Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Statie de lipit termostatata

- - - - -
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

#19
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
ma intereseaza, pe bune! Si ti-as multumi daca ai putea sa o pui aici

#20
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Uite schema ! Simpla nu ?

Don Mario

Attached Files



#21
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
o intrebare "amatoriceasca": senzorul NTC este ca la pensol sl10?

#22
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
In partea de sus a schemei este un titlu care spune tot !

Don Mario

P.S. am sa desenez si partea pentru Pensol SL10 si am sa o pun !

#23
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
ti-as fi recunoscator tare

#24
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Uite si "adaptorul" pentru Pensol SL 10 ! Atentie ! Eu am intilnit 2 tipuri de termocuplu la aceste letconuri ! unul care da 7-8 mV la temperatura de lucru si altul care da 20-25 mV ! Deci este posibil ca rezistentele din zona opampului sa trebuiasca adaptate la semnalul termocuplului.De asemeni rezistentele pentru limitarea gamei de termostatare aflate in capetele potentiometrului pot diferii ca valoare in functie de valoarea potului si de temperaturile pe care le vrei in capatele de gama ! Un pot obisnuit de 10 K poate avea intre 8 si 12 K.


Don Mario

Attached Files



#25
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

ciombe, on Jan 21 2005, 14:35, said:

Da,chiar amatoriceste este facuta afisarea temperaturii ! Da ce mai conteaza ? Vind baietii produlsul ? Il vind ! Pai de aia costa un Weller,JBC sau Pace de vreo 3 ori mai mult ca pina si afisarea temperaturii este facuta profesional !

Don Mario

<{POST_SNAPBACK}>

Este low cost. Gindeste-te ca un UAA2016 costa 1.5USD ( si-si merita banii pe deplin ) dar un LM 324 este 0.1 USD!

#26
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
<_< ia uitati-va si la asta ....

Attached File  statie.rar   13.93K   2210 downloads

este facuta in proteus / isis ....

daca avetzi nevoie de soft ... pm sau mail .... altfel iau ban pe motiv de warez

cablajul o sa fie gata in 2-3 zile ...

Attached File  STATIE_LIPIT___CABLAJ.gif   65.16K   3266 downloads

Edited by DeeJay, 24 January 2005 - 13:34.


#27
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
:) iaca si cablajul, mai tre' un mirror si gata ....

Attached File  STATIE_LIPIT___CABLAJ_2.gif   23.68K   1817 downloads

#28
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Va salut Domnilor.Am un Solomon SL 30 cu afisare digitala a temperaturii,iar Ciombe m-a facut curios sa vad daca este la fel de amatoriceasca si varianta asta de afisare a temp.Daca e interesanta  o pun aici .Iar daca este tot o parodie va anunt.

#29
Adriann

Adriann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.10.2005
A realizat pina la urma cineva schema cu UAA2016. Functioneaza? Tocmai am luat un Pensol si caut un traf pentru el. Un 12-0-0 pe care scrie 3A(nu stiu daca nu cumva mint) merge?

#30
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005
poate te ajuta...

Attached Files



#31
Adriann

Adriann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.10.2005

View Postsrv_pub, on Oct 26 2005, 20:12, said:

poate te ajuta...

Multumesc mult.
Nu e tocmai ce vreau eu sa fac dar ma ajuta. In principiu cel putin jumatate din schema e identica. Varianta la care am ramas eu e cu UAA2016:
Attached File  Schematic_2.JPG   116.58K   2064 downloads

#32
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
"Statia" cu UAA2016 merge perfect de vreo 1,5 ani ! Eu am pus schema pe topic acum un an cred.
Probabil v-ati uitat si la schema Weller si se poate vedea ca solutia este aceeas.
Daca aveti vreo nelamurire in legautara cu schema puteti intreba.

Don Mario

#33
Adriann

Adriann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.10.2005

View Postciombe, on Oct 26 2005, 23:17, said:

"Statia" cu UAA2016 merge perfect de vreo 1,5 ani ! Eu am pus schema pe topic acum un an cred.
Probabil v-ati uitat si la schema Weller si se poate vedea ca solutia este aceeas.
Daca aveti vreo nelamurire in legautara cu schema puteti intreba.

Don Mario
As avea citeva intrebari si ti-as multumi pt. ajutor.
Schema ta originala era asaAttached File  Pensol_station.JPG   111.08K   1097 downloads
Cineva ma sfatuit sa conectez rezistenta de 180 ohm direct la pinul 5 VEE al lui UAA2016 findca intre dioda si
430 ohm citez: "e o zona noisy" .Tot el era de parere ca resistenta 430 ohm trebuie sa fie de cel putin 1W si chiar ar fi preferabil un 560 ohm. Ce parere ai, ce sa fac?

Edited by Adriann, 26 October 2005 - 23:35.


#34
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Pentru "zona noisy" este condensatorul de filtraj de pe alimentarea operationalului.
Nu am pus alimentarea operationalului direct pe UAA2016 ca sa nu incarc inutil stabul din chip.
Rezistenta este suficiet la 0,5W. Nu uita ca alimentarea este la 24V, nu la 220V !
Poti sa pui rezistenta de 430 ohmi si de 560 de ohmi daca vrei tu asa, dar uitate pe triac si vezi ce se intampla ! Eu am experimentat cu multa atentie schema si am ajuns la aceste valori. Daca cel care te-a sfatuit are alte pareri poti sa tii seama de ele cu toata increderea. Mie-mi merge in vreo 5 exemplare de peste 1 an si nu am avut nici un fel de probleme. Am folosit pana la urma operational MCP602 care merge ceva mai bine decit NE5532. Dar nu e mare diferenta.

Don Mario

#35
Adriann

Adriann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.10.2005

View Postciombe, on Oct 27 2005, 12:13, said:

Pentru "zona noisy" este condensatorul de filtraj de pe alimentarea operationalului.
Nu am pus alimentarea operationalului direct pe UAA2016 ca sa nu incarc inutil stabul din chip.
Rezistenta este suficiet la 0,5W. Nu uita ca alimentarea este la 24V, nu la 220V !
Poti sa pui rezistenta de 430 ohmi si de 560 de ohmi daca vrei tu asa, dar uitate pe triac si vezi ce se intampla ! Eu am experimentat cu multa atentie schema si am ajuns la aceste valori. Daca cel care te-a sfatuit are alte pareri poti sa tii seama de ele cu toata increderea. Mie-mi merge in vreo 5 exemplare de peste 1 an si nu am avut nici un fel de probleme. Am folosit pana la urma operational MCP602 care merge ceva mai bine decit NE5532. Dar nu e mare diferenta.

Don Mario

Multumesc mult pentru lamuriri.

Binenteles ca o sa merg pe varianta ta, fiindca tu esti "parintele" schemei. Pentru MCP602 trebuie facute modificari?

La un moment dat spuneai:
"Eu am intilnit 2 tipuri de termocuplu la aceste letconuri ! unul care da 7-8 mV la temperatura de lucru si altul care da 20-25 mV ! Deci este posibil ca rezistentele din zona opampului sa trebuiasca adaptate la semnalul termocuplului."

Schema care e postata la ce termocuplu se aplica. Ti-as spune ce tensiune da Pensolul meu dar nu am cum sa masor fiindca nu mi-a venit inca trafu.

Apropo de traf - am gasit unul ieftin la 250000 dar cred ca mint cind spun ca scoate 3A. E destul de mic ca dimensiuni: 70x60x60mm la 800g. Ce parere ai.
Attached File  1015.jpg   29.36K   991 downloads
P.S. Scuze, cred ca te-am "innecat" in intrebari dar ma invirt de vreo 2 saptamini in jurul schemei si nu pot sa spun ca am o experienta prea mare in domeniu.

Adrian

#36
ciombe

ciombe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.03.2004
Trafu trebuie probat daca "tine" letconul. Ce fel de termocuplu are, verifici usor. Incalzesti letconul pina la temperatura de topire a fludorului si vezi citi mV are la bornele termocuplului. Ar trebui sa fie 8 mV sau 25 mV. La mine are 2 mV la "rece" si 8 mV la temperatura de topire. Am intilnit insa si versiunea cu 6 mV respectiv 25 mV. schema merge "din prima" ! Nu necesita "bibileli !

Don Mario

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate