Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

TVR HD a reinceput transmisia test !

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Pot sa confirm si eu ca receptia este cu intreruperi. Eu merg tot pe Sagem si pe antena de camera cu amplificare. Si atentie: stau la 2-3 statii de tramavai de emitatorul de la Piata Chibrit. Cred ca s-au prostit de tot. Chiar si meciurile de handbal s-au vazut cu intreruperi.

#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Mie imi merge relativ bine, cu o sarma, in zona de centru. A durat destul de mult pana l-am prins dar e ok, fara intreruperi, rar de tot la 5-10 min mai da senzatia ca mai pierde cat o frama. Insa cu antena de camera DVB-T cu amplificare nu am reusit sa prind deloc TDVR-ul, doar ProTV. Am incercat vre-o 2 modele. Cu sarma merg amandoua :D

#57
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Poti sa detaliezi conceptul de "sarma"? E cel clasic cu un fir de cupru scos pe geam?
Am cumparat ieri un Tuner Kworld 325U, si ProTV HD l-am prins din prima, cu orice fel de "sarma" (antena fm, antena DVB-T, chiar si cu cablul de la UPC) dar nici urma de TVR HD...

#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
E o bucata de 2 m de coaxial la care am curatat dupa un metru "ambalajul" si am lasat doar centralul curat. Nu l-am scos pe geam ci l-am agatat de perete. Cam la fel de bine a mers si cu o antena telescopica de genul care se dadea acum vre-o 15 ani pe la tv-urile color din comert. Am testat aseara dupa o idee data aici: http://forum.softped...t...t&p=5975834

Singura problema a fost ca a durat destul de mult pana am gasit o pozitie buna.

#59
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Multumesc, am sa incerc!

Ce soft e mai bun? Eu am incercat HyperMedia Center, ChrisTV, Windows Media Center, dar cu niciunul nu prind TVR. Poate nu are semnal in Piata Muncii...

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu sa-ti zic. Eu folosesc un Set-Top Box Optibox HDCX - deci nu tuner de calculator.
Iar chestia cu sarma am preluat-o si eu de la MediaGalaxy din Orhideea - cand am fost pe-acolo am vazut ca asa ceva aveau in tv-urile de la raion.

#61
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006

 nei-k, on Feb 11 2009, 14:04, said:

Multumesc, am sa incerc!

Ce soft e mai bun? Eu am incercat HyperMedia Center, ChrisTV, Windows Media Center, dar cu niciunul nu prind TVR. Poate nu are semnal in Piata Muncii...
Nu e din soft. Muta antena.

#62
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Am incercat tot felul de variante aseara, singura reusita fiind ca Windows MediaCenter mi-a detectat frecventa de emisie pt TVR HD, dar nu aveam imagine sau sunet. Cred ca nu e semnal in zona! Abia reusesc sa prind purici colorati la programele analogice. Apartamentul e orientat spre Est si  este pe latura interioara a unui patrat de 4 blocuri. Stiu ca nici cu televizorul clasic nu reuseam sa prind ceva :(

#63
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Atunci incearca o antena mai performanta, inaltata cat mai sus. Eu in Windows Media Center n-am reusit sa vad imagine pe HD.

#64
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003

 nei-k, on 10th February 2009, 16:26, said:

Poti sa detaliezi conceptul de "sarma"? E cel clasic cu un fir de cupru scos pe geam?
Am cumparat ieri un Tuner Kworld 325U, si ProTV HD l-am prins din prima, cu orice fel de "sarma" (antena fm, antena DVB-T, chiar si cu cablul de la UPC) dar nici urma de TVR HD...

mai tranmite TVR HD? Sunt meciurile de fotbal ? Zona Bucuresti-Vitan prinde careva cu sarma ? (eu gasesc doar PROTV HD dar nici urma de TVR)

#65
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Mai transmite tvr hd, inca.
Mai sunt meciurile de fotbal, inca nu s-a amanat campionatul mondial :)
Iti recomand o antena externa cu amplificare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate