Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Motorola VE66

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#19
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Un video-review foarte bun : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pdGXm_ShdcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Telefonul e minunat  :wub: . Constructie solida, camera excelenta, WiFi, Radio FM cu RDS, video player (MPEG4/ WMV/ H.263/ H.263), CrystalTalk 2 etc.
Cred ca acesta va fi urmatorul meu telefon  ;) . Pretul zic ca e acceptabil, pentru ce ofera VE66 si oricum va mai scadea putin in timp...

Edited by antinVidia, 21 April 2009 - 15:45.


#20
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
antiVidia: Vezi ca telefonul a ajuns la 650Ron :)

#21
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postvladdy99, on 15th October 2009, 15:34, said:

antiVidia: Vezi ca telefonul a ajuns la 650Ron :)

Da, am observat ca in ultimul timp s-au mai ieftinit .
Acum insa astept de la Moto ceva cu Android  B) .

#22
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009

View PostantinVidia, on 15th October 2009, 22:26, said:

Da, am observat ca in ultimul timp s-au mai ieftinit .
Acum insa astept de la Moto ceva cu Android  B) .
Nu stiu ce sa imi iau VE66 sau ZN5. Ce ma sfatuiti?

#23
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Poststiinta_craiova, on 21st October 2009, 13:17, said:

Nu stiu ce sa imi iau VE66 sau ZN5. Ce ma sfatuiti?


VE66 e mai bine finisat, cu materiale mai de calitate, avand un aspect mai luxos in pachet fiind inclusa si o husa din piele cu sistem de extragere rapida a telefonului.
Are si o versiune de software mai noua, cu un music player imbunatatit, widget-uri, inregistreaza video QVGA (320x240) la 30 fps (ZN5 inregistreaza 176 × 144 la 15 fps), suporta carduri de pana la 32GB fara nici o problema, are antena de radio integrata, asa ca nu vei fi nevoit sa bagi castile pentru a asculta Radio, are FastScroll touch-sensitiv - rotita cu care te plimbi mai rapid prin listele de melodii sau agenda, are HSCSD. Cam astea ar fi plusurile lui VE66 peste ZN5.

Acum ce are ZN5 si nu are VE66 :

- camera mult mai buna, produsa de Kodak, cu lentile Carl Zeiss si Xenon Flash. VE66 are o camera normala de 5MP fara prea mari pretentii; ofrea poze decente, nimic special.
- ecran mai mare de 2,4" (VE66 are de 2,2")
- jack de 3,5mm pentru casti
- 400MB memorie interna (VE66 are doar 110MB)
- baterie mai mare de 950 mAh (VE66 are de 810 mAh)

Am avut ZN5 si pot spune ca bateria si camera sunt punctele lui forte.
Calitatea sunetului pe speaker e la fel de buna la ambele.

Eu as merge pe VE66, e mai bine finisat, are un software mai nou si ceva mai rapid, antena de radio integrata, video recording mai bun, dar in acelasi tip mi-ar lipsi camera de ZN5, ecranul ceva mai mare, jack-ul de 3,5mm si bateria mai mare care ofera timpi de standby foarte buni de la (4 zile in sus).  

Ca sa iti faci o idee mai buna arunca un ochi pe review-urile video : VE66 si ZN5

#24
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009

View PostantinVidia, on 21st October 2009, 15:33, said:

VE66 e mai bine finisat, cu materiale mai de calitate, avand un aspect mai luxos in pachet fiind inclusa si o husa din piele cu sistem de extragere rapida a telefonului.
Are si o versiune de software mai noua, cu un music player imbunatatit, widget-uri, inregistreaza video QVGA (320x240) la 30 fps (ZN5 inregistreaza 176 × 144 la 15 fps), suporta carduri de pana la 32GB fara nici o problema, are antena de radio integrata, asa ca nu vei fi nevoit sa bagi castile pentru a asculta Radio, are FastScroll touch-sensitiv - rotita cu care te plimbi mai rapid prin listele de melodii sau agenda, are HSCSD. Cam astea ar fi plusurile lui VE66 peste ZN5.

Acum ce are ZN5 si nu are VE66 :

- camera mult mai buna, produsa de Kodak, cu lentile Carl Zeiss si Xenon Flash. VE66 are o camera normala de 5MP fara prea mari pretentii; ofrea poze decente, nimic special.
- ecran mai mare de 2,4" (VE66 are de 2,2")
- jack de 3,5mm pentru casti
- 400MB memorie interna (VE66 are doar 110MB)
- baterie mai mare de 950 mAh (VE66 are de 810 mAh)

Am avut ZN5 si pot spune ca bateria si camera sunt punctele lui forte.
Calitatea sunetului pe speaker e la fel de buna la ambele.

Eu as merge pe VE66, e mai bine finisat, are un software mai nou si ceva mai rapid, antena de radio integrata, video recording mai bun, dar in acelasi tip mi-ar lipsi camera de ZN5, ecranul ceva mai mare, jack-ul de 3,5mm si bateria mai mare care ofera timpi de standby foarte buni de la (4 zile in sus).  

Ca sa iti faci o idee mai buna arunca un ochi pe review-urile video : VE66 si ZN5
Multumesc mult pt raspuns

#25
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009

View PostantinVidia, on 21st October 2009, 16:33, said:

VE66 e mai bine finisat, cu materiale mai de calitate, avand un aspect mai luxos in pachet fiind inclusa si o husa din piele cu sistem de extragere rapida a telefonului.
Are si o versiune de software mai noua, cu un music player imbunatatit, widget-uri, inregistreaza video QVGA (320x240) la 30 fps (ZN5 inregistreaza 176 × 144 la 15 fps), suporta carduri de pana la 32GB fara nici o problema, are antena de radio integrata, asa ca nu vei fi nevoit sa bagi castile pentru a asculta Radio, are FastScroll touch-sensitiv - rotita cu care te plimbi mai rapid prin listele de melodii sau agenda, are HSCSD. Cam astea ar fi plusurile lui VE66 peste ZN5.

Acum ce are ZN5 si nu are VE66 :

- camera mult mai buna, produsa de Kodak, cu lentile Carl Zeiss si Xenon Flash. VE66 are o camera normala de 5MP fara prea mari pretentii; ofrea poze decente, nimic special.
- ecran mai mare de 2,4" (VE66 are de 2,2")
- jack de 3,5mm pentru casti
- 400MB memorie interna (VE66 are doar 110MB)
- baterie mai mare de 950 mAh (VE66 are de 810 mAh)

Am avut ZN5 si pot spune ca bateria si camera sunt punctele lui forte.
Calitatea sunetului pe speaker e la fel de buna la ambele.

Eu as merge pe VE66, e mai bine finisat, are un software mai nou si ceva mai rapid, antena de radio integrata, video recording mai bun, dar in acelasi tip mi-ar lipsi camera de ZN5, ecranul ceva mai mare, jack-ul de 3,5mm si bateria mai mare care ofera timpi de standby foarte buni de la (4 zile in sus).  

Ca sa iti faci o idee mai buna arunca un ochi pe review-urile video : VE66 si ZN5
Despre browser=ul de la VE 66 ce poti sa imi spui? am vazut undeva ca are un browser mediocru.

#26
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Poststiinta_craiova, on 23rd October 2009, 00:05, said:

Despre browser=ul de la VE 66 ce poti sa imi spui? am vazut undeva ca are un browser mediocru.

Exista Opera Mini si BOLT, asa ca nu trebuie sa te preocupe browser-ul preinstalat.

#27
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Mi-am luat de curand. E tare. Bine finisat. Se misca bine. Se aude foaaaarte bine. Face poze ok. Cea mai buna husa de piele din lume ( mai ales dupa ce o folosesti vreo 2 sapt). Bateria ar fi o problema : 2 zile cu butonatul de rigoare ( probabil un maxim de 3-4 decat vorbit lejer). Ma gandeam daca nu exista un acumulator mai puternic pentru acest telefon. Eu unul am tot cautat dar nu am gasit decat pe ebay un ac BC50 de 1000mAh. Daca poate cineva sa-mi dea vreun sfat.............

#28
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postpiton, on 26th October 2009, 18:35, said:

Mi-am luat de curand. E tare. Bine finisat. Se misca bine. Se aude foaaaarte bine. Face poze ok. Cea mai buna husa de piele din lume ( mai ales dupa ce o folosesti vreo 2 sapt). Bateria ar fi o problema : 2 zile cu butonatul de rigoare ( probabil un maxim de 3-4 decat vorbit lejer). Ma gandeam daca nu exista un acumulator mai puternic pentru acest telefon. Eu unul am tot cautat dar nu am gasit decat pe ebay un ac BC50 de 1000mAh. Daca poate cineva sa-mi dea vreun sfat.............

Teoretic, daca e din aceasi serie ("BC") si are aceasi format si dimensiuni ca cea de pe VE66, merge.
Ramane insa problema grosimii. Bateriile cu capacitati mai mari, sunt in general mai groase (cel putin asa e la Motorola) si o sa ai surpriza sa nu mai poti inchide capacul ce acopera bateria. Sau il vei inchide, dar nu se va mai alatura cum trebuie (desi in cazul asta poti jupui hartia de pe acumulator si poate il pacalesti).

Incearca sa te mai joci cu setarile.  
Eu am MOTO Z6 cu acumulator si mai mic decat VE66 - 750mAh, dar pot spune ca sunt multumit de cat ma tine bateria.  
Convorbiri, mesaje + cateva minute de playback mp3 (in speaker), din cand in cand si tot ma tine in jur de 3-3,5 zile.  

Astea sunt setarile mele de pe Z6 :

- Keys sound off
- Slide sounds off
- Bluetooth off

Screen :

- Brightness 1, maxim 2 (care zic eu ca e suficient pentru o vizibilitate mai mult decat decenta)
- Screensaver off
- Display timeout: 30 sec.
- Backlight timeout: 20 sec.

Network :

- Band: 900/1800
- Type: Manual
- Speed: Slow

#29
smardvice

smardvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.03.2007
salut,

m-ar interesa si pe mine acest model de Motorola.

a reusit cineva sa instaleze Opera sau BOLT pe el ? cum se misca ?

multumesc mult.

#30
tibika

tibika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2009
salut...ma intereseaza telefonu asta de ceva vreme...dar problema este ca nu stiu cat de personalizabil este? adik ma ganbdesc k la un procesr de 500 de mhz trebuie sa poti sa faci cva cu el nu? un document, un programel, un joc mai puternic, cva..? asa ca sper sa-mi putei da si mie informatii despre cat de bine sepreteaza telu asta pentru cva cerinte office....un pdf..un word editor cva de genu....multumesc

#31
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Posttibika, on 21st November 2009, 22:38, said:

salut...ma intereseaza telefonu asta de ceva vreme...dar problema este ca nu stiu cat de personalizabil este? adik ma ganbdesc k la un procesr de 500 de mhz trebuie sa poti sa faci cva cu el nu? un document, un programel, un joc mai puternic, cva..? asa ca sper sa-mi putei da si mie informatii despre cat de bine sepreteaza telu asta pentru cva cerinte office....un pdf..un word editor cva de genu....multumesc

Poti pune (ca pe orice telefon cu suport java) cam orice aplicatie sau joc (java) pe el, in rest nimic special.
Soft-ul stock nu are nici editor de text, nici pdf viewer.  
Procesorul de 512MHz e necesar pentru a rula sistemul de operare bazat pe Linux.
Ce face un Nokia la acelasi pret, face si cu VE66.
E un telefon mai stilat, aproape de lux. Cu finisaje si materiale de constructie de top. 60-70% e construit din metal, partea cu display-ul e de sticla tratata impotriva zgarieturilor, husa de piele in pachet ... la banii astia nu are rival la capitolul finisaje si materiale de constructie.
E premium. Cu 600 de lei la liber cumperi numai plasticuri de 2 lei.
In curand o sa imi cumpar si eu unul :P.

#32
bluelemon

bluelemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007
Am luat si eu ieri un VE66 de la Germanos (180 lei la CRO 135 pe 2 ani - rezonabil). Deocamdata imi place interfata, se misca bine, wifi merge impecabil inclusiv in retele securizate. Ce nu ma prea incinta e lipsa aplicatiilor specifice Motomagx - in afara de widgeturile incluse, nu am gasit pe net nimic special.

#33
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postbluelemon, on 25th November 2009, 13:00, said:

Am luat si eu ieri un VE66 de la Germanos (180 lei la CRO 135 pe 2 ani - rezonabil). Deocamdata imi place interfata, se misca bine, wifi merge impecabil inclusiv in retele securizate. Ce nu ma prea incinta e lipsa aplicatiilor specifice Motomagx - in afara de widgeturile incluse, nu am gasit pe net nimic special.
poti sa spui ce ai primit in pachet (husa, card, etc)?
exista aplicatie pentru vizualizare pdf?
are inclusa aplicatie de tip black-list (pentru blocarea apelurilor nedorite) ?

#34
bluelemon

bluelemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007
In pachet am primit: incarcator, husa de (imitatie de) piele - foarte utila, cablu de conexiune microUSB, casti+microfon tot pe microUSB si 2 cd-uri: Motorola Phone Tools si inca ceva. Fara card microSD. Pentru cine nu vrea sa instaleze tot MPT, exista un driver USB care se poate descarca de pe siteul Motorola si care permite accesarea continutului telefonului + incarcare prin cablul USB.
Aplicatii pentru vizualizare pdf sau documente office nu sunt incluse. Aplicatie black list este - se pot bloca apelurile necunoscute (probabil cele care nu sunt in adrese), apelurile private sau se poate selecta individual un numar pentru blocare. Restul aplicatiilor care se pot instala sunt probabil Java; am inteles ca Motorola a abandonat Motomagx in favoarea Android si WinMobile, deci nu prea este interes pentru asa ceva. Aplicatiile Java nu sunt limitate la 512k/1MB ca la unele modele Nokia; cred ca aici limita este 2MB.

#35
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postbluelemon, on 25th November 2009, 13:42, said:

Aplicatiile Java nu sunt limitate la 512k/1MB ca la unele modele Nokia; cred ca aici limita este 2MB.

In PDF-ul cu specificatii de pe site-ul Motorola, scrie 1MB (maximum record store size) si 4MB Heap Size.
Sa nu uitam ca VE66 are si antena de receptie radio integrata, asa ca nu mai e nevoie de casti pentru a asculta radio :) .

#36
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
Mai baieti am si eu o intrebare, fisierele TXT le citeste macar, daca cele doc sau pdf nu le citeste ...???
si despre playerul de muzica, are preseturi la egalizator (rock,pop,party,dinamic...etc) ??? sau poti seta u fiecare efect in parte cum e la nokia de exmplu sau la majoritatea Sony Ericsson-urilor??? In principiu ma intereseaza cat de bine se aude, adica cat de tare, de clar si daca are bass "frumos" IN CASTI ??? :)
p.s. 90% va fi si al meu dupa 10 decembrie incolo si voi revenii cu comentarii despre el. Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate