Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#55
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postbluelaser, on Sep 10 2006, 22:27, said:

Cosco poti sa-mi trimiti ce model de Casio ai?
Vad ca s-a schimbat colectia la ceasurile Casio, asa ca al meu nu se mai vinde cred. Uite aici modelele WaveCeptor de la Casio.

#56
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 02.03.2006
merci cosco pentru link!
pun aici o poza cu ceasurile mele  :)
Attached File  funkwecker.JPG   110.77K   336 downloads

Edited by bluelaser, 18 September 2006 - 17:51.


#57
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
am si eu un weather station TCM, pe care am dat 40 RON si care functioneaza mai mult decat OK: arata temp interioara/exterioara, starea vremii si prognoza.

legat de sincronizare, manual e tare greu de facut, mai ales in timpul zilei dar noaptea se autosincronizeaza! are si un indicator de putere a semnalului. am setat GMT + 2 si e OK.

ceasul arata foarte bine, iar la magazinul de unde l-am luat mai exista si alte modele, de masa, de perete, chiar de mana (am si unul din acesta: analogic, sincronizare, water resistant, pret 70 RON> folosit ca backup la ceasul meu elvetian :P )

marca TCM, locatia Timisoara.

#58
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005

View PostKlaudio, on Sep 19 2006, 14:18, said:

am si eu un weather station TCM, pe care am dat 40 RON si care functioneaza mai mult decat OK: arata temp interioara/exterioara, starea vremii si prognoza.

legat de sincronizare, manual e tare greu de facut, mai ales in timpul zilei dar noaptea se autosincronizeaza! are si un indicator de putere a semnalului. am setat GMT + 2 si e OK.

ceasul arata foarte bine, iar la magazinul de unde l-am luat mai exista si alte modele, de masa, de perete, chiar de mana (am si unul din acesta: analogic, sincronizare, water resistant, pret 70 RON> folosit ca backup la ceasul meu elvetian :P )

marca TCM, locatia Timisoara.
spune-mi , te rog, unde in timisoara gasesc asemenea ceasuri??? seara se sincronizeaza perfect????

#59
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Funcţionează şi în Iaşi.

#60
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Din fericire unele ceasuri sint prevazute cu indicator al puterii semnalului. Ceasul meu nu are asa ceva, asa ca nu pot decit sa banuiesc ca se sincronizeaza.

#61
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

View Postipman, on Sep 20 2006, 08:25, said:

Din fericire unele ceasuri sint prevazute cu indicator al puterii semnalului. Ceasul meu nu are asa ceva, asa ca nu pot decit sa banuiesc ca se sincronizeaza.

Incearca sa fixezi ora cu cateva minute inainte sau inapoi ... Daca se regleaza la ora corecta atunci se sincronizeaza , deci are semnal ... :)

#62
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

View PostSpeedo, on May 18 2006, 10:42, said:

Iata si o schema cu emitatorul de la Mainflingen in zilele de azi precum si un site cu mai multe informatii.

[ http://www.ptb.de/en/org/4/44/442/dcf77_sanlage.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Schematic view of the Mainflingen transmitting station; as inserts: the DCF77 control facilities (on the left), injection into the antenna on the roof of an antenna house, and the transistor transmitter.


Speedo
Am avut curiozitatea si ca mine , banuiesc , multi altii , sa vad unde este localizata aceasta statie ..... Am gasit-o cu ajutorul Google Earth . Puteti vizita coordonatele din coltul stg jos pentru mai multe detali ....

Attached File  New_Bitmap_Image_edited.jpg   115.66K   360 downloads

Orientativ , pentru a realiza dimensiunile reale ale acestui sistem complex de antene , mai jos sunt cateva terenuri de sport , printre ele si 2 de fotbal .... care par foarte mici pe langa terenul ,,de emisie,,.
aceste terenuri pot fii vizualizate doar pe google earth nu si in poza atasata ... si tot pe harta google , la 500m mai sus , exista alti 2 stalpi foarte inalti .....

Edited by a21alex, 27 October 2006 - 00:31.


#63
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.12.2003
Mi-am cumparat si eu un ceas de mana Casio Wave Ceptor acuma cand am fost de Revelion la Viena. Acolo receptiona perfect semnalul DCF77, la fel si la Budapesta, la Gyula si la Oradea, dar la Suceava pauza. Nu receptioneaza nimic. 0. Nada. Si am incercat din cel putin 3 locatii, cum scrie la carte, lasat noaptea cu ora 12 spre fereastra, fara obiecte de metal in jur, etc. ... tot nimic.

#64
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
E straniu, pentru ca la Bucuresti mie mi-a mers cu ceasul meu WaveCeptor (Casio)... bine, nu merge peste tot, dar din întâmplare i-am gasit un loc unde se sincronizeaza bine (doar noiaptea, ziua manual nu vrea). Iar Bucurestiul este mai "departe" de Mainflingen decât Oradea... :)

Eu zic sa mai încerci sa îi misti pozitia, sau daca nu sa te urici dimineata (asa, mai devreme) sus pe bloc si sa încerci sa îl sincronizezi manual, sa vezi daca acolo sus prinde ceva semnal ; in timpul sincrionizarii manuale, pune-l undeva pe jos, nu-l tine în mâna.

#65
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Eu unul imi sincronizez wether station-ul meu radio controlat in balcon.Il las seara jos prin balcon si dimineata este conectat ca-mi arata puterea semnalului.Aparatura electronica influenteaza capaciatatea de receptie a acestora. Asa o noapte iintreaga tre sa gaseasca momentul potrivit bla bla :coolspeak:

#66
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Ar trebui sa mai puna si astia niste repetoare ceva prin Romanica sa bata pana la rusi!  :coolspeak:

#67
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

View Posttao980, on Jan 11 2007, 17:22, said:

Mi-am cumparat si eu un ceas de mana Casio Wave Ceptor acuma cand am fost de Revelion la Viena. Acolo receptiona perfect semnalul DCF77, la fel si la Budapesta, la Gyula si la Oradea, dar la Suceava pauza. Nu receptioneaza nimic. 0. Nada. Si am incercat din cel putin 3 locatii, cum scrie la carte, lasat noaptea cu ora 12 spre fereastra, fara obiecte de metal in jur, etc. ... tot nimic.

Ai reusit ceva? ... Mai insista cu incercarile. E posibil ca teperaturile scazute (+ unezeala, ceata) sa influenteze lungimea razei de probagare a semnaului.

Mi-a atras atentia faptul ca in Vestul tarii aveai receptie buna iar in Est nu si tin minte ca am vazut undeva pe net o harta in care se vorbea de o lungime a razei de actiune cu centrul in Mainflingen, de vreo 1700 KM ... ceeea ce ar fi fost suficient pana la Oradea, Cluj, poate si Brasov dar nu ar fi ajuns pana la Suceava.

Acum pe acesta animatie vad ca se discuta de 2000 de KM: http://www.g-shock.d...c_demo_euro.swf dar cu toate astea, Estul tarii noastre ar fi cam limita de probagare a demnalului. Asa ca as lua in discutie aspectul cu conditiile meteorologice pentu lipsa de semnal la Suceava.

#68
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postvladut_v, on Feb 23 2007, 17:33, said:

Estul tarii noastre ar fi cam limita de probagare a demnalului. Asa ca as lua in discutie aspectul cu conditiile meteorologice pentu lipsa de semnal la Suceava.
Din pacate nu mai stiu daca am reusit sa sincronizez ceasul când am fost pe litoralul Marii Negre... dar stiu sigur ca la Bucuresti merge bine-mersi. :)

#69
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
cat costa si unde gasesc un ceas casio cu sincronizare atomica in romania???

#70
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ceas atomic in US (1 sec la 15 milioane ani): http://www.time.gov/...stern/d/-5/java
Emitatorul este situat in muntii Colorado, are 50kW si frecventa 60kHz.
Ceva istoric despre radiodifuzarea timpului pe glob: http://www.ntp-time-...omic-clocks.htm

#71
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Cei ce au aparate sau ceasuri ce se sincronizeaza cu emitatorul din Germania...
Mai receptionati semnal? Eu de vreo luna nu mai reusesc nicicum sa-mi sincronizez statia meteo...

Edited by a21alex, 28 March 2007 - 13:05.


#72
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Posta21alex, on Mar 28 2007, 13:04, said:

Mai receptionati semnal? Eu de vreo luna nu mai reusesc nicicum sa-mi sincronizez statia meteo...
La mine în Paris merge foarte bine receptia, deci statia de la Mainflingen emite OK.

Edited by Cosconor, 28 March 2007 - 16:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate