Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Albania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#37
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
ok o sa revin cu poze si impresii mai pe seara

#38
dori605

dori605

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2009

View Postangelicadraghiceanu, on Oct 1 2008, 11:45, said:

Asteptam poze la greu casa ne convingeti si pe noi!  :naughty:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVkm_xa2CFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   este un video facut de mine cu poze din albania.Sper sa-ti placa

Salut.Eu sunt din Albania.pe lincul de mai jos gasiti un video facut de mine cu poze din albania,sper sa va placa. Nu este o tara de tigani cum zic unii pe aici,ci dinpotriva exista oameni deosebiti si locuri deosebite.
Daca va intereseaza mai multe intrebatima.  ^_^    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVkm_xa2CFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdori605, on Mar 24 2009, 20:56, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVkm_xa2CFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   este un video facut de mine cu poze din albania.Sper sa-ti placa

Salut.Eu sunt din Albania.pe lincul de mai jos gasiti un video facut de mine cu poze din albania,sper sa va placa. Nu este o tara de tigani cum zic unii pe aici,ci dinpotriva exista oameni deosebiti si locuri deosebite.
Daca va intereseaza mai multe intrebatima.  ^_^    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVkm_xa2CFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mda, am fost in 1999 de 2 ori... s-au schimbat multe, dar pot spune ca a fost o experienta deosebita...

View Postdori605, on Mar 24 2009, 20:56, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVkm_xa2CFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   este un video facut de mine cu poze din albania.Sper sa-ti placa

Salut.Eu sunt din Albania.pe lincul de mai jos gasiti un video facut de mine cu poze din albania,sper sa va placa. Nu este o tara de tigani cum zic unii pe aici,ci dinpotriva exista oameni deosebiti si locuri deosebite.
Daca va intereseaza mai multe intrebatima.  ^_^    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BVkm_xa2CFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mda, am fost in 1999 de 2 ori... s-au schimbat multe, dar pot spune ca a fost o experienta deosebita...

#40
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Albania de azi e un fel de romania anilor _90_
Ne asemanam la multe cu albaneji si la bune si la rele.
Un singur exemplu ..la noi scrie __coafor__   la ei scrie__salon bucurie__
75 % din autoturismele din trafic  sunt mercedes de peste 25....30 de ani .

#41
sorin1000

sorin1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.11.2006
ceao
anul asta am de gand sa "incerc" Saranda sau Vlore...Anul trecut am experimentat Durres...Astept pareri NUMAI din partea celor ce au fost pe-acolo!Daca sunt  ;)  !

#42
abmtgm

abmtgm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2009
Salutare Tuturor

Ma adresez exclusiv celor care pot da informatii coerente si pertinente despre o calatorie cu autoturismul in Albania anului 2009. Eu am mai fost in 1993 la Korce (romaneste Curceaua). Am intrat pe la Struga si am iesit pe la Bilisht dupa vreo 2 zile. Nu am avut intentia sa revin dar am auzit ca s-au schimbat multe si pe la ei.
Deci intentionez sa merg (pentru testare) la Sarande (care era un fel de Neptun al lor) si unde era obiceiul sa se petreaca luna de miere a tinerilor insuratei. Folosesc un Mercedes E Classe model 2007 diesel.
Intrebarile ar fi:
Pe unde? (trasee logice si rapide)

iesire la autostrada Debrecen ~ 3,5 ore
Budapesta Zagreb Split (M3, M0, M7, A4, A1); nu stiu pana unde au ajuns Croatii cu A1 la sud de Split?
Muntenegro si Albania de la N la S (care o fi starea drumurilor?)

Giurgiu Svilengrad (Ormenio); (oare bulgarii au terminat de reparat Nova Zagora? ca-l ametesc de vreo 3 ani)
pana la Soufli drum national grecesc cu 1,5 benzi de circulatie,
autostrada (in mare parte gata) Egnatia Odos prin Kavala, Tessaloniki, Veria, Ioanina
Kalpaka, Ktismate, Sarande drum national din care prin Albania numai vreo 30 Km.

Prin Serbia si Macedonia
Timisoara, Pancevo, Nis (cat de degradata o mai fi autostrada sarbeasca ca n-am mai fost din 2002), Vranje (cat de flamanzi sunt militienii sarbi?), Skopjie, Struga
Albania de la Struga la Sarande, cam 300km conform ADAC Atlas



Cum?
Cat de periculoasa mai este Albania?
Risti sa fii oprit, pradat, atacat, lovit? Militienii lor oare tin siguranta cetatenilor sub control? Calatoresc numai ziua.
Care este calitatea carburantului diesel? Risc sa-mi distrug motorul?

Unde
Exista la Sarande plaja numai de nisip (fara pietricele gen "mortea picioarelor")?
Ce hotele de calitate au pe plaja (eventual cu plaja proprie), AC, parcare pazita?
Este liniste? Calatoresc cu familia (sotie + un baiat de 14 ani) pentru odihna
Cum e cu mancarea? Ofera demipensiune sau pensiune completa? Cat de curat se gateste? Ce mananca? Noi nu consumam produse de mare (peste, bazgai etc) nici oaie sau miel (oaia este "animalul sacru" al armanilor de prin sud)

Daca exista variante la Sarande
regiunea Vlore la Sarande; NU Durres; FARA Kossovari.
Ordinea prioritatilor ar fi:

apa calda si linistita
plaja de NISIP natural cu NISIP IN APA
zona linistita pentru odihna
hotel civilizat de 4-5 stele de dorit pe plaja


Cat
Cam cat ar costa deci o saptamana pe litoralul albanez pentru o familie care doreste odihna, la un pret corect, fara excese dar si fara compromosuri?

Celor care pot furniza aceste informatii (dassaev, dori605) le multumesc anticipat pentru bunavointa.
Sanatate.

#43
ccaraiman

ccaraiman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2007
Tocmai am revenit dintr-o excursie in Albania. Traseul Bucuresti - Sofia - Skopje - Tetovo - Ohrid - Sveti Naum - Podgradec - Korce - Voscopole. Recomand drumul prin Macedonia, este autostrada pe traseul Kumanovo (acolo am intrat din drumul de Sofia - nu stiu cum este spre Belgrad autostrada) - Skopje - Tetovo - Gostivar. Bun drumul de la Gostivar la Ohrid (se poate intra in Albania si pe la Struga, eu am ales Sveti Naum). In functie de timp, de la Gostivar se poate alege traseul prin Debar - o idee mai lung, drumul mai prost, dar deosebit de frumos. Foarte bun drumul Podgradec - Korce in Albania, cu exceptia primilor 10km.
Se pare ca nu se mai platesc cei 10 Euro taxa de intrare in Albania (ne-a spus clar ca nu trebuie sa platim nimic pentru adulti, doar 10 Euro pentru copil - oricum nu am primit chitanta). Am mai platit 2 Euro la iesire pentru masina - pe baza unei hartii pe care am primit-o la intrare.
Tot in functie de timp, poate fi o optiune vizita la Voscopole, vechea cetate aromaneasca de langa Korce. Drumul este infernal, un urcus de 20km pe drum de tara (in curs de modernizare) - un jeep ar fi ideal - dar si Fordul meu s-a descurcat - am lovit de cateva ori toba - dar nimic grav. Acolo este util un ghid, de unul singur nu poti gasi vechile biserici vlahe si ruinele orasului. Pentru mai multe detalii, te pot ajuta cu recomandarea unui ghid, au si hotel, din pacate sunt albanezi (deosebit de amabili, iar fata care ne-a ghidat vorbea perfect engleza si italiana) - as fi preferat sa interactionez si cu vlahi.
Nu stiu cum este drumul Korce - Sarande - am vazut ca trece prin Gjirokaster - despre care am inteles ca este un oras istoric deosebit, care merita vizitat.
La Sarande am fost acum 2 ani intr-o excursie din Corfu - nu am avut prea mult timp sa iau orasul la picior, am vizitat Butrint - un site arheologic deosebit. Sarande nu m-a impresionat - am vazut multe hoteluri care aratau Ok - inca si mai multe in constructie - cam tot orasul era un santier (de asemenea multe constructii abandonate - banuiesc ca proprietarii au dat de bucluc intre timp prin locurile in care produc banii).
Foarte cinstit, nu as alege Sarande pentru o vacanta intreaga - Neptun este lux (cum arata acum - destul de abandonat), pe langa Sarande. As sta 2-3 zile - dupa care as pleca spre Corfu - dar nu cred ca este ferry din Sarande - s-ar putea sa fie nevoie sa treci prin Grecia.
Politia Ok in Albania - m-a oprit din cauza ca nu aveam farurile aprinse ziua (le uitasem stinse la ultima oprire) - nu m-am putut intelege cu ei, asa ca a bagat mana in masina, mi-a aprins farurile, dupa care mi-a urat drum bun, fara sa ceara nimic.
Am pus si motorina, nu aveam nevoie neaparat, dar vroiam sa termin leka pe care le mai aveam. Am avut ceva emotii, initial erau sa-mi puna benzina, desi eu repetam continuu diesel, diesel. In ultima clipa au inteles - important este sa le ceri euro diesel (este mai scumpa decat la noi, aproximativ 1Euro pe litru).
Atentie la condus, nu se prea respecta regulile, dar noi romanii suntem vaccinati pentru acest stil de condus. Pietonii sunt incredibili - trec fara nici o retinere prin fata masinilor - eventual se si opresc sa discute intre ei, daca se intalnesc in mijlocul strazii. Multe carute, plus un fel de ricse - motorete de care au agatate tarabele cu care merg la piata, l-am depasit pe unul care mergea cu 80 la ora avand agata taraba cu tricouri si papuci, exact ca in piata.

Si cateva imagini: catedrala din Korce, biserica aromaneasca din Korce, biserica abandonata din Voscopole, drumul Korce - Voscopole

Attached Files



#44
CristinaK

CristinaK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.06.2008
buna

am fost si eu in Albania in august 2009 si pot spune ca efectiv m-a impresionat.
Poate multimea de masini sh erau furate, nu stiu, dar peste 50% aveau nr. strain (perioada vacantelor)
Mi-a placut f. mult peisajul, oamenii mi s-au parut primitori (probabil ca si la ei lichelele au fugit sa faca bani in exterior:), soselele m-au uimit ca n-am vazut o singura groapa in mijlocul drumului...chiar daca erau carpite in multe locuri si uneori f. inguste. Dar noua ni s-a parut ca ritmul de crestere al tarii e mai mare decat la noi...si tineti cont ca la ei nu ploua cu fonduri structurale. Numarul de case noi, toate cu cel putin un etaj si spatioase, asa cum zicea si domnul - gen vila din sudul italiei la unele, era mai mare decat numarul caselor vechi. De fapt, nici nu prea am vazut case vechi, in afara acelora din  orasele muzeu. Iar numarul blocurilor noi, cu arhitectura moderna atat ambientala cat si structurala, era mai mare decat al celor vechi. Erau intregi cartiere noi, cu set de magazine si alte facilitati . Iar blocurile mai vechi din orase fusesera zugravite in culori f. vesele si cu un design de-a dreptul futurist, in special in Tirana. Misto de tot !
Pe langa tot ce-ati spus voi ca e de vizitat, noi am mai fost si la lacul Ohrid, o zona frumoasa.
Preturile nu mi s-au parut chiar asa mici.
Mi s-a spus ca dezvoltarea aceasta masiva se datoreaza investitorilor albanezi de afara.
Seara e f. multa lume pe strazi, cred ca ies toti in din casa. Am strabatut niste strazi noaptea singura in Girocaster si nu s-a legat nimeni de mine.
Nici n-am vazut figuri dubioase pe strazi, nici n-am avut incidente, dar poate depinde si de norocul fiecaruia,de ora si de locurile in care-si baga nasul.
Cred ca la Vlore a plaja mai buna, nisip

#45
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Localitatea Voscopole este denumirea actuala (albaneză) a vechii cetăți aromâne Moscopole.
Am discutat (am încercat) să discut cu vlahi atât în Albania cât și în FRI Macedonia, dar nu te poți înțelege cu ei....este o altă limbă, având unele cuvinte pe care le înțelegi, dar și multe preluate din limbile statelor de reședință... așa că, nu ai pierdut nimic...
Taxa de intrare în Albania nu prea este legală... pentru simplul motiv că nu primești nici o dovadă că o plătești, deci este "kado"! ;)
Am făcut și câteva fotografii...

Attached Files



#46
monik_grigore

monik_grigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.08.2009
Buna ziua la toata lumea

Am fost in Albania vara asta, asa ca daca aveti nevoie de informatii updatate, nu ezitati sa ma contactati si va raspund cu placere.

PS: Albania e super, va recomand sa o vizitati!

#47
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postmonik_grigore, on 18th November 2009, 14:59, said:

Buna ziua la toata lumea

Am fost in Albania vara asta, asa ca daca aveti nevoie de informatii updatate, nu ezitati sa ma contactati si va raspund cu placere.

PS: Albania e super, va recomand sa o vizitati!


Pai scrie si tu niste impresii mai detaliate.

Pe unde ai fost, ce ai vizitat, ce te-a impresionat ?

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvarucristea, on 21st November 2009, 16:13, said:

Pai scrie si tu niste impresii mai detaliate.

Pe unde ai fost, ce ai vizitat, ce te-a impresionat ?
Albania e in sarbatoare... Cererea lor de a intra in Uniunea Europeana a fost admisa de Softpedia :) Victorie !

#49
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostImperator, on 23rd January 2010, 18:07, said:

Albania e in sarbatoare... Cererea lor de a intra in Uniunea Europeana a fost admisa de Softpedia :) Victorie !

Ei oricum sunt de mult timp in Uniunea Europeana, dar sub alte forme si cu alte preocupari. :D

#50
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
In 2008 am fost prima data in Albania
Ca si o parere proprie care unora nu o sa le convina si nu vor fi de acord cu ce spun--semanam mult cu ei  ca si comportament si in multe privinte si bune si rele. Cum arata Albania ? ca si Romania anilor 90 si ceva.
Am vizitat Schoder si Tirana. Am dormit la hotel decent cu masa f buna.
Un exemplu la cum se scrie -coafor-in albaneza-salon bucurie.
La restaurant am cerut de mincare si felul doi era ca si felul 1, ce am comandat ca si o ciorba era o mincare care la noi era felul doi.
Prima data am zis ca e periculos acolo dar nu e de loc.
Stiti cum se spune la pui in albaneza ?

#51
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNtim, on 24th January 2010, 08:42, said:

In 2008 am fost prima data in Albania
Ca si o parere proprie care unora nu o sa le convina si nu vor fi de acord cu ce spun--semanam mult cu ei  ca si comportament si in multe privinte si bune si rele. Cum arata Albania ? ca si Romania anilor 90 si ceva.
Am vizitat Schoder si Tirana. Am dormit la hotel decent cu masa f buna.
Un exemplu la cum se scrie -coafor-in albaneza-salon bucurie.
La restaurant am cerut de mincare si felul doi era ca si felul 1, ce am comandat ca si o ciorba era o mincare care la noi era felul doi.
Prima data am zis ca e periculos acolo dar nu e de loc.
Stiti cum se spune la pui in albaneza ?
Da, de acord, semanam destul de mult cu ei... oricum m-am simtit foarte bine in Albania. E o tara frumoasa, interesanta, chiar exotica pe alocuri si care merita vazuta.

#52
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
A mai mers cineva intre timp pe drumul de coasta Vlora -Sarande, ce leaga cele doua mari Adriatica de Ionica? L-am facut in 2008 cand era in constructie pe bani europeni. Cica anul trecut l-au terminat. E mai spectaculos decat riviera croata, plus bonus ceva statiuni cochete, Dhermi, Himare...Cu parere de rau n-am nici cea mai mica idee de preturi.

In zona aia de coasta (munte/mare) la radio se prindeau numai posturi italiene.Coasta asta muntoasa albaneza se vede cateodata perfect de dincolo de stramtoarea Otranto, din Italia : video1, video2 , sunt cam 80-100km distanta

Edited by areal51, 15 June 2010 - 03:30.


#53
darkstar23

darkstar23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.04.2009
Salut,


Planuiesc pentru vara aceasta un traseu pe ruta Ohrid - Tirana - Budva si vreau sa il fac in aceeasi zi, cu o scurta oprire (max 1,5h) la Tirana.
Imi puteti spune va rog:

1. e realist planul? Pot sa fac acest traseu intr-o zi (plecare din Ohrid dis de dimineatza)
2. care e cel mai bun drum pe care sa o iau
3. sa am curajul sa il fac? :) E in siguranta?  (masina e o Skoda Octavia 1)
4. de ce acte aditionale e nevoie?


Multumesc mult !
Dani

#54
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
Salutare!

Vreau si eu sa fac o vacanta la inceputul lunii septembrie la Sarande, si in functie de ce informatii mai obtin intre timp sa vizitez mai multe locuri din Albania. Planuiesc sa merg cu masina si pe google maps am obtinut o varianta de drum prin grecia, care pare mai scurta, iar pe MIchelin o alta varianta pe la Skopie... Atasez hartile respective si v-as multumi pentru sfaturi in privinta rutei.

Multumesc anticipat, toate cele bune!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate