Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hormon de inradacinare natural - apa de salcie

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
http://faq.gardenweb...4614009627.html
http://findarticles....10/ai_n18710952
sunt doar doua din articolele pe tema asta pe care le puteti gasi cautand pe google "willow water".
ce parere aveti, ati incercat asa ceva?

#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 ego_zenovius, on May 27 2008, 20:10, said:

http://faq.gardenweb...4614009627.html
http://findarticles....10/ai_n18710952
sunt doar doua din articolele pe tema asta pe care le puteti gasi cautand pe google "willow water".
ce parere aveti, ati incercat asa ceva?


apa de salcie are ceva hormoni, giberelina parca, care ajuta la transformarea meristemelor in radacini.
ajuta, adica, dar nu face minuni.
la unisem se gaseste un fertilizant foliar care este mult mai eficient. ii zice CROPMAX si poate fi folosit si la inradacinarea lastarilor sau butasilor, ca sa fiu la obiect. :D

#3
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@ego_zenovius
eu am folosit o vreme, ca am o marota cu testatul chestiilor, as zice ca parca a fost mai bine decit fara, in sensul ca am avut impresia ca niste butasi de forsithya au inradacinat mai repede decit unii neinmuiati si/sau stropiti, dar nu pot baga mina in foc, ca n-am tinut o evidenta riguroasa.

@trestie-de-balta
cum ai folosit cropmaxu la butasi?

#4
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
cautand pe google "willow water" am dat si peste "aspirin water":
http://www.plantea.c...ant-aspirin.htm
ce parere aveti?

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
e de experimentat. de altfel exista un produs care se cheama actigard, care contine printre altele si aspirina, si care se zice ca activeaza sistemul imunitar al plantelor.

altfel eu pun zahar si aspirina in apa din vaze, majoritatea plantelor rezista mai mult cu combinatia asta.

#6
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
nu e mai usor sa folositi pliculetele acelea mici, din comert, speciale pentru florile taiate...???

#7
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pai pliculetele sint in comert, aspirina si zaharul deja in dulap acasa... p'orma aspirina pot sa o mai pun si la sucul de rosii, si sa iau si cind ma doare capul; cu pliculetul ala n-as avea curaj...

#8
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
ai dreptate gomez, da' aspirina aia daca pui prea multa moare floarea, daca pui prea putina n-are efect... Pliculetele sunt deja dozate, cu instructiuni etc...
Si ca sa-ti mai dau 2 mici argumente, iti spun ca:
1. aspirina costa mai mult decat pliculetele  :lol: ...
2. poti ca sa tii in dulap si pliculetele de "Spring" nu doar aspirina... mai ales ca nu ocupa spatiu. :)

#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
valentina30, te rog sa ma urmaresti cu atentie:
aspirina e in dulap, pliculetele trebuie cumparate
ce e deja cumparat intra la cheltuieli, ce trebuie cumparat intra la bugetare , doua linii diferite.
si pliculetul nu se recomanda sa il pui la sucul de rosii. din acesta dilema nu putem iesi. :lol:  :lol:

#10
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
gomez, iti multumesc foarte mult ca mi-ai explicat pe indelete...
Se pare ca n-am vazut eu unde ai precizat ca ti-ai cumparat aspirina cat pentru un an intreg sau mai mult...
Altfel daca ai cumpara doar pentru uz medical si nu ti-ai face stocuri industriale, probabil ca intr-un timp relativ scurt s-ar termina proviziile tale din "dulap"... si ai putea sa iti cumperi plicuri "Spring" pentru florile din vaza, si aspirina doar pentru uz medical. Te asigur, ca in acest fel bugetul de cheltuieli iti va fi afectat in mai mica masura.
Ai grija ca va trebui insa sa le pui in dulapuri distincte, sa nu le incurci din greseala...  :lol: si eventual sa pui un biletel pe dulapul cu "Spring" cu mentiunea "Nu  pentru sucul de rosii".
Apropos: vezi ca si sucul de rosii se gaseste la magazin... si e mai convenabil si mai ieftin sa-l cumperi decat sa-l prepapri in casa. Exceptie face cazul cand obtii recolta de zeci de kg de rosii in curte sau ti le da cineva gratis.  ;)  

Si acum revenind on-topic si la modul serios, pentru toti cei interesati de ingrijirea florilor.
Folositi cu incredere substantele create special pentru ele.
Solutiile improvizate gen aspirina sau apa de salcie nu dau intotdeauna randamentul dorit, mai ales ca nu au precizate aceste instructiuni pe "eticheta" sau prospect... iar aspirina, pentru cei care nu stiu (sau nu au deja depozite de medicamente in casa) e mai scumpa decat pliculetele speciale pentru flori taiate Spring.

#11
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
dar cat costa un asfel de pliculet?

#12
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
neostar, sincer, nu stiu, insa sigur e mai ieftin decat aspirina :D

#13
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Adună o mână de crenguțe proaspete de salcie. Salcia conține o substanță chimică naturală: IBA (acid indolebutyric) care este un bun hormon de înrădăcinare.

Taie crenguțele de salcie în bucăți de 10 cm. Ca să faci 2 litri de hormon de înrădăcinare ai nevoie cam de o cană plină de bucați de crenguțe de salcie.

Pune bucățile de crenguțe de salcie într-un vas cu 2 litri de apă fierbinte (fiartă) si lasă-le peste noapte. Cu cât sunt lăsate mai mult în acest "ceai" cu atât eliberează mai mult IBA în apă.

Depozitează apoi această apă cu hormon de înrădăcinare în frigider într-un vas sigilat.

Lasă tulpina butașilor să se îmbibe peste noapte înainte de a-i pune în pământ. IBA se va infuza în scoarță și tulpină încurajand înrădăcinarea și inhibând fungii, bacteriile și bolile virale.

Sursa: http://sn.ro/yd5luvb

Edited by LycoSs, 04 October 2009 - 18:29.


#14
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Oare stimuleaza si orhideele sa inradacineze mai repede?

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
stiu si io?

salcia e buna sa convinga celulele din tulpina unei plante sa se transforme in radacini(adica sa inceapa sa se multiplice si sa inceapa sa absoarba nutrimente din sol). tie banuiesc ca iti trebuie sa determini o orhi sa dea radacini din colet.

LE: eu nu scufund in apa de salcie (o fac cu apa rece-cica la temperaturi f.inalte hormonul ala decedeaza) butasii, ci ud cu ea jardinierele in care am pus butasi la inradacinat. chestia cu udatul cu apa de salcie o stiu de la bunica-mea, ea uda plantele abia plantate cu apa de salcie, ca cica se prind sigur! nu pot garanta ca e o metoda sigura cu apa de salcie (ca n-am facut studiu de caz, nici n-am avut salcie la dispozitie mereu...si mie mi se cam prind in general si cu salcie si fara), da' nici rau n-am observat sa faca...

Edited by anknic, 04 October 2009 - 18:57.


#16
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mai era un topic cu apa de salcie, dar na, lene mare la cautat  <_< . Mai incolo revin si le unesc.

#17
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Hormonii sunt substante chimice eliberate de unele celule, care ajuta alte anumite celule;
Hormonii nu sunt celule vii, asa ca nu pot sa moara la temperaturi inalte.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hormone

no offence!

Edited by LycoSs, 11 November 2009 - 22:09.


#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asa si?

poate nu decedeaza, poate se transforma la temperaturi inalte...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate