Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DX SW Romania (2000 KHz - 30 MHz), DRM

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#19
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

View PostBeavix, on Jun 8 2008, 00:49, said:

Ora 0004 EET, 13730 kHz: Radio New Zealand International, emite cu destinatie Pacificul de Sud. Din fericire pentru noi, pasionatii de DX-uri, ajunge un pic si pe aici. Emitator in Rangitaiki, localitate aflata in insula de nord a Noii Zeelande.

Acum pot face si filme: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ri88pePekbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmaresc de cateva zile postul asta. Semnalul are un maxim cam in intervalul 0000 - 0030, dupa care dispare treptat. Emite pana la ora 0500 EET dar n-am reusit sa-l verific mai tarziu de ora 0200.
Felicitari, grozav!

#20
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Radio Veritas Asia 9520 kHz, 14: 26 UTC, in limba Tamil.
Este un radio catolic cu studioul si emitatoarele in Philippines:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kAyGV9lg-Bg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ifivw4zMAEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C2vVI2ondKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hXJztDmZgzY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fc--pNerVW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], adica:

Radio Exterior Espana 17770 kHz
Voice of Nigeria               15120 kHz
Radio Nederland            14981 kHz
Radio Japan                     14940 kHz

IASI, balcon, etaj 3, antena telescopica.

Edited by Anca12, 09 June 2008 - 13:00.


#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai , aleerta .. 25-32mhz -- super tare vin sporadice !!

#23
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ce intra pe frecventele astea?

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
na ca ma intrebai pe mine , eu sunt cu posta , am primit mesaj am dat mai departe !

#25
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Scanare banda 25 metri SW cu GLORIA - Tehnoton.
Balcon, etaj 3, Iasi, antena telescopica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ri4tQJ48qsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce dulce trece de la un post la altul analogicul!

Edited by Anca12, 09 June 2008 - 19:53.


#26
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View PostAnca12, on Jun 9 2008, 20:49, said:

Ce dulce trece de la un post la altul analogicul!

La fel de dulce trec si digitalele care au buton de acord rotativ. Asa e Eton-ul meu. Dupa multi ani am redescoperit cat de comod e sa rotesti un buton in loc sa apesi repetat.

#27
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E intr-adevar mai comoda si mai rapida aceasta varianta cu butonul rotativ.

#28
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qo6-ww2XRWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Jun 9 2008, 14:25, said:

bai , aleerta .. 25-32mhz -- super tare vin sporadice !!
LOOOOOOOOL !!! Pai in fiecare zi vin 'sporadice' d-astea in CB, sa vezi ce misto o sa ne injuram cu italienii la meci, ca astia vin cel mai des si dobitocii fac karaoke pe statie, multa minte au...
O sa-ti pun film sa vezi cum vorbesc cu sporadicul din portabil, partea enervanta e ca acopera localul si d-aia comunicatiile adevarate se fac in ultrascurte, scurtele sunt de joaca : strigi la colegu in 27.225, raspunde Karaoke, apare o rusoaica, un neamt balmajeste ceva si colegul te suna pe mobil ca altfel nu se aude  :D
De asta in CB ca sa te auzi civilizat iti trebuie minim 100 W ca sa treci de propagare, cand nu e,  sunt buni si aia 4 W alocati legal, iar radioamatorii dxmanii de scurte dau cu kw ca sa-i calce pe ceilalti in picioare, e o adevarata jungla pe scurte, e mai multa liniste in FM-ul bucurestean  :D

Edited by rvic77, 10 June 2008 - 13:30.


#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai , si in fm , tu esti copac ,cu 10w nu reuseam sa ajung pe sus pe la mauzoleu .. dao in aia mea de treba .. e mai tare sporadicu ca un emitator ! sau pe timpuri , nu ma auzeam la mumie cap de furtun  ala de italieni si alte zeci popoare ! e nostima treaba !

Edited by Zvartoshu, 10 June 2008 - 13:38.


#31
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Astaseara, la ora 20:00, scanare SW benzile de 31 si 25 metri cu Orbita2, radioreceptor de buzunar, URSS, anul 1972.
Aparatul are 7 tranzistori cu germaniu si receptioneaza undele medii si undele scurte de la 25 la 75 metri. Mai neobisnuit, antena de unde scurte nu este o telescopica, ci bara de ferita interna, aceeasi si pentru unde medii. Am constatat, comparand direct cu un radioreceptor din aceeasi categorie dar cu antena telescopica, faptul ca Orbita2 da o receptie aproape fara paraziti pe unde scurte (antena de ferita receptioneaza doar campul magnetic), deasemenea aparatul este directiv, astfel ca poti separa posturile pe aceeasi frecventa prin rotirea in plan orizontal, ca la undele medii.
Este o placere sa stai culcat pe spate in iarba, la tara, sa asculti cu asemenea aparat fara pretentii ce se propaga de departe.

In premiera, prezint la sfarsit maruntaiele aparatului, inca viu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gPPUPm_rD7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
eu tin sa spun ca mamaia am prins in mana la tara si am verificat ziua in sw , erau cateva posturi si se auzeau super , banda nu era agitata cu fas ca in oras . :P sper ca tu vei ajunge pe tube un bun man la prezentarea radiourilor de o dat' :)

#33
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Am mai vazut acest model de radio nu cu mult timp in urma la cineva care l-a cumparat din bazar de la rusi, e multumit de el intr-adevar receptia e buna atat in in unde medii cat si scurte.

#34
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
De catva timp incerc sa prind ceva statii din asa-numita "banda tropicala", adica spectrul cuprins aproximativ intre 2000 si 5000 kHz. Aici emit multe statii regionale si locale din zona aflata aproximativ intre cele doua tropice. De obicei puterile sunt reduse, de aceea este foarte greu sa prinzi astfel de statii. In plus nici propagarea nu este prea grozava in aceasta banda de frecvente, avand un maxim dupa apusul soarelui pana spre miezul noptii, cu conditia ca receptorul si emitatorul sa se afle cam pe acelasi meridian. Adica apusul sa fie la ore apropiate in ambele locuri. Asta inseamna ca noi putem avea ceva sperante pentru receptia unor statii din Africa. Aseara am prins si eu ceva:

3345 kHz @ 2120 GMT: Channel Africa
Limba engleza, emitator in Meyerton, Africa de Sud. Destinatie: Africa de Sud. Semnal slab, cu fading, dar am auzit clar numele statiei.
La 2124 s-a bagat un operator Morse peste ei. :)

Edited by Beavix, 11 June 2008 - 09:30.


#35
ukrtel

ukrtel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.02.2006
@ Beavix,

seara tirziu sau devreme dimineata eu am receptionat cu Grundig YB400 si antena telescopica:

4800 kHz China 1, programul national (aproape zilnic, dupa ora 20.00UTC)
4885 kHz R. Clube de Para, Brazilia (dimineata devreme)
4915 Khz R. Difusora Macapa, Brazilia
5025 kHz R. Rebelde, Cuba (zilnic, dimineata pina la ora 7.00 UTC in lunile de iarna)
5030 kHz R. Burkina, Africa

acestea fiind statii care se pot auzi destul de des cu un echipament relativ simplu.

#36
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Pe 4800 kHz se auzea si aseara, foarte slab, niste muzica chinezeasca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate