Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare stabilizator tensiune

laptop gaming buget maxim 10000 lei

Roboti EVE - compania 1X

Pierdere apa masina de spalat
 Nuanta culoare

autonivelanta peste autonivelanta

Plata produs

Klaus Iohannis, propus oficial de...
 Fotbal juvenil

Contributie pentru crestere si ed...

Țiuit laptop

Firewall UFW si Iptables - Doua I...
 DVR Hikvision 7208HUHI M1/S/A se ...

Cum sa procedez

Incalzire pardoseala sistem Upono...

Cat costa o cutie de viteze manua...

Albania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

areal51

areal51

Member

• Grup: Members
Pe prima ruta, de la Vlora, mergi pe malul marii prin Dhermi, Himare, pe malul marii pana la Sarande. Drumul e perfect, ca-n palma, facut acum 2 ani din fonduri europene si foarte spectaculos.

ice cube

ice cube

Member

Fratilor, care ati fost pe acolo, dati si voi niste informatii practice: costuri cazare, costuri mancare, taxe drum, vignete, daca e nevoie, etc. Nu numai "pe acolo drumul e bun si foarte frumos". Se poate intra cu buletinul, ca in Serbia si Macedonia, sau e nevoie de pasaport?

kantRO

kantRO

Junior Member

Stie cineva, perioada 10-20 septembrie o fi adecvata pentru o vacanta la mare, cu alte cuvinte se mai poate face plaja in aceasta perioada si baie in mare!?!?!

Ntim

Ntim

Member

In zona aia eu am facut baie la sfirsitul lui octombrie.

ice cube

ice cube

Member

Ma, dar de cazare nu vrea nici unul sa spuna nimic? Daca ma duc fara rezervare gasesc usor si la preturi acceptabile? Au si ei sistemul de cazare la particulari, cum e prin Croatia ?

drokstef

drokstef

New Member

View Postice cube, on 15th August 2010, 22:03, said:

Ma, dar de cazare nu vrea nici unul sa spuna nimic? Daca ma duc fara rezervare gasesc usor si la preturi acceptabile? Au si ei sistemul de cazare la particulari, cum e prin Croatia ?

Salut,
In urma cu doua saptamani m-am intors din Albania, dupa un traseu destul de lung, dar care a meritat, prin urmatoarele locatii:
*Korçë (al treilea sau al patrulea oras ca importanta si marime din Albania; nu e ceva impresionant de vazut aici, hoteluri destul de saracacioase-comuniste; surprinzator in prima farmacie in care am intrat, farmacista de 50 si ceva de ani vorbea o engleza british destul de bine / respect:);
*Gjirokastër (locatie gen Sighisoara, foarte frumos pozitionata-preturi destul de accesibile; toate sansele sa intalnesti vorbitori de limba italiana si chiar engleza, mai ales in baruri si la terase, si nu surprinzator sa te poti intelege si in romana cu cei mai in varsta);
*Sarandë (statiune pe malul marii Ionice, vis-a-vis se zareste Corfu; e in plina constructie, cu niste panorame magnifice, dar cu o plaja destul de pietroasa as putea spune;-preturi intre 35-90 euro/noapte cazare; hoteluri decente, destul de curate, dar nu va asteptati la stiu eu ce lux);
*Vlorë (statiune tot pe malul marii Ionice, una din cele mai aglomerate statiuni din Albania, cam mizera, dar cu mancare destul de buna, insa greu de obtinut - la restaurant ai de asteptat intre 1-2 ore pana primesti mancarea; la hoteluri si in magazine intalnesti fara probleme vorbitori de lb. italiana si engleza);
*TIRANA (ALTCEVA :), oras in plina dezvoltare, de la an la an se schimba ca si imagine, strazi curate, lume mult mai civilizata decat in restul Albaniei, cluburi ok, cu preturi mai mult decat accesibile, hoteluri in locatii superbe, cu preturi relativ accesibile. La hotel de 4 stele cu mic dejun inclus, camera dubla a fost 75 euro pe noapte.

Daca te duci fara rezervare, gasesti usor cazare, dar nu stiu cat de acceptabile ti se vor parea preturile, pentru ca si la ei, fata de acum doi ani cand am fost penultima data, au mai crescut preturile. De exemplu, in Vlore, una din statiunile lor cele mai populate, la marea Ionica, o camera dubla la hotel de 4 stele costa intre 65-90 de euro. Serviciile sunt ok, nu exceptionale, dar oricum ceva mai bine decat la noi.
Cat despre sistemul de cazare la particulari, cum e si prin Croatia, sorry, nu stiu nu cunosc.
Una peste alta, pentru doritori, recomand cel putin odata vizitarea Albaniei, care nu-i deloc asa cum se spune, o tara periculoasa si cu mafie care te impusca in plina zi. Ba dimpotriva, albanezii la ei in tara, sunt niste oameni destul de primitori si au un respect si o simpatie anume fata de poprul roman. Asa ca, don't be afraid!

Attached Files

kantRO

kantRO

Junior Member

asera m-am intors si eu din excursia din Albania si Macedonia. In Albania am stat 7 zile la Saranda de unde am facut diverse excursii. Am stat la hotelul Andon Lapa http://www.albania-h...amp;hotelid=110 cu 35 de euro pe noapte si a fost foarte placut. Am sa revin zilele urmatoare cu mai multe detalii despre locurile vizitate. Deocamdata vreau sa fac doar doua precizari importante:

1. Nu aveti nici un motiv sa va temeti sa vizitati Ablania, totul este foarte normal: se intra si se iese foarte usor pe la vama, traficul este normal, soselele sunt bune, cum s-a mai spus pe forum soseaua dintre Vlora si Sarande este magnifica, oamenii sunt prietenosi, cam peste tot se primeste plata in euro, cu engleza va descurcati in relatiile cu localnicii, nu sunt probleme de siguranta sau de fanatism religios, etc.

2. Pentru litoral recomand cu caldura traseul prin Grecia (cum se vede pe harta), pana la IOanina se perge pe autostrada iar de aici drumul kakavia-Sarande este bun si foarte frumos. Prin Macedonia (pe unde m-am intors) se face mult mai mult.

Toate bune si am sa revin cu amanunte despre locurile vizitate!

ps chiar inainte sa plec am vazut ca pe google au aparut harti detaliate ale oraselor si drumurilor din albania, de exemplu am gasit harta detaliata pentru sarande si vlora

Attached Files

kantRO

kantRO

Junior Member

Revin cu un album cu poze din Sarande; urmeaza sa pun si din alte locuri vizitate
http://picasaweb.goo...sTudor/Sarande#

In Sarande in general pe faleza principala se afla numeroase restaurante si "taverne" cum le numesc albanezii, dar daca vreti sa serviti mancare mai de "casa" ar fi bine sa urcati pe una dintre numeroasele strazi care duc catre orasul propriu zis, adica sa iesiti din zona turistica. Pe faleza principala gasiti si un centru de informare pentru turisti, de unde am cumparat cu 5 euro un ghid foarte util pentru toata regiunea Sarande.

De asemenea faleza este un loc bun de alergat pentru cine doreste sa nu isi intrerupa antrenamentele: are o lungime totala de aproximativ 1 km. Recomand sa se alerge dimineata, seara fiind destul de multa lume care iese la plimbare.
In centru gasiti numeroase banci de unde puteti scoate bani fie d ela bancomate fie de la ghiseu. In general comerciantii primesc euro, dar ar fi mai bine sa aveti leke ca sa evitati rotunjirile inevitabile.

Traficul prin Sarande este destul de lejer, avand in vedere ca majoritatea strazilor principale sunt cu sens unic.

Atentie: daca vreti sa mergeti spre Vlora, iesiti din Sanrande pe soseaua principala, si faceti stanga la benzinaria BP: din cauza unor amenajari ale drumului directia spre VLore nu era semnalizata cand am fost eu si am pierdut ceva timp pana mi-am dat seama pe unde trebuie s-o iau.

Este bine sa aveti bani cash la voi pentur ca sistemul de plata cu cardul inca nu prea este utilizat nici macar in benzinarii. Cum am spus va descurcati si cu euro si cu leke (cursul este de aproximativ 140 lk pentru un euro). Benzina costa undeva la 150 lk.

Atentie: multi localnici inca nu s-au obisnuit cu noile valori ale banilor si s-ar putea sa va spuna un pret de zece ori mai mare: de exemplu 2000 de lk in loc de 200. NU este vorba ca vor sa va jecmaneasca ci doar nu s-au obisnuit inca. Eu patit asa cu o femeie de la care cumparasem niste fructe, si am vrut sa plec, dar femeia l-a trimis imediat dupa noi pe un tanar care stia engleza si ne-a explicat cum sta treaba.
Cum puteti vedea si in poze Sarande este un oras nou, inca nu este finalizat se lucreaza destul de mult dar partea principala este cam gata asa incat turistii nu au de suferit de pe urma lucrarilor de consturctie, asa cum mi s-a parut a fi la VLore. Blocuri vechi se mai gasesc pe unele stradute, dar trebuie cautate, eu am pus cateva poze. In general din ce am citit in ghidul respectiv, blocurile comuniste cam devin o raritate pentru fotografii amatori...

Vremea a fost foarte buna, cam 29-30 C in timpul zilei iar seara undeva pe la 18-20C n-am prins nici o zi de ploaie

Se pot face numeroase excursii din port fie catre Atena, insula Korfu sau alte locatii. Pentur insula Korfu pretul era de 35 de euro de persoana pentur o zi cu vizitarea mai multor puncte de interes. Noi nu am fost pentru ca am avut multe de vizitat prin imprejurimi.

Am sa revin cu alte albume cu poze de la Xsamil si Butrint unde se afla un frumos parc istoric protejat de UNESCO

Edited by kantRO, 27 September 2010 - 22:29.

kantRO

kantRO

Junior Member

Drumul spre Xsamil este in constructie, cand am fost eu se afla in stadiul final inainte de asfaltare; de altfel prin satul xsamil propriu-zis este definitivat. Va recomand plaja principala Bora-Bora: din centurl satului - la intersectia centrala unde se afla Banca Tirana, faceti dreapta si urcati apoi pe stradute ajungeti chiar la plaja. Aici plaja este cu nisip si marea nu devine repede adanca, deci este foarte adecvata si pentru cei cu copii. gasiti poze in acest album:
http://picasaweb.goo...sTudor/Sarande#

Edited by kantRO, 28 September 2010 - 10:41.

kantRO

kantRO

Junior Member

Adaug poze de la Butrint si Konispol!

http://picasaweb.goo...Tudor/Konispol#
http://picasaweb.goo...ButrintAlbania#

rodica_c

rodica_c

Junior Member

Foarte frumoase pozele!

kantRO

kantRO

Junior Member

View Postrodica_c, on 2nd November 2010, 21:01, said:

Foarte frumoase pozele!

ALte poze de pe soseaua dintre Sarande si Vlore:
http://picasaweb.goo...r/SarandeVlore#

Si poze de la Blue Eye un loc foarte pitoresc!
http://picasaweb.goo...sTudor/BlueEye#

Am observat ca acum pe Google maps traseul spre Sarande merge pe la Konispol, ceea ce inseamna ca soseaua dintre Konispol si Finiq a fost terminata; cand am fost eu era definitivata cam 60% restul de 40% fiind in stadiul de pietris tasat urmand doar sa se mai toarne asfaltul; este foarte spectaculos si acest drum cu cateva sate foarte izolate la poalele muntilor si foarte - foarte multe buncare de toate marimile! Va sfatuiesc sa urmati acest drum daca va duceti spre Sarande pentru ca in aceste conditii mergeti incepand din Grecia doar pe autostrada si pe o sosea albaneza noua impecabila pana la Finiq care este foarte aproape de Sarande; oricum si de la Finiq la Sarande soseaua era ok, dar se faceau lucrari de latire a ei.

Edited by kantRO, 17 November 2010 - 08:53.

luzdeluna

luzdeluna

Junior Member

Pentru cei care au fost de curand: Pe mae.ro scrie ca nu e nevoie de pasaport pentru Albania, asa e?
A mers cineva cu ferry din Albania la Bari? (de fapt prin Kosovo, da hai sa avem grija totusi de pielea noastra :) )
Sunt cam putine informatii pe net, dar nici nu am cautat prea insistent.

romanianpatriot

romanianpatriot

Member

haiu să fim serioși,dacă tot vrea un român să plece în vacanță în străinătățuri,de ce s-ar duce în..Albania,și nu în Grecia?e și mai aproape și mai frumos,zic eu

ice cube

ice cube

Member

View Postromanianpatriot, on 6th June 2011, 10:00, said:

haiu să fim serioși,dacă tot vrea un român să plece în vacanță în străinătățuri,de ce s-ar duce în..Albania,și nu în Grecia?e și mai aproape și mai frumos,zic eu
Pentru ca sunt unele locuri pe care nu poti sa le vezi decat in Albania, cum ar fi Berat si Girokaster. Vacanta nu inseamna numai sa stai cu burta la soare.

Pentru ca sunt unele locuri pe care nu poti sa le vezi decat in Albania, cum ar fi Berat si Girokaster. Vacanta nu inseamna numai sa stai cu burta la soare.

Attached Files

luzdeluna

luzdeluna

Junior Member

nu ar fi o destinatie in sine (cine stie, ar putea fi pentru cei cu finante limitate) ci un punct pe drumul cel mai drept catre Italia, incluzand feribotul. Si ar mai fi un fel de curiozitate masochista, oare or fi si astia deasupra noastra? Altfel, Grecia bate tot :)

romanianpatriot

romanianpatriot

Member

View Postice cube, on 6th June 2011, 17:30, said:

așa o fi,posibil.oricum,am observat că majoritatea celor care își fac vacanțele în străinătate,indiferent că e Albania,Congo sau Austria,nu sunt neapărat pasionați de plimbări,ba chiar drumul către destinație,fie că e rutier(cu autocar,mașina),feroviar sau aerian(cu avionul),e un chin,chiar plictisitor.Cunosc mulți care se duc pe afară doar din snobism că așa e moda,puțini sunt cu adevărat pasionați de drumeții.Dar asta e ritualul: cum ai concediu,îți spargi toți banii în 7-10 zile de vacanță cu burta la soare.Îți faci bagajul,îți iei nevasta,copii din dotare,pui în bagaje hărți,lanterne și muzică de Dolănescu,Inna sau Guță după caz și conduci vreo 2 zile să ajungi cine știe unde.Eu personal decât să dau câteva sute sau chiar mii de euro pe o vacanță ca să văd Pamplona,spre exemplu,prefer să fac altceva cu banii ăștia-fie să-mi schimb mașina,casa sau să-mi cumpăr ceva în casă.Că în vacanță,în ciuda stereotipurilor,mă simt bine și în România,nu la Mamaia,ci undeva în nordul litoralului,în Tulcea,sau la munte,oriunde în țară,dar într-un loc pustiu,frumos,cum ar fi RETEZAT,Parcul Bucegi,nu-mi place aglomerația..și sincer,multe stațiuni din țară mi se par foarte înghesuite(vezi Cheia).
Și totuși am fost și eu de câteva ori prin alte țări,și nu pot spune că a fost mult mai frumos ca la noi.Și mereu aud că afară serviciile sunt net superioare..mie nu mi s-a părut o așa mare diferență.Și mai mult de 3-4 zile nu mă simt bine în afara țării,și nu pentru că aș fi un mare patriot,dar parcă mă simt între străini,nu e ca acasă.E ca un gol în suflet.De fiecare dată când am fost plecat din țară,deja după o zi mi se făcea dor de casă și nu prea îmi mai era aminte de nimic.

Cleopatra-7

Cleopatra-7

Junior Member

View Postromanianpatriot, on 10th June 2011, 14:32, said:

așa o fi,posibil.oricum,am observat că majoritatea celor care își fac vacanțele în străinătate,indiferent că e Albania,Congo sau Austria,nu sunt neapărat pasionați de plimbări,ba chiar drumul către destinație,fie că e rutier(cu autocar,mașina),feroviar sau aerian(cu avionul),e un chin,chiar plictisitor.Cunosc mulți care se duc pe afară doar din snobism că așa e moda,puțini sunt cu adevărat pasionați de drumeții.Dar asta e ritualul: cum ai concediu,îți spargi toți banii în 7-10 zile de vacanță cu burta la soare.Îți faci bagajul,îți iei nevasta,copii din dotare,pui în bagaje hărți,lanterne și muzică de Dolănescu,Inna sau Guță după caz și conduci vreo 2 zile să ajungi cine știe unde.Eu personal decât să dau câteva sute sau chiar mii de euro pe o vacanță ca să văd Pamplona,spre exemplu,prefer să fac altceva cu banii ăștia-fie să-mi schimb mașina,casa sau să-mi cumpăr ceva în casă.Că în vacanță,în ciuda stereotipurilor,mă simt bine și în România,nu la Mamaia,ci undeva în nordul litoralului,în Tulcea,sau la munte,oriunde în țară,dar într-un loc pustiu,frumos,cum ar fi RETEZAT,Parcul Bucegi,nu-mi place aglomerația..și sincer,multe stațiuni din țară mi se par foarte înghesuite(vezi Cheia).
Și totuși am fost și eu de câteva ori prin alte țări,și nu pot spune că a fost mult mai frumos ca la noi.Și mereu aud că afară serviciile sunt net superioare..mie nu mi s-a părut o așa mare diferență.Și mai mult de 3-4 zile nu mă simt bine în afara țării,și nu pentru că aș fi un mare patriot,dar parcă mă simt între străini,nu e ca acasă.E ca un gol în suflet.De fiecare dată când am fost plecat din țară,deja după o zi mi se făcea dor de casă și nu prea îmi mai era aminte de nimic.
Dupa tine, cei care vor sa vada locuri noi, care vor sa-si imbogateasca cultura, etc, inseamna ca sunt snobi? Cred ca tu esti snobul, daca preferi sa-ti schimbi masina in locul unor vizite care-ti pot largi orizontul. Spuneai ca ai fost plecat din tara de cateva ori si nu ai observat diferente majore la servicii; cat platesti atat primesti. Dupa 3-4 zile nu te simti bine in afara tarii, te simti ca intre straini; te-ai gandit ca poate ai probleme cu comunicarea si daca esti in afara tarii e normal sa te simti strain. Vorba "aia":gusturile nu se discuta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate