Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ASA NU !

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Spune-i constructorului tau, ca daca tot suntem la asa nu, ca nu se zideste cu strepi. Adica nu se lasa zig-zagurile alea in capat la stalpi, ori sparge jumate de caramida ori le cumpara pe jumate.

Edited by Astrul, 01 October 2008 - 05:43.


#56
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View PostAstrul, on Oct 1 2008, 06:43, said:

Spune-i constructorului tau, ca daca tot suntem la asa nu, ca nu se zideste cu strepi. Adica nu se lasa zig-zagurile alea in capat la stalpi, ori sparge jumate de caramida ori le cumpara pe jumate.
acu cand vad cum ar fi trebuit sa puna caramida, ma bucur ca a ramas mai mult loc pentru.. beton. Cica se cofreaza si se astupa la turnare. Nu-mi dau seama daca e chiar gresit. I-am intrebat; cica nu e numic, ca si pret, rezistenta..
Este vreun neajuns?

#57
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu vad nimic anormal la lucrarea prezentata de tine. Din fotografii =>

- Zidaria este executata bine, chiar frumos as spune, comparativ cu alte santiere prezentate pe jurnal. Mortarul dintre blocuri se "aseaza" pe toata suprafata caramizii.
- Armarea stilpilor pare a fi decenta. Observ chiar ca ai montate si agrafe, lucru excelent. Multi "refuza" montarea lor. Ma rog, agrafele alea se monteaza de jur imprejuru' armaturilor stilpului. Aici a dat gres :D
- Faptul ca dealungu' stilpilor caramizile sunt montate in sah, iarasi sporeste "legatura" dintre stilp si zidarie. Mare atentie la vibrare. E musai betonul sa intre in toate "golurile" rezultate. Apar ceva dificultati in executie, da'......vad ca Astrului nu'i plac.
- Fundatia pare a fi ok. E bine cofrata, betonul are o culoare "frumoasa". Nu se vad segregari, crapaturi sau mai stiu io ce alte defecte.

NU inteleg de ce esti nemultumit si mai ales de unde pina unde discutia despre "camasuire".?!!! Poate mi'a scapat ceva?! :huh:

Edited by punkt, 07 October 2008 - 16:26.


#58
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View Postpunkt, on Oct 7 2008, 17:17, said:

...
NU inteleg de ce esti nemultumit si mai ales de unde pina unde discutia despre "camasuire".?!!! Poate mi'a scapat ceva?! :huh:
Multam punkt,

adevarat, sunt multe zidarii mult mai proaste pe forum. Interesanta intrebarea unuia: ..."da' de ce sta mortarul la 2 cm de caramida?!?!?"

ideea cu camasuire (termenul dat de catre alt respectabil moderator..) este data de structurist, diriginte, distribuitor de materiale, Wienerberger product manager la modul cum a fost facuta zidaria.
Repet; blocurile PTH nu au fost udate si mortarul s-a pus doar  5-10cm pe laturile din interior/exterior.

Si Multibat si Wienerberger cer ca suprafetele sa fie umezite si mortarul sa fie pe toata suprafata.
ATAT!

Chiar nu e nici o problema? sau sunt eu.. paranoia

#59
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Hai sa lamurim odata treaba cu zidaria. In orice normativ este specificat cum trebuie executata zidaria portanta. Mai ales in agrementele porotherm se specifica faptul ca in dreptul stalpilor trebuie zidit vertical, fara "strepi" cum li se mai spune in popor. Asta e o gargarita inventata de constructori sa nu se mai chinuie sa sperga caramizi pe jumate, consum de material, munca in plus, risipa, etc....Dar nu e corect. Tata, daca stalpul are 30x30, pai atata trebuie sa aiba. Daca lasi acoperirea de beton fata de armatura cat prevede proiectul, in locurile "goale" nu e beton mort? Ca sa simplifice munca constructorului sunt pe piata jumatati de caramizi tocmai pentru a nu se proceda in felul asta.
Daca agrafa nu este prinsa de stalp, nu inconjoara stalpul, si legata de armatura poti spune ca s-a facut o gramada de risipa de ob de 6. Masoara si tu intre golurile alea la cat ajunge stalpul tau. Daca n-are 50 ma las de construit.

Edited by Astrul, 08 October 2008 - 01:43.


#60
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Da Astrule, ai dreptate, da' nu vad ce "rau" fac strepii. Poate doar complica executia la turnarea betonului. Acum putem duce discutia in directia: este betonul mort mai rezistent decit caramida?! Eu zic ca DA. Impletitura aia poate fi benefica dar consecintele sunt atit de marunte incit le putem trece cu vederea.

Cu agrafele ai perfecta dreptate. Ele intra in masa de beton a stilpului dar NU fac o "prindere" decenta. In alte mii de cazuri, acele agrafe sunt un moft in sensul ca, pe foarte multe santiere se omit intentionat.

#61
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View PostAstrul, on Oct 8 2008, 02:41, said:

Hai sa lamurim odata treaba cu zidaria. In orice normativ este specificat cum trebuie executata zidaria portanta. Mai ales in agrementele porotherm se specifica faptul ca in dreptul stalpilor trebuie zidit vertical, fara "strepi" cum li se mai spune in popor. Asta e o gargarita inventata de constructori sa nu se mai chinuie sa sparga caramizi pe jumate, consum de material, munca in plus, risipa, etc....Dar nu e corect.

Atunci de ce in normativul de zidarie CR6-2006 scrie ca stalpisorii se toarna in strepii zidariei ? ( Si nu, nu numai in popor li se spune strepi, precum vezi si in normativul de zidarie li se spune asa. )
Si de ce ar fi incorecta zidirea in strepi ? Crezi ca obtii o mai buna conlucrare intre peretele de zidarie si samburi daca ai o suprafata de separare neteda ?
Singurul dezavantaj al turnarii in strepi cred ca e faptul ca nu intra betonul ca lumea in spatiul acela daca nu e bine vibrat.

#62
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Edi, tu ai dreptate, insa sti bine ca portant in Romania se construieste 95% cu Porotherm. Eu ma refeream la agrementele si normativele lor. Unde arata clar ca se zideste cu jumatati de caramida, ori le spargi, ori le cumperi de-a gata pe jumate. Nu cred ca astia cand au gandit normativele de zidarie s-au gandit la o caramida inalta de 25 de cm si o lungime de 37,5. Daca vorbesti de caramizile alea romanesti sau sarbesti de 14 inaltime strepii sunt insignifianti. Dar o jumate de porotherm inseamna aproape 20 cm intr-o parte si alta.
Deci pe o inaltime de 25 cm stalpul tau are 30 + 20 + 20 .... 70 cm. Iar 25 cm mai jos revine la 30. apoi iar 70. Chiar nu cred ca astia de la Porotherm sunt in regula cu asta, mai ales ca i-am intrebat la conferinta. Ok, o fi strategie de marketing sa-si vanda jumatatile de caramida insa la fel de usor se pot taia.
Deci nu vorbim aici nici de caramida tiganeasca, romaneasca sau sarbeasca.
Agrafale sunt bune numai daca zidaria este perfect aliniata. Altfel ti-o arunca in sus si e mai mare daraua decat ocaua.

Edited by Astrul, 08 October 2008 - 14:40.


#63
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006
Domnilor,

cred ca parerile voastre sunt foarte utile pentru cei de aici. Va multumesc.
p.s. cand aude costructorul ca vin cu idei( de la voi) da cu basca de-azvarlita. Imi zice sa am incredere in el si sa las internetul! :rolleyes:

revin cu poze de la turnarea stalpilor si chiar nu stiu daca-si au locul tot aici la ASA NU. Ce ziceti, sunt segregari?

Attached File  IMG_4152_stilp3.jpg   134.27K   867 downloads
Attached File  IMG_4149_stilp2.jpg   109.49K   757 downloads

Attached File  IMG_4154_vedere_gen.jpg   229.4K   826 downloads
Attached File  IMG_4147_Stilp_.jpg   110.45K   778 downloads

#64
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
salutati constructorul din partea noastra si felicita'l pt. buna executie. Data viitoare, la urmatoarea casa, roaga'l sa moneteze agrafele corespunzator si mare atentie la segregari. Exista o tendinta vizibila in pozele tale dar pot fi trecute cu vederea dat fiind gabaritul lucrarii.

Edited by punkt, 08 October 2008 - 16:35.


#65
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View PostAstrul, on Oct 8 2008, 15:39, said:

Edi, tu ai dreptate, insa sti bine ca portant in Romania se construieste 95% cu Porotherm. Eu ma refeream la agrementele si normativele lor. Unde arata clar ca se zideste cu jumatati de caramida, ori le spargi, ori le cumperi de-a gata pe jumate. Nu cred ca astia cand au gandit normativele de zidarie s-au gandit la o caramida inalta de 25 de cm si o lungime de 37,5. Daca vorbesti de caramizile alea romanesti sau sarbesti de 14 inaltime strepii sunt insignifianti. Dar o jumate de porotherm inseamna aproape 20 cm intr-o parte si alta.
Deci pe o inaltime de 25 cm stalpul tau are 30 + 20 + 20 .... 70 cm. Iar 25 cm mai jos revine la 30. apoi iar 70. Chiar nu cred ca astia de la Porotherm sunt in regula cu asta, mai ales ca i-am intrebat la conferinta. Ok, o fi strategie de marketing sa-si vanda jumatatile de caramida insa la fel de usor se pot taia.
Deci nu vorbim aici nici de caramida tiganeasca, romaneasca sau sarbeasca.
Agrafale sunt bune numai daca zidaria este perfect aliniata. Altfel ti-o arunca in sus si e mai mare daraua decat ocaua.
Oricum, m-am lamurit ca e cam controversata treaba asta cu zidaria in strepi - azi am gasit intr-un ghid de proiectare pt. zidarie scos de IPCT scris ca stalpisorii se toarna in zidarie fara strepi, iar pe coperta ghidului am vazut numele unui expert tehnic pe care il cunosteam si l-am sunat si mi-a zis ca e cam controversata treaba asta, ca unii sustin ca betonul nu intra ca lumea in strepii astia si ca nu e armat betonul in zona asta si ca ar fi mai bine sa faci zidaria drept.
Dar oricum, zidaria asta in strepi nu a fost inventata de zidarii lenesi - apare in cursuri in facultate, in normative, etc.

#66
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Recunosc, la ora aia probabil eram in Safen. Prietenii stie....

#67
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
unde duc lucrarile de proasta calitate  :  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uY3Z3Guqn38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]                     :D

#68
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007

View Postbluetobo, on Jun 4 2008, 11:54, said:

ideea e ca centura de beton trebuia sa continue in locul celei de lem si deasupra ei sa se puna lemnul
intr-adevar in aer. si cum se remediaza asa ceva?

#69
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007

View Postmsniper, on May 31 2008, 01:26, said:

Am facut topicul asta pentru cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt constructori adevarati....in realitate isi bat joc de oameni.
O sa incerc sa postez cat mai multe fotografii  facute pe santierele noastre.
Daca aveti si voi ceva foto..va rog sa le postati.
Topic recomandat si pentru viitorii proprietari de case care nu se pricep la constructia ei...dar sa le dea vant la constructori care realizeaza asa ceva.

Imaginea arata nelegarea centurii cu samburele de beton, care dupa spusele constructorului e un " secret " de-al lor...sa pozitioneze mai bine cosoroaba.
ma refer la asta. se darama de tot si se reface? betonul e si turnat pe 'perna de aer' si segregat? hmmm

#70
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
27 iunie Shanghai :

Attached File  ATT158275.jpg   120.85K   442 downloadsAttached File  ATT158276.jpg   145.54K   457 downloads
Attached File  ATT158278.jpg   80.91K   434 downloadsAttached File  ATT158277.jpg   95.02K   380 downloads
Attached File  ATT158279.jpg   135K   361 downloadsAttached File  ATT158280.jpg   126.19K   349 downloads
Attached File  ATT158281.jpg   114.35K   407 downloads


Fantastica este calitatea materialelor :huh:

#71
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
asa s'a turnat filmul spiderman.

#72
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007

View Postpunkt, on 7th July 2009, 14:42, said:

asa s'a turnat filmul spiderman.

Din pacate este cat se poate de real. sursa

Au construit pe malul fluviului Dianpu si după ce a fost gata constructia, au decis să sape alaturi de fundație pentru a face o parcare subterana ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate