Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu ce instrument se masoara pinii d p plak d baza?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Am o placa de baza veche Ali (5ali61) si as vrea sa vad daca pinii de infrarosu de pe placa sunt functionabili sau nu si as vrea sa-i masor cu un intstrument ca sa vad daca au curent sau ceva de genul asta. Cine imi poate spune cu ce instrument de masurare pot face asta?

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
1. pinii sunt niste borne, NU poti masura o borna... doar ce e intre 2 borne
2.  treaba asta se face cu un aparat de masura

#3
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Adica cu ce aparat? Spune-mi te rog cum se numeste daca stii pt. ca vreau sa-l cumpar sau sa-l imprumut de la cineva dar mai intai trebuie sa stiu ce sa cer.

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
"Aparat de masura"? :-/

#5
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
Ceea ce potzi masura tu pe placa de baza la pinii irda este tensiunea de alimentare a modulului astfel:

cu un multimetru banal care-l gasest si in piata la rusi (100-150.000 lei) masori tensiunea intre pinii GND si VCC care ar trebui sa fie de 5 V. (multimetrul il setezi pe tensiune continua la cel mai apropiat prag superior de 5 V).
Nu stiu daca e bine sau are rost sa masori pe pinii RX si TX.
Ti-am mai spus ca e imposibil sa nu-ti mearga adaptorul ala daca e legat corect si biosul e setat corect si intre gnd si vcc ai 5 V. De fapt presupun ca sunt 5V. S-ar putea sa fie 12, dar eu mizez pe 5. Oricum ca sa fii sigur pune multimetrul pe o tensiune superioara celor 12 V.

#6
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
rx si tx nu poti sa-i masori decat cu sonda logica sau osciloscp dar mare lucru nu vezi acolo. VCC-ul e usor de masurat cum a zis alicumircea. Aproape sigur sunt 5 V acolo.

#7
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Mda din mom. ce mi se aprinde becul la infrarosu nu am cum sa am probleme cu alimentarea dar problema este ca nu trebuie sa stea aprins tot timpul :(. Cel care mi-a vandut infrarosul mi=a spus ca s-ar putea sa nu mearga pinul TX si la asta ma gandeam si eu ca daca nu merge tx sau rx degeaba am alimentare sau poate gresesc nu stiu. Oricum va multumesc pt. instructiuni.

#8
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
poate e conectat gresit adaptorul la placa de baza. trebuie sa verifici dupa schema din manualul placi de baza si comparativ cu cea a adaptorului.Tre sa vezi daca sunt conectate corect TX si RX

Edited by Sir_Vaska, 14 November 2004 - 09:27.


#9
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Primul lucru asta a fost pe care l=am facut si anume am verificat daca le-am pus bine si daca corespunde cu manualul oricum ceva e clar la mine pe placa nu merge m-am convins de asta si am renuntat sa mai incerc. Va multumesc oricum pt. sfaturi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate