Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

A auzit cineva de o asigurare gen pilonul IV !?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
Zilele trecute ma contacteaza un agent (ma rog ~ era o ea  ;) ) si zice ca ma suna pentru ca m-a recomandat un ciumpalac de preten cum ca as fi o persoana seriasa si ma intreaba "ce planuri de viitor am" de "siguranta financiara" de ... blabla mai stiu eu ce indruga ea acolo ... normal ca nu am vorbit la telefon asa ca a ramasa sa ne intalnim !!!!

... normal ca nu eram convins mai ales dupa felul de abordare ~ dar a insistat tipa asa ca a urmat o intalnire ... zici ca era un agent de la amway sau mai stiu eu ce sectant care incerca sa-ti spele creeru cu nustiu ce idee preconcepute bagate in capu lui ca daca incercai sa-i pui tu intrebari mai incomode dar care defapt te intereseaza ca pana la urma is banii tai .... se incurca sau o lua pe ocolite si tot la poezia lui ajungea  ~  <_<

Ideea e ... ca programul se numeste "Plan Unit-Linked de tip SIGMA" cu asigurare DELTA ... si este vorba de AVIVA !!!
Acuma ~ eu am cautat pe net dar nu am gasit nimic concret ~ nici macar pe saitu lor, decat niste chestiuni generale ... vorbe !!

In mare ideea nu e rea ~ chiar m-ar tenta la urma urmei ... fiind vorba atat de o asigurare pe viata cat si de o pensie privata cu acumulare de capital unde poti baga cati bani vrei si cica se poate sa si scoti la un moment dat cu consecintele de rigoare !!!  ~ dar modul de abordare, lipsa de informare exacta, faptul ca plate se face in RON pentru mai bine de 30 de ani (cand noi poate o sa trecem la euro in 5-10 ani) ,  graba cu care se doreste sa semnez odata actele  :huh:  ~  imi cam dau de gandit !!

careva din voi stie mai multe ?  :huh:

Edited by Bismarck, 04 June 2008 - 08:33.


#2
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View PostBismarck, on Jun 4 2008, 09:31, said:

careva din voi stie mai multe ?  :huh:

cam despre asta e vorba ....
cine imi da si mie un sfat !!
se merita? ca asta ma bate la cap de numa !! mai are putin si imi spala creeri ... nu de alta da nici nu arata rau  :lol:

Edited by Bismarck, 04 June 2008 - 09:36.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
tot FAQ-ul ala poate fi sintetizat intr-o singura intrebare, copiata de acolo: "Cum pot plati primele? ".

tot ce vad eu acolo e ca trebuie sa dai bani, nimic in schimb despre modul in care ii vei primi inapoi.
dar daca aia arata bine, mergi inainte, ce se poate intampla! :)

#4
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View Post_Smiley_, on Jun 4 2008, 10:41, said:

tot FAQ-ul ala poate fi sintetizat intr-o singura intrebare, copiata de acolo: "Cum pot plati primele? ".

tot ce vad eu acolo e ca trebuie sa dai bani, nimic in schimb despre modul in care ii vei primi inapoi.
dar daca aia arata bine, mergi inainte, ce se poate intampla! :)

pai exact asta am intrebat si eu ... ca doar sunt banii mei ~ dar crezi ca mi-a zis ceva concret !? a zis ca imi asigura dar nu garanteaza o profitabilitate de 7.5% pe an (adica poate fi mai mare sau mai mica ~ ce usor e de zis) ... dar ce fac daca inflatia trece de 6-7 % ? cu ce ma aleg daca platile le fac in RON !!??
intr-un fel as investi pentru batranete ... dar ma gandesc ce avantaj ca investesc altii ~ cand la fel de bine pot sa adun eu niste bani si cand se face o suma mai mare pot sa-i investesc sigur ... in functie de cum merg treburile !!!

asa ca sunt in marii dubii !!! dar zilele astea tre sa ma hotarasc ....

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
cum adica iti asigura dar nu garanteaza? de asta n-am mai auzit :)

#6
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
este o asigurare de tip unit-linked
principala componenta este investitia si in functie de cat risti (in functie de programul de investitie) castigi mai mult sau mai putin...in acest tip de asigurare se pun mai putin accentul pe protectie in sine si mai mult pe investitie...

depinde de tine ce vrei, dar eu de la ei as alege altceva...eventual o asigurare traditionala, mixta, cu componenta de protectie si de investitie in acelasi timp, ca asa stii ca ai niste bani in caz de deces sau invaliditate sau ca iei niste bani siguri daca esti in viata la finalul contractului. la sigma, lucrurile sunt mai riscante, dar e adevarat ca si castigurile ar putea fi pe masura...

#7
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View Post_Smiley_, on Jun 4 2008, 11:31, said:

cum adica iti asigura dar nu garanteaza? de asta n-am mai auzit :)
m'da m-am exprima gresit ... scuze ... era vorba de randamentul anual estimat "nu garantat sau asigurat" care cum spuneam poate fi mai mare dar si mai mic !!!
am mai vorbit cu unii, cu altii si imi zicea careva imi zicea ca are o asigurare unde prin contract e garanta o crestere de 5% ... adica poate fi mai mare de atat, dar mai mica in nici un caz ... E ~ astia nu zic nimic de minim !!! doar estimativ (mediu ma gandesc) dupa nustiu ce calcule si estimari ale lor ...

Edited by Bismarck, 04 June 2008 - 11:04.


#8
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
ok ! am vost, am vazut m-am lamurit !!

1. Nu am nevoie in plus de o cheltuiala pentru asigurare de viata ~ este in primul rand un cost nu o investitie iar banii investiti daca e sa dau ortu popii tot raman familiei ~ siguru avantaj al asigurarii de viata e ca beneficiaru ia mai multi bani daca daca mor mai devreme :D

2. Nu vreau sa fie in lei ~ peste cativa ani vor disparea si cat castig s-ar putea sa pierd la inflatie.

3. Vreau ca asigurarea sa fie mai flexibila nu pe un termen stabilit de ei (la pensionare) ... sa pot face pe 10-20 de ani, sa ma pot retrage oricand si sa pot "injecta" bani cand vreau ~ pentru a avea cu adevarat beneficii din asta !!! de exemplu nu e totuna sa se adune 2.000 de euro in 3-4 ani si abia apoi sa ai castig in urma lor sau sa-i bagi sa zicem pe la inceput in primi anii si ei sa lucreze timpe de 20 !!!!

am ales tot de la aviva programul de investitii TETA ... poate sa zica cineva daca e OK sau sunt variante mai bune !?
~ ca si minus ce nu mi se pare ok la astia de la aviva e ca in nici un program, asigurare sau altceva nu ofera o rata minima de castig sau un venit minim garantat in acel contract care vine semnat  ~ cum am auzic ca ar fi la altii ~gen 4-5% !!! ... in schimb ei calculeaza totul la o rata de crestere estimativa undeva la 7.5% ~ dar cum si spune ... totul e estimativ la ei ~
or cu economia din zilele noastre nu poti fi sigur ~ in 10-20 .... daca de acuma da semne de slabiciune (in plan mondial ma refer) !!

este totusi o oinvestitie pe termen lung si nu vreau sa ma grabesc sa iau o decizie ... oricum sunt sceptic din fire cu privire la astia ~ dar totusi ... daca afara asa functioneaza treaba de o gramada de ani noi de ce sa nu evoluam si sa ne incapatanam in continuare !?

#9
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
so .... nimeni nimic de comentat ? sau vre-un sfat ceva !?  :rolleyes:

#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

View PostBismarck, on Jun 5 2008, 17:05, said:

so .... nimeni nimic de comentat ? sau vre-un sfat ceva !?  :rolleyes:
Eu mi-am facut pensie privata la Bcr si stiu de cand am semnat contractul cati bani voi avea pe luna. Daca BCR-ul se va misca bine imi vor da si beneficii plus ca ei garanteaza ca banii nu vor fi afectati de inflatie pentru ca le da si dobanda. Cert e ca fara ele nu vom mai putea trai. Asta se cheama pilonul IV

#11
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006
nu stiu cum e la aviva, eu am vorbit cu cineva de la ing... tot cam ce zici tu am auzit si eu...
ca nici un castig nu e sigur, ca poti sa castigi sau sa pierzi... [ei nu pareau sa aiba vreo raspundere...]

cand a fost sa zic ca am fost la doctor si pt ce boli, tanti mi-a zis ca acolo nu  trebuie sa zic nimic, daca vreau sa se aprobe asigurarea...
eu am zis:'tanti, pai, poate, dupa ce mor, daca mor, refuza firma sa plateasca asigurarea familiei... ce se fac ei atunci?', iar tanti a zis ca sa nu-mi fac griji ca o sa se descurce ei...

m-am gandit eu un pic si-am hotarat ca de descurcat s-or descurca ei si fara asigurare, asa ca am zis 'pas!'...
asta le-ar mai lipsi, sa-i las sa se mai certe si cu societatea de asigurari...

in final, am hotarat ca o sa economisesc si o sa investesc fara ajutorul firmei de asigurari...
n-o fi cel mai destept lucru, dar e mai sigur...
plaiurile mioritice au particularitatile lor... prietenii stiu de ce...  :P

#12
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
m'da asa e ... e funny si nu prea  :D
cert e ca unele tari capitaliste au evoluat mult tocmai datorita acestor gen de "afaceri" adica te legai singur la cap sa platesti o suma anume de bani in fiecare luna fara sa datorezi ceva cuiva  ... astfel ei adunau o caruta de bani care normal ii investeau si toata lumea avea de castigat ...

in zilele noastre ~ si la noi in romania nu prea vad cu ce se pot ocupa asiguratorii astia ca fara pile relatii si multa mita nu ai cum sa inmultesti bani in tara asta  ~ iar la bursa ce sa mai ... ca si la loterie ~ !! ..

plus ca investitia e pe termen lung ~ pana la pensionare ~ nu inteleg de ce trebui sa ma leg la cap daca nu ma doare ? daca vreau sa economisesc de ce nu pot pune la fel de sarguincios lunar la banca o anumita suma cat imi pot permite (si nu cat sunt <<obligat>>) iar dupa ce se aduna o suma frumusica normal ca si din dobanda o sa castig mai mult DAR ~ pot la fel de bine sa investesc acei bani cu manutza mea ... unde vreau si cum vreau ~ si pot la fel de bine sa castig mai mult de cat imi ofera ei ~ ca eu poate o sa stiu sa dau mita si spaga atunci si acolo unde trebuie  :ack:

oricum ~ aproape imposibil sa ma mai poata convinge careva sa dau banii mei la o astfel de companie dupa ce am luat si studiat piata si cu ce se mananca treaba asta ~ de aici si insistenta agentilor astora ... sa semnezi cat mai repede ca sa nu prinzi sau sa te razgandesti cumva ... :D blablabla

#13
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBismarck, on Jun 4 2008, 11:08, said:

pai exact asta am intrebat si eu ... ca doar sunt banii mei ~ dar crezi ca mi-a zis ceva concret !? a zis ca imi asigura dar nu garanteaza o profitabilitate de 7.5% pe an (adica poate fi mai mare sau mai mica ~ ce usor e de zis) ...

Cu alte cuvinte, garantat e ca vei plati, pentru ca daca ai intrat in hora trebuie sa joci. Atit timp cit nu iti sint prezentate informatii exacte, mai ales situatiile mai nasoale pentru tine (profitabilitate mica, faliment, deces, etc.), nu ai de ce sa semnezi asa ceva.

#14
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
faliment NU ...ca nu au voie sa dea faliment! fiecare asigurator e re-asigurat de altul! si oricum totul e reglementat de stat! fiecare institutie trebuie sa aiba o suma de rezerva ca sa poata acopi retragerile tuturpor deponentilor la un mom. dat!

bismarck ce nu te-a lamurit agenta? cati bani vei lua pe luna? nu avea grafice? in 2012 se face oricum comversia la E!

#15
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View Postjamalex2000, on Jun 23 2008, 12:06, said:

bismarck ce nu te-a lamurit agenta? cati bani vei lua pe luna? nu avea grafice? in 2012 se face oricum comversia la E!

  poate să-mi dea graficele lu pește ~  atâta timp cât în contract NU GARANTEAZĂ nici măcar o creștere a investiției de 1% ... cu alte cuvinte în graficul respectiv era o creștere dată de niște estimări ale lor de 7,5% și una (de zile negre) în care creșterea era 0 (zero) și unde normal ca aveai de primit mai puțini bani decât ai dat pentru că e normal să aibă și ei niște costuri !!!

normal ca agenta mi-a explicat că așa ceva este imposibil și că totimpul o să fie o creștere petru că nu ? ei sunt singurii care au o experiență de 300 de ani (cică) și că așa ceva nu s-a întâmplat niciodată ... și eu i-am spus frumos că atâta timp cât în contract nu scrie nimic poa să-mi spună că, crește de 8 ori - ca și la caritas că eu tot nu cred ...

și ce nu mai îmi place în atitudinea lor este modul de abordare ... insistența ... adică ei zic că e spre binele meu și îmi spală creeri cu tot felu de tâmpenii ~ dar să fim serioși ~ dacă e așa cum povestesc eu trebuia să umblu și să mă rog de ei .... pentru că in fond și la urma urmei totul e pană la bani ~ cum alții se "roagă" de bănci să le dea bani așa și aștia mai școliți se joacă cu mintea ta să le dai bani ... or să dai e una ~ să primești e alta ....

#16
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

View PostBismarck, on Jun 23 2008, 12:44, said:

poate să-mi dea graficele lu pește...

Vezi ca ti-a mai spus un forumist mai sus :thumbup: , la BCR e divizie de asigurari de viata si au produse cu crestere certa (suma de primit pe luna ca pensie este stipulata in contract si este suficient de mare fata de ce platesti) nu estimari si alte prostii gen ing,aig,aviva.

#17
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

View PostBismarck, on Jun 23 2008, 12:44, said:

poate să-mi dea graficele lu pește ~  atâta timp cât în contract NU GARANTEAZĂ nici măcar o creștere a investiției de 1% ... cu alte cuvinte în graficul respectiv era o creștere dată de niște estimări ale lor de 7,5% și una (de zile negre) în care creșterea era 0 (zero) și unde normal ca aveai de primit mai puțini bani decât ai dat pentru că e normal să aibă și ei niște costuri !!!

normal ca agenta mi-a explicat că așa ceva este imposibil și că totimpul o să fie o creștere petru că nu ? ei sunt singurii care au o experiență de 300 de ani (cică) și că așa ceva nu s-a întâmplat niciodată ... și eu i-am spus frumos că atâta timp cât în contract nu scrie nimic poa să-mi spună că, crește de 8 ori - ca și la caritas că eu tot nu cred ...

și ce nu mai îmi place în atitudinea lor este modul de abordare ... insistența ... adică ei zic că e spre binele meu și îmi spală creeri cu tot felu de tâmpenii ~ dar să fim serioși ~ dacă e așa cum povestesc eu trebuia să umblu și să mă rog de ei .... pentru că in fond și la urma urmei totul e pană la bani ~ cum alții se "roagă" de bănci să le dea bani așa și aștia mai școliți se joacă cu mintea ta să le dai bani ... or să dai e una ~ să primești e alta ....

Te felicit pentru ca nu te-ai lasat pacalit
Totusi puteai sa-ti faci si in euro si dc nu ma insel chiar si in $.

Faza e ca eu am lucrat la astia de la Aviva si am vazut ce produse au. Unul mai prost ca altul. Singura chestie tare pe care o au este gama de produse care includ asigurare medicala, in rest nu se merita.
De ce? Pentru ce ai zis si tu:
-nu ti se asigura o crestere sigura
-atentie, evolutia dobanzii poate fii si negativa
-dobanzile programelor lor de investitii nu depasesc 7-8%, si asta in cel mai bun caz, in timp ce la banci dobanzile sunt mai mari
-daca vrei sa renunti la ei in primii 2 ani(sau primul, nu mai tin minte exact) pierzi tot ce ai dat pana atunci, iar apoi(in primii 7 ani, aproximativ) suma pe care ai ridica-o ar fi mult mai mica decat ce ai depus tu, nu mai zic de inflatie

L.E: Nu vreau sa se creada ca fac antireclama, pentru ca sunt sigur ca la toate companiile astea e la fel, pentru ca toate lucreaza dupa aceleasi principii si acelasi sistem

Edited by tziggy, 24 June 2008 - 09:19.


#18
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
Vezi ca ti-a mai spus un forumist mai sus thumbup.gif , la BCR e divizie de asigurari de viata si au produse cu crestere certa (suma de primit pe luna ca pensie este stipulata in contract si este suficient de mare fata de ce platesti) nu estimari si alte prostii gen ing,aig,aviva.

la ing au produse cu crestere certa! si crestere 1% vezi ca e mai mica decat inflatia! oricum anul acesta inflatia va fi 3.8-5%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate