Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cumparare auto sh din Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Tocmai ce am inmatriculat-o. Cartea, talonul si un act de vanzare - cumparare a fost deajuns. Masina nu a fost radiata din Spania inca, am pastrat numerele si copiile dupa acte.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   603.74K   109 downloads


#20
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 Adydum, on Nov 21 2008, 00:57, said:

Tocmai ce am inmatriculat-o. Cartea, talonul si un act de vanzare - cumparare a fost deajuns. Masina nu a fost radiata din Spania inca, am pastrat numerele si copiile dupa acte.

Imi pare rau, dar imi vine imposibil sa cred ca tu ai inmatriculat o masina care nu a fost radiata din tara de provenienta.

#21
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 ztele, on Nov 21 2008, 05:21, said:

Imi pare rau, dar imi vine imposibil sa cred ca tu ai inmatriculat o masina care nu a fost radiata din tara de provenienta.

Stai linistit ca se poate :D Singura diferenta e ca nu am inmatriculat-o pe RO ca nu sufar TPI-ul ala...
Si ca tot vad ca iti apreciaza lumea priceperea da-ti cu parerea aici rogu-te :D

Edited by Adydum, 22 November 2008 - 00:54.


#22
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 Adydum, on Nov 22 2008, 00:51, said:

Stai linistit ca se poate :D Singura diferenta e ca nu am inmatriculat-o pe RO ca nu sufar TPI-ul ala...
Si ca tot vad ca iti apreciaza lumea priceperea da-ti cu parerea aici rogu-te :D

Dar unde anume ai inmatriculat-o, atunci?

#23
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Bg

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai si in Bg se poate? Ca tot nu mi se pare prea legal....sa ai o masina inmatriculata in doua tari in acelasi timp...Adica, stiu ca in Bulgaria se intampla multe...dar ....

#25
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 richelieu, on Nov 22 2008, 10:27, said:

Pai si in Bg se poate? Ca tot nu mi se pare prea legal....sa ai o masina inmatriculata in doua tari in acelasi timp...Adica, stiu ca in Bulgaria se intampla multe...dar ....
S-ar parea ca sunt pusi la punct foarte bine... Radierea se face prin comunicarea directa intre cele doua politii, valabila doar pentru anumite tari (nu cred ca e si Ro in lista respectiva). Ca sa nu mai spun RAR-ul si serviciul inmatriculari in acelasi loc, numerele nu ti le da un nene la ghiseu ci le fixeaza politaii pe masina. Nu cinci cozi in locuri diferite cum e la noi :(

#26
alex210319

alex210319

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2008

 ztele, on Nov 20 2008, 22:11, said:

Da, asa arata.

Multumesc mult de raspuns,
Din cauza unui politist de la ghiseul de inmatriculare prahova care mi-a zis ca nu am cartea de inmatriculare si sa o cer de unde am cumparat masina. Am sunat la neamt care neamtul a cumparatul si el la randul lui din Spania si l-am stresat vreo 2 sapt cu telefoane si nu gasea solutie. A sunat in Spania si mi-a zis ca asteapta raspuns. Noroc cu tine ca eu m-am luat dupa politist si stateam cu masina trasa pe dreapta. Acum o sa fac programare la RAR de unde am auzit ca acestia imi vor da pe baza acestei carti , civ-ul de Romania.

merci

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Adydum, on Nov 23 2008, 00:06, said:

S-ar parea ca sunt pusi la punct foarte bine... Radierea se face prin comunicarea directa intre cele doua politii, valabila doar pentru anumite tari (nu cred ca e si Ro in lista respectiva). Ca sa nu mai spun RAR-ul si serviciul inmatriculari in acelasi loc, numerele nu ti le da un nene la ghiseu ci le fixeaza politaii pe masina. Nu cinci cozi in locuri diferite cum e la noi :(

Aha....pai asta inseamna ca masina este radiata din Spania, doar ca nu ai radiat-o tu personal :)..sau vanzatorul.

#28
kind_er

kind_er

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.11.2008
Foarte curios asi fi sa stiu cu ce masini va bateti capul .

#29
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
uita-te si tu pe civ-urile atasate.

#30
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004

 alex210319, on Nov 20 2008, 15:25, said:

SALUT GABRIEL,

SPUNE-MI SI MIE TE ROG DACA ASA ARATA O CARTE DE IDENTITATE DIN SPANIA.
MERCI SI ASTEPT RASPUNSUL TAU


da, la mine e mai colorata putin (mai spre verde)...

scuze, n-am citit mai sus, e la fel cum arata in poza atasata de adydum

Edited by gabriel.dumitru, 26 November 2008 - 11:22.


#31
alex210319

alex210319

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2008
Va salut,
Am si eu o intrebare. Cum fac sa inmatriculez o masina cumparata din Germania pe care dealer-ul de acolo a cumparat-o din Spania. Am la ea cartea de identitate dar nu am talonul. Se poate da disparut in Monitorul Oficial sau o declaratie pe proprie raspundere cum ca masina nu mai este inmatriculata in alta tara????? Rog ajutor..

#32
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 alex210319, on Dec 3 2008, 09:46, said:

Va salut,
Am si eu o intrebare. Cum fac sa inmatriculez o masina cumparata din Germania pe care dealer-ul de acolo a cumparat-o din Spania. Am la ea cartea de identitate dar nu am talonul. Se poate da disparut in Monitorul Oficial sau o declaratie pe proprie raspundere cum ca masina nu mai este inmatriculata in alta tara????? Rog ajutor..

In spania nu se foloseste talon, din cate stiu, deci nu-ti lipseste niciun act.

#33
alex210319

alex210319

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2008

 ztele, on Dec 3 2008, 16:58, said:

In spania nu se foloseste talon, din cate stiu, deci nu-ti lipseste niciun act.
Merci mult de informatie. In prima faza credeam ca nu am cartea, acum ca nu am talonul....Merci de info. O sa dau luni 08.12.2008 un drum pana la rar .Eu am programare pe 24 dar incerc sa intru maine ca sa scap de plata taxei de 3 ori mai mare. Daca nu reusesc, de platit la statul romana nu platesc 5000 eur pt un Iveco de 2300 cm euro3. Ma duc in Bulgaria. Ma costa 900 euro toate cheltuielile cu tot cu numere. Masina este gata de pe o zi pe alta.

#34
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Raspund mai multor interesati-procedura de radiere in cadrul UE,implica 2 variante-una e cea cu radiatul in RO,de catre politie.Dar politia din RO nu are chef sa se complice cu trimisul numerelor in tara de origine,DECI REFUZA SA RADIEZE....

#35
sorynel

sorynel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2006
Salut.
am si eu niste nelamuriri in legatura cu masinile inmatriculate in spania.
in curand o sa ma duc la varul meu in spania si intentionez sa ma intorc cu o masina de acolo, as vrea sa stiu urmatoarele lucruri pt ca vreau sa vin cu masina cu nr definitive de spania nu provizorii:

1. cumpar masina pe numele lui ( are acte de spania ) cat costa contractul de v-c ?
2. asigurarea masinii mai este valabila sau  trebuie sa fac alta
3. el poate sa`mi faca procura cu drept de circulatie atat in spania cat si in afara  sa pot ajunge cu ea in tara ?
4. pot sa`i trimit actele dupa ce am ajuns in tara sa radieze masina dar fara placutele de inmatriculare ? apoi el imi trimite actele cu stampila ca a fost radiata ? politia rom isi da seama ca sunt stampilate pt radiere in caz ca vreau sa circul cu ea asa din motivul acesta as vrea sa opresc nr .
5. cat costa contractul de v-c? procura ? radiatul masinii in spania ?
6. pot sa vin cu ea direct radiata din spania ?

#36
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 sorynel, on Feb 12 2009, 17:37, said:

Salut.
am si eu niste nelamuriri in legatura cu masinile inmatriculate in spania.
in curand o sa ma duc la varul meu in spania si intentionez sa ma intorc cu o masina de acolo, as vrea sa stiu urmatoarele lucruri pt ca vreau sa vin cu masina cu nr definitive de spania nu provizorii:

1. cumpar masina pe numele lui ( are acte de spania ) cat costa contractul de v-c ?
2. asigurarea masinii mai este valabila sau  trebuie sa fac alta
3. el poate sa`mi faca procura cu drept de circulatie atat in spania cat si in afara  sa pot ajunge cu ea in tara ?
4. pot sa`i trimit actele dupa ce am ajuns in tara sa radieze masina dar fara placutele de inmatriculare ? apoi el imi trimite actele cu stampila ca a fost radiata ? politia rom isi da seama ca sunt stampilate pt radiere in caz ca vreau sa circul cu ea asa din motivul acesta as vrea sa opresc nr .
5. cat costa contractul de v-c? procura ? radiatul masinii in spania ?
6. pot sa vin cu ea direct radiata din spania ?

1. nimic
2. in cazul in care o radiezi, nu.
3. da, dar nu e nevoie
4. da, da. Politia isi va da seama pt ca n-ai actele originale la tine, iar dupa ce le primesti nu mai e valabila asigurarea. E infractiune, deci nu te risca.
5. nimic, taxele la notar, in jur de 80 de euro cred.
6. nu, decat daca iti cumperi numere provizorii. Spaniolii n-au (din cate stiu), deci eventual iti iei nr. galbene din germania cand mergi dupa ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate