Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lossless

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Steve9

Steve9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.01.2006
Salut,

din ce am citit am inteles ca daca convertesti o melodie in format Lossless ar trebui sa se auda mai bine asa ca am luat o melodie in format Mp3 128 kbps 44.100 kHz (7MB) si am convertito in format Lossless 871kbps (47.7MB) cu iTunes si nu am auzit diferente sesizabile,
In principiu vreau ca melodia sa se auda cat mai bine, as aprecia niste pareri

#2
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Lossless inseamna literal "fara pierderi". Or, ca sa nu existe pierderi, trebuie ca sursa initiala a fisierelor lossless sa fie un CD, nu un mp3 care deja nu mai contine decat o mica parte din sunetul original, deoarece formatul mp3 este "lossy", adica cu pierderi. Normal ca nu ai auzit diferente, formatul tau lossless ti'a reprezentat perfect sursa, un mp3 amarât la 128 kbps. :D

Daca mai vrei sa incerci fisiere lossless, pune mana pe niste CDuri sau fisiere WAV si converteste'le in FLAC sau ALAC sau in ce le faci acolo cu iTunes si in mp3uri la 128 si 320 kbps si apoi compara'le.

#3
Steve9

Steve9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.01.2006
am mai convertit si din Mp3 in  AAC la 320 kbps si la fel , deci nici o sansa din mp3 sa se auda mai bine ?
de FLAC sau ALAC nu am mau auzit sa vad ce gasesc despre ele

Edited by Steve9, 05 June 2008 - 00:47.


#4
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Nici o sansa ca din mp3 sa se auda mai bine. :) Se ve auzi la fel (daca'l convertesti in lossless) sau mai
rau (daca'l convertesti in AAC sau alte formate lossy.)
FLAC= free lossless audio codec, cel mai raspandit format lossless, gratis, open source.
ALAC = aproximativ aceeasi treaba, facuta de Apple.

Edited by mnezo, 05 June 2008 - 00:54.


#5
Steve9

Steve9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.01.2006
mersi mi-ai dat o veste proasta :)
de FLAC am facut rost acum iar ALAC-u il foloseste iTunes
am inteles ca din .wav se poate mai bine , mai sti alte formate din care sa poate mai mult?

Edited by Steve9, 05 June 2008 - 01:09.


#6
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
CDA :D Adica CDuri audio. Fiserele WAV sunt pur si simplu inregistrari necomprimate din diferite surse, fie microfon, fie CD audio.
Nu stiu ce vrei tu de fapt, asa ca iti dau tabelul asta si sper ca te descurci. Calitatea cea mai buna, pe care cred ca o cauti, o obtii din CDuri transformate in FLAC. Atat. Dar sa stii ca diferente sesizabile pentru un ascultator obisnuit nu sunt intre mp3uri la 320 si CDuri sau FLAC.

#7
Steve9

Steve9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.01.2006
mersi, o sa incerc asa
"ce vreu de fapt"?! cea mai buna calitate stereo(2canale)

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrei calitatea "cea mai buna" pune urechea pe un DVD-A sau SACD. Exista de obicei si varianta stereo si multicanal a albumului pe acelasi disc.

Daca vrei mai bine un pic decat CD poti incerca sa asculti CD-uri audio inregistrate cu HACD si ascultate fi cu un player care stie sa decodeze HACD fie cu WindowsMediaPlayer (care si el decodeaza corect HACD). CD-urile inregistrare in acest mod pot rula si pe un player normal, dar calitatea maxima (comparabila cu 20 bit audio) se obtine cum am zis mai sus.

Insa nu iti inchipui ca pe boxulite de PC poti sa faci vreo diferenta intre formate. Ai nevoie de niste boxe adevarate, un amplificator adevarat si o camera tratata cat de cat acustic (nu niste pereti goi intr-o camera de 3x4metri).

PS: Pentru a stoarce ceva mai mult din mp3 este util Crystalizerul de la Creative - vine cu placile lor de sunet mai noi gen X-Fi sau cu un hack merge si pe cele mai vechi gen Audigy2.

Edited by SuperDuper, 05 June 2008 - 02:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate