Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sovata

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#127
devara

devara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.08.2009
Subscriu. :rolleyes:
Am fost si eu cam in aceeasi perioada 6-8. Foarte bine, foarte frumos. Cred ca am avut noroc sa nu stau la coada. E adevarat ca nu stiu cum e dimineata, eu mergeam de la 15.00. Frunze pe lac nu am vazut si chiar daca ar fi fost, e inconjurat de padure, ce sa sa pice in el? Coktail-uri cu umbrelute? In schimb am vazut o juna care a iesit cu un pumn de alge din lac si le-a aruncat la tomberon, pe mal. :nonobad: Frate, scoti vegetala din mediul ei natural sa o omori in gunoi menajer? Mare ineptie mi s-a parut. Scuze! Daca cineva vrea apa limpede sa mearga la piscina si gata. Sau in cada de acasa, iaca.

E scumpa intrarea, dar daca folosesc banii ca sa amenajeze zona si sa prodejeze rezervatia, merita. Am apreciat si grija pentru lac, cu acele pauze de scaldat.

In rest, frumos la Sovata...Curatenie, alei amenajate prin padure, lacurile toate sunt o minune, praidul aproape.
Ciuperca mica, restaurantul din coltul Lacului Ursu, e cochet si stilat. Mai este un restaurant, mai spre Lacul Alunis - Dracula. Ma deranjeaza numele, dar e dragut si se mananca bine. Astepti cam mult, si daca mananci peste, s-ar putea sa te cam pacaleasca la cantar.

Un a peste alta, la Sovata e :coolspeak:  :thumbup:

Si mi-am facut rezervare cu vreo 3 saptamani inainte :rolleyes:

Edited by devara, 12 August 2010 - 18:34.


#128
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Salutare,

In prima saptamana a lunii august am fost la Sovata. Am avut rezervare la Hotel Edelweiss. Am ales acest hotel deoarece oferea si mic dejun si avea preturi acceptabile pentru un hotel de 3 stele. Conditiile din camera de hotel au fost ok, zona linistita, dar cam departe de lacul Ursu. Problema a fost tocmai cu micul dejun. Meniul de la micul dejun era foarte sarac, doar oua, salam cu cascaval, lapte si ceai.  Am avut mic dejun de 20 RON de persoana pe zi, dar nu aveai cum sa cheltui suma asta doar daca comandai in fiecare zi oua sau salam cu cascaval. Pana la urma am vorbit cu seful sa luam in unele zile masa de pranz in loc de mic dejun, deoarece eu unul nu pot manca 5 zile numai oua si salam.
In plus chelnerii nu prea vorbeau limba romana, daca le ziceai ceva in plus fata de optiunile din meniu nu intelegeau mare lucru.

Cam asta a fost, nu cred ca as mai merge pe viitor la acest hotel.

In rest statiunea Sovata arata ok, zona de pe langa lacul Ursu este superba.

#129
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009
[/quote]
Fiind intr-un mic circuit prin tara, am poposit o noapte la Sovata. Rezervarea la casa Rubin o facusem pe net, asa ca stiam doar din poze despre locatie sau camere.

Surpriza la fata locului a fost placuta, gazda fiind o domna extrem de amabila, care ne-a oferit sa alegem din mai multe camere, in final alegandu-ma cu un apartament, cu toate ca platisem o dubla cu pat matrimonial. Si asta la pretul de 100 lei/camera.

Casa are 5 camere, toate frumos si elegant mobilate. De altfel, decorul intregii case denota bun gust. Camerele sunt super-ok, parerea mea ca rivalizeaza cu 4*, prin marime, mobilier si curatenie.

Au si 2 locuri de parcare in interiorul curtii si o terasa superba.

Singurele inconveniente sunt faptul ca nu ofera mic dejun si ca locatia este in oraselul Sovata si nu in Sovata-Bai, de care o desparte ceva mai mult de 1 km. Se ajunge insa usor in zona Lacului Ursu, recent amenajata.

O surpriza extrem de placuta modul in care arata astazi Sovata, foarte eleganta si ingrijita, cu destule restaurante care arata foarte bine.

Cu siguranta voi reveni pentru un sejur mai lung, chiar la Casa Rubin.

#130
nnaaee

nnaaee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.04.2006
Stie cineva o harta a strazilor din Praid, please?

#131
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
ce harta? ca e un sat cu drumu` national ce trece prin mijlocu` lui si vreo cateva stradute perpendiculare pe cea principala.

#132
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Cam asa zic si eu. Daca incerci sa localizez vreo pensiune, intreaba, poate stim.

#133
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdevara, on 12th August 2010, 19:33, said:

Subscriu. :rolleyes:
Am fost si eu cam in aceeasi perioada 6-8. Foarte bine, foarte frumos. Cred ca am avut noroc sa nu stau la coada. E adevarat ca nu stiu cum e dimineata, eu mergeam de la 15.00. Frunze pe lac nu am vazut si chiar daca ar fi fost, e inconjurat de padure, ce sa sa pice in el? Coktail-uri cu umbrelute? In schimb am vazut o juna care a iesit cu un pumn de alge din lac si le-a aruncat la tomberon, pe mal. :nonobad: Frate, scoti vegetala din mediul ei natural sa o omori in gunoi menajer? Mare ineptie mi s-a parut. Scuze! Daca cineva vrea apa limpede sa mearga la piscina si gata. Sau in cada de acasa, iaca.

E scumpa intrarea, dar daca folosesc banii ca sa amenajeze zona si sa prodejeze rezervatia, merita. Am apreciat si grija pentru lac, cu acele pauze de scaldat.

In rest, frumos la Sovata...Curatenie, alei amenajate prin padure, lacurile toate sunt o minune, praidul aproape.
Ciuperca mica, restaurantul din coltul Lacului Ursu, e cochet si stilat. Mai este un restaurant, mai spre Lacul Alunis - Dracula. Ma deranjeaza numele, dar e dragut si se mananca bine. Astepti cam mult, si daca mananci peste, s-ar putea sa te cam pacaleasca la cantar.

Un a peste alta, la Sovata e :coolspeak:  :thumbup:

Si mi-am facut rezervare cu vreo 3 saptamani inainte :rolleyes:

Acum sunt la Sovata si sunt destul de multumit de ce am gasit aici. Sunt deacord cu ceea ce spui tu, insa restaurantul Ciuperca Mica este de nerecomandat... nu se gateste deloc bine, am comandat mai multe feluri de mancare si am cam fost dezamagit.

Daca ajungeti la Sovata sa nu uitati sa ajungeti la Hanul Pescarului, situat la 15km. Va recomand pastrav prajit cu mamaliga si mujdei de usturoi. Poate ca nu pastravul este neaparat un motiv, peisajele de acolo te dau pe spate, unde mai pui ca poti pescui cu 15 lei pe ora! pestele prins.se plateste separat daca doriti sa-l.luati acasa...

Hotelul Danubius este o delectare, exista aici un centru spa, de cel mai inalt nivel. cu piscine cu ape dulci, sarate, asezate pe mai multe nivele... Baza de tratament este deasemenea extraordinara, ce sa mai vorbim, ramai masca, insa preturile sunt consistente... si asta acum in Mai.
M-am cazat la pensiunea Speranta, foarte aproape de lacul Ursu si cred ca am facut bine. Am luat un apartament cu doua camere, pentru care am platit 250lei pe noapte cu mic dejun inclus pentru trei persoane si un copil. Vila este impecabila si nu prea am ce sa reprosez gazdei...

Per ansamblu, imi place si cred ca o sa mai vin. Statiunea ofera multe si sclipeste intradevar de curatenie, lucru care se vede mai rar in Ro. Pot sa va spun ca e o statiune destul de scumpa.. am fost surprins sa descopar asta, insa asta e viata, totusi e mai si mai multe locatii erau pline la ora la.care eu am cerut o camera MIERCURI...

#134
madatudor

madatudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.06.2008
Buna,

am fost de curand la Sovata.
Am scris aici:
http://nacajitul.blo...ti-in_9303.html

Sper sa va fie utile.

#135
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
si eu am fost cazat tot la edelweiss, in afara de partea de mic dejun care este mai slaba, in rest este foarte ok. mie mi-a placut f mult sa fiu cazat acolo.
statiunea este si ea ok, iar praid-ul este aproape.

#136
catalina2828

catalina2828

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2011
buna, am facut si eu rezervare pentru parintii mei la sovata la hotel faget cu tratament pt 12 zile. a fost cineva la acest hotel, stiti ceva de conditii?
din cate am citit statiunea este ok, amenajata, intretinuta.

#137
c_d

c_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2007
Nu am fost niciodata la Sovata si cred ca o sa-mi iau si eu o saptamana la hotel Faget in programul acela "O saptamana de refacere" . Are cineva motive sa ma sfatuiasca sa evit acest hotel? Astept raspuns urgent, multumesc...

#138
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
am fost o dată la Sovata și am rămas surprins..e frumos...alte stațiuni ar trebui să fie reconstruite după acest model.

#139
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
pt cine e interesat: am facut un mic rezumat al discutiilor de pe acest topic plus alte info despre Sovata

Sovata
- are o clima subalpină, cu veri răcoroase (temperatura medie în iulie este de 18,5°C);
- lacuri: Ursu (46.000 m2), Aluniș (9.000 m2), Verde (5.000m2), Negru, Roșu, Mierlei și Șerpilor, cu ape clorurate (cu concentrație mare - de la 40 la 250 gr/litru) și sodice, prezentînd fenomenul de heliotermie (vara, temperatura apei variază în funcție de acumularea căldurii solare în apa sărată, apa caldă fiind protejată de un strat de apă proaspată provenită din râulețe, care nu se amestecă cu apă sarată, ci se menține la suprafată, acționînd ca un izolator termic). Acest lucru face ca vara temperatura Lacului Ursu (18,4 m adâncime), cel mai mare lac heliotermal, să varieze între 10-20°C la suprafață, 30-40°C la adâncimea de 1 m și 40-60°C la adâncimea de 1,5 m.
- Stațiunea este indicată pentru tratamentul bolilor ginecologice (insuficiență ovariană, cervicită cronică, metrosalpingită cronică, sterilitate) dar și pentru afectiuni degenerative, inflamatorii și reumatismale (spondiloză cervicală, dorsală și lombară, artroză, poliartroză, dureri articulare, tendinite, tendimiozită, poliartrită scapulohumerală), stări posttraumatismale (dupa operații vindecate la articulații, mușchi, oase, dupa luxații și entorse), pentru boli ale sistemului nervos periferic (pareze ușoare, sechele ale poliomielitei, polinevrite), tulburari endocrine (hipotiroidie, urmare unui tratament endocrinologic), boli cardiovasculare (ulceratii, acrocianoză);

Tratamente:
- Ginecologice
- Afec?iuni degenerative, inflamatorii, reumatismale
- Posttraumatisme
- Afec?iuni ale sistemului nervos
- Tulburări endocrine
- Boli cardiovasculare
- Tratamentele inculd: împachetări cu namol cald; bazine pentru kinetoterapie, instalații pentru electroterapie și hidroterapie; saune; sali de gimnastica medical;
- Tratamentele se pot efectua la baza de lângă Lacul Ursu, la baza hotelului Danubius Sovata sau la baza hotelului Aluni?. Există mai multe pachete de tratament care se pot achizi?iona în sta?iune, în func?ie de afec?iunile dvs. ?i în func?ie de numărul de zile pe care dori?i să le petrece?i la Sovata;

De facut/vazut:
a) Sovata pare un loc perfect pentru a te relaxa cateva zile, si a scapa de agitatia, zogomotul si poluarea orasului plimbandu-te pe aleile sale catre Muntele de Sare sau Lacurile Negre, Verde sau Rosu, toate fiind arii protejate si monumente ale naturii, alegand traseele prin padure catre Lacul Mierlei;
b ) plaje pe malul Lacului Ursu (lacul se deschide in jurul datei de 20 -25iunie) program: 10.00-18.00, deschis in fiecare zi, cu mentiunea ca intre orele 13.00-15.00 nu poti intra in apa pentru ca trebuie lasat sa se produca acel efect "heliotermic", adica incalzirea apei de la suprafata, efect ce asigura calitatea continuua a acestei ape; tariful e de 15 lei (altii zic 20 lei) pe zi (10 lei dupa ora 16:00 ? altii zic 15 lei dupa ora 16:00) iar un sezlong e 10 lei; in weekend este coada mare la bilete, in jur de o ora ca sa intri daca vii pe la 9.30-10.00; sunt foarte multi oameni; se deschide abia din 25 Iunie;
c) plaje pe malul Lacului Aluniș - 15 lei biletul; nu exista pauza de pranz; este deschis in iunie;
d) piscina la hotel Danubius: baza de tratament noua, tot felul de variante de wellness, o piscina normala, una cu apa termala sarata la 37 grade, jacuzzi, sauna;
e) lacuri: Ursu (46.000 m2), Aluniș (9.000 m2), Verde (5.000m2), Negru, Roșu, Mierlei și Șerpilor - sunt marcaje si spre ele si aproape de mers pe jos;
f) plimbare cu trenuletul in jurul statiunii, cam ?-? ora timp in care se povesteste si despre statiune; Biletul este 5 lei. Pleaca de la lacul Ursu.
g) Biserica romaneasca-ortodoxa (?Schimbarea la fata?) din oras;
h) Cel mai popular traseu în Sovata este cel care înconjoară lacurile din sta?iune. Urmând acest traseu, se poate ajunge în scurt timp la Muntele de Sare;
i) excursii la Dealul Saca si la Varful Cireșelu;
j) padurea de langa Sovata (plina de sare) are carari marcate ce inconjoara statiunea;
k) Salina si strandul termal din Praid (6 Km) ? e foarte recomandat sa mergi la strandul cu apa sarata, intrarea fiind 10 lei, iar un sejlong, 5 lei (in 2008).; intrarea la salina e 20 RON (in 07.2010). Nu prea sunt variante de mancare, decat micii de la strand, 1,5 ron; de aici spre Gheorghieni, circa 15 km, cu privelisti foarte frumoase (platoul Bucin); grija mare unde parcati in praid ca se blocheaza imediat rotile;
l) bazarul de arta populara de la Corund/Korund (12 km) - zeci de ateliere de ceramica si artizanat cu produse originale sau aduse din ungaria)
m) Lacul Rosu (75 km);

Mancare:
- Preturile la mancare in statiune sunt putin cam piparate pentru Romania; un  meniu pentru 2 persoane nu am reusit sa-l reducem sub 60 lei;
-"Ciuperca mica" - langa lacul Ursu-mancare foarte buna,servire ireprosabila.
-"Restaurantul Bucuresti" - 100m de lacul ursu,iar mancare excelenta.
-pizzeria "Szarvas" - mai greu de gasit,este in centru langa blocuri.pizza exagerat de buna si ieftina.
- Hanul Pescarului, situat la 15km de Sovata. Va recomand pastrav prajit cu mamaliga si mujdei de usturoi. Poate ca nu pastravul este neaparat un motiv, peisajele de acolo te dau pe spate
- a nu se manca la restaurantul Boema.


Pt cine are la dispozitie mai mult timp si nu vrea sa stea doar in Sovata
:

1.      Sovata ? Praid (11 km) ? Zona turistică Pasul Bucin, DN13B (21 km) ? Bucin (16 km) - Joseni (6 km) - Gheorgheni (7,5 km) ? Lacu Rosu (27 km) ? Bicaz chei (11 km) - Bicaz (20 km) - Ruginesti (21 km) - Poiana Largului (25 km) - Pipirig, Neamț (22 km) - Vânători Neam? (20 km) - Târgu Neam?, Neamț (5 km) ? Humulești, Târgu Neam? (750 m) - Piatra Neamt (45 km) - Sovata (145 km) = total 402 km

are careva idee cum e drumul intre Bicaz-Ruginesti-Poiana Largului-Pipirig?

2. Sovata ? Praid (11 km) ? Corund (11,4 km) - Odorheiu Secuiesc (27,2 km) ? Zetea (10,3 km) ? Vlăhița (24,5 km) -  Miercurea Ciuc (29 km) - Șumuleu Ciuc (1,7 km) ? Lacul Sfânta Ana (56,7 km) ? Baile Balvanyos (14 km) -  Sovata (147 km) = total 335 km

3. Sovata - Cetatea de Baltă (90 km) - Turda, Cluj (85 km) - Cluj-Napoca (35 km) ? Apahida (15 km) ? Târgu Mureș (100 km) - Sovata (55 km) = 375 km

Edited by kimi_ro, 13 June 2011 - 11:00.


#140
eella

eella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.06.2009
Foarte util kimi! Multumim!

#141
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
A fost careva aici ?
http://www.turistinf...ien-c18533.html

Edited by SDN, 15 June 2011 - 20:31.


#142
imasc

imasc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 15.06.2006
Am fost si noi in concediu la Sovata. Am plecat destul de precauti, necunoscand mai nimic in afara de ce am citit pe acest forum, si citind si alte surse online. A fost frumos, ne-am distrat (sarind peste faptul ca fetei i-a fost rau pe masina si s-a trezit in cheile Bicazului, fiind treaza apoi tot drumul pana la Sovata). Ca sa fiu cat mai succint, am preluat pe puncte compendiul facut de Kimi, urmand sa-mi adaug la final diverse pareri personale.
>>a) Sovata pare un loc perfect pentru a te relaxa cateva zile, si a scapa de agitatia, zogomotul si poluarea orasului plimbandu-te pe aleile sale catre Muntele de Sare >>sau Lacurile Negre, Verde sau Rosu, toate fiind arii protejate si monumente ale naturii, alegand traseele prin padure catre Lacul Mierlei;
De acord, locuri foarte frumoase pentru plimbat, pe noi traseele ne-au tinut ocupati vreo 2 zile. Nici nu am exagerat prea mult cu plimbarea, ce-i drept.
>>b ) plaje pe malul Lacului Ursu (lacul se deschide in jurul datei de 20 -25iunie) program: 10.00-18.00, deschis in fiecare zi, cu mentiunea ca intre orele 13.00-15.00 >>nu poti intra in apa pentru ca trebuie lasat sa se produca acel efect "heliotermic", adica incalzirea apei de la suprafata, efect ce asigura calitatea continuua a acestei >>pe; tariful e de 15 lei (altii zic 20 lei) pe zi (10 lei dupa ora 16:00 ? altii zic 15 lei dupa ora 16:00) iar un sezlong e 10 lei; in weekend este coada mare la bilete, in >>jur de o ora ca sa intri daca vii pe la 9.30-10.00; sunt foarte multi oameni; se deschide abia din 25 Iunie;
Tariful era 20 RON/zi, 15 RON copii sau dupa ora 16. Coada nu dura mai mult de 10 minute, dar nu stiu ce sa zic de weekend. Nu am reusit sa re-intram, de la casa nu ne-au lasat dupa ce am parasit strandul. Multa lume, majoritatea statea la plaja sau in apa, se pluteste foarte usor, nici nu trebuie sa dai din maini ca sa te mentii deasupra. Atentie la soare, e nevoie de o sapca sau ceva daca vrei sa stai mai mult in apa.
>>c) plaje pe malul Lacului Aluniș - 15 lei biletul; nu exista pauza de pranz; este deschis in iunie;
Nu am fost, e mai simplut decat lacul Ursu, dar arata bine pe dinafara.
>>d) piscina la hotel Danubius: baza de tratament noua, tot felul de variante de wellness, o piscina normala, una cu apa termala sarata la 37 grade, jacuzzi, sauna;
Cam scump ni s-a parut, 40RON/persoana, dar conditii foarte buna, apa curata, filtrata, bazine speciale pentru copii, etc..
>>f) plimbare cu trenuletul in jurul statiunii, cam ?-? ora timp in care se povesteste si despre statiune; Biletul este 5 lei. Pleaca de la lacul Ursu.
Frumos traseul, fetita noastra l-a facut in fiecare seara, dureaza intre 20 - 30 minute, functie de sofer. Include o prezentare frumusica (romana si maghiara) despre statiune si lacuri, poti vedea multe vile/pensiuni/caze de cazare.
>>h) Cel mai popular traseu în Sovata este cel care înconjoară lacurile din sta?iune. Urmând acest traseu, se poate ajunge în scurt timp la Muntele de Sare;
Fost, vazut, fotografiat.
>>j) padurea de langa Sovata (plina de sare) are carari marcate ce inconjoara statiunea;
>>k) Salina si strandul termal din Praid (6 Km) ? e foarte recomandat sa mergi la strandul cu apa sarata, intrarea fiind 10 lei, iar un sejlong, 5 lei (in 2008).; intrarea >>la salina e 20 RON (in 07.2010). Nu prea sunt variante de mancare, decat micii de la strand, 1,5 ron; de aici spre Gheorghieni, circa 15 km, cu privelisti foarte >>frumoase (platoul Bucin); grija mare unde parcati in praid ca se blocheaza imediat rotile;
Din pacate, noi am ajuns in Praid abia la plecare. Am gasit greu parcare, intr-o curte a unei pensiuni (intrarea e intre 2 cascarabete cu marfuri) ne-a costat 5 ROn, puteam s-o lasam acolo toata ziua. Foarte frumoasa salina, merita vizitata, foarte buna si pentru copii. Am gasit mancare foarte buna la o autoservire, inainte de strand, Gourmand sau ceva de genul ii zice. Am mancat 2 portii acolo :D .
Tin sa remarc mancarea buna de la Ciuperca mica si primirea frumoasa a turistilor. Foarte grijulii, pana si fetita noastra a primit acolo o coroana de hartie, pe care trebuia s-o coloreze si apoi a purtat-o pe cap. Au un mic loc de joaca acolo, o casuta, si niste jucarii.
Auzisem de pe forum ca se mananca bine la Club Dracula. Noi am fost acolo de 2 ori, si am plecat dezamagiti de fiecare data. In prima zi am avut diverse probleme. Intai am comandat o bere rece la halba, pe care mi-au adus-o cu un mic antreu (o musca). Le-am atras atentia, domnisoara careia i-am spus a fost draguta si mi-a luat-o, dar chelnerul care a adus halba noua a avut grija sa mi-o planteze pe revista pe care o citeam...pur si simplu peste revista. Nu mi-a venit sa cred, dar n-am spus nimic. Am comandat o pizza (scria la intrare "cea mai savuroasa pizza"): sa nu faceti aceeasi greseala. Nici nu mi-au adus ceea ce comandasem (cerusem simpla, sunca si mozzarella, mi-au adus cu sunca, ciuperci si masline), dar a fost , cred, cea mai oribila pizza gustata de mine. Nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte. Deci nu luati pizza. 2 ciorbe, un felul 2 (pulpe cu cartofi), pizza, o halba si o salata ne-au costat 85 RON. A doua zi am revenit pentru ca fetei i-a placut ciorba (in alte parti nu-i placuse) si cu speranta ca va fi mai bine. N-a prea fost. Intai, ne-au ridicat de la masa (noi ne asezasem la o masa mare, ne-au pus la o masa mica de 4), apoi in ciorba fetei am gasit doar 2 portii microscopice de carne de pui (la sesizarea noastra ne-au adus totusi o completare). In rest, am observat ca alte cupluri de 2 persoane au fost lasate fara probleme la mesele mari, dar asta e...
Per total, a fost foarte frumos, am fost cazati la vila Sisi, veche, cu paturi care scartaie, dar gazda foarte amabila si prietenoasa. In rest, am remarcat multitudinea de vorbitori de limba maghiara care ne-a jenat putin, dar asta e...Recomand Sovata celor care vor un concediu linistit..

#143
pantea_30

pantea_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2011
BUNA  de curand mam intors de la sovata si am avut ocazia sa canstat ca tarifele ce sunt afisate pe saitu de la sovat referitor la lacu ursu nu sant cele reale din cantra sunt mai mari  este o mizeri de ne descris si pe deasupra te mai si scoate din apa dupa cum vor ei la program,intre orele 14 ai 16 cica sar face curat in incinta locatie dar nu vezi un om care sa faca  curetenie
:thumbdown: Si daca mai ai si norocul sa fii si cu un grup de copii cu dezabilitati mai si vorbesc urat si se uita urat la tine . :deadtongue: :thumbdown:

#144
gigik

gigik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.07.2007
Salutari! Ceva impresii de la cineva care a fost la hotel Alunis? Cazare, mancare, tratament. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate