Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

cu ce se curata tencuiala decorativa de pe profile de pvc si geamuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bobinstein

bobinstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2006
ce sa folosesc ca sa curat termopanele de tencuiala decorativa,e vreo solutie,ceva care sa nu atace pvc-ul(sa nu i se duca culoarea)?
multumesc

#2
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 bobinstein, on Jun 2 2008, 20:13, said:

ce sa folosesc ca sa curat termopanele de tencuiala decorativa,e vreo solutie,ceva care sa nu atace pvc-ul(sa nu i se duca culoarea)?
multumesc
diluant nitro

#3
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Daca vrei sa schimbi termopanele dai cu diluant nitro.

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 XENNA, on Jun 3 2008, 07:54, said:

Daca vrei sa schimbi termopanele dai cu diluant nitro.

hai nu zau?, termopanele sunt colorate in masa acum

#5
gxglus

gxglus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.01.2006
Pentru profilele colorate Veka exista o solutie speciala de curatare care se numeste Vekanol. Nu stiu daca se poate folosi si pentru alte tipuri de profile, dar am sa ma interesez maine si va raspund. Nu folositi alte tipuri de substante pentru ca riscati sa degradati iremediabil aspectul profilelor.
Ps: majoritatea profilelor pvc de pe piata sunt colorate prin foliere si NU prin colorare in masa. Ma refer aici la profilele imitatie de lemn: mahon, wenge, etc

#6
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005

 mutulica_41, on Jun 3 2008, 16:32, said:

hai nu zau?, termopanele sunt colorate in masa acum

Nu stii ca orice solvent organic ataca PVC ul ?
Se invata la chimie.
Daca folosesti diluantul nitro la profile PVC risti sa apara crapaturi in timp, ingalbenire, matuirea luciului etc.
Cat despre colorare in masa nu inteleg ce-ai vrut sa spui; doar nu dai cu solutia de curatat in masa termopanului.
Pentru curatare apa calda cu detergent, solutii de curatat geamurile, sau alcool tehnic.
Probabil fiecare producator are cate un produs de curatare pentru profilele lor.

#7
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 XENNA, on Jun 4 2008, 07:15, said:

Nu stii ca orice solvent organic ataca PVC ul ?
Se invata la chimie.
Daca folosesti diluantul nitro la profile PVC risti sa apara crapaturi in timp, ingalbenire, matuirea luciului etc.
Cat despre colorare in masa nu inteleg ce-ai vrut sa spui; doar nu dai cu solutia de curatat in masa termopanului.
Pentru curatare apa calda cu detergent, solutii de curatat geamurile, sau alcool tehnic.
Probabil fiecare producator are cate un produs de curatare pentru profilele lor.
iti spun eu ce se invata in laborator de vopsele si pe santiere: daca pui diluant nitro intr-un pahar de plastic de unica folosinta, care are o grosime a materialului de mai putin de 1 mm, intr-adevar il topeste; dar la un profil pvc de 3-4 mm, NU are putere sa-l topeasca, si in nici un caz spalaturile de diluanti produse la noi in tara, cel mult poate sa-l matuiasca putin, dar numai daca folosesti in exces diluant, fa o proba daca nu ma crezi, treaba cu crapatul m-a dat pe spate, poate explici fenomenul dpdv chimic, daca tot ai invatat chimie, ca e peste puterile mele de a intelege; despre colorarea in masa am vrut sa spun ca mai nou, se coloreaza in procesul de turnare a profilelor, asemanator cu procesuul de colorare a fibrei de sticla, nu se vopseste la suprafata, pt ca nu orice vopsea adera pe plastic, iar aia care o face e ft scumpa, si nu se prea justifica economic; astfel daca privesti o sectiune de profil, e colorata in toata grosimea ei; nu stiu daca la toti exista, dar exista, cel putin la SUKI
CONCLUZIA : tencuiala decorativa si vopseaua lavabila (uscata), se curata cel mai usor cu diluant nitro, cu apa calda sau alcool, muncesti de-ti vin boalele. Convingerea mea e ca nu se matuieste, nu se crapa, nu se ingalbeneste, ca doar nu sunt lacuite

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca tencuiala aia are ceva var, ipsos sau ciment in compozitie merge cu solutie acida slaba. Sunt in magazine solutii de curatat mortarul (sau adezivul) de pe faianta, care la baza sunt un acid diluat care trebuie diluat in continuare. Sau solutii de curatat piatra in cazi, chiuvete si wc-uri - tot acizi sunt.
Se sterge cu o carpa si se lasa uda suprafata de curatat cateva minute. Daca ai bucati mari de curatat poti se le uzi direct, storci cu un buretel solutia direct pe bucata de tencuiala.
Daca nu e ceva  gros merge si cu otet - asa curat piatra in vasele fierbator. Ultima varianta e sa lipesti carpe sau servetele muiate in solutie de suprafata care vrei s-o cureti si sa le lasi ceva timp.

In mod normal nu ar trebui sa atace PVC-ul sau sticla, dar e bine sa testezi pe o bucata nefolosita (ca sa nu sari la gatu meu daca strici ceva)

PS - vezi sa nu ajunga solutia pe tencuiala care nu vrei s-o cureti, ca poate lasa urme urate.

PS2 - nu recomand solventi organici si acetona de unghii poate ataca pvc-ul. Faptul ca profilul are 3mm si nu se "topeste" decat un milimetru tot distrugere este. E partiala e drept..

PS3 - Pentru detartranti sau alte solutii acide din comert foloseste manusi de cauciuc sau... PVC  ;)

Edited by blimpyway, 04 June 2008 - 19:54.


#9
bobinstein

bobinstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2006
va multumesc pentru sugestii
poate daca e cineva care,totusi,a curatat asa ceva si stie ce se foloseste,il astept

#10
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
tencuiala decorativa nu are in compozitie nici var, nici ipsos, nici ciment. Ieri am montat niste glafuri din pvc la 2 ferestre, si au ramas niste urme de adeziv(montaj fix), si ce-am zis eu? ia sa le sterg cu diluant nitro, sa vad cum se topeste pvc-ul!  si am sters eu frumos urmele de adeziv, si de pe glaf, si de pe fereastra, si la sfarsit, stupoare!!! NU s-a topit, nu s-a crapat, nu s-a matuit ! Mai stau 15-20 min, iar ma duc sa ma uit, nimic! Incredibil, dom'le (pt cativa dintre noi) O sa ma mai uit peste vreo 10 ani, sper sa mai apuc!
off-topic: mie, unul, mi-ar fi rusine sa dau cuiva o rezolvare despre care n-as fi sigur ca e viabila, prefer sa nu vb daca nu stiu
Tencuiala decorativa si lavabila se curata cel mai usor cu diluant nitro, chiar si pe pvc !

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am curata cu multa apa, cu cif si cu un burete de vase din acela cu o partea verde mai aspra. nu am observat sa se fi matuit pvcul de la cif, cum preconiza un amic, da ii dau dreptata lui mutulica_41: e de munca!

#12
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 gxglus, on Jun 3 2008, 22:05, said:

Pentru profilele colorate Veka exista o solutie speciala de curatare care se numeste Vekanol. Nu stiu daca se poate folosi si pentru alte tipuri de profile, dar am sa ma interesez maine si va raspund. Nu folositi alte tipuri de substante pentru ca riscati sa degradati iremediabil aspectul profilelor.
Ps: majoritatea profilelor pvc de pe piata sunt colorate prin foliere si NU prin colorare in masa. Ma refer aici la profilele imitatie de lemn: mahon, wenge, etc
Veka mi-am pus si eu la balcon de curand, si stiu ca n-au profile colorate in masa, dar altii au!  nu m-am referit la alea infoliate, imitatie lemn, dar si pe alea demonstrez daca vrei, ca se pot sterge cu o carpa inmuiata in nitro (vopseaua), si nu afecteaza fereastra
Problema e ca unii isi dau cu presupusul la unele probleme, fara sa fi testat solutia propusa, eu vb din experienta, iar daca nu stiu, nu ma bag, decat sa vb prostii, sa ma fac de ras

#13
bobinstein

bobinstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2006

 mutulica_41, on Jun 5 2008, 22:02, said:

Veka mi-am pus si eu la balcon de curand, si stiu ca n-au profile colorate in masa, dar altii au!  nu m-am referit la alea infoliate, imitatie lemn, dar si pe alea demonstrez daca vrei, ca se pot sterge cu o carpa inmuiata in nitro (vopseaua), si nu afecteaza fereastra
Problema e ca unii isi dau cu presupusul la unele probleme, fara sa fi testat solutia propusa, eu vb din experienta, iar daca nu stiu, nu ma bag, decat sa vb prostii, sa ma fac de ras

am gasit o solutie recomandata de tanti de la magazin,se numeste Musco(parca...) e ceva verde cu otet si nu mai stiu ce,am pulverizat pe tencuiala si am lasat cam 1 min si se ia,totul e sa fie treaba facuta cu atentie,am folosit si un spaclu pentru bucatile mai mari,repet,trebuie atentie altfel se zgaraie...
multumesc tuturor pentru sfaturi

#14
bobinstein

bobinstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2006

 bobinstein, on Jun 6 2008, 17:43, said:

am gasit o solutie recomandata de tanti de la magazin,se numeste Musco(parca...) e ceva verde cu otet si nu mai stiu ce,am pulverizat pe tencuiala si am lasat cam 1 min si se ia,totul e sa fie treaba facuta cu atentie,am folosit si un spaclu pentru bucatile mai mari,repet,trebuie atentie altfel se zgaraie...
multumesc tuturor pentru sfaturi

e de fapt Mr. Muscle...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
m-ati speriat cu acest topic (destul de vechi intr-adevar) ... solutia 2013 este apa calda si buretel de vase....tocmai am probat-o.....nu ramane nici o urma va asigur :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate