Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Sony HDR FX1

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
cu totii facem asa...redam materialul filmat SD de pe o camera mai buna, in calculator, cu o camera mai proasta!

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Era vorba de copierea fisierului HDV de pe o caseta miniDV inregistrata cu o camera HD, readat cu o ajutorul unei camere SD miniDV. Teoretic este posibil, fizic fisierele sunt inregistrate la fel pe banda, compresia difera (MPEG2 in cazul HDV). La copiere/transfer prin fireware nu se face nici un fel de decodare/prelucare. Evident, pe camera SD nu se va putea vedea nimic dar in PC este alta treaba.

Edited by SuperDuper, 31 May 2008 - 23:51.


#21
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Atunci voi aplica si eu acelasi procedeu.  :)

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sunt curios daca o sa iti mearga. Let me know...

#23
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View Postglido, on May 31 2008, 22:25, said:

vreau eu sa vad camera miniDV care reda filmarea HD. Din cate stiu eu sunt alte standarde ???
Omul nu s-a referit la 1080i , a spus ca vrea un fx pt nunti,in sd , sfatul meu este destul de folositor , asa ca nu mai inflama topicul aiurea

#24
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Intr-adevar, nu era vorba atat despre redare cat despre transfer. Si da, ma refeream la filmarile SD pentru nunti insa am auzit (nu pot confirma insa) ca se poate face si transfer de HD cu o camera slaba, care nu suporta HD pentru redare.

Edited by emanuelsj, 01 June 2008 - 11:41.


#25
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
:dribbledrool:  z7  :dribbledrool:

#26
alex_hobeanu

alex_hobeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2007
Salut

Eu am un FX1E adus din state ( BH photo ) in decembrie 2007 cu ideea initiala de a filma nunti, botezuri si alte evenimente de acest gen.
Ce pot sa iti spun referitor la ceea ce s-a discutat mai sus ar fi urmatoarele:

- camera este mai grea decat un VX2100/PD170 dar are avantajul unui design mai practic. Display-ul pozitionat in partea de sus te ajuta in spatii mici pentru ca o poti pune pe umar pt perioade scurte
- meniul este mult mai generos in setari decat la cele de mai sus
- partea cu HDV-ul este cam inutila, cel putin acum, pentru ca nu ai ce sa faci cu materialul ( decat eventual sa il arunci pe un harddisk ) si personal cred ca o sa mai treaca multi ani pana cand HD-DVD sau bluray o sa ajunga sa fie raspandit si pe la noi in asemea masura in care sa se ceara filmare HD.
- problema cu sensibilitatea la lumina ( 1 lux versus 3 lux la FX ) nu este prea importanta decat in cazuri extreme, care sunt rare.
- prelucrarea materialului HDV este mai greoaie pt ca el este deja comprimat mpeg de catre camera
- nu se poate descarca HDV decat cu camere care suporta HDV si teoretic si casetele trebuie sa fie speciale sau cel putin unele de calitate mai buna altfel poti sa apara dropout-uri care sa iti compromita partial sau chiar total materialul.  
- pe langa camera iti mai trebuie o gramada de accesorii ( geanta, lentila wide, lampa, acumulatori, charger ) plus un calculator destul de performant ( procesor quad-core si un monitor de calitate ) ceea ce sporeste considerabil investitia
- la inceput o sa ai nunti fara pretentii prea mari si cu bani putini, 200-250 de euro ( in Bucuresti ) ceea ce reprezinta o problema in recuperarea investitiei si obtinerea unui profit.
- pe mine, camera + accesorii m-a costat aproximativ 4500 de $ ( 3000 de euro ) in conditiile in care a fost adusa de catre mama mea in tara, fara plata taxelor vamale sau a TVA.

Daca vrei sa ma mai intrebi ceva ma poti contacta aici sau pe privat.

Succes !

#27
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007

View Postalex_hobeanu, on Jun 27 2008, 10:27, said:

- partea cu HDV-ul este cam inutila, cel putin acum, pentru ca nu ai ce sa faci cu materialul ( decat eventual sa il arunci pe un harddisk ) si personal cred ca o sa mai treaca multi ani pana cand HD-DVD sau bluray o sa ajunga sa fie raspandit si pe la noi in asemea masura in care sa se ceara filmare HD.
eu am prins cateva nunti Hd anul asta, 2 din ele la 2 camere, asa ca oamenii nu sunt atat de inapoiati din acest punct de vedere!

#28
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

View PostZenus, on Jul 1 2008, 18:51, said:

eu am prins cateva nunti Hd anul asta, 2 din ele la 2 camere, asa ca oamenii nu sunt atat de inapoiati din acest punct de vedere!


Am crezut ca asa ceva este doar un mit.
Oameni inapoiati sunt pt ca studioul nu stie unde sa caute sau cum sa proveze noile technologii. Trebuie sa se inteleag clar si tare ca nu are nimic daca Badea Ion nu are Plasma Pioneer in casa, o sa aibe peste 2-3 ani de aia o sa vina bine sa aibe o copie prafuita pe blu-ray si intre timp sa se uite la nunta cu vinilul.  :D  Ma refer la DVD.
Dar bine, comoditateai mare, si pana studiourile nu sunt convinji ca majorittea romanilor au HD si au suficienta inteleginta ca sa stie cei aia HD si cu ce se manaca nu se investe in directia asta. Foarte mare greseala.
Pe piata a fost impus TV HD ready si full HD fara ca sa fie cerut de piata. de ce nu poate fi si asa in NBC, mai ales ca acuma technologia si piata s-a maturizat.
Las cai bun si VX.  :lol:

#29
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
initial voiam sa imi cumpar un pd170, dar m-am gandit sa mai intreb cativa membri de pe forum, pe privat, daca nu ar merita mai mult investitia intr-o camera HD. dintre cei 2 care m-au sfatuit sa trec la HDV, VHS chiar s-a scandalizat cand i-am spus ca imi mai doresc o camera SD, ca inca mai pot considera aceasta o investitie! m-am lasat cu greu convins si pana la urma nu imi pare rau ca sunt posesorul unui xha1!
nu aveam clienti pentru inalta definitie, asta era si  argumentul forte, insa in timp am reusit sa-i conving, in urma vizionarii unui material filmat de mine, nu de nunta, pe un lcd 1920x1200 ca sa opteze pentru un pachet mult mai scump, de inalta definitie.
La urma urmei, poti sa vinzi orice, numai sa stii sa il prezinti! de obicei clientii vin pt a se lasa convinsi, de acolo depinde de tine ce si cum le propui!
marele merit al lui VHS este ca mi-a "deschis ochii" in acest sens si de aceea ii multumesc!

Edited by Zenus, 02 July 2008 - 18:27.


#30
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Nu stiu daca v-am spus insa in cele din urma discernamantul meu s-a incheiat. Mi-am luat un FX1 si sunt super-multumit de el. Nu pot sa o compar decat cu Canon XM2-ul pe care l-am avut inainte. Dar fiind din categorii oarecum diferite nu ar fi potrivit sa fac asta. E clar ca FX-ul e net superior. Zoom-ul si greutatea XM-ului nu compenseaza calitatile FX-ului. Cred ca am facut o afacere buna, mai ales ca l-am cumparat adus din state, la un pret super. Multumesc pentru sfaturile voastre, le-am citit si le-am cantarit pe toate. Numai bine!  :)

#31
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Aici sunt cateva linkuri care expila muran gura cum trebuie reglat knee gamma nivelul de negru si alte chesti fooarte importante de uz general.
http://www.tapestock...m/sovicase.html
http://www.digitalpr.../sonycurves.htm

#32
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View Postiulianbadiu, on May 29 2008, 23:11, said:

Sony fx1 are port firewire insa te sfatuiesc sa-ti iei un minidv banal pt derulare si captura,nu se pierde nimic la transfer,stai linistit

Mi-am luat fx1 insa as vrea sa stiu daca pot face transfer hdv de pe o camera minidv (care eventual filmeaza doar sd) ca sa o menajez. Nu as vrea sa dau vreo 10 milioane ca sa vad ca nu merge sa fac transferul de pe casetele filmate hdv cu fx1. E cineva care filmeaza HD cu o camera si face transferul (prin firewire)
cu o camera ce filmeaza doar sd? Multumesc.

#33
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Nu poti sa faci transfer de hd de pe o camera care filmeaza doar sd, sunt 2 tehnologii diferite. Va trebui, din pacate, sa faci transfer cu fx-ul.. pentru mai multe detalii tehnice, il avem pe VHS, care intotdeauna este promt si impartial.. si care, cred eu te-ar putea ajuta..
   Succes

#34
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Logic ar fi sa nu il poti viziona pe lcd-ul camerei SD. Transferul ar trebui sa mearga.

#35
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View PostTractoristu', on Jul 3 2008, 15:57, said:

Logic ar fi sa nu il poti viziona pe lcd-ul camerei SD. Transferul ar trebui sa mearga.

Tocmai. Tinand cont ca se face un transfer de date si nu o ulterioara decodare, dpdv teoretic ar trebui sa mearga. Camera SD nu trebuie decat sa ofere suportul pentru transferul de pe caseta. Dar din pacate nu-mi sunt suficiente teoriile. S-ar putea sa am un coleg cu o camera SD. Poate vad la el ce si cum. Dar daca e careva in tema, pls...

#36
alex_hobeanu

alex_hobeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.11.2007
Felicitari emanuel, bine ai venit in clubul posesorilor de Sony FX1E   :)
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

Dupa cum am spus si in postul precedent nu se poate descarca HD cu camere SD. Explicatia este ca modul de corectie a erorilor aparute la citirea de pe banda magnetica se face folosind un tip de algoritm la SD si cu totul altul la HD, pentru ca acesta din urma este comprimat mpeg. Pentru ca marea majoritate a materialelor pe care le filmez sunt SD folosesc o camera micuta Panasonic pentru a descarca materialul in PC ( camera SD din seria GS ). In calitate de Toma Necredinciosul am incercat si eu practic sa vad ce se intampla. Display-ul este negru si undeva in centru apare un mesaj de genul Invalid Format.  

Abia astazi m-am reintors in Bucuresti si am apucat sa citesc ce s-a mai postat.
Zenus, am si eu cateva intrebari pt tine:
- cum ai livrat materialul HD ( hard-disk, bluray… ) si daca ai facut si conversie in SD (pe DVD) sau l-ai dat doar HD ?
- ce casete miniDV folosesti ( speciale pentru HD sau casete normale ) ? Eu am tras HD doar pe casete Sony DVM63HD ( recomandate de Sony pt HD ) si as vrea sa stiu daca povestea cu aparitia dropout-urilor in cazul folosirii unor casete obisnuite este reala sau nu.

Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate