Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Probleme conectare crossover

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sinisha

sinisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2008
M-am decis sa cumpar acest sistem: http://www.musicstor...umpTo=OfferList

Deoarece nu am mai lucrat pana acum in asa ceva nu stiu cum sa conectez acel crossover.
Va rog daca puteti sa-mi dati ceva detalii eventual sa-mi spuneti parerea despre sistem.

Va multumesc

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,411
  • Înscris: 08.12.2006
În principiu nu e o chestie complicată. Lucrezi pe modul stereo, (în spate ai un selector, îl pui pe 2-way, vezi și manualul pentru asta). De la mixer duci semnalul la input-uri (mufe XLR mamă, scrie INPUT sub ele), iar de la OUTPUT-uri duci semnalul la amplificatoare, ai pe fiecare canal o ieșire pentru bas și una pentru medii/înalte. Pe panoul față ai niște potențiometre, în ordine de la stânga la dreapta.
1 nivelul semnalului de intrare
2 frecvența la care se împarte semnalul (până unde să iasă pe ieșirea de bas/de unde să iasă pe medii/înalte)
3 nivel ieșire pe bas
4 nivel ieșire pe medii/iînalte

Mai ai o ieșire de subwoofer (mufă XLR tată) chiar în mijlocul panoului spate, ăsteia îi corespund potențiometrele din mijlocul panoului față, primul reglează frecvența unde se împarte între bass și sub, iar cel de-al doilea nivelul de ieșire. La sistemul ăsta nu vei avea însă nevoie de ieșirea asta.
Lângă fiecare potențiometru pentru nivelul de ieșire ai două butoane, unul pentru mute pe acea ieșire (cel de jos), celălalt phase invert. Mai ai câte un buton la fiecare canal  pe panoul față, lângă potențiometrul pentru nivelul de intrare, ăsta e responsabil cu filtrul pentru frecvențele subsonice (de fapt taie de la 25Hz în jos 12dB pe octavă), ăsta e bine să-l lași activat just in case ;)

Nu pot să-mi dau cu părerea despre sistem, dar crossoverul e bun.

#3
sinisha

sinisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2008
Merci mult pt informatii! I-am dat de cap. Astept in continuare pareri despre sistem daca stie cineva de el.

Edited by antinari, 03 June 2008 - 01:08.
quote removed. chiar nu era necesar :)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate