Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

ghearele scoase cu laserul

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
mi-a pvestit cineva ca a scos ghiarele animalului pe care il avea la un cabinet medical cu laserul si a costat 200 euro

este posibil asa ceva si in romania? daca da stiti unde? / cum?

astept raspuns, merci anticipat

#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu face asa ceva, e un procedeu crud si iresponsabil. Practic este vorba de o amputatie!
Am inteles ca este chiar ilegal in anumite tari.
Poate preferi un catel SONY, e si mai cool!

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Este nu numai imoral si crud, ci si ilegal:

iata ce iti spune despre asta Legea pentru modificarea Legii 205/2004 privind protectia
animalelor, cu modificarile si completarile ulterioare:

Art. 6. -[...] (2) În sensul prezentei legi, prin cruzime fata de animale se întelege:
[...]
c) interventiile chirurgicale destinate modificarii aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, cum ar fi codotomia, cuparea urechilor, sectionarea corzilor vocale, ablatia ghearelor si dintiilor;

Si daca crezi ca merita, uite ce poti pati:

(3) Infractiunile prevazute la alin. (2) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
[...]
c) cele de la lit. c) si d) cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau
cu amenda penala de la 6000 RON la 10.000 RON si
confiscarea animalelor ;

Daca crezi ca merita sa iti pierzi pisica, sa platesti milioane de lei si chiar sa stai, in cel mai fericit caz, 6 luni in parnaie, mutileaz-o.

Eu am vazut in America astfel de pisici, fara gheare. Nu se poate descrie tristetea cu care priveau copacii si aproape invidia din privirile lor cand urmareau alte pisici, normale (adica dotate cu ghearele de la natura). Daca mobila ta este atat de pretioasa, mai bine nu iti lua pisica si astfel stii sigur ca divanul iti va ramane intact.

#4
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
hey clamati-va nu vreau sa fac vreo infractiune
nu m-am gandit nici ca la o cruzime ... ci la faptul ca nu mai trebuie sa-i tai mereu ghearele

mi-a povestit cineva ca a facut asta in franta cu 200 euro
da mi-a distrus mobila si canapeaua e plina de gauri
e ok sa i le tai sau si asta e o cruzime?

#5
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Din experienta in o saptamana ii cresc la loc. Pe deasupra trage de ele mai tare sa si le ascuta.
Solutia este sa ii aplici niste teci care se fixeaza cu un adeziv.
Adevarata rezolvare insa e sa ai un ascutitor (nu stiu sa-i spun altfel) din lemn cu franghie infasurat pe el si pisicul isi ascute ghearele pe ala, il mai dresezi si tu la inceput si el prefera oricum asa ceva, ei isi scot ca o camasa de pe gheare si cu asa ceva e mai bun randamentul cred.

#6
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmalone6x6, on May 27 2008, 17:36, said:

Din experienta in o saptamana ii cresc la loc. Pe deasupra trage de ele mai tare sa si le ascuta.
Solutia este sa ii aplici niste teci care se fixeaza cu un adeziv.
Adevarata rezolvare insa e sa ai un ascutitor (nu stiu sa-i spun altfel) din lemn cu franghie infasurat pe el si pisicul isi ascute ghearele pe ala, il mai dresezi si tu la inceput si el prefera oricum asa ceva, ei isi scot ca o camasa de pe gheare si cu asa ceva e mai bun randamentul cred.
am vazut in topicul DESPRE PISICI ca se cheama sisal, probabil asa e denumit in magazinele de specialitate

#7
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Poate prin translatie, exista parame de sizal (in eng. e sisal) dar nu mai sunt practic folosite in marinarie, poate local/regional.
Nu cred ca e strict necesar, o cautare pe internet iti arata diferite "ascutitoare" si poti sa-ti faci unul singur din materiale fara valoare de prin gospodarie. Probabil si fasiile textile din haine pe care nu le mai porti sunt bune.

Edited by malone6x6, 27 May 2008 - 17:22.


#8
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
cred ca sfoara aia e din sisal, sau o fi fost la origine

#9
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Da, probabil da bine ca sunt ecologice. Cred ca una de nylon e mai buna fiind mai rezistenta, probabil aia de sisal se macina si face mizerie mai multa. Iar la ce preturi am vazut la sfoara de impachetat pe la Real cred ca e mai simplu sa folosesti niste 2-3 tricouri sau camasi vechi taiate fasii..

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCiprianzet, on May 27 2008, 17:13, said:

hey clamati-va nu vreau sa fac vreo infractiune
nu m-am gandit nici ca la o cruzime ... ci la faptul ca nu mai trebuie sa-i tai mereu ghearele

poate te plictisesti intr-o zi si de taiatul propriilor unghii si te gandesti sa ti le smulgi sa scapi de-o grija. doar nu-i nici o cruzime, nu?

#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
De fapt nu se scot doar unghiile, ci o falanga in intregime. Nu stiu cum te-ai descurca tu daca ti-ar lipsi cate o falanga din fiecare deget.
Alternative exista, si s-au mentionat mai sus (sisalul, taierea periodica a ghearelor, capacelele care se pun deasupra). Daca incearca sa isi ascuta ghearele pe mobila, poti folosi un pulverizator cu apa.

#12
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postmalone6x6, on May 27 2008, 18:21, said:

Poate prin translatie, exista parame de sizal (in eng. e sisal) dar nu mai sunt practic folosite in marinarie, poate local/regional.
Nu cred ca e strict necesar, o cautare pe internet iti arata diferite "ascutitoare" si poti sa-ti faci unul singur din materiale fara valoare de prin gospodarie. Probabil si fasiile textile din haine pe care nu le mai porti sunt bune.

merge bine cinepa. iti poti incropi ceva dintr-un suport si un pres sau niste funie de cinepa - se gaseste pe la magazinele cu articole casnice funie de cinepa. Eu am facut in urma cu 2 ani dintr-o bucata de teava de canalizare de plastic, maro , cam de 40cm diametru infasurata cu un pres si niste funie. arata aprope ca in reclame, poate doar ceva mai rustic. daca vrei sa stea vertical, torni o galeata de ciment in teava. probabil ca mai fac unul anul asta. acum am un taburet reciclat de la vecini :) - imbracat cu niste tricouri vechi.

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
chiar stati in 10-20 de roni, cat costa un sisal simplu? sunteti siguri ca ce infasurati cu mana voastra ar avea aceeasi rezistenta ca cele cumparate? ca eu una am unul singur (la doua pisici) de aproape 3 ani, si inca arata aproape ca la inceput. nu merita "investitia"?

Edited by mianna, 29 May 2008 - 19:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate