Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony HDR FX1

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Multumesc Alex, e o camera deosebita, sunt constient de asta. Si multumesc pentru explicatia legata de nedumerirea mea in ceea ce priveste transferul acela buclucas.  :)

#38
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
pt emanuel:
material dat atat in format HD pe blu-ray, cat si pe dvd downscalat!
casete tdk pt HD, de vreo 30 ron bucata!

#39
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View PostZenus, on Jul 6 2008, 14:28, said:

pt emanuel:
material dat atat in format HD pe blu-ray, cat si pe dvd downscalat!
casete tdk pt HD, de vreo 30 ron bucata!

aha, ms, zenus!

#40
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Off, off. Apropos de vx/fx: ganditi-va de doua ori cati bani investiti, dar mai ales cati bani cereti pe ceea ce faceti (mie mi se rupe sufletul).
Momentan am folosit si la fx tot casetele TDK (cele de 6,50 lei) pe care le foloseam la vx. In format HDV nu am apucat sa fac proba decat vreo 20 minute. Mi s-a parut OK (proba). Nu stiu daca sunt relevante cele 20 minute, dar nu am avut timp de teste.

Attached Files


Edited by pif_foto, 08 July 2008 - 23:57.


#41
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View Postpif_foto, on Jul 9 2008, 00:53, said:

Off, off. Apropos de vx/fx: ganditi-va de doua ori cati bani investiti, dar mai ales cati bani cereti pe ceea ce faceti (mie mi se rupe sufletul).
Momentan am folosit si la fx tot casetele TDK (cele de 6,50 lei) pe care le foloseam la vx. In format HDV nu am apucat sa fac proba decat vreo 20 minute. Mi s-a parut OK (proba). Nu stiu daca sunt relevante cele 20 minute, dar nu am avut timp de teste.

Cum vi se pare insa Sony-urile acelea portocalii? Mi-am luat vreo 5. Se merita sa dai banii pe asa ceva? Daca as fi gasit de-acelea pentru hd (excellence) le-as fi luat pe acelea, am auzit ca fac banii. Insa care e mai exact diferenta intre astea de 8ron si celelalte la 30ron? Aaa.... 30 daca sunt aduse din state. Daca le iei din magazine costa cam 50ron...

#42
alex_hobeanu

alex_hobeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2007
Casetele Sony care se gasesc pe la noi sunt destul de slabe. Eu nu am avut decat o singura experienta neplacuta cu o caseta Sony Premium.  Una dintre role a inceput sa mearga foarte greu si a fost o intrega aventura sa o derulez. Discutand cu prieteni de ai mei am aflat ca unii au patit lucruri mai neplacute cum ar fi blocarea totala a unei role sau a casetei in camera asa ca de atunci nu am mai folosit decat TDK, Panasonic si Verbatim pe care le cumpar in general de la Carrefour Orhideea (Grozavesti). Cu cele HD nu am avut nici un fel de problema dar acestea nu sunt cumparate de aici si oricum sunt Made in Japan ( se vede si dupa finisarea lor ).  :D

Attached Files



#43
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View Postalex_hobeanu, on Jul 12 2008, 15:27, said:

Casetele Sony care se gasesc pe la noi sunt destul de slabe. Eu nu am avut decat o singura experienta neplacuta cu o caseta Sony Premium.  Una dintre role a inceput sa mearga foarte greu si a fost o intrega aventura sa o derulez.

Pe cand lucram la televiziune - unde foloseam excusiv sony-urile astea mediocre - nu s-a intamplat sa avem prea des probleme. Puneam eticheta pe caseta si trageam cate o liniuta cand incepeam sa filmam de la capat. Ne opream la a 6-a filmare pe aceiasi caseta insa de la a 5-a ne puteam astepta la orice e clar. Conchid eu ca daca nu se depaseste limita asta se poate filma in conditii bune pe sony. Insa recunosc, nu am filmat pe alt model de caseta ca sa pot face o comparatie. O sa incerc si astea pe care le-ai incercat tu.

#44
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View Postalex_hobeanu, on Jul 12 2008, 15:27, said:

nu am mai folosit decat TDK, Panasonic si Verbatim pe care le cumpar in general de la Carrefour Orhideea (Grozavesti).   :D

Zilele astea m-am uitat dupa casete minidv in Carrefour Colentina si acolo pretul unei casete sony portocalii e de 11ron. E cea mai scumpa caseta dintre cele expuse dar sfatul meu e sa nu va ingramaditi acolo. Am gasit un stand la Obor in care aceiasi caseta costa 8ron. Si as putea sa pariez ca provenienta unora si a altora este aceiasi. Doar banii sunt altii. Desigur, daca vreti casete pentru hd, va rog, asta e alta poveste...  :)

#45
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
In Sibiu casetele sony dv premium si cele tdk costa la fel- 6.5 ron. Noi in tv folosim doar sony dv premium si nu au fost probleme la PD 150, insa cand am incercat un set de panasonic au aparut problemele. De mentionat k tragem dor o data si le arhivam. La fel si la pt nunti, folosesc sony fara probleme, bineinteles trag doar o singura data.

#46
stef81

stef81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.07.2008
ridic putin topicul...de sony Digital Master http://www.aprmedia....ct.php?pid=2101 ce pareri aveti? am luat 5 bucati la inceputul lunii, pana acum am tras 3 nunti pe ele si se comporta excelent. trag doar HD, si redau in PC pe o un handycam sony HC5E. cat o tine minunea? pretul e piperat, parca 80 lei bucata, dar si fx-ul e destul de fitzos mai ales cand vine vorba de inregistrari repetate pe aceeasi caseta.

Edited by stef81, 28 July 2008 - 21:23.


#47
keluhd

keluhd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2009
ce sa aleg intre fx1 si fx1000?

#48
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Vad ca nu s-a mai discutat nimic aici de aproape 3 ani. Incepand de ieri am un fx1 si-mi cam prind urechile la setari/profile.

Pentru HDV las default pe PP1 ?

De unde activez indicatorul nivel sunet pe LCD ?

#49
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
PP-urile sunt diverse setari de culoare / contrast / claritate etc. Le poti modifica cum vrei, indiferent ca tragi sd sau hd.
pt indicator sunet ai in stanga bateriei "status check".

Edited by _DelSte_, 13 June 2012 - 08:06.
scos citat inutil.


#50
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
mersi de informatie, daca ma mai poti ajuta,
sunt urmatoarele preseturi si nu stiu daca e ceva ok sau nu.

color level = 0
color phase = 0
sharpness = 11
skintone dtl:off
aeshifr = 0agclimit off
at iris lmt = f11
wb shift = +6
awb sens = high
cinematone  r:0ff
cinemaframe 25

Edited by c_anicai, 13 June 2012 - 08:03.


#51
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
daca e ok sau nu, tu decizi in functie ce vrei sa iti iasa. am pus comparativ ce am eu presetat pe pp1. Ai carte tehnica sau sa fac eu o poza cu paginile unde iti descrie ce cu setarile?

e facuta cu telefonul in graba dar se vede. Attached File  12060006.jpg   1.12MB   29 downloads

Edited by _DelSte_, 13 June 2012 - 08:20.
Scos citat inutil. Citeste Regulamentul! Foloseste butonul "Raspuns Rapid".


#52
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc de ajutor, am cartea, numai ca aseara tarziu am ajuns acasa cu camera (cumparata de ocazie) si acum incerc sa deslusesc minimul necesar.

Edited by c_anicai, 13 June 2012 - 08:16.


#53
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu stiu daca e bine. Inainte sa filmezi ceva important, joaca-te cateva zile cu ea, macar. ia fiecare element in parte si seteaza-l uitandu-te in monitor. Ia ca referinta 0 si gandeste-te cum ai vrea sa arate ce filmezi ( de ex mai soft sau mai clar, mai contrast sau nu, mai colorat etc)

Edited by _DelSte_, 13 June 2012 - 08:33.
scos citat inutil/warn.


#54
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
sigur fac probe, abia luna care vine am filmare.
Ca referinta am o camera mica hv30 si tot incerc sa ma apropii din setari cu fx-ul, dar nu imi iese aceleasi culori si claritate.

Edited by c_anicai, 13 June 2012 - 08:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate