Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Motorola VE66

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#37
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postlucian92, on 25th November 2009, 22:26, said:

Mai baieti am si eu o intrebare, fisierele TXT le citeste macar, daca cele doc sau pdf nu le citeste ...???
si despre playerul de muzica, are preseturi la egalizator (rock,pop,party,dinamic...etc) ??? sau poti seta u fiecare efect in parte cum e la nokia de exmplu sau la majoritatea Sony Ericsson-urilor??? In principiu ma intereseaza cat de bine se aude, adica cat de tare, de clar si daca are bass "frumos" IN CASTI ??? :)
p.s. 90% va fi si al meu dupa 10 decembrie incolo si voi revenii cu comentarii despre el. Numai bine!

Cred ca nici pe cele text nu le citeste...cel putin asa se intampla la restul modelelor bazate pe Linux (ZN5, Z6, E8, V8 etc.)
De auzit se aude foarte bine, foarte clar si destul de tare. Cel putin sunetul pe speaker e superb. In casti se aude foarte clar, inalte foarte clare, dar lipseste putin bass-ul.
Oricum, parerea mea e ca, castile stock sunt mai mult pentru folosirea pe post de handsfree, nu pentru muzica.
Sunetul e clar, dar e pitigaiat, fara bass. Dar asta cam asa e la toate telefonele, castile stock sunt slabe.
Pacat ca cei de la Motorola nu au pus un jack de 3,5mm pe VE66. Va trebui sa facem rost de un adaptor - microUSB to 3,5mm.
Ma rog, eu sunt mai pretentios la capitolul sunet, asa ca nu luati parerea mea prea in serios.
Am intalnit foarte multi oameni care aveau casti si telefoane de se auzeau prost sau foarte prost, insa ei erau multumiti :) .

Egalizatorul are doar presetari (8-10 nu mai stiu sigur) si cateva efecte ca Bass Bost sau Spatial.
Radio-ul se prinde fara casti si se aude FOARTE bine (mai bine ca un mp3).  

Daca te intereseaza mai mult muzica te poti orienta la modelul EM35. E fratele mai mic al lui VE66 :) si e specializat pe muzica .
Are jack de 3,5mm, 2 difuzoare stereo, butoane dedicate pentru muzica si e mai ieftin decat VE66.
Singurele minusuri fata de VE66 sunt lipsa Wi-Fi si camera de doar de 3,2MPx, fara Flash.  

Uite aici o monstara video cu music playerul lui VE66.

PS:
Nu stiu exact cum se aude VE66, dar ce ti-am scris mai sus, ti-am scris din experienta mea cu majoritatea telefoanelor Motorola bazate pe platforma MotoMAgX - E8, V8, Z6, ZN5 (modele pe care le-am avut).

Edited by antinVidia, 26 November 2009 - 11:04.


#38
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
Da...oricum momentan am un samsung e210 (cu un muzic player decent dar fara nici un preset sau egalizator audio,castile stoc destul de slabute) si muzica ascult destul de mult in drum spre scoala si pana sa adorm...m-am obsinuit asa si de asta ma interesa aspectul asta, in orice caz oscilez intre MOTOROLA ZN300 si VE66, caci astea sunt in oferta de acum de la cosmote...APROPO daca stie cineva ceva si despre motorola zn300 (caci sunt foarte putine review-uri pe net despre el) sa imi spuna si mie va rog!!! banuesc ca oscileaza la muzica avand casti ROKR cu mufa jack de 3.5 mm ?!
Oricum astept sfaturi si un raspuns la nelamuririle mele legate de fisierele TXT si de sunetul din casti de la cineva care detine acest telefon,caci intr-o saptamana maxim 2 trebuie sa imi achizitionez un telefon si sa fac un abonament nou.
P.S. ms mult antinVidia si eu sunt fan moto, sunt celele mai stilate si frumoasa telefoane dupa parere mea, am avut un L6 inainte, nu excela la performante si softu' de la orange nu era cine stie ce dar chiar mi-a placut... :)

Edited by lucian92, 26 November 2009 - 22:42.


#39
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
:coolspeak:
Rar mai gasesti fani Motorola in ziua de azi prin Romania :). Majoritatea urasc marca asta.  

ZN300 e aproape la fel de bine dotat ca si VE66, cu exceptia Wi-Fi-ului si a camerei de doar 3.2MPx .
Ar mai fi si memoria interna mai mica (doar 8MB), radio-ul care nu se prinde fara casti ca la VE66 si ruleaza o versiune putin mai veche de Linux.
De asemenea materialele din care e facut sunt mai slabe ca la VE66. Nu vine cu husa de piele si cu cablu de date in pachet.  
Singurele avantaje serioase pe care le ofera ZN300 peste VE66 e jack-ul de 3,5mm si pretul ceva mai mic.

VE66 arata mai bine, e construit 60-70% din metal si finisat mai bine, ruleaza ultima versiune de Linux (cu wingets, music player imbunatatit etc.) , are Wi-Fi,
carduri pana la 32GB, memorie mai mare, camera mai buna, husa de piele si cablu de date incluse in pachet, radio-ul se prinde fara casti. Eu as merge pe VE66 fara retineri.

Edited by antinVidia, 27 November 2009 - 10:16.


#40
bluelemon

bluelemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007

View PostantinVidia, on 25th November 2009, 14:21, said:

In PDF-ul cu specificatii de pe site-ul Motorola, scrie 1MB (maximum record store size) si 4MB Heap Size.
Scrie "up to 4MB" daca nu ma insel. Conform informatiilor din telefon, versiunea pe care o am eu are 2MB heap size.

#41
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postbluelemon, on 27th November 2009, 10:55, said:

Scrie "up to 4MB" daca nu ma insel. Conform informatiilor din telefon, versiunea pe care o am eu are 2MB heap size.


"Up to 4MB depending on region"

Saptamana care vine o sa intru si eu in randul posesorilor de VE66  ;) .

Apropo de calitatea sunetului (din review-ul celor de la mobilearsenal) :

"There are some interesting things on the musical part. The media search in the multimedia menu automatically collects and categorizes images and music, which can be grouped by artist, so it’s quite advanced.

Unfortunately there’s no equalizer, but we can rate tracks with little stars, and this creates a new way of organizing them. The player can display album covers, there is a real-time spectrum-analyzer, it can run in the background and we can fast forward the tracks with the center key. Sound quality is extremely good on handsfree, it’s even better than on the recently reviewed C510, even though we’ve been praising the musical capabilities over there as well.

The greatest surprise is the FM radio. This works without a headset, Motorola’s engineers have hidden an FM antenna under the case, and it even supports RDS. We haven’t really seen many phones that have their radio work without a headset, or at least not at this size."

@bluelemon: Bateria cam cat tine la tine? In mai toate review-urile se zice ca tine undeva peste 2 zile.

Edited by antinVidia, 27 November 2009 - 15:41.


#42
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
"Sound quality is extremely good on handsfree, it?s even better than on the recently reviewed C510, even though we?ve been praising the musical capabilities over there as well." =>>>>> :inlove:  &   :worthy:   cea mai buna veste de pe ziua de astazi, deja m-am enervat la culme ca batranul meu samsung a inceput sa faca figuri si tare am impresia ca maine,cel tarziu saptamana viitoare o sa ajung pe la germanos si o sa imi "trag" un ve66 ...

Apropo de faptul ca nu ciste txt.-uri (nici doc-uri, pdf-uri...etc) poate reusim sa le deschide dintr-o aplicatie cu java ceva ceva ....ma gandesc eu.... poate vorbesc prostii dar intai sa il vad la mine pe birou cu cablul de date in calculator si m-oi descurca sa il intorc pe toate partile, daca nu eu, o reusi altcineva mai destept si o sa ma / o sa ne luam dupa el, prin urmare nu-i mare pierderea  !? :OK:

Ca sa mai adaug ceva, ca tot ziceam ca sunt cam in balanta cu zn300 (apropo daca nu merg txt-uri pe ve66 pe asta clar nu merg) .... sa fiu sincer nu imi place chiar asa mult ca design si ca performante nici nu incape vorba...dar avand castile alea de ROKR si mufa de 3.5 ....suna promintator ..?! eh ....  :rolleyes:

Edited by lucian92, 27 November 2009 - 16:10.


#43
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
Inca ceva foarte important pt mine, bine ca mi-am amintit... filmele, filamrile ...ma rog formatele video, pot fi vizualizate pe tot ecranul adica modul panoramic ce numerste ...parca ....??? cam toate telefoanele au optiunea asta .... deci intrebarea s-ar putea sa vi se para prosteasca....dar samsungul meu e210 (era cu clapa intradevar) nu vedeam filmele decat pe "ecran mic" ... :mellow:

#44
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Are optiunea de full screen atat pentru videoclipuri cat si pentru fotografii.
Camera filmeaza QVGA (240x320) cu 20-30fps, iar music player-ul reda si formatele WAV, pe langa  AAC, AAC+, AAC+ Enhanced, AMR, MIDI, MP3, WMA v9/v10, XMF.
Bateria cica e de 810mAh, dar in review-urile de youtube am vazut ca scrie pe ea 780mAh.
Cam putin...fata de ZN5 care avea bateria de 970mAh si care te tinea al naiba de mult (tine si cate 7-8 zile folosit doar ca telefon).

Edited by antinVidia, 27 November 2009 - 18:09.


#45
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
baieti se pare ca are o "bubita" claritatea pozelor nu e tocmai buna ... http://mobilearsenal...multimedia.html ...punctul 5.multimedia uitativa la poze si la ce se zice si in review: "When taking a look at the pictures we can say that we haven’t taken such terrible pictures with any other 5 megapixel phone. I don’t think I should describe every problem, practically the photos are awful from every point of view besides focus."

Sincer nu prea imi vine sa cred ca ve66-le face poze asa prost, refuz sa cred lucrul asta !? pune-ti si voi oameni buni care aveti telefonul asta niste poze cu el sa ne convingem si noi...eu unu sunt in mare mare dilema. Azi am instrat de 2 ori la germanos sa il vad si maine chiar ma gandeam sa fac abonamentul nou si sa il cumpar... dar pana nu ma conving de pozele alea hidoase... nu mai cumpar nimic :-))

#46
motopanzer

motopanzer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.09.2009
lucian92 ,sugestia pe care o pot oferii in cazul tau este sa probezi tu la germanos ,performanta camerei(atit in mod direct,aici ma refer la faptul cum este redata poza pe display-ul telefonului, cit si indirect -redata la un calc!) poate cei de la germanos vor fii de acord sa-ti testeze la calc, daca le explici ca de acest lucru depinde achizitionarea telefonului. pentru mine camera fot o la un telefon este doar un accesoriu de bifat pe lista specificatiilor sale, mai mult ma intereseaza modul in care se comporta in retea,- un mare atu -Crystal Talk! :coolspeak:  un motiv pentru care apreciez motorola     bafta

#47
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postlucian92, on 27th November 2009, 23:18, said:

baieti se pare ca are o "bubita" claritatea pozelor nu e tocmai buna ... http://mobilearsenal...multimedia.html ...punctul 5.multimedia uitativa la poze si la ce se zice si in review: "When taking a look at the pictures we can say that we haven’t taken such terrible pictures with any other 5 megapixel phone. I don’t think I should describe every problem, practically the photos are awful from every point of view besides focus."

Sincer nu prea imi vine sa cred ca ve66-le face poze asa prost, refuz sa cred lucrul asta !? pune-ti si voi oameni buni care aveti telefonul asta niste poze cu el sa ne convingem si noi...eu unu sunt in mare mare dilema. Azi am instrat de 2 ori la germanos sa il vad si maine chiar ma gandeam sa fac abonamentul nou si sa il cumpar... dar pana nu ma conving de pozele alea hidoase... nu mai cumpar nimic :-))

Sunt review-uri si review-uri...
Unele slavesc o anumita marca si arunca cu noroi in alta, altele sunt obiective.

Intradevar, camera e putin cam slaba pentru una de 5MPx, dar totusi pozele sunt decente, mai ales cand ai lumina din belsug.
In 600 de lei sa le ai pe toate bune nu se poate.
[ http://i46.tinypic.com/16a1ic2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo de lucruri noi, am mai aflat ceva despre VE66. Poti face schimb de fisiere prin Wi-Fi, iar radio-ul are functie de inregistrare si poate trimite semnal radio (radio broadcast) catre alte dispozitive dotate cu Bluetooth ;).

#48
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008

View PostantinVidia, on 28th November 2009, 12:58, said:

Sunt review-uri si review-uri...
Unele slavesc o anumita marca si arunca cu noroi in alta, altele sunt obiective.

Intradevar, camera e putin cam slaba pentru una de 5MPx, dar totusi pozele sunt decente, mai ales cand ai lumina din belsug.
In 600 de lei sa le ai pe toate bune nu se poate.
[ http://i46.tinypic.com/16a1ic2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo de lucruri noi, am mai aflat ceva despre VE66. Poti face schimb de fisiere prin Wi-Fi, iar radio-ul are functie de inregistrare si poate trimite semnal radio (radio broadcast) catre alte dispozitive dotate cu Bluetooth ;).


Intadevar antinvidia are mare dreptate, m-au indus in eraore pozele de pe reviewul acela ... scuzele mele acuma ca avem dovada clara a calitatii pozelor facute cu ve66!!!

#49
bluelemon

bluelemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007

View PostantinVidia, on 27th November 2009, 15:15, said:

"Up to 4MB depending on region"

"There are some interesting things on the musical part. The media search in the multimedia menu automatically collects and categorizes images and music, which can be grouped by artist, so it’s quite advanced.

Unfortunately there’s no equalizer, but we can rate tracks with little stars, and this creates a new way of organizing them. The player can display album covers, there is a real-time spectrum-analyzer, it can run in the background and we can fast forward the tracks with the center key. Sound quality is extremely good on handsfree, it’s even better than on the recently reviewed C510, even though we’ve been praising the musical capabilities over there as well.

@bluelemon: Bateria cam cat tine la tine? In mai toate review-urile se zice ca tine undeva peste 2 zile.
Apropo de reviewul pomenit, pot sa confirm ca exista egalizator si il folosesc (poate merge doar la casti).
Despre baterie pot sa spun urmatoarele: dupa incarcarea initiala care a tinut putin, l-am incarcat full miercuri noaptea. Au trecut vreo 70 de ore de atunci si bateria imi arata in continuare full. E drept ca joi si vineri am fost ocupat si in afara de standby, vreo 15 minute de ascultat muzica si vreo 15 minute de vorbit n-am facut cu el, dar mi se pare ok. Mai vedem in viitor. Acumulatorul este de 780 mAh conform etichetei.

#50
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postbluelemon, on 28th November 2009, 13:32, said:

Apropo de reviewul pomenit, pot sa confirm ca exista egalizator si il folosesc (poate merge doar la casti).
Despre baterie pot sa spun urmatoarele: dupa incarcarea initiala care a tinut putin, l-am incarcat full miercuri noaptea. Au trecut vreo 70 de ore de atunci si bateria imi arata in continuare full. E drept ca joi si vineri am fost ocupat si in afara de standby, vreo 15 minute de ascultat muzica si vreo 15 minute de vorbit n-am facut cu el, dar mi se pare ok. Mai vedem in viitor. Acumulatorul este de 780 mAh conform etichetei.

Cei din review s-au referit la faptul ca nu exista egalizator grafic personalizabil, asa cum gasim pe seria XpressMusic de la Nokia, VE66 avand doar presetari pentru egalizator (pop, rock, dance etc.). Nu iti poti calibra sunetul asa cum Ii place urechii tale...
Dupa ce zici tu, pare ok bateria. Daca nu ma insel e BC50. Ma intreb daca BC60 (820mAh) sau BC70 (1050mAh) ar incapea in locasul bateriei.
Ar fi extraordinar  :) .

#51
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008

View Postbluelemon, on 28th November 2009, 13:32, said:

Apropo de reviewul pomenit, pot sa confirm ca exista egalizator si il folosesc (poate merge doar la casti).
Despre baterie pot sa spun urmatoarele: dupa incarcarea initiala care a tinut putin, l-am incarcat full miercuri noaptea. Au trecut vreo 70 de ore de atunci si bateria imi arata in continuare full. E drept ca joi si vineri am fost ocupat si in afara de standby, vreo 15 minute de ascultat muzica si vreo 15 minute de vorbit n-am facut cu el, dar mi se pare ok. Mai vedem in viitor. Acumulatorul este de 780 mAh conform etichetei.


M-as mira un pic sa vad ca are egalizator, caci peste tot zice ca nu are?! dar daca omul detine telefonul si zice ca are nu vad de ce nu ne-ar spune adevarul ...
Dupa ce scoti niste poze in calculator pune si tu pe forum sa ne dam si noi cu o parere ceva,caci tare ar fi utile, fiind cam "rare",sa zic asa ! :D

Edited by lucian92, 29 November 2009 - 01:06.


#52
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007

View PostantinVidia, on 28th November 2009, 17:53, said:

Cei din review s-au referit la faptul ca nu exista egalizator grafic personalizabil, asa cum gasim pe seria XpressMusic de la Nokia, VE66 avand doar presetari pentru egalizator (pop, rock, dance etc.). Nu iti poti calibra sunetul asa cum Ii place urechii tale...
Dupa ce zici tu, pare ok bateria. Daca nu ma insel e BC50. Ma intreb daca BC60 (820mAh) sau BC70 (1050mAh) ar incapea in locasul bateriei.
Ar fi extraordinar  :) .
Daca poate cineva confirma ca un acumulator BC70 incape in VE66 ii dau o bere!!!

#53
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postlucian92, on 29th November 2009, 01:06, said:

M-as mira un pic sa vad ca are egalizator, caci peste tot zice ca nu are?! dar daca omul detine telefonul si zice ca are nu vad de ce nu ne-ar spune adevarul ...
Dupa ce scoti niste poze in calculator pune si tu pe forum sa ne dam si noi cu o parere ceva,caci tare ar fi utile, fiind cam "rare",sa zic asa ! :D

Poate nu am fost clar : Are egalizator, dar nu il poti personaliza asa cum vrei tu (sa poti regla fiecare banda individual, asa cum faci la winamp).
Poti alege doar din presetari : pop, dance, rock etc. Niste poze ne-ar fi utile. Cred ca pe miercuri - joi incolo o sa soseasca si al meu  :thumbup: .

Cam asa arata music player-ul de pe VE66 (cu skin-ul silver, dar are si un skin black) :

[ http://i50.tinypic.com/2rrkpp2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i50.tinypic.com/20hr4mc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

... si video player-ul :

[ http://i48.tinypic.com/24g7yba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postpiton, on 29th November 2009, 10:52, said:

Daca poate cineva confirma ca un acumulator BC70 incape in VE66 ii dau o bere!!!

BC70 e cam groasa. Slabe sanse sa intre si chiar daca intra nu mai poti pune capacul, dar BC60 e foarte posibil sa mearga.

Edited by antinVidia, 29 November 2009 - 11:39.


#54
bluelemon

bluelemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007
Intr-adevar, preseturile egalizatorului nu sunt personalizabile - spre deosebire de Nokia XpressMusic. Daca cineva cauta cea mai buna performanta muzicala, un 5310 sau 5220 care nu sunt departe ca pret de VE66 sunt mai potrivite.
Poate am sa ascult zilele astea aceeasi melodie la VE66 si la 5310le sotiei ca sa pot face o comparatie.

Update la baterie: dupa 4 zile, telefonul a ajuns la ultima liniuta si l-am pus la incarcat. Pentru un telefon de genul asta o fi mult; pentru mine, care am avut 3120 classic cu acumulator de 1000 mAh, nu e extraordinar :)
Avind in vedere ca BC60 are "doar" 840 mAh fata de 780 stock, de ce ar merita sa o schimbam?
Oricum, pentru ca (spre deosebire de Nokia) VE66 se poate incarca prin cablul microUSB, o autonomie de 4 zile mi se pare rezonabila. Am un cablu la birou si pot sa-l incarc fara probleme

Edited by bluelemon, 29 November 2009 - 23:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate