuie cateodata

#233
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in general, pe teritoril nostru, am observat ca se aud cel mai bine statiile din est. radio kuweit si CRI de la kanji-shaibah am observat ca se aud cel mai bine.
stiti ceva de emisiuni interesante, in engleza, ce se pot asculta decent de pe tritoriul nostru? adica, m-ar interesa sa si ascult ceva, nu numai sa pescuiesc asa.
multumesc!

#234
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
de vreo doi ani  urmaresc receptia posturilor  radio transmise in sistem  DRM  cu ajutorul unui radio Himalaya 2009
norocul meu a fost saptamana trecuta  am reusit sa receptionez  timp de  10 minute   sunet curat fara sacadari/distorsiuni eram pe balcon
totul sa intamplat  la ora 21.40pm  sincer m-am bucurat  ca am reusit
semnalul a fost receptionat  cu Himalaya 2009 si antena proprie
Radio Kuwait  15540 kHz

=---------------------------------------------------------------------------------------
cand emite RRI   imi apare pe dispayl  SAFTICA  atat
semnal zero barat
abia abia apare prima liniuta  la bara  de semnal
mentionez ca am incercat variante si variante pentru receptie
cocotat sus pe acoperis bloc p+4
antena fir intins 19m pe axa N-S
antena fir intins 9 m bloc si undita
in afara orasului  cu baterie auto +convertor  12v-230v
atentie radio consuma mult si bateriile se epuizeaza repede  atunci cand se testeaza receptia posturilor radio  in sistem DRM

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate