Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

firma IT

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
doresc sa infiintez o firma ce se va ocupa cu comercializarea de hardware.
ma gandesc sa cumpar componentele din ungaria deoarece am auzit ca sunt mai ieftine.
ma puteti ajuta cu cate ceva?
1. cat sunt taxele vamale ptr acest gen de electronice aduse din EU?
2. dar aduse din taiwan, china?
am inteles ca tva-ul se returneaza, preturile vor fii cu mult mai mici decat cele de pe piata?
3. daca cumpar de la "baietii" ce aduc componente din ungaria fara acte le pot legaliza cumva?

Edited by nashu77, 10 November 2004 - 12:53.


#2
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Produsele importate din statele UE nu au taxe vamale. Totuși(nu cunosc foarte bine asa că s-ar putea să greșesc) trebuie să aibe certificat de origine.
Trebuie să plătești accize pentru unele componente (și 25% uneori)
Produsele importate din China - taxe vamale conform Tarifului + accize
Tva - țara de origine se returnează doar dacă a fost plătită. La bunurile exportate nu cred că se aplică TVA.
Dacă le exporți tu, la vamă sau ulterior se returnează.
3. Consignație.

#3
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
1.cumpar din ungaria lotul de produse X cu pretul Y din magazin primesc factura, tot in vama nefiind taxe vamale nu mai platesc nimic nu? iar tva-ul care mi-l percep ungurii mi se returneaza la intrarea in tara. bag produsele x in magazin iar tva trebuie adaugat 19% + adaos-ul de riguare ptr profit nu?

2.daca cumpar de la persoana X un lot de produse Z le bag in magazin..consignatie si le vand cu factura, garantie, tot pot avea probleme cu statul?, mai trebuie sa adaug tva la pretul cu care il achizitionez lotul de la persoana x?
receptia cum o fac la marfa din moment ce persoana x nu imi da nici un document?

#4
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Regulamentul de aplicare a codului fiscal spune exact cum se procedeaza si cum se factureaza.
E destul de complicat, dar e treaba contabilului sa te ajute cu chestiile astea.
Nu cunosc legislatia din Ungaria cu privire la decontarea tva, insa atunci cand cumperi vanzatorul iti da un formular pe care sa-l prezinti la vama.
Firma din Ungaria se poate ocupa de exportul in romania, sau eventual firma transportatoare, daca faci comenzi mai insemnate.

#5
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
daca produsele sunt made in China sau Taiwan, incearca sa lucrezi direct cu cineva de acolo, altfel nu vei fi niciodata competitiv.

#6
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
a. Este un mit povestea ca in Ungaria componentele sunt mai ieftine. Actualmente toate firmele mari care fac distributie in Romania lucreaza direct cu producatorul...ca si firmele din Ungaria. Ca sa-ti dea cineva pe credit tre` sa fii evaluat de un reasigurator. Stai linistit ca, ca firma mica n-o sa-ti dea niciodata credit si tre` sa te duci in Ungaria cu sacosa de bani. Deci daca intentionezi sa lucrezi legal, cu marfa din Ungaria n-ai nici un avantaj. Evident, daca vinzi din garaj fara factura, poti sa fii mai ieftin cu 19% decat concurenta. Oricum vremea aia a cam trecut.

b. As zice ca, mai mult de 75% din piese sunt "made in China". Majoritatea pieselor ce fac specificul IT sunt scutite de taxe vamale (monitoare, hard-uri, procesoare, etc) asa ca faza cu produsul importat din UE nu-ti foloseste la nimic. In functie de produs, pot exista totusi taxe si accize, ca de exemplu la DVD playere unde insumate depasesc 60%, dar din cate stiu incadrarea se face dupa categoria produsului si nu dupa tara de origine.
Pe de alta parte desi lucratul cu ASIA pare atractiv trebuie sa iei in calcul urmatoarele: pentru a fi rentabil trebuie sa lucrezi cu cantitati mari de marfa (containere)...astea vin greu (> 1luna), trebuie sa mai ai di spatiu de depozitare...De obicei chine/taiwanezii lucreaza doar cu  banu` jos si ca firma mica, sa bagi 10-20.000$ sau mai bine in marfa e cam nasol. De asemenea gandeste-te cum faci exportu` la defecte....

c. Pe de alta parte daca te bagi pe sub pielea unuia/unora din distribuitorii locali ai: 1. daca esti serios, in scurt timp vei obtine credit de la ei...deci daca te misti rapid lucrezi numa ` pe banii lor; 2. in general in 24h ai marfa dorita direct la tine in firma; 3. n-ai foarte multa bataie de cap cu defectele iar banii blocati aici sunt foarte putini. 4. nu-ti bati capu` cu tot felul de certificari, aprobari, etc. aceasta fiind obligatia importatorului

Spor!

#7
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
multumesc pentru informatiile super satisfacatoare, investitia e prea mare ptr un student asa ca aceasta afacere trece pe un plan secundar.
imi puteti recomanda cateva site-uri de specialitate sau reviste unde pot gasii planuri de afaceri ce au primit aprobare de creditare de la forurile europene sau de  la bancile romanesti?

Sunt student si sunt in curs de infiintare a unei firme, investitia o doresc cat mai mica ptr inceput si sunt la stadiul de plan de afaceri ptr o franchisa fornetti si alte cateva fabricute de diferite materiale(investitie maxim 5000)si doresc sa obtin un credit de maxim 3000...

am fost la bcr si nimeni nu a auzit nimic de mult trambitatele credite pentru studenti cu dobanda 6% :(

pentru o microferma unde ma pot interesa si unde pot studia planuri de afaceri aprobate? ceva sapard

ce facilitati sunt acordate studentilor patroni de catre stat?...sau mai bine spus firmei lor?

#8
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004

nashu77, on Nov 10 2004, 23:33, said:

[...]
imi puteti recomanda cateva site-uri de specialitate sau reviste unde pot gasii planuri de afaceri ce au primit aprobare de creditare de la forurile europene sau de  la bancile romanesti?
[...]
Uite aici un site interesant: http://www.smeprojec...iecte.asp?tip=1
Esti sigur ca te incadrezi in 5 000$? Poate ma insel, dar stiam ca fransizele sunt foarte scumpe, ceva gen sute de mii de dolari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate