Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DCF, clock radio transmis de la Mainflingen!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#19
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Ideea e ca ceasul meu o ia cam 1 minut la 2 luni razna...

Ceasul RTC vine de la circuitele de sincronizare SDH, care au o sursa atomica de back-up, si sursa primara GPS, dar n-am "fix", deci iese din calcul.

1 minut la 2 luni  :eek: mi se pare cam de nasol... un ceas care are o astfel de sincronizare (adica unde conteaza aproape fiecare secunda) ar trebui sa aiba si el o acuratete mai are...  :0

Ceasul RTC cel de la 958 e OK! Cel de pe Caller ID e pur informational pentru ca centrala nu trimite decat ora si minutul... deci poti sa ai un +/- de 59s

Tot la categoria asta as mentiona si ceasul de pe telefoanele  Zapp - unde nu ai nici o posibilitate de a regla ceasul... Acuratetea fata de RTC fiind de +/- 5s. Sistemul e super misto la schimbarea de fus orar.  :D

Referitor la acele ceasuri cu sincronizare, ar fi foarte nasol daca nu poti sa schimbi fusul orar si sa mergi dupa ora Germaniei...  :(

#20
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
N-ai inteles gor, de fapt n-ai citit cu atentie, am eroarea aceea cand nu am semnal de sincronizare si ceasul merge pe quartz-ul intern.

Greets,
Speedo

#21
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by Speedo
N-ai inteles gor, de fapt n-ai citit cu atentie, am eroarea aceea cand nu am semnal de sincronizare si ceasul merge pe quartz-ul intern.

Sorry! Tu nu ai inteles... ma refeream sa aiba si el un "mecanism" cu o acuratete mai mare... ca doar sistemul de sincronizare nu a fost introdus la acel ceas doar pentru ca are aceasta eroare ci pentru a fi ma precis.

#22
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by gor

Referitor la acele ceasuri cu sincronizare, ar fi foarte nasol daca nu poti sa schimbi fusul orar si sa mergi dupa ora Germaniei...    :(

E nasol pentru noi...
Vesticii (inclusiv englezii, care au -1h fata de Germania) nu au astfel de probleme.
Eu am ceva din prima generatie (Made in U.S.A) si nu am optiuni referitoare la fusul orar!
Cele facute pentru englezi sigur au optiuni...

P.S. Intr-adevar,
fara sincronizare radio nu sunt deloc precise, ceasurile si statiile meteo de ''masa'', care au acest tip de ceas...
La Meteo (legatura cu termometrul si senzorul extern tot prin radio e - max. 10M...fata de baza)  imi ghiceste in proportie de 70-80%!

#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
La al meu se poate seta ora locala +-3h fata de GMT, super cool. Eu zic ca eroarea de 1-2minute la asa mare interval e OK, am un prieten care are un ceas ce o ia 15 minute pe saptamana daca n-are semnal.

Pe perete am un Junghans clasic, fara sincronizare, care merge incredibil de exact.

Mi-as lua tot de pus pe perete un Mondaine, model Swis Railway Station, super cool. Da asta e off-topic. :)
[ http://www.mondaine.com/root/all/pics/A990.CLOCK.16SBB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Greets,
Speedo

#24
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
oare merge si la ceasuri mecanice? :D

#25
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ca tot am gasit thread-ul asta, am si eu un ceas de mâna Casio Waveceptor, care se pune la zi cu emitatorul de la Mainflingen. La Paris merge fara nici o problema, dar în Bucuresti e altceva : nu am reusit deloc sa îl pun la zi manual, dar în fiecare noapte, se punea la zi singur (face update automat la orele 2, 4 si 6 dimineata), su semnalul receptionat era maxim (are si indicator de puterea receptie a semnal-ului !). :yeah baby

[ http://www.casio-europe.com/fr/_images/watch/LWV-100D-2AVER.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Punctulete din partea superioara a ecran-ului indica puterea de receptie a semnal-ului !  :P

#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Fain ceasul.
Am vazut in Brasov ceasuri de mana Junghans (DCF) la un pret de aproximativ 6.000.000 lei!
Daca mi-as lua, as prefera modelul cu baterii solare ( ceva mai scump), dar parca nu as renunta la actualul ceas...

P.S. In Brasov am semnal doar noaptea si dimineata...

#27
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, mai era un model Waveceptor cu baterie solara la 210€. Al meu a costat 130€.

#28
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt cele mai bune alea, practic nu ai treaba cu ele cativa ani buni...
Apropo (sper sa nu se supere Speedo pentru off-topic), cati ani functioneaza o baterie solara, pentru ceasuri?

#29
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Nici o idee... Speedo ? :love:

#30
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
wayyy offtopic dar, asta e cel mai vechi thread in functiune de pe softpedia :)

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
@AcidMan:
''wayyy offtopic dar, asta e cel mai vechi thread in functiune de pe softpedia ''

Sa-i cantam MULTI ANI TRAIASCA? :D

Si acum on-topic...
Va zic o chestie verificata 100%, semnalul creste considerabil daca va departati de oras, mai exact de aglomerarile urbane si zonele industriale!
Este foarte corect cand se spune ca sunt surse de bruiaj... in cazul meu, aveam la oras (zona blocuri, etaj superior) semnal doar intre anumite ore (dimineata si ocazional noaptea) iar acum, in camp deschis, am semnal aproape la fiecare incercare de sincronizare!!!

Edited by r@zvan, 08 May 2005 - 13:07.


#32
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Asa este. Am încercat la Bucuresti, si în mod manual nu vrea deloc sa se puna la zi în casa. Dar i-am gasit un loc unde daca îl las noaptea se pune singur la zi, si cu semnal maxim (am liutze care reprezinta puterea semnalului). In acelasi loc, ziua, nu vrea sa se puna la zi.
La Crâmpoia, nici o problema, îl pui la zi unde vrei si când vrei. :P

[ http://www.casio-europe.com/fr/_images/watch/LWV-100D-2AVER.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
@Cosconor, cat costa asa ceva?
Nu imi vine sa las ceasul actual, dar sunt curios cat mai costa acum un Casio cu reglaj ora prin radio

P.S. Si la mine e la fel... sunt liniute de semnal exact ca la GSM

#34
RF_head

RF_head

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.08.2004

r@zvan, on May 8 2005, 13:04, said:

Si acum on-topic...
Va zic o chestie verificata 100%, semnalul creste considerabil daca va departati de oras, mai exact de aglomerarile urbane si zonele industriale!
Este foarte corect cand se spune ca sunt surse de bruiaj... in cazul meu, aveam la oras (zona blocuri, etaj superior) semnal doar intre anumite ore (dimineata si ocazional noaptea) iar acum, in camp deschis, am semnal aproape la fiecare incercare de sincronizare!!!

<{POST_SNAPBACK}>


la 77,5 Khz ar trebui sa va fie clar ca merge mai bine intre dealuri.
surse de bruiaj la 77,5 Khz, cate vrei -- in Ro ajunge un semnal varza, mai ales dincolo de munti. blocuri, fier-beton :death:  

daca vreti sa va luati asa ceva, verificati intai daca ceasul respectiv se poate regla manual (optional) si daca i se poate ajusta time zone.

#35
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005

r@zvan, on May 8 2005, 20:33, said:

Nu imi vine sa las ceasul actual, dar sunt curios cat mai costa acum un Casio cu reglaj ora prin radio
Asta e 6 milioane.

#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Ok, thank's!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate