Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

probleme radio Gloria

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Salut,

Azi am luat din targ un Gloria S din 1991 ca sa il duc la maica-mea mare sa asculte Antena Satelor care emite pe UL. Aici la SB nu am reusit sa vad daca prinde ceva pe UL....

Ma rog, pe UM prinde ceva , desi cam suspect pe unde prinde....

Problema care ma deranjaza: pe US1 , US2 si UUS se aude postul radio romania foarte slab.Oricat as acorda,nu prinde nimic pe gamele respective ci se aude slab doar radio romania la aceeasi intensitate, indiferent de acordaj.... Ce ar putea sa fie? Daca pun mana pe antena cand e pe US2 nu se simte nimic, nici un sunet nu se aude...Pe US1 prinde ceva posturi pana la jumatatea scalei,dupa care se aude doar Radio Romania slab.

M-am uitat in el si nu pare sa fie umblat pe undeva ,cu exceptia blocului de UUS, care nu mai are capacul de ecranaj ,iar cineva l-a scos din loc si l-a pus iar...

De asemenea, pe UUS nu se aude fasaitul puternic (reactia)....Pur si simplu, cand apas pe UUS nu se schimba nimic in tonalitatea radioului......De la ce ar putea sa fie ? Schema e aici....

Attached Files



#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Pentru inceput verifica atent componentele indicate (culoare rosie) in schema.
In mod cu totul special C342.
Attached File  Picture_253.jpg   1.11MB   864 downloads
Pe D3 trebuie sa fie acei 2,1V.

Edited by bit 61, 26 May 2008 - 05:49.


#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Poate ca sunt probleme cu blocul de comutatoare de gama, ideal trebuie sa fie demontat si curatat dar se poate face si cu putin alcool izopropilic introdus cu o seringa, urmat de actionarea   repetata  a sectiunii respective pentru ''stergerea'' mizeriilor adunate in timp.

#4
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am verificat C342, era lipit bine,avea chiar ceara pe el...... AM verificat si C343 .....Sunt bune

Dioda (e formata din 3 jonctiuni de la tranzistori) si tensiunea pe ea e 2,20V  ............

Nu cred sa fie din cauza claviaturii :(((

#5
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 augustin87r, on May 26 2008, 19:59, said:

Nu cred sa fie din cauza claviaturii
Incercati cu spray de contacte,rezultatele sunt mai bune si protejeaza in timp de oxidare.

#6
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Din pacate, problema nu e la contacte :((( Totusi, nu am reusit niciodata sa inteleg de ce oamenii umbla in aparate unde nu au de ce umbla si de ce distrug instalatiile electrice la masini (dupa aia cand pui frana ia foc masina)

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Esti tu sigur de acest lucru? ai avut rabdarea sa verifici cu instrumentul fiecare  conexiune facuta la apasarea butoanelor pe gamele respective ?

#8
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Intr-adevar, nu am facut acest lucru, dar din 3 butoane e imposibil sa nu mearga nici unul.. Cele de UM si UL merg.Radioul nu a stat intr-un mediu coroziv....MA rog, pe forum e greu de reparat un radio ,avand in vedere ca la ce explicatii vagi am dat,  nu stii de unde sa o iei + ca pot fi multe cauze....Am sa mai stau de el....Cred ca tot pe la condensatori sau diode pe undeva e problema.  De ce?

Am vazut la cineva un radio Selena care avea niste condensatori si diode lipsa (le luase cineva , nu stiu de ce) si nu ii mergea pe US....Nu vreau sa fiu rau,dar poate un depanator le-a scos de acolo si le-a pus in alt radio,avand in vedere ca femeia nu asculta decat Radio Craiova (UM) si nu  o interesau US.....

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Comutatoarele respective contin  pe acelasi ax,  mai multe unitati cu doua pozitii.
La acest tip de claviatura se folosesc si o parte din   contactele  facute in pozitia ''cu butonul  liber'', fara a fi apasat . De aici si influenta unor contacte de pe o  gama cu o alta. Faptul ca nu a mai fost folosit poate accentua oxidarea unor contacte... B)

#10
MadKat

MadKat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.05.2004
m-am chinuit si eu cu o glorie (3 nu S) acum niste ani - si buba era in contactele claviaturii - sunt incredibil de proaste, cu cat sunt mai noi aparatele...
ia cu ap de masura la rand pinii - in ambele pozitii ale fiecarui buton si vezi daca sunt in regula

#11
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Cam toate Gloriile sunt la fel. DE exemplu intre 3 si 4 e diferit doar etajul final. Unele Gloria S au etajul final cu integrat. Acesta la care lucrez acum are etajul cu tranzistoare..... Totusi, am vazut unele Glorii care au schema diferita....

Ma apuc sa verific cu aparatul de masura fiecare pin......

#12
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Claviatura merge perfect. Nu e de la ea.  Am sa mai sap....

#13
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
Din cate imi amintesc eu gloria are 3 circuite imprimate mari si un tuner pentru ultrascurte.

Ai partea cu claviatura, unde este oscilatorul pentru lungi, medii, scurte, amplificatorul de frecventa intermediara, la care daca imi amintesc bine pentru receptia mf-ului se mai alimenteaza un etaj montat intr-o cutie prinsa cu unul sau 2 suruburi unde este un tranzistor din seria bf si un demodulator iar din el iese semnalul af si blocul de amplificare audio.

Daca zici ca prinde ceva posturi de radio dar nu pe toate benzile verifica cablajul cu claviatura, vezi daca nu is intrerupte ceva portiuni de cablaj, starea condensatoarelor, in special cele de decuplare, claviatura propriu zisa si rezistentele, sunt incredibil de proaste. Ca sa vezi daca pe fm  merge frecventa intermediara desfa cablul ala coaxial de pe placa de frecventa intermediara si baga semnal din orice alt tuner fm.

Vad ca zici ca  nu se schimba nimic cand il dai pe ultrascurte. Ai verificat daca tunerul este alimentat? O problema poate fi nealimentarea etajelor pentru ca s-a oxidat claviatura aia nenorocita.

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005

 augustin87r, on May 28 2008, 00:49, said:

Claviatura merge perfect. Nu e de la ea.  Am sa mai sap....

In acest caz verifica mai departe daca pe R205  ai 0,55V si pe R207 1,4V.
Masurarile se fac pe capetele rezistentelor si sa nu fie apasat nici un buton de pe claviatura.

#15
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am verificat tensiunile fara nici un buton apasat

R205 - 1,64V
R207 - 7,80V



De asemenea,radioul nu are claritate buna. Dioda D7 (zenner de 12V care la mine e compusa din 2 zenner legate in serie) se incalzeste cam tare ...Ma gandesc sa schimb condensatorul C417 de cuplaj, dar cred ca nu de acolo e buba....

Ma rog, partea cu claritatea o lasam la urma....Acum ma intereseaza receptia.

Ce e de facut dupa ce am aflat valorile respective ?

#16
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
In raport cu - sau in raport cu + ai masurat tu tensiunile alea?

#17
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Tensiunile le-am masurat fix pe picioarele rezistentelor...eu asa vad ca arata schema (si asa mi-a spus si bit61)

Si acum am scos cablul coaxial care e conectat la blocul UUS si am pus semnal din calculator si abia se aude.Nu se aude absolut deloc bine, niste paraituri printre care distingi un pic si melodia...

Edited by augustin87r, 03 June 2008 - 00:09.


#18
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006

 augustin87r, on Jun 3 2008, 01:12, said:

Tensiunile le-am masurat fix pe picioarele rezistentelor...eu asa vad ca arata schema (si asa mi-a spus si bit61)

Si acum am scos cablul coaxial care e conectat la blocul UUS si am pus semnal din calculator si abia se aude.Nu se aude absolut deloc bine, niste paraituri printre care distingi un pic si melodia...


Deci tu ai pus semnal audio de la placa de sunet la intrarea amplificatorului de FI ? Pai de aia se aud niste baraituri si melodia :) .

Ca sa probezi modulul de FI baga semnal de la un tuner din orice aparat radio, iei de la filtrul de 10,7mhz si injectezi pe cablul ala coaxial, sau de la un generator de semnal, nu bagi semna audio in el.

Ma uit si eu pe schema la ce ai masurat si revin cu idei.

Auzi masoara si tensiunile intre B si E la tranzistorii aia . Is curios daca is sau deschisi prea mult sau arsi.

Edited by Mr_Devil83, 03 June 2008 - 00:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate