Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Albania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
526 replies to this topic

#19
Santutzo

Santutzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.04.2008
sounds good for future. :yes:

#20
sorin1000

sorin1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.11.2006
Ceao,
Si eu cred ca voi merge in Albania...Ieri (21 iul.08) a venit un prieten de-al meu ce si-a petrecut concediul acolo,mai precis  la Durres...A ramas placut impresionat de ceea ce a vazut in special de diferenta intre  ceea ce se aude si ceea ce-i in realitate...
Ca parte negativa,mizeria ce ramane pe plaja seara (pana dimineata se face curatenie bec!),politisti ce arata ca aurolacii nostri...
Ca parti pozitive,se vorbesc 2 limbi,engleza si italiana,servire ireprosabila,preturi extrem de mici,curatenie exemplara in localuri,etc...

NU SE FURA,!!!!!A-ti lasa patura si hainele pe plaja este normal...Chestia este ca le mai si gasesti...Cam ca la noi la mare ;)

#21
maidanezu

maidanezu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.03.2005
Nu cred ca e mare diferenta fata de Romania. Si romanii afara au dat in cap, au furat, au jefuit si aici in romania erau oamenti de afaceri respectabili. Din fericire dupa aderare ii iau nemtii unu dupa altu' si baga la parnaie. In anii 90 stateau in centrul oraselor si povesteau ce au facut in gura mare si radeau impreuna cu politistii???! Nu se intampla cu siguranta ceea ce fac albanezi din Italia de ex. Acolo e vorba de organizatii mafiote (care exista si in romania). E o parere personala. Dar ii vorbim pe ei de rau? Pai la noi la mare conteaza ca cioditoru' stie si el romaneste, sau ala care-ti da in cap sau politistu' care te amendeaza ca ai 55 km/h in localitate si ii face semn de salut la unu care trece cu 100 pe langa voi in timp ce garcea scrie procesu verbal... Care e diferenta? Adevarul ca nu m-as incumeta sa merg acolo dar nu mai merg de ceva vreme nici pe litoralu' Marii Negre... tot din acelasi motiv: mizeri si nesiguranta. Tot ca o parere personala NU E DRACU' ASA DE NEGRU!

#22
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
salutare...

poate cativa dintre calatorii de aici ma pot lamuri:

- permisul de conducere romanesc este valabil in Albania?
- viza trebuie? Eu presupun ca nu, dar cine stie?


Aceleasi intrebari le am si pentru Macedonia....

Astept nerabdatoare raspunsul! Plec peste 2 saptamani! Sper!

#23
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Qandulak, on Aug 7 2008, 15:07, said:

salutare...

poate cativa dintre calatorii de aici ma pot lamuri:

- permisul de conducere romanesc este valabil in Albania?
- viza trebuie? Eu presupun ca nu, dar cine stie?


Aceleasi intrebari le am si pentru Macedonia....

Astept nerabdatoare raspunsul! Plec peste 2 saptamani! Sper!
Te-ai intors din Afghanistan ?
Nu e nevoie de viza, dar ai nevoie de pasaport.
Despre permis de conducere, cred ca e valabil in ambele tari, dar verifica la ambasadele lor.

#24
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cea mai cunoscuta organizatie mafiota albaneza: UCK.

#25
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006

 Imperator, on Aug 7 2008, 15:35, said:

Te-ai intors din Afghanistan ?
Nu e nevoie de viza, dar ai nevoie de pasaport.
Despre permis de conducere, cred ca e valabil in ambele tari, dar verifica la ambasadele lor.


Hi hi...

am renuntat la afganistan.... oricum nu primisem viza de pakistan ... soo...

si mia bine, ca eram in mumbai cand a fost asasinata Benazir....

Dar da... a fost super in Nepal si India!

Am aflat - nu e nevoie de permis cf conventiei pt traficul rutier de la viena - insa ACR-ul nostru vrea sa incaseseze banii... cand am adus in discutie conventia mi-au spus, bine, duceti-va si incercati-va norocul....

:-)

@imperator: pleci la Beijing??????

Te invidiez....

sa te intorci sa ne povestesti!

#26
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
Salutare,

am trecut acum 4 zile prin Albania si pot sa spun ca mi-a lasat ceea mai urata impresie, din vacanta care am petrecut-o in state balcanice (Serbia, Muntenegru, Croatia, Albania si Macedonia). Toate impresile mele sunt de pe drumul de tranzit Muntenegreu --> Shkader-Tirana-cu cazare la Elbasan --> Macedonia

Muntii de gunoaie pe ambele parti ale drumului. Localitati lipite pamantului de sarace in care porcii si gainile mancau dintre gunoaie. Doar in Tirana se colecteaza gunoiul.
Pe marginea drumului european erau niste chioscuri, murdare si ruginite, mishi scria pe ele in care se taiau porcii, cand am trecut am vazut o taiere live.  :deadtongue:
Circulatia la ei ii mai ceva ca in west-ul salbatic. Ii tara cu cele mai multe morminte pe marginea drumului, in conditia in care ei sunt atei. Nu conteaza ca ii plin de echipaje de politie cu radare ei depasesc pe linie continua fara nicio jena.
Ceea mai draguta faza a fost cand am depasit o masina in care tata isi invata copilul de aproximativ 7 ani sa conduca masina, si asta pe drum european.
Vamesii sunt corupti pana in maduva oasei. La intrare ni s-a cerut 10 euro de caciula, in conditiile in care eram 3 in masina, i-am aruncat 10 pe tejgea si am plecat mai departe. Nu vreau sa va spun ce fata scarbita avea vamesul ca a primit doar 10 euro. La iesire din Albania, a avut loc urmatoare conversatie, vamesul cu o voce suava zicea :
"You have to pay tax!"
eu "For what ?!"
el "Road tax!"
eu "how much?"
el "2 euro"
Trebuie sa recunosc ca 2 euro mi s-a parut ieftin pentru o spaguta, asa ca i-am dat o moneda doar ca scap de alte controale.


In rest se construieste foarte mult, multe vile sint in constructie. II plin de benzinarii, la 1 km venea o benzinarie. Se poate platii in Euro si in leke (lei albanezi), se pot folosi cardurile pentru plata.

Nu stiu cum sunt plajele lor la Marea Adriatica, dar nu m-as mira ca in 10 ani sa ajunga o atractie turistica la banii care se pompeaza in ei.

#27
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006

 hhclub2004, on Aug 7 2008, 17:39, said:

Salutare,

am trecut acum 4 zile prin Albania si pot sa spun ca mi-a lasat ceea mai urata impresie, din vacanta care am petrecut-o in state balcanice (Serbia, Muntenegru, Croatia, Albania si Macedonia). Toate impresile mele sunt de pe drumul de tranzit Muntenegreu --> Shkader-Tirana-cu cazare la Elbasan --> Macedonia

Muntii de gunoaie pe ambele parti ale drumului. Localitati lipite pamantului de sarace in care porcii si gainile mancau dintre gunoaie. Doar in Tirana se colecteaza gunoiul.
Pe marginea drumului european erau niste chioscuri, murdare si ruginite, mishi scria pe ele in care se taiau porcii, cand am trecut am vazut o taiere live.  :deadtongue:
Circulatia la ei ii mai ceva ca in west-ul salbatic. Ii tara cu cele mai multe morminte pe marginea drumului, in conditia in care ei sunt atei. Nu conteaza ca ii plin de echipaje de politie cu radare ei depasesc pe linie continua fara nicio jena.
Ceea mai draguta faza a fost cand am depasit o masina in care tata isi invata copilul de aproximativ 7 ani sa conduca masina, si asta pe drum european.
Vamesii sunt corupti pana in maduva oasei. La intrare ni s-a cerut 10 euro de caciula, in conditiile in care eram 3 in masina, i-am aruncat 10 pe tejgea si am plecat mai departe. Nu vreau sa va spun ce fata scarbita avea vamesul ca a primit doar 10 euro. La iesire din Albania, a avut loc urmatoare conversatie, vamesul cu o voce suava zicea :
"You have to pay tax!"
eu "For what ?!"
el "Road tax!"
eu "how much?"
el "2 euro"
Trebuie sa recunosc ca 2 euro mi s-a parut ieftin pentru o spaguta, asa ca i-am dat o moneda doar ca scap de alte controale.


In rest se construieste foarte mult, multe vile sint in constructie. II plin de benzinarii, la 1 km venea o benzinarie. Se poate platii in Euro si in leke (lei albanezi), se pot folosi cardurile pentru plata.

Nu stiu cum sunt plajele lor la Marea Adriatica, dar nu m-as mira ca in 10 ani sa ajunga o atractie turistica la banii care se pompeaza in ei.


tocmai citesc in lonely planet ca exista o taxa de intrare in albania de 10 Euro  :)

#28
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007

 hhclub2004, on Aug 7 2008, 17:39, said:

Salutare,

am trecut acum 4 zile prin Albania si pot sa spun ca mi-a lasat ceea mai urata impresie, din vacanta care am petrecut-o in state balcanice (Serbia, Muntenegru, Croatia, Albania si Macedonia). Toate impresile mele sunt de pe drumul de tranzit Muntenegreu --> Shkader-Tirana-cu cazare la Elbasan --> Macedonia

Muntii de gunoaie pe ambele parti ale drumului. Localitati lipite pamantului de sarace in care porcii si gainile mancau dintre gunoaie. Doar in Tirana se colecteaza gunoiul.
Pe marginea drumului european erau niste chioscuri, murdare si ruginite, mishi scria pe ele in care se taiau porcii, cand am trecut am vazut o taiere live.  :deadtongue:
Circulatia la ei ii mai ceva ca in west-ul salbatic. Ii tara cu cele mai multe morminte pe marginea drumului, in conditia in care ei sunt atei. Nu conteaza ca ii plin de echipaje de politie cu radare ei depasesc pe linie continua fara nicio jena.
Ceea mai draguta faza a fost cand am depasit o masina in care tata isi invata copilul de aproximativ 7 ani sa conduca masina, si asta pe drum european.
Vamesii sunt corupti pana in maduva oasei. La intrare ni s-a cerut 10 euro de caciula, in conditiile in care eram 3 in masina, i-am aruncat 10 pe tejgea si am plecat mai departe. Nu vreau sa va spun ce fata scarbita avea vamesul ca a primit doar 10 euro. La iesire din Albania, a avut loc urmatoare conversatie, vamesul cu o voce suava zicea :
"You have to pay tax!"
eu "For what ?!"
el "Road tax!"
eu "how much?"
el "2 euro"
Trebuie sa recunosc ca 2 euro mi s-a parut ieftin pentru o spaguta, asa ca i-am dat o moneda doar ca scap de alte controale.


In rest se construieste foarte mult, multe vile sint in constructie. II plin de benzinarii, la 1 km venea o benzinarie. Se poate platii in Euro si in leke (lei albanezi), se pot folosi cardurile pentru plata.

Nu stiu cum sunt plajele lor la Marea Adriatica, dar nu m-as mira ca in 10 ani sa ajunga o atractie turistica la banii care se pompeaza in ei.
Nu inteleg de ce va aventurati in tari,despre care aici pe forum vi se spune cat de nasoale sunt.Ma bucur ca hhclub2004 va spus parerea personala,ca pe noi nu ne credeati.Oricum la cate am vazut eu la poporul asta prefer tiganii nostri din ferentari decat ei.

Edited by criss_65, 12 August 2008 - 21:13.


#29
sorin1000

sorin1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.11.2006
Am zis ca plec la albanezi si am fost...Am venit azi (24 aug) din Budva unde am stat 7 zile dupa o escala de 7 zile in Durres!!!Traseul meu a fost Timisoara-Podgorica-Durres(7zile)-Budva(7 zile)-Podgoroca-Timisoara..Am folosit GPS-ul care mi-a fost de un real folos in special in Albania unde in putinele orase ce le-am traversat indicatoarele sunt inexistente...
   Drumul catre vama albaneza, in special ultimii kilometri,m-au facut sa cred ca am gresit ruta...sosea plina de hartoape si ingusta de era o adevarata aventura sa treaca 2 masini una pe linga cealalta...Ajuns in vama albaneza mi s-au cerut 10 euro de persoana daca tranzitez Albania sau 1 euro daca stau in concediu la ei.Atentie,acel 1 euro se plateste la iesirea din Albania pe baza chitantei (!) primita la intrare...Ambele sunt taxe legale...Si am intrat in Albania....Exceptand primii 30 km ce sunt cam ca la noi(ma refer la calitatea soselei)restul de peste 150 sunt excelenti...Intr-adevar nu se respecta nici o lege de circulatie,exista foarte putine semafoare prin Durres-plaja pe care oricum nu le respecta nimeni...Alta chestie interesanta...pe tot drumul nu cred ca am vazut  mai mult de 3 case fara etaj,restul sunt niste imensitati cu 2-3 etaje,pe un  teren de circa 2-3000 mp,frumos amenajat,si aveau in curte o masina de cel putin 20 de ani vechime...Ulterior am aflat si motivatia...la ei baza este  casa nu masina.Cei care merg pe dincolo(Italia,Grecia,etc)trimit banii acasa sa-si faca casa...Asa fac majoritatea,indiferent prin ce metode obtin banii ce-i trimit acasa...Gunoaie sunt la greu pe unde te uiti si par sa nu deranjeze pe nimeni...
   Acum plec la nani,sunt rupt de la drum,restul maine...

#30
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 miss_bianco, on Aug 12 2008, 21:16, said:

Nu inteleg de ce va aventurati in tari,despre care aici pe forum vi se spune cat de nasoale sunt.Ma bucur ca hhclub2004 va spus parerea personala,ca pe noi nu ne credeati.Oricum la cate am vazut eu la poporul asta prefer tiganii nostri din ferentari decat ei.

corect. in proportie de 75% seamana cu Romania. ce sens mai are sa te duci acolo? :D

 sorin1000, on Aug 24 2008, 20:47, said:

Acum plec la nani,sunt rupt de la drum,restul maine...

astept continuarea.

Edited by gomez99, 25 August 2008 - 00:21.


#31
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005

Quote

tocmai citesc in lonely planet ca exista o taxa de intrare in albania de 10 Euro

Am cautat si eu acuma, exista aceasta taxa de 10 euro. Ce ma mira cel mai mult sunt urmatoarele:
trebuia sa platim 30 de euro ca eram 3 in masina, dar in final am dat doar 10 euro pentru toti.

Cei 2 euro "road tax" nu am gasit nici o referire la ei.

#32
sorin1000

sorin1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.11.2006
Continuare :D
Am ramas la gunoaie...Realitatea este ca daca este un cos,chiar gol,LANGA el se arunca gunoaiele!!!Dar curatenia in hoteluri este exemplara...Ce-i dupa gardul lor este o alta poveste...
   In apropiere de Durres(cam 1 km)am gresit drumul si m-am reintors pe autostrada.Pana la urmatoarea iesire mai aveam 18 km pentru a reveni...Era noapte,cam ora 22.eram obosit si sa mai fac inca 36 km ma terminau.Am oprit si am intrebat pe niste oameni ce lucrau la o cladire in constructie de pe marginea autostrazii (era ora 22 cum am spus si sambata si ei lucrau!!!),ce sa fac,daca nu mai este vreo varianta ce nu o stia GPS-ul...Unul dintre ei a incercat sa-mi explice in italiana,altul in engleza,ca n-am inteles nimic!S-a oferit unul sa mearga cu mine in masina si sa-mi arate.Realitatea este ca mi-a cam fost putin teama dar...L-am luat in masina si dupa cam 1 km m-a bagat printr-o teava cam de 2.5-3,0 metri diametru ce trecea pe sub autostrada...Cand eram in teava mi-am zis ca idee mai proasta sigur nu puteam sa am,ca 100% in partea cealalta erau baietii cu pistoale sa ma jefuiasca...Dar nu era nimeni ...Omul chiar ma ajuta...Am intors si l-am lasat pe partea opusa celei de pe care l-am luat...Am vrut sa-i dau 10 euro...N-a vrut nicicum sa-i ia...A zis ca sunt oaspete la el in tara si nu-i frumos sa-mi ia banii pentru nimic...Mai tarziu am aflat ca un muncitor in constructii cu greu castiga 10 euro/zii,normal iau cam 7-8 euro/zii.Acum i-mi vine sa rad cand ma gandesc la faza cu teava,dar atunci am fost terminat pentru cateva secunde...ma si vedeam casapit :D  .In general nativii din Albania sunt OK,stau cam prost la capitolul cultura dar sunt foarte amabili si primitori.Problema lor cea mai mare sunt albanezii din Kosovo...
   Acum despre albanezii din Kosovo...
Cand vezi pe strada oameni galagiosi,imbracati murdar sau cu tricouri pline de broderii aurii/argintii,aia-s siguri kosovari...Pe plaja,joaca fotbal si daca mingea zboara printre sezlonguri pe la oameni prin cap,aia nu-i o problema pentru ei....Ei rad...Tot pe plaja i-si fac niste corturi (!) din cearceafuri in jurul umbrelelor,pe jos pun cuverturi sau ce gasesc,si stau de dimineata pana seara acolo,ciorchine,2-3 adulti si gramada de copii...Cam 70-80% din turisti sunt kosovari,asta-i principala problema...
   Episodul 3 maine,trebuie sa plec acum...

#33
sorin1000

sorin1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.11.2006
Eoisodul 3 :D
Cazarea m-a costat 20euro camera cu 3 paturi,dar sa nu va asteptati la lux...Relativ curat,baie,terasa...
   Statiunea Durres (a nu se confunda cu orasul!)
Hoteluri si pensiuni la greu,cam inghesuite,o strada ce-o strabate cu 2 benzi pe sens,ce reprezinta o aventura traversarea ei,localuri cu gramada,magazine alimentare ce vand in proportie de 90% produse italiene,etc.Si sa nu uitam gunoaiele ce se gasesc la tot pasul,in tomberoane ce-i drept,dar putind ingrozitor,desi gunoiul se ridica zilnic....Nu gasesti magazine nealimentare decat foarte putine din care nu ai ce lua...Cu alte cuvinte in afara de mancare si lichide nu ai pe ce da banii nici sa vrei!
Plaja este cu nisip iar apa curata si putin adanca pe o distanta foarte mare fata de mal,cam 60-100 metri!Deci este raiul celor cu copii mici.Sunt sezlonguri cu umbrele (2,5 euro 2 sezlonguri + umbrela),cam vechi dar functionale.
Muzica ce rasuna peste tot are "aroma" orientalo-manelista deci nu a prea fost pe gustul meu.Seara in afara unei cafele bauta pe undeva nu aveai ce face.Singurele locuri unde se putea bea o cafea fara adaos de kosovari sau muzica orientala erau localurile unor hoteluri de la inceputul statiunii ce erau ceva mai scumpe (adica o cafea buna era aproape 1 euro!).Acolo era chiar OK,se auzea muzica buna in surdina,localurile erau frumoase,inconjurate de palmieri,arteziene si alte chestii ce te fac sa te simti OK.Acolo mi-a placut.
Mancarea e foarte ieftina multa si buna!Pizza,inghetata si mielul la jar i-l recomand.Sunt excelente!
Circulatia cu masina este dementa si singura regula este ca nu-i niciuna!!!
Probleme cu curentul nu sunt in statiune,in schimb in oras generatoarele de curent sunt de vazut pe oriunde.
Ce regret este ca n-am apucat sa merg la Vlora,alta statiune dar catre granita cu Grecia...Am aflat prea tarziu si aveam deja angajata cazarea la Budva(Muntenegru).Diferenta intre Durres si Vlora este cam ca cea dintre Eforie Sud si Neptun sau Mamaia!Dar poate ca anul viitor...

#34
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Am fost in august in albania. Am stat o saptamana in Saranda. Daca vreti sa va duceti faceti-o fara nici o frica. Si in plus este superb.

#35
angelicadraghiceanu

angelicadraghiceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 09.05.2007

 dassaev, on Sep 30 2008, 16:18, said:

Am fost in august in albania. Am stat o saptamana in Saranda. Daca vreti sa va duceti faceti-o fara nici o frica. Si in plus este superb.



Asteptam poze la greu casa ne convingeti si pe noi!  :naughty:

#36
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

 dassaev, on Sep 30 2008, 15:18, said:

Am fost in august in albania. Am stat o saptamana in Saranda. Daca vreti sa va duceti faceti-o fara nici o frica. Si in plus este superb.
Astept impresii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate