Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cum scap de clickurile de 1 cent ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Deja ma dispera  :cursing: .... 90 - 95% sunt clickuri de 1 cent (adica 0,01 $) ... Cum scap de ele, cum pot sa aflu in primul rand siteurile care platesc asa in bataie de joc, si cum pot sa le filtrez, sa nu mai apara reclamele lor ?

#2
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
Iti spun eu ce ai putea incerca.
Nu este vorba despre reclame, siteul tau este de vina.
Poti scoate complet reclamele adsense timp de 3-4 zile si dupa aia sa le pui la loc.  
Poate pare o prostie, dar am citit despre ceva asemanator si pe dp si la mine a dat rezultate.

#3
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Nu gasesc logica la ceea ce spui tu  :huh:

#4
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 dan74mm, on May 30 2008, 20:35, said:

Nu gasesc logica la ceea ce spui tu  :huh:

Ti-a dat un sfat, il poti urma. ce poti pierde in 2-3 zile?

altfel : Daca ai reclame unui anumit publisher in exces (cum am avut eu etorro) poti sa-i banezi domeniul.

Edited by lord_ice, 30 May 2008 - 19:40.


#5
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
E ok, nu-i nici o problema, si chiar multumesc pentru sfat ... Doar ca nu inteleg ce se intampla ... Ori, ma gandesc ca trebuie sa existe o explicatie, si totodata o rezolvare ... Poate cineva stie mai exact ...

#6
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Explicatia la ce a spus - Rares - este:
Daca vizitatorii tai care apasa pe reclame nu fac mai nimic pe site-urile din reclame (nu cumpara, nu se inscriu sau nu fac ce doresc advertiserii) atunci contul tau va fi "smart priced", adica majoritatea (sau chiar toate) clickurilor pe reclame vor fi de 1 cent. Pentru a scapa de "smart price" pe digitalpoint (si nu numai) se zicea ca daca scoti reclamele timp de cateva zile (3 - 7) se reactualizeaza "smart price-ul" si astfel ai sanse sa scapi.

ATENTIE: aceste lucruri se discutau cam acum vre-un an - un an jumatate si nu erau informatii oficiale de la google, deci nu stiu daca se mai aplica si acum sau daca chiar functionau si atunci. De fapt, si eu mi-am scos in vremea aceea (acum 1+ ani) reclamele timp de o saptamana si nu am observat cam nici o diferenta (probabil motivul a fost ca s-au ieftinit reclamele pe nisa respectiva).

Sfatul meu:
1. Filtreaza reclamele care ti se par ieftine.
2. Daca oricum nu castigi foarte mult pe zi, nu prea ai nimic de pierdut daca scoti reclamele timp de cateva zile, desi nu stiu daca va functiona.
3. Mai asteapta cateva zile/saptamani poate isi revine singur.

PS: Sa ne spui si noua daca functioneaza vre-o metoda.  :)

#7
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
In primul rand, multumesc pentru explicatiile primite, si timpul acordat ...
In al doilea rand .. Cum stiu pe ce reclame s-a dat click, pe ce siteuri, si cat am primit pe acel click ? banuiesc ca numai asa as putea sa-mi dau seama care sunt siteurile "problema" ... Acuma hai sa fim seriosi ... 1 cent ????? E strigator la cer ... Sincer, incep sa ma gandesc daca exista vreo alternativa reala la AdSense, care sa fie corecti ... Ca de astia de la Neogen m-am lamurit. Am facut eu niste "teste" sa vad daca-mi contorizeaza clikurile .. nimic, pauza, hotie pe fata ! Se vede ca e serviciu romanesc ...

#8
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006

Quote

Cum stiu pe ce reclame s-a dat click, pe ce siteuri, si cat am primit pe acel click?

Nu poti vedea aceste informatii (mai demult - pana acum vre-un an puteai vedea cu ajutorul contorului de la addfreestats.com pe ce linkuri din reclame se facea click, dar nu mai merge de cand si-au schimbat cei de la google codul reclamei).

Dar poti verifica tu linkurile care apar pe siteul tau astfel:
1. te uiti la reclamele care apar pe site-ul tau (ex: vezi poza atasata).
2. scrii tu in browser adresa linkurilor din reclama (dar NU apasa pe reclamele tale). De exemplu linkurile din poza atasata sunt: adt-audio.com, 100links.com/video, probeauty.ro
3. intrii pe fiecare site din reclama (scriind tu in browser adresa) si te uiti sa vezi cum arata. Daca e plin de reclame si putin continut atunci sigur plateste putin (1 - 2 centi) si atunci poti filtra acel site. In exemplul nostru siteul 100links.com se poate bloca (filtra).

Sfat: in general siteurile care platesc putin au linkuri de forma best-sites.com/net/info/etc, top-sites, best-discounts, info-guru, etc (dar nu neaparat doar acestea). In general iti cam dai singur seama daca site-ul plateste bine sau nu dupa cum arata si ce continut are.

PS: daca siteul tau e in romana rezulta ca ai reclame romanesti, care din start sunt destul de ieftine (1 - 3 centi) si nu prea stiu daca ai ce filtra.

Attached Files



#9
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Siteul e bineinteles in romana, si reclamele care le vad sunt 99,9% reclame la siteuri romanesti ...  :huh:

Apropo .. Cum filtrez siteurile ?

Edited by dan74mm, 30 May 2008 - 22:50.


#10
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Pentru a filtra siteurile intri in contul tau adsense -> AdSense Setup -> Competitive Ad Filter si scrii acolo siteurile pe care nu le vrei si apesi save changes.

#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 dan74mm, on May 30 2008, 23:44, said:

Siteul e bineinteles in romana, si reclamele care le vad sunt 99,9% reclame la siteuri romanesti ...  :huh:

Apropo .. Cum filtrez siteurile ?

:) Daca site-ul e numai in romana, atunci e naspa, clickurile mari le dau vizitatorii din afara, care "vad" reclamele din tara lor(~) pe site-ul tau, nu poti face un blog in engleza ptr el? Te-ar ajuta mult :) Mai ales pe o nisa buna.

Sau nu neaparat un blog, dar ceva ce sa se caute...de exemplu video, forum cu sectiune in engleza...etc..

APROPO: Ieri au fost suspendate nu mai putin de 6 conturi ptr site-uri care aveau adsense si procurau mp3 download.
DECI , atenti, e impotriva TOS-ului.

Edited by lord_ice, 31 May 2008 - 11:07.


#12
webmastersize

webmastersize

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.09.2007
Pai sunt multe chesti, de la banalul sitemap la mult disputatul Pagerank
Insa principala cauza este continutul site-ului,reclamele sunt generate pe baza continutului

Cum sunt platite click-urile
Pai depinde in general de concurenta cuvantului
Cuvantul "agentie imobiliara" este mai bine platit ca cuvantul"poze" de ex

In concluzie daca ai un site care contine cuvantul "agentie imobiliara" in repetate randuri click-urile vor fi de 4,5 ori mai mari
Desigur ca trebuie sa ai mare grija cum te folosesti de aceasta informatie pentru ca in scurt timp te vei trezi cu un mail:

"Analizând recent ínregistrãrile noastre, am constatat un risc
considerabil generat de contul dvs. AdSense pentru agenþii nostri de
publicitate AdWords. Deoarece mentinerea contului ín reteaua
noastrã de
editori le poate aduce ín viitor daune financiare agenþilor nostri
de
publicitate, am hotãrât sã vã dezactivãm contul."

:P :P :P

#13
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ti-au suspendat contul? :)
Cred ca urmez, eu am pus adsense pe un site cu filme youtube, dar filme is pe teme sexy, si cum sunt importate cu titlu si descriere din Youtube , au foarte multe cuvinte ce duc site-ul spre un nivel adult. Ce credeti? Dar filmele nu-s adult, doar is pe youtube :) Ce sanse am sa fie totul ok?

Edited by lord_ice, 01 June 2008 - 16:49.


#14
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Esti la mana lor,de exemplu unui editor care iti verifica site-ul  o sa i se para OK ,altuia nu. Si astfel ti-l suspenda.
Daca nu faci asa de mult incat sa merite riscul ,eu zic sa le scoti :)

#15
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu-i mare paguba, mi-am cumparat ADmanager propriu. Vreau ca din toamna sa am mini-reteaua mea de ads cu CPM ...oricum, aproximat, initial voi scoate aproape dublu fata de cat castig din adsense (numai din contactele avute pana in acest moment cu persoane interesate).

Edited by lord_ice, 01 June 2008 - 17:04.


#16
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

 lord_ice, on Jun 1 2008, 17:47, said:

Ti-au suspendat contul? :)
Cred ca urmez, eu am pus adsense pe un site cu filme youtube, dar filme is pe teme sexy, si cum sunt importate cu titlu si descriere din Youtube , au foarte multe cuvinte ce duc site-ul spre un nivel adult. Ce credeti? Dar filmele nu-s adult, doar is pe youtube :) Ce sanse am sa fie totul ok?

Am si eu un site de genul asta, tot cu filme de pe YouTube ... Credeti ca pot sa am probleme ? Insa e cu categorii obisnuite (filme, muzica, videoclipuri, etc ...) nu e cu XXX-uri .. Si, avand in vedere ca am mai multe siteuri, i-mi suspenda siteul respectiv, sau contul meu personal AdSense ?

#17
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

 dan74mm, on Jun 2 2008, 01:39, said:

Am si eu un site de genul asta, tot cu filme de pe YouTube ... Credeti ca pot sa am probleme ? Insa e cu categorii obisnuite (filme, muzica, videoclipuri, etc ...) nu e cu XXX-uri .. Si, avand in vedere ca am mai multe siteuri, i-mi suspenda siteul respectiv, sau contul meu personal AdSense ?
Nu cred ca ar avea motiv sa-ti suspende contul pt asta, insa daca incalci TOS-ul pe unul din site-uri ti se baneaza contul, deci pe toate site-urile

#18
karate_kid

karate_kid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 21.10.2007

 lord_ice, on Jun 1 2008, 17:47, said:

Ti-au suspendat contul? :)
Cred ca urmez, eu am pus adsense pe un site cu filme youtube, dar filme is pe teme sexy, si cum sunt importate cu titlu si descriere din Youtube , au foarte multe cuvinte ce duc site-ul spre un nivel adult. Ce credeti? Dar filmele nu-s adult, doar is pe youtube :) Ce sanse am sa fie totul ok?

am patit-o eu :P  mi-au banat site-ul cu pricina fara niciun avertisment

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate