Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

30 min. inainte de cutremur(Sichuan)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
http://www.youtube.c...?v= KKMTSDzU1Z4

Acum ceva cu cca 10 minute inainte...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hzVamNQzfYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si una din posibilile explicatii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/InV0cVH6KZc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


cu stima,

O explicatie...mai stiintifica.
http://www.timesonli...icle3981225.ece

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
cineva din b mi-a povestit ca citeva ore inainte de cutremurul din china, pestele sanitar (sau cum se numeste), era agitat si inota la suprafata apei (deobicei statea cuminte pe fundul apei) si dupa ceva vreme l-a gasit sarit din acvariu, mort (logic)...

referitor la teoria conspiratiei din acest caz, am citit undeva ca se pare ca tesla e raspunzator de ce s-a intimplat la tunguska, in siberia: google

Edited by H725, 05 June 2008 - 04:48.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Folosirea și manipularea fenomenelor meteorologice în război este interzisă de Convenția de la Geneva AFAIK. Poate cineva care se pricepe mai bine în domeniu să confirme? Frumos ar fi să știm și dacă actul poate fi interpretat ca ofensiv (în termeni de drept internațional).

Ar fi nasol de tot dacă întradevăr este o conspirație la mijloc. NASOL.

dragoza+ :)

#4
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Am gasit ceva si mai si...
2 Day Prior Phenomenon to the China Earthquake!!!!

http://pinewooddesig...oud-prediction/


cu stima,



>OriginalCopy: :rolleyes:

Attached Files



#5
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
De ce nu intrati voi mai bine aici:

http://forum.softped...t...345124&st=0

Aceeasi tema, la 2 pasi pe topicul vecin.
--------------------------------------------------

Bean says: Nu e o idee buna pe topicul vecin, doarece ceea ce se discuta aici este inca la stadiul de speculatie.
Inca nu stim daca e un cutremur provocat de mana omului.
Deci, discutia ar trebui sa ramana aici.

Edited by Bean, 05 June 2008 - 15:22.


#6
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Provocat/neprovocat,speculatie/nespeculatie...iata ca si NASA cauta interpretari pentru fenomenele observate.
Scopul este prevenirea pierderilor de vieti umane iar mijlocul ar putea fi satelitii GPS dotati cu camere termale de joasa rezolutie care sa monitorizeze
zonele de risc.

Edited by Bean, 11 June 2008 - 11:12.
eliminare bad link.


#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postflaviand, on Jun 5 2008, 13:53, said:

Inca nu stim daca e un cutremur provocat de mana omului.

ba stim, nu e

#8
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai ce le stiu unii pe toate... :)

#9
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postdrgroza, on Jun 5 2008, 12:17, said:

Am gasit ceva si mai si...
2 Day Prior Phenomenon to the China Earthquake!!!!

http://pinewooddesig...oud-prediction/


cu stima,



>OriginalCopy: :rolleyes:
Nu văd ce legătură au norii cu cutremurele. Ba chiar poza a 2-a parcă am mai văzut-o undeva, e un wallpaper, deci e veche de ani de zile.

#10
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

View PostNigel, on Jun 11 2008, 15:40, said:

Nu văd ce legătură au norii cu cutremurele. Ba chiar poza a 2-a parcă am mai văzut-o undeva, e un wallpaper, deci e veche de ani de zile.
Pai treaba e cam asa(Freund):Presiunea formidabila din adancul pamantului inainte de cutremur favorizeaza eliberare de oxigen(din apa) care creaza in roci o puternica incarcatura pozitiva care radiaza la suprafata Terrei.Se creaza astfel o fina fluorescenta,o radiatie in infrarosu si un camp magnetic cu una-doua saptamani inainte de cutremur.Acest pol magnetic pozitiv atrage ionii negativi din atmosfera creind o "incretitura"(dimple) in atmosfera(ionosfera).
Detectarea acestei modificari atmosferice ar implica utilizarea satelitilor GPS(emit si receptioneaza semnale detectand modificarile) si antenele GPS de pe Terra care ar culege datele si le-ar livra spre o alta retea de 20 de sateliti.

Teoria este desigur controversata dar Nasa si o firma engleza vor sa dezvolte proiectul.

Sigur te inseli asupra lipsei de originalitate a pozei in discutie.



cu stima,

Edited by drgroza, 11 June 2008 - 17:10.


#11
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View Postdrgroza, on Jun 11 2008, 17:08, said:

Pai treaba e cam asa(Freund):Presiunea formidabila din adancul pamantului inainte de cutremur favorizeaza eliberare de oxigen(din apa) care creaza in roci o puternica incarcatura pozitiva care radiaza la suprafata Terrei.Se creaza astfel o fina fluorescenta,o radiatie in infrarosu si un camp magnetic cu una-doua saptamani inainte de cutremur.Acest pol magnetic pozitiv atrage ionii negativi din atmosfera creind o "incretitura"(dimple) in atmosfera(ionosfera).
Detectarea acestei modificari atmosferice ar implica utilizarea satelitilor GPS(emit si receptioneaza semnale detectand modificarile) si antenele GPS de pe Terra care ar culege datele si le-ar livra spre o alta retea de 20 de sateliti.

Teoria este desigur controversata dar Nasa si o firma engleza vor sa dezvolte proiectul.

Tot respectul fata de persoanele care se documenteaza si se informeaza cu privire la diverse fenomene.
Totusi as putea sa remarc cateva mici ciudatenii:

Presiunea formidabila din adancul pamantului inainte de cutremur
Cred ca presiunea dinainte de cutremur este exact aceeasi cu presiunea din timpul cutremurului, datorita faptului ca un cutremur este provocat de tensiunile din scoarta si nu de presiunile din adancul Pamantului.

favorizeaza eliberare de oxigen(din apa)
Sunt foarte curios cum presiunea din adancuri elibereaza oxigenul din apa de la suprafata.

oxigen(din apa) care creaza in roci o puternica incarcatura pozitiva
Incarcatura electrica sau de alta natura?

o radiatie in infrarosu si un camp magnetic cu una-doua saptamani inainte de cutremur.
1. Radiatie infrarosu? Asta apare in general la obiectele fierbinti. Bine, orice corp emite o anumita cantitate de infarosu...
2. Camp magnetic, cum?
3. De ce cu una-doua saptamani si nu 2zile?. Este evident ca unele fenomene se petrec mai repede, altele intr-o perioada mai indelungata.

Acest pol magnetic pozitiv atrage ionii negativi din atmosfera
Adica un pol magnetic atrage ioni?
Un camp magnetic ar putea sa devieze ioni, dar sa atraga, poate nu stiu eu inca...

Detectarea acestei modificari atmosferice ar implica utilizarea satelitilor GPS
O documentare simpla asupra functionarii retelei GPS poate releva faptul ca antenele acestora nu analizeaza vreo magnetizare sau ionizare. Din cate stiu, sunt 22 sau 24 de sateliti GPS, mi se pare 22+2 de rezerva, oare de ce iti trebuie 20 de sateliti ca sa transmita altor 20 de sateliti?
Poate doar prin inlocuirea acestora actuali GPS (inlocuirea se face oricum) cu altii mai performanti cu mai multe functii.

#12
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Asadar si prin urmare...
1)Seismul (12 mai-Sichuan) din China a crescut riscul replicilor de-a lungul faliilor situate in zone dens populate din regiune.Cercetatorii au identificat zone de "transfer de stress" intre faliile apropiate.In consecinta zone dens populate(milioane de locuitori) din regiune sunt supuse riscului unui cutremur devastator .Autorii recentului studiu din revista Nature afirma ca  un posibil seism s-ar(putea) produce dupa luni,ani,zeci de ani(7-10 ani in medie).

http://fr.news.yahoo...me-c2ff8aa.html

2)Pentru o traducere "onorabila" asupra teoriei lui Freund vezi aici:
http://www.newindpre...I...;Topic=166
http://www.abc.net.a.../11/2271137.htm
http://geology.about.../a/EQlights.htm

Imi cer scuze pentru greselile ce-mi apartin.As fi interesat de o traducere adecvata a acestei teorii(vezi linkul2)


Cu tot respectul,

Edited by drgroza, 07 July 2008 - 05:42.


#13
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008

View PostNigel, on Jun 11 2008, 14:40, said:

Nu văd ce legătură au norii cu cutremurele.

Nicio legătură directă ; norii însă fac parte din atmosferă și sunt influențați de fenomenele electro- sau termodinamice de mare anvergură care se petrec ca urmare a interacțiunilor energetice intense care au loc în situații sau conjuncturi speciale. Așa cum am mai arătat și în postările din alte topicuri tratând subiecte apropiate,Terra se comportă ca un imens condensator electric sferic,iar această informație are caracter pur științific fiind preluată din cadrul numeroaselor rapoarte și comunicări științifice apărute încă din anii'20 ai secolului trecut,în cadrul comunității științifice internaționale.
Este deci o realitate științifică recunoscută ca atare în mediul oamenilor de specialitate ; de altfel,atât teoretic cât și pe cale experimentală,a fost măsurată valoarea tensiunii și a capacității electrice a acestui condensator natural de dimensiuni uriașe... Atmosfera gazoasă densă ori relativ densă funcționează ca un cvasiizolator electric,corpurile fluidice sau solide (microscopice) încărcate electric (cum ar fi norii sau straturile coloidale) nu au o polarizare sau o încărcare electrică uniformă valoric,geometric sau din alt punct de vedere - și nu influențează în ansamblu funcționarea "condensatorului".
Armăturile acestui inedit condensator sunt - scoarța terestră(încărcată negativ) și stratul ionosferic (peste 80-100 Km înălțime) încărcat pozitiv ; între aceste "armături" diferența de potențial este foarte mare,de ordinul zece la puterea cinci volți (în medie cca.4-5 sute de mii de V,dar poate diferi de la o zonă la alta,funcție și de activitatea solară dar și mulți alți factori).Încă de la finele sec.XIX,două categorii de cercetări și experimente au mers în paralel - cele legate de așa-numiții "curenți telurici" (care la rândul lor reprezintă o altă realitate științifică indubitabilă...) dar și experimentele privind transmiterea și amplificarea unei cantități foarte mari de energie electrică sub forma unui fascicol,prin atmosfera terestră.
În România,primele experimente de această natură au fost realizate cu succes de către cercetătorul C.Văideanu prin 1918 - 1919,acesta de altfel brevetânu-și dispozitivul său "de colectare,transport și descărcare dirijată către țintă" a energiei atmosferice pe o rază de 5 Km(vezi brevetele FR603562 din 1925 și FR524835 din 1921) ; raza de 5 Km a fost cauzată de precaritatea "ustensilelor" cu care a lucrat și experimentat Văideanu la începutul sec.XX.
Cam în aceiași perioadă,experimente asemănătoare erau realizate de către rusul Mihai Mihailovici Filipov și Nikola Tesla.
Mult mai târziu,odată cu debutul "erei spațiale" și mutarea "războiului rece" în cosmos (între 1957 și 1961),chiar la noi în țară,un colectiv condus de către cercetătorul și inventatorul român Nicolae Moraru,a studiat și experimentat o astfel de instalație de transmitere,colectare și amplificare a energiei electrice prin atmosfera terestră,sub forma unui fascicol dirijat cu raza de acțiune de 400 Km.
Scopul militar al acestui dispozitiv este acela de a încărca electric o anumită porțiune-țintă a atmosferei relativ joase pentru a provoca astfel o creștere importantă de temperatură în acea zonă și prin aceasta producerea unor dezechilibre climaterice foarte grave (furtuni violente,ruperi de nori,vânturi puternice sau chiar tornade,etc) ; sau,supraîncărcarea electrică a ionosferei (între 100 și 400 Km înălțime în scopul de a degrada sau distruge sateliții inamici) ; astfel de puncte focale aveau o rază de aproximativ 80 Km și intrarea în acest sector a unei aeronave sau nave cosmice i-ar fi fost acesteia fatală...
Pe măsură ce au înaintat în paralel,experimentele privind "conductorii telurici" pentru curenți de înaltă tensiune,unii cercetători militari au realizat că se pot folosi de caracteristica de condensator electric a Terrei în scopul de "a împușca" în mod dirijat armătura solidă a acestui condensator ; știți bănuiesc,de faptul că un condensator supraîncărcat "se străpunge" deci supratensiunea reușește să disloce și să rupă peretele armăturii...
Exact pe acest principu s-a mers în cazul așa-numitei "arme geofizice telurice" sau "armă geotectonică" - s-a supraîncărcat electric ionosfera într-un anumit punct utilizând o instalație de transport/amplificare focală și totodată într-o anumită regiune din scoarța terestră s-au trimis o serie de impulsuri electrice de extremă putere,de înaltă tensiune și frecvență.
Pentru cei care se întreabă "de unde atâta putere" - le precizez că nu este vorba de o transmisie continuă ci sub formă de impulsuri de scurtă durată și foarte dese,în acest caz puterile ajungând la valori de ordinul gigawaților.
Astfel de impulsuri nu au decât rolul de a crea un "baraj" local care să acumuleze într-o anumită regiune restrânsă pentru o scurtă perioadă de timp energia teluric-electrică naturală care circulă defel prin scoarța terestră.
Realizând o supraîncărcare de mari proporții în armăturile "condensatorului terestru",armătura solidă a acestuia tinde să se străpungă - dacă zona aleasă este chiar în zonele de contact dintre falii,evident că acestea se vor deplasa una față de alta și în rest procesul decurge absolut natural,prin degajarea unor energii seismice care nu sunt create artificial dar care iată, pot fi provocate artificial să se descarce într-un anumit loc...
Pe timpul realizării acestor supraîncărcări electrice deosebit de puternice ale ionosferei și scoarței terestre,au loc tot felul de fenomene terestre și atmosferice interesante : ies din pământ animalele care trăiesc defel la mică adâncime în sol,cerul capătă o luminozitate bizară,se petrec fenomene cerești luminoase asemănătoare aurorelor boreale dar de intensitate mai scăzută și pe o arie mai restrânsă,nori din atmosfera joasă sunt acționați sub puterea tensiunii electrice uriașe dintre ionosferă și scoarță și tind să se fărămițeze și să capete culori ciudate (din cauza ionizării...) și alte fenomene imediat premergătoare mișcării seismice provocate.
Lăsând acum la o parte tehnica de război geoclimateric și geotectonic și referindu-mă la China..,nu pot spune decât că există serioase bănuieli în anumite cercuri privind caracterul provocat al primului dintre seismele majore petrecute recent în China ; celelalte nu au mai fost provocate de nimeni ci au venit "în lanț"... Nu am dovezi și nici nu știu dacă există astfel de dovezi - am preluat și eu ceea ce se discută în mediul de contraspionaj românesc,care la rândul său,este influențat de informațiile venite de la alte servicii-omolog din lume.
Poate sunt doar speculații.În orice caz,tehnica pe care am descris-o mai sus este cât se poate de reală și funcționează. Personal,am putut consulta foaie cu foaie dosarele de cercetare începute în 1963 în România și care conțineau și date mai mult sau mai puțin detaliate privind experiențele similare realizate cu vreo 50 de ani mai devreme de Văideanu,Filipov sau Tesla.
Evident,că nu am de unde să știu eu ce s-a petrecut în China în realitate...Dacă uneori am afirmat că a fost vorba de un atac deliberat și nu o catastrofă naturală - a fost pe baza a ceea ce am auzit de la o serie de ofițeri superiori a căror seriozitate nu o contest... Dar asta nu înseamnă încă nimic... N-aș putea de pildă să vă indic dovezi sub nicio formă privind "atacurile geofizice" din China.
Rămâne deci,sub un semn de întrebare...

#14
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008
Am studiat și eu fotografiile alea cu norii...
Din păcate sunt din perioada de crepuscul,când lumina Soarelui dă cerului tot felul de nuanțe - și asta deja ne împiedică să mai tragem vreo concluzie.
Fărâmițarea norilor la relativ joasă altitudine poate fi cauzată și de o serie întreagă de fenomene atmosferice care nu au nicio legătură cu cutremurele de pământ sau cu acțiunea armelor geofizice - am făcut și mai fac încă aviație,pentru a ști asta din domeniul meteorologiei aeronautice...
Deci fotografiile respective ale cerului,până una-alta,nu spun încă nimic.
Doar dacă,pe timp de zi (luminozitate clară a boltei cerești) se produceau fenomene anormale prin care norii să fii căpătat o luminozitate ciudată,anormală ; sau fenomene cerești luminoase de genul aurorelor boreale,dar la scară mai redusă - abia atunci se puteau utiliza aceste fotografii ca și un început de dovadă,nu dovezi certe.
Dar ce se prezintă acolo ?!! Niște formațiuni noroase fragmentate aflate în lumina crepusculului ...
Păi,astea le poți interpreta cum vrei.Pot însemna orice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate