Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony HDR FX1

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Sal! Am lucrat un timp intr-o televiziune, acolo am invatat sa lucrez cu o camera semi-pro. Aveam cateva Canon-uri XM2, care mergeau chiar decent daca e sa ma gandesc ca trebuia mereu sa fie cate una in service. Acum vreau sa ma intorc in domeniul filmarilor (pentru inceput NBC dar ma gandesc serios si la altceva) asa ca am pus ochii pe un Sony HDR FX1. Am cateva intrebari legate de aceasta camera: 1.E ok pentru NBC? - ca asta e pentru moment directia. 2. Cam ce ar trebui sa am pe langa camera ca sa pot face fatza decent cerintelor NBC-ului? 3. Cum fac transferul/captura de pe camera asta, ca nu vad nici o specificare fire (IE000...). 4.Un PIV de 3Ghz (cache de 2Mb), 1Gb ram corsair, Nvidia 6600pci  si 400 Gb sunt suficienti pentru editare? 5. Ce program de editare sugerati? Eu lucrez in Premier dar am inteles ca Pinnacle se lauda cu mai multe tranzitii, efecte, bla-bla-bla, care la NBC-uri sunt chiar cautate. Ms. pentru asistenta!

Edited by _DelSte_, 13 June 2012 - 08:08.


#2
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
decat sa stai sa astepti niste raspunsuri seci , numai bine , cauti prin forum ?, ca sigur s-a mai discutat..a si inca ceva , mai bine pune ochii pe un vx , na-i nevoie de hdv pentru NBC.

#3
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Am cautat ceva despre Sony hdr fx1 insa nu am gasit prea multe. Mai ales partea cu exportarea materialului filmat ma preocupa si aici chiar ca nu am gasit nimic. O sa mai arunc o privire pe forum insa as aprecia daca cineva mi-ar putea da niste hint-uri. Thnx!

#4
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008
Intre vx si fx iti recomand fx-ul , are 16/9 nativ si esti pregatit si pentru viitor , curand playerele blu ray nu vor mai fi un moft pt. romani . Pc-ul pe care-l ai este slab,schimba-l sau fa upgrade , cat despre softul de editare , decat sa pierzi timpul cu pinnacle, invata premiere,se gasesc tutoriale . Cat despre ''efecte'' mai bine ai incerca sa-i explici potentialului client ca sunt kich si peste timp nu o sa-l mai incante cand o sa-si vada filmarea. Sony fx1 are port firewire insa te sfatuiesc sa-ti iei un minidv banal pt derulare si captura,nu se pierde nimic la transfer,stai linistit

#5
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Am ramas ieri noapte pana la vreo 4 pe topicurile despre fx1 (chiar ma intrebam daca mai are rost sa mai dorm, ca la 6 ma trezesc pentru work)... da, deci s-a postat mult pe tema asta. Mai ales comparatiile cu vx nu au lipsit insa la o concluzie definita nu am ajuns. Am inteles ca pentru NBC, unde SD-ul inca este un "must" e mai recomandat vx-ul, pentru ca se descurca altfel la conditii de luminozitate slaba. Dar si aici parerile erau impartite, multi fiind de acord ca setarile manuale ale fx1 compenseaza neajunsurile de 3 lucsi fata de 1 al vx-ului. Greutatea camerei e un alt considerent care ar trebui sa te faca sa inclini spre vx si aici sunt oarecum de acord, in conditiile in care fx1 cantareste 2kg fara caseta, ca sa nu mai spun si de un acumulator mare fara de care nu faci endurantza, si ala respecta gravitatia cu scrupolozitate!!!... In schimb hdv-ul mi se pare un argument mai greu decat greutatea camerei  :)  mai ales ca, nu stiu daca spuneam inainte, vreau ca aceasta camera sa ma ajute si in alte scopuri decat NBC-ul. Vreau sa fac si videoclipuri - si ma refer in primul rand pentru mine. Ergonomia camerei apoi nu e de ignorat, si aici fx1 ia vx-ul din nou. Nu stiu de ce, dar fara sa-mi dau seama am inceput sa fiu fan ascuns fx1. Ceea ce s-a postat pe forum despre camera asta e destul de vechi, 2005, 2006... se vorbea acolo ca in 2-3 ani o sa castige teren hdv-ul. Care e situatia acum, in 2008? Au ramas tot niste exceptii pentru NBC sau s-a mai schimbat treaba de atunci?

#6
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Vorbesti de ergonomie, luminozitate si functii...fiecare camera are mici neajunsuri, conteaza doar ce poti face tu ca sa compensezi. In primul rand roaga pe cineva care are aceste camere sa te lase sa te joci putin cu ele sa vezi care care ti s-ar potrivi mai bune. Eu sun proprietar de vx, pd si in curand de fx. Ce m-a atras la fx? Stabilitatea pe care o are in mana , ecranul, 16:9, designul, nu baga granulatie la low light...dar este putin mai complicata la partea de sunet..adica daca ii pui un alt mic trebuie sa intrii in meniu pt a comuta, nu stie sa recunoasca singura daca are sau nu conectat(prin jack) alt mic..
  Oricum fx e o camera frumoasa.... daca nu vrei sony, dar sa fie tot hdv, cauta Canon XH A1, e mai scumba dar mai buna la low light!
     Succes!

#7
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007
Din pacate nu prea stiu pe nimeni in domeniu macar, daramite pe cineva care sa aiba camerele astea. Pana la urma cred ca voi lua fx1 si o voi testa ca si proprietar. Oricum, mi-ar prinde bine sa stiu ceva despre piata NBC din Bucuresti.  De exemplu cam cu cat inainte se gandeste clientul sa apeleze la servicii video. Care e pretul serviciilor si cam ce inseamna asta in ore de filmat, productie finala, calitate, mod de prezentare a produsului, care e timpul pe care il am la dispozitie pentru montaj, pana sa ii dau omului ce mi-a cerut. Si cel mai important - cred - cum fac sa ajung la niste clienti? Apoi se poate trai doar din asta?... Acum am un job insa ma gandesc ca ar fi chiar de bun augur daca pe viitor m-as putea dedica total filmului.


Multumesc pentru ajutor! Poate nu va dati seama, dar chiar e pretios!

#8
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Eu as lua fara ezitare FX7.Din review-uri si comparatii reiese ca e mai buna.

#9
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View Postnirosbog, on May 31 2008, 00:38, said:

Eu as lua fara ezitare FX7.Din review-uri si comparatii reiese ca e mai buna.

M-am uitat peste specificatiile HDR-FX7-ului si intr-adevar, nu pare o camera slaba (comparativ cu fx1). Suport HDV, nu am inteles bine daca are 16:9 nativ. Dar se descurca mai prost cu luminozitatea slaba, laudandu-se doar cu 4 lucsi. Deocamdata raman cu gandul la fx1.

#10
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005

View Postnirosbog, on May 31 2008, 00:38, said:

Eu as lua fara ezitare FX7.Din review-uri si comparatii reiese ca e mai buna.
deh sorine, am pus mana inaintea ta pe ea :D , camera e ok cand mergi cu ea pe manual, totusi pe automat subexpune "termen foto". Este o camera in situatii de iluminare mai precara trebuie un pic ajutata de o iluminare adiacenta. Nu cunosc nimic de v1 care se pare a fi varianta pro al modelului.

#11
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
din cate stiu v1 , e varianta hd a pd-ului , dar deja vorbim de foarte multi bani , poate totusi ar trebui sa ne spui si un buget , cine stie ce variante mult mai bune gasesti

Edited by bogdan19, 31 May 2008 - 11:39.


#12
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
eu lucrez cu v1 zilnic si va spun ca nu e o camera prosta! desigur se descurca prost la iluminare slaba, insa are contrast si culori in opinia mea mai reusite decat canonul a1 pe care il posed! pentru a ajunge la o imagine similara cu v1, a trebuit sa lucrez f mult la custom preseturile lui a1-vreo 24- si pana la urma as zice ca am facut-o sa arate mai bine! cu toate astea pierzi abilitatea ei principala. low-lightul! adica ti-o faci destul de intunescoasa incat sa scoti niste imagini de nunta si nu "sterse", cum ti le reda camera!
nu mai vb de dof-ul la v1 care este exceptional, lcd urias si focus ringul mult mai bun decat cel de la a1!
am uitat sa spun ca v1 are cmos si granuleaza ffff putin??? da, si din punctul asta de vedere e exeptionala, chiar la 15 db!!!pacat la la lumina slaba tre sa stai mereu cu focusul pe manul, ca iti fuge destul de des aiurea!
chiar ma gandesc daca am facut o alegere buna cu a1, cand v1 nu e o camera proasta deloc!
fx1...stiu cativa preteni care vor sa o vanda...daca te intereseaza!

Edited by Zenus, 31 May 2008 - 12:32.


#13
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View PostZenus, on May 31 2008, 13:32, said:

fx1...stiu cativa preteni care vor sa o vanda...daca te intereseaza!

Vreau sa cumpar o camera noua, deci multumesc insa nu ma intereseaza. In schimb m-ar interesa cum as putea sa o iau fara sa trebuiasca sa o platesc la pretul european. Stie cineva pe altcineva care shippuieste din state? Si daca asa, daca mi-ar spune si un pret, macar orientativ, ar fi ok.

#14
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
fx7- Three - 1/4" ClearVID™ CMOS Sensors
fx1- Three - 1/3" 16:9 Advanced HAD™ CCD

#15
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postiulianbadiu, on May 30 2008, 00:11, said:

Sony fx1 are port firewire insa te sfatuiesc sa-ti iei un minidv banal pt derulare si captura,nu se pierde nimic la transfer,stai linistit

vreau eu sa vad camera miniDV care reda filmarea HD. Din cate stiu eu sunt alte standarde ???

#16
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View Postnirosbog, on May 31 2008, 22:10, said:

fx7- Three - 1/4" ClearVID™ CMOS Sensors
fx1- Three - 1/3" 16:9 Advanced HAD™ CCD

Pe care o recomanzi de aici deci?

#17
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
fx 7...granuleaza mai putin cmosul, dar e intunecoasa...p-aia as lua-o! e mai usoara si asta conteaza la filmarile lungi!
oricum amandoua filmeaza prost la low light!

#18
emanuelsj

emanuelsj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.09.2007

View PostZenus, on Jun 1 2008, 00:13, said:

oricum amandoua filmeaza prost la low light!

Intr-adevar, se stie ca sony-urile astea doua stau prost cu randamentul la lumina slaba...

View Postglido, on May 31 2008, 22:25, said:

vreau eu sa vad camera miniDV care reda filmarea HD. Din cate stiu eu sunt alte standarde ???

Nu m-ar deranja daca nu ar putea sa faca redare. Insa daca as putea face transferul de pe un handy de doi bani ma gandesc ca as putea sa salvez ore bune de viata de filmare a camerei cealalte. E deeci posibil?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate