Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

zidire balustrada balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Unitatea exterioara ar trebuii prinsa pe un suport,atat de zidul nou cat si de placa.
Adica:vezi atasament.

Attached Files



#20
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007

View PostTheWarrior, on Jun 5 2008, 09:08, said:

Cred ca nu vrei sa prizi unitatea exterioara pe parapetul de bca al balconului, asta dupa ce ai eliminat cadrul ce sustinea geamul.
Eu unul nu as taia cadrul de metal. As gasi o solutie sa zidesc pe langa el. Acesta armeaza la randul lui. Bineinteles as avea grija la puntile termine ce s-ar putea forma.
Nu in ultimul rand m-as gandi la greutatea finala (inclusiv cu geamurile termopan, eventual o sapa de egalizare, mobilier, etc.) ce ar apasa pe planseul balconului. Eu zic ca ar trebui sa se tina seama. Placa aceea de beton nu tine o greutate infinita.

inca nu m-am apucat de treaba. in timpul sapt ma freaca astia de la munca iar in weekend femeia :)
ca si autorizatie.. nu cred ca o sa fac nimic in sensul asta. dracu stie dc am nevoie (banuiesc ca da), dar nu am de gand sa umblu 1000 de ani pe la administratii. totusi..nu daram ziduri de rezistenta :)

ca si greutate..
lungime balcon: 10m
inaltime: 1 m
latime: 5 cm = 0,05 m

volum = 10 * 1 * 0,05 = 0,5 m3
din ce am sapat pe net, densitatea bca-ului e pe undeva pe la 500 kg / m3
adica greutatea ar fi de 0,5 * 500 = 250 kg, distribuita insa pe o lg de 10m. Ma gandesc ca eu cu vreo 5 prieteni am stat pe balconul ala si nu a picat..
totusi, sunt sanse sa nu reziste?

ms

#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
de ce nu il faci din termopan? mult mai usor iar jos pui placa weiss. frumos, elegant, nu mai necesita tencuire, zugravire

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Da, buna ideea sa il faci numai din termopan. Vorba vine, in partea de jos cu acel panel cu spuma in el. Nu stiu daca iese mai scump dar sigur e mai putin de munca. Si mizerie, deranj. Nu uita ca bca-ul ocupa ceva loc (probabil ca va fi de 15 cm) apoi trebuie tencuit pe interior si exterior, eventual pus polistiren, etc. Nu ca nu e viabila varianta cu bca dar tu ai balconul ingust si ai catiga cu panelul acela.
Cat priveste autorizatia, eu nu stiu pe nimeni care are autorizatie si pe unde stau e o padure de blocuri de 10 etaje..............
Eu in locul tau as merge pe ideea lui conu.
Va fi o problema aici cu unitatea exterioara de la aerul conditionat.
Dar si aici cred ca se poate gasi o solutie cu un cardru prins in planseu si pe un stalp lateral de la termopan. Poate adi sa vina cu o solutie sigura.
Succes

#23
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
se pot pune niste montanti sanatosi de perete cortina. rigidizeaza totul si nu mai poti cadea de pe balcon nici daca doresti asta. cu aerul cond se rezolva usor

#24
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007

View Postconu71, on Jun 6 2008, 08:12, said:

se pot pune niste montanti sanatosi de perete cortina. rigidizeaza totul si nu mai poti cadea de pe balcon nici daca doresti asta. cu aerul cond se rezolva usor


ok..si cum as face asta?
puteti sa imi dati ceva sfaturi..tehnici..desene..ceva..
multumesc

#25
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
nu iti trebuie sfaturi, nici tehnici. iti trebuie un termopanist. in rest stie el ce sa faca

#26
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Coane     Spune-i si de pret  :naughty:

#27
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008
Acuma tu aplici metoda care o doresti dar inca un dezavantaj al zidariei in afara de incarcarile suplimentare ar fi spatiul ce ramane in balconul tau caci mi se pare si asa f ingust.

#28
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pai ,va zidii peste centura existenta,care oricum nu-i spatiu util.

#29
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

View Postadi_master, on Jun 7 2008, 09:36, said:

Pai ,va zidii peste centura existenta,care oricum nu-i spatiu util.
Da se poate sa ai dreptate nu vazusem bordura din beton , scuze !

#30
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postadi_master, on Jun 6 2008, 23:49, said:

Coane     Spune-i si de pret  :naughty:


pana in 1500 de euro. sa puna dimensiunile pe topicul cu termopanele si i se face pret imediat

#31
archomage

archomage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.12.2007

View Postconu71, on Jun 9 2008, 07:53, said:

pana in 1500 de euro. sa puna dimensiunile pe topicul cu termopanele si i se face pret imediat
1500 e destul de mult. numai ptr placa weiss sau cu tot cu geamuri?

#32
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Complet!!!!
POsteaza niste cote,deschideri pe cercevele si primesti un pret AICI--tot acolo tre sa si postezi cotele!!

Edited by adi_master, 09 June 2008 - 10:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate