Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cumparare auto sh din Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004
Cand am luat eu masina din Spania, cei de acolo nu puteau sa dea numere provizorii pentru straini, decat daca ai residenta acolo.

1. nimic (eu am luat-o de la un dealer auto, a platit el)
2. asigurarea trebuie sa faca de catre varul tau pe numele dumnealui. (valoarea asigurarii depinde foarte mult de historicul varului dvs.)
3. se mentioneaza in procura ca poti circula in europa + alte tari din afara ei.
4. iti poate face dosar penal
5. contractul se poate face de mana bazat pe un formular in 2 ex, nu trebuie sa ajungi la notar pt el. radiatul costa parca aprox 7 euro (e un formular cu 3 foi colorate)
6. da poti veni cu ea radiata doar pe platforma.

O procura a costat aprox 46 euro, depinde de notar.

Ar mai fi o chestiune de luat in calcul, itp-ul se face la 2 ani, si trebuie sa-l faci acolo; si ar mai fi o chestie, dar nu stiu exact, ca daca masina are mai mult de 10 ani vechime, itp-ul se face la fiecare an.

#38
sorynel

sorynel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2006
deci pot s`o radiez fara sa trimit numerele ?
ce acte trimit in spania pt radiere si ce acte imi trimit ei inapoi ?
daca fac niste copii legalizate conform cu originalul inainte sa le trimit nu pot circula cu ele?:P

#39
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Eu nu inteleg care e smecheria cu radiatul fara sa trimiti numerele. Tu vrei sa o radiezi de acolo sa nu mai plateasca varul tau pentru ea,dar sa si mergi pe numerele alea? Cum zicea si ztele, asta e infractiune..adica se lasa cu dosar penal si in cel mai rau caz inchisoare. Probabil iei cu suspendare daca nu ai si alte abateri.

#40
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008
Am in familie o masina exact in situatia ta.
Cumparata de fratele meu, pe numele varului meu. A trimis talonul si o copie dupa buletin la varul meu, acesta a facut contract de vanzare-cumparare, a mers si-a radiat-o si i-a trimis contractul inapoi. Asigurarea a fost facuta pe numele varului meu, la campul "utilizator al masinii" din asigurare fiind trecut fratele meu. (deci adio procura). N-a avut nicio problema 8 luni, pana i-a expirat asigurarea, dupa care a radiat-o, a primit talonul inapoi si-a inmatriculat-o in tara.

#41
sorynel

sorynel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2006

 ztele, on Feb 13 2009, 05:00, said:

Am in familie o masina exact in situatia ta.
Cumparata de fratele meu, pe numele varului meu. A trimis talonul si o copie dupa buletin la varul meu, acesta a facut contract de vanzare-cumparare, a mers si-a radiat-o si i-a trimis contractul inapoi. Asigurarea a fost facuta pe numele varului meu, la campul "utilizator al masinii" din asigurare fiind trecut fratele meu. (deci adio procura). N-a avut nicio problema 8 luni, pana i-a expirat asigurarea, dupa care a radiat-o, a primit talonul inapoi si-a inmatriculat-o in tara.

stai ca nu te inteleg in legatura cu radiatul... din ce ai scris tu rezulta ca a radiat`o de 2 ori :D

#42
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 sorynel, on Feb 13 2009, 11:45, said:

stai ca nu te inteleg in legatura cu radiatul... din ce ai scris tu rezulta ca a radiat`o de 2 ori :D

A radiat-o dupa ce i-a expirat asigurarea, doar cu talonul (fara placute si alte minuni)

#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 ztele, on Feb 13 2009, 05:00, said:

Am in familie o masina exact in situatia ta.
Cumparata de fratele meu, pe numele varului meu. A trimis talonul si o copie dupa buletin la varul meu, acesta a facut contract de vanzare-cumparare, a mers si-a radiat-o si i-a trimis contractul inapoi. Asigurarea a fost facuta pe numele varului meu, la campul "utilizator al masinii" din asigurare fiind trecut fratele meu. (deci adio procura). N-a avut nicio problema 8 luni, pana i-a expirat asigurarea, dupa care a radiat-o, a primit talonul inapoi si-a inmatriculat-o in tara.

Radiat o data, radiat de doua ori, radiat fara numar fara numar fara numar  :huh:

#44
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 sebulbus, on Feb 15 2009, 15:53, said:

Radiat o data, radiat de doua ori, radiat fara numar fara numar fara numar  :huh:


Ca sa fie mai usor de inteles:
Masina a circulat 8 luni in Romania, cu numerele de Spania, pana i-a expirat asigurarea. In perioada asta a fost inmatriculata pe numele varului meu, nefiind radiata. Odata ce i-a expirat asigurarea, fratele meu i-a trimis varului talonul, dupa care varul meu a radiat-o.

Edited by ztele, 15 February 2009 - 16:44.


#45
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004

 ztele, on Feb 15 2009, 16:43, said:

Ca sa fie mai usor de inteles:
Masina a circulat 8 luni in Romania, cu numerele de Spania, pana i-a expirat asigurarea. In perioada asta a fost inmatriculata pe numele varului meu, nefiind radiata. Odata ce i-a expirat asigurarea, fratele meu i-a trimis varului talonul, dupa care varul meu a radiat-o.


OK, sa inteleg ca s-a trimis " tarjeta - inspection tehnica" sau permiso de circulacion? Scrie ceva pe talon? Vreo stampila ceva? dupa radiere.

#46
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 gabriel.dumitru, on Feb 22 2009, 19:47, said:

OK, sa inteleg ca s-a trimis " tarjeta - inspection tehnica" sau permiso de circulacion? Scrie ceva pe talon? Vreo stampila ceva? dupa radiere.

Permiso de circulacion a trimis (din cate stiu eu), si a fost anulat. Maine o sa scanez talonul sa vezi cum arata.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci a ramas nescanat permiso de circulation, ne-ai lasat cu ochii in soare!  :confuzzled:
Ideea e sa pastrezi asigurarea si cartea masinii - talon deci nu exista la ei din ce am inteles...

#48
yneedlove

yneedlove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.03.2010

 Adydum, on 21st November 2008, 01:57, said:

Tocmai ce am inmatriculat-o. Cartea, talonul si un act de vanzare - cumparare a fost deajuns. Masina nu a fost radiata din Spania inca, am pastrat numerele si copiile dupa acte.


vreau sa iau si eu un BMW din spania...inmatriculat acolo... cu numere vechi... e pe numele unui cetatean roman... insa nu are decat talonul sa zic asa...cu numele propietarului (adica romanul in spetza)...si o hartie verde ... care cica e asigurarea sau ma rog...chestia e ca pe una din hartii am vazut ceva gen 2007 - 2011...cum nu vb spaniola imi este foarte greu sa pricep ce era....tipu mi-a zis ca pana in 2011 pot circula cu ea...o fi itpu;...o fi asigurarea...habar nu am.... o pot cumpara de la el...mentionez ca mai e valabila teoretic (daca actele sunt ok)  pana in luna a5a 2011....doar aceste 2 hartii tre sa aiba masina??? ce tre sa scrie mai clar pe ele ? dupa ce expira chestia aia in 2011...ce tre sa fac cu ea ca sa mai circul avand in vedere ca nu il cunosc personal pe tip.... :(( imi e teama ca masina sa nu fie vreo tzeapa si sa raman cu ea ca BOUL.... :(( va rog un raspuns URGENT !!! multumesc anticipat

Edited by yneedlove, 11 October 2010 - 09:33.


#49
fne89

fne89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.07.2010
nu stiu sa iti spun sigur cate hartii trebuie sa ai sau ce ar trebui sa scrie pe ele,dar stiu ca daca platesti asigurarea acolo in Spania dupa ce iti expira poti circula cu masina in continuare

#50
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007
salut...vad ca nu prea mai e activitate pe forum de ceva vreme insa totusi vin cu o intrebare
Dupa radierea pentru export din spania cat timp se poate circula cu o masina cu "transit comunitario" ?
Acest tranzit comunitar cat timp este valabil de la radierea pentru export a masinii?
Merci

#51
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006
Deci de ce acte am nevoie sa inmatriculez o masina cumparata de la o pers fizica din Spania? trebuie sa mai platesc TVA?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate