Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cumparare auto sh din Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004
Salutare,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in achizitionarea unei masini din Spania referitor la procedeul de inmatriculare in RO si de ce acte necesare am nevoie in RO.

Se presupune urmatorul caz: masina inmatriculata sh in spania cu nr permanente, se afla la un dealer.

Ce am aflat din Spania:

1. se poate face contract vanz-cump sau factura pe numele cetatean roman
2. dealerul radiaza masina pentru export
3. se pot lua numere provizorii (sunt verzi) cu valabilitate de 10 zile sau 60 zile, DAR, aici e problema, nu se pot lua pe numele cetatean roman, ci pe o persoana rezidenta spania.
4. se face asigurare, insa tot din auzite, nu prea se gasesc asiguratori care sa-ti faca asig pe mai putin 1 an.

Intrebarea mea este: In Bucuresti, la inmatriculari, are importanta daca numerele provizorii sunt pe alt nume, avand in vedere ca exista un contract vanz-cump intre dealer si mine?

Mai trebuiesc traduse actele pentru inmatriculare? E nevoie de apostila?

Multumesc anticipat.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
Eu sunt curios ce vrei sa iei de acolo, de iti renteaza toate complicatiile astea, si o saptamana pe drum, si 3000km parcursi, si tranzitat vreo 4-5 tari, etc

#3
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004
Diferenta de 9000 euro dintre o masina noua si una cu vechime de 1 an. Plus vizitarea anumitor tari...

Nu asta e problema, doresc sa aflu cateva informatii cu privire la inmatriculare... multumesc

#4
absolutul

absolutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 22.03.2006

 gabriel.dumitru, on May 31 2008, 20:16, said:

Salutare,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in achizitionarea unei masini din Spania referitor la procedeul de inmatriculare in RO si de ce acte necesare am nevoie in RO.

Se presupune urmatorul caz: masina inmatriculata sh in spania cu nr permanente, se afla la un dealer.

Ce am aflat din Spania:

1. se poate face contract vanz-cump sau factura pe numele cetatean roman
2. dealerul radiaza masina pentru export
3. se pot lua numere provizorii (sunt verzi) cu valabilitate de 10 zile sau 60 zile, DAR, aici e problema, nu se pot lua pe numele cetatean roman, ci pe o persoana rezidenta spania.
4. se face asigurare, insa tot din auzite, nu prea se gasesc asiguratori care sa-ti faca asig pe mai putin 1 an.

Intrebarea mea este: In Bucuresti, la inmatriculari, are importanta daca numerele provizorii sunt pe alt nume, avand in vedere ca exista un contract vanz-cump intre dealer si mine?

Mai trebuiesc traduse actele pentru inmatriculare? E nevoie de apostila?

Multumesc anticipat.

Punctul 4 mi se pare tare dubios, deoarece eu nu stiu tara unde sa ti se faca numere de export fara asigurare (carte verde), iar legat de intrebarea cu numerele provizorii, chiar nu este nici o problema. Actele nu mai trebuiesc traduse.

Bafta.

PS: Cand am fost in Spania si am vazut ce fel de masini gasesti acolo si aici ma refer la interior/exterior deplorabil/jalnic, ca de motor nici nu m-am apropiat am, am zis foarte clar ca poate sa fie mai ieftina si cu 3.000 euro decat in Germania dar de acolo nu achizitionez masina.

#5
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004

 absolutul, on Jun 2 2008, 10:31, said:

Punctul 4 mi se pare tare dubios, deoarece eu nu stiu tara unde sa ti se faca numere de export fara asigurare (carte verde), iar legat de intrebarea cu numerele provizorii, chiar nu este nici o problema. Actele nu mai trebuiesc traduse.

Bafta.

PS: Cand am fost in Spania si am vazut ce fel de masini gasesti acolo si aici ma refer la interior/exterior deplorabil/jalnic, ca de motor nici nu m-am apropiat am, am zis foarte clar ca poate sa fie mai ieftina si cu 3.000 euro decat in Germania dar de acolo nu achizitionez masina.


Acum vine alta intrebare. Daca numerele provizorii sunt pe alt nume, mai trebuie facuta procura de cel care a luat numerele sau dealer-ul care a vandut masina, pentru circularea pana in tara a masinii, soferul fiind chiar cel de pe contract de vanz-cumparare, adica cumparatorul?

multumesc

#6
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004
salutare,

Am adus masina in tara pe numerele permanente de spania.

Am inteles ca se poate face in ro radierea masinii din alta tara?

#7
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 22.07.2008
Salutare,

In august voi vizita niste rudenii din Barcelona, Spania si as vrea sa cumpar o masina second de acolo. Poate sa-mi zica cineva cum se obtin numere provizorii de export daca o cumpar de la dealer sau de la persoana fizica?

Este adevarat ce am citit mai sus ca nu se pot obtine numere de export numai de cineva care are rezidenta spaniola? Si asigurare doar pe un an? Daca contractul de vanzare cumparare e pe numele meu si numerele provizorii pe alt nume mai am nevoie altceva ca sa aduc masina si sa o inmatriculez aici in Ro pe numele meu?

Pentru cine a cumparat masina din Spania va rog sa-mi dati niste indicatii cat se poate de repede. Merci mult.

#8
mihaikay

mihaikay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2007
Ma poate ajuta cineva cu modelul cartii de identitate a unui autoturism inmatriculat in Spania? Pentru ca am cumparat recent un autoturism de acest fel si la RAR mi s-a spus ca documentele prezentate de mine nu sunt valide refuzand efectuarea identificarii (autoturismul l-am cumparat de la un roman cu domiciliu in Spania)
Multumesc anticipat!

#9
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 22.07.2008
Salut mihaikay,

Te rog detaliaza putin situatia ta. Ai adus autoturismul cu numere definitive sau provizorii? Era inmatriculat pe numele romanului din Spania? Ai facut un contrat de vanzare-cumparare inregistrat undeva sau unul simplu de mana? Ai avut vreo imputernicire din partea romanului din Spania ca sa poti veni cu masina pana in Romania? Cat a costat imputernicirea?

Ce fel de acte ai avut la masina de nu au vrut sa-ti faca identificarea la RAR?

Te rog foarte mult sa-mi dai mai multe detalii ca peste 2 saptamani plec si eu in Spania si as vrea sa caut o masina acolo. Deocamdata nu am aflat nici o informatie clara despre cum se aduce o masina de acolo.

Merci

#10
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004

 mihaikay, on Jul 30 2008, 13:10, said:

Ma poate ajuta cineva cu modelul cartii de identitate a unui autoturism inmatriculat in Spania? Pentru ca am cumparat recent un autoturism de acest fel si la RAR mi s-a spus ca documentele prezentate de mine nu sunt valide refuzand efectuarea identificarii (autoturismul l-am cumparat de la un roman cu domiciliu in Spania)
Multumesc anticipat!


Salut mihaikay,

Ce pot sa-ti spun, cartea masinii arata in felul urmator:

1. are o tenta de verde
2. pe fundal scrie espan pe toata cartea cu verde mai inchis
3. pe la mijloc are pe alb este stema spaniei
4. in parte de sus a cartii incepe cu nr de serie - un numar scris cu rosu
5. in partea dreapta este matricula: aici se afla numarul de inmatriculare al masinii, dar intepat in carte (adica carte e gaurita astfel incat sa arate cu numarul de inmatriculare al masinii
6. apoi este scriesa sigla marcii;
7. urmeaza nr de identificare a masinii;
8. nr de ceritificat
9. datele masinii;
10.tipul anvelopelor, marime
11.partea de observatii: aici am scris: "vehiculo procedente de la C.E." (auto din UE, presupun ca inseamana)
12.data fabricarii
13.in ultima parte spune data la care trebuie sa faci revizia urmata de o semnatura si o stampila albastra rodunda

cam asa ar arata in cuvinte civ-ul din spania.

Cei de la RAR ar trebui sa-ti spuna ce nu a fost valid la tine.

Edited by gabriel.dumitru, 30 July 2008 - 14:02.


#11
cristache79

cristache79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2008
[a-s dori sa stiu c eact eimi trebuiesc pt inamtricularea
unei masini radiate din spania,mentionez ca sunt rezident acollo si vreau s aimi  inscriu masina in .ro
CE ESTE DECALRATI AVAMALA D EIMPORT DEFINITIV D EUNDE EO IAU

#12
liv12s

liv12s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2008

 cristache79, on Oct 8 2008, 13:56, said:

[a-s dori sa stiu c eact eimi trebuiesc pt inamtricularea
unei masini radiate din spania,mentionez ca sunt rezident acollo si vreau s aimi  inscriu masina in .ro
CE ESTE DECALRATI AVAMALA D EIMPORT DEFINITIV D EUNDE EO IAU
Va rog ajutati-ma si pe mine!!
Am cumparat o masina din Spania cu nr. permanente de la un dealer din Barcelona. Persoana care a adus masina mi-a dat urm. acte:cartea masinii(culoare verde), permisul de circulatie, factura. Dupa ce am rezolvat cu RAR-ul, taxa de poluare si restul de acte, la inmatriculare la politie mi-au spus ca trebuie radiata masina din Spania. Persoana care a adus masina ma tot amana de 1 luna ca imi trimite actul de radiere, dar nimic pana acum. Cum se poate rezolva radierea?? mai sunt necesare alte acte la politie?? Ce solutii ar fi sa pot inmatricula masina?

#13
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004

 liv12s, on Oct 8 2008, 18:27, said:

Va rog ajutati-ma si pe mine!!
Am cumparat o masina din Spania cu nr. permanente de la un dealer din Barcelona. Persoana care a adus masina mi-a dat urm. acte:cartea masinii(culoare verde), permisul de circulatie, factura. Dupa ce am rezolvat cu RAR-ul, taxa de poluare si restul de acte, la inmatriculare la politie mi-au spus ca trebuie radiata masina din Spania. Persoana care a adus masina ma tot amana de 1 luna ca imi trimite actul de radiere, dar nimic pana acum. Cum se poate rezolva radierea?? mai sunt necesare alte acte la politie?? Ce solutii ar fi sa pot inmatricula masina?

Din cate stiu, ca sa radiezi masina din spania, este necesar sa aiba proprietarul din spania cartea masinii + permisul de circulatie cand ajunge la politie pentru a pune o stampila pe una din ele si apoi sa ti le trimita inapoi in tara; numerele nu cred ca este cazul sa le trimiti.

 cristache79, on Oct 8 2008, 13:56, said:

[a-s dori sa stiu c eact eimi trebuiesc pt inamtricularea
unei masini radiate din spania,mentionez ca sunt rezident acollo si vreau s aimi  inscriu masina in .ro
CE ESTE DECALRATI AVAMALA D EIMPORT DEFINITIV D EUNDE EO IAU

Nu mai este necesara declaratia vamala, suntem in UE, nu se mai platesc taxe vamale.

#14
liv12s

liv12s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.09.2008
[quote name='gabriel.dumitru' date='Oct 9 2008, 17:31' post='5344938']
Din cate stiu, ca sa radiezi masina din spania, este necesar sa aiba proprietarul din spania cartea masinii + permisul de circulatie cand ajunge la politie pentru a pune o stampila pe una din ele si apoi sa ti le trimita inapoi in tara; numerele nu cred ca este cazul sa le trimiti.

Am trimis un mail la firma din Spania si am primit 3 foi "de la directia de trafic" in care sunt trecute datele auto si data radierii pentru export!
Sper sa fie bune pentru inmatriculare. A mai radiat cineva o masina in acest mod? :o

#15
gabriel.dumitru

gabriel.dumitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.12.2004
Da, sunt 3 foi de 3 culori, acelea le-am luat si eu de la politie (trafic).

#16
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Mai baieti ... va uitati la 3000 de Euro diferenta si cumparati toate jafurile de taxiuri din Spania?!

#17
alex210319

alex210319

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2008

 gabriel.dumitru, on Jul 30 2008, 13:57, said:

Salut mihaikay,

Ce pot sa-ti spun, cartea masinii arata in felul urmator:

1. are o tenta de verde
2. pe fundal scrie espan pe toata cartea cu verde mai inchis
3. pe la mijloc are pe alb este stema spaniei
4. in parte de sus a cartii incepe cu nr de serie - un numar scris cu rosu
5. in partea dreapta este matricula: aici se afla numarul de inmatriculare al masinii, dar intepat in carte (adica carte e gaurita astfel incat sa arate cu numarul de inmatriculare al masinii
6. apoi este scriesa sigla marcii;
7. urmeaza nr de identificare a masinii;
8. nr de ceritificat
9. datele masinii;
10.tipul anvelopelor, marime
11.partea de observatii: aici am scris: "vehiculo procedente de la C.E." (auto din UE, presupun ca inseamana)
12.data fabricarii
13.in ultima parte spune data la care trebuie sa faci revizia urmata de o semnatura si o stampila albastra rodunda

cam asa ar arata in cuvinte civ-ul din spania.

Cei de la RAR ar trebui sa-ti spuna ce nu a fost valid la tine.
SALUT GABRIEL,

SPUNE-MI SI MIE TE ROG DACA ASA ARATA O CARTE DE IDENTITATE DIN SPANIA.
MERCI SI ASTEPT RASPUNSUL TAU

Attached Files



#18
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 alex210319, on Nov 20 2008, 14:25, said:

SALUT GABRIEL,

SPUNE-MI SI MIE TE ROG DACA ASA ARATA O CARTE DE IDENTITATE DIN SPANIA.
MERCI SI ASTEPT RASPUNSUL TAU

Da, asa arata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate