Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Unora le place jazzul

- - - - -
  • Please log in to reply
1726 replies to this topic

#19
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu am gasit nici o discutie despre Jazz, banuiesc ca ascultati si asa ceva, macar unii dintre voi. Recomandari, preferinte?

#20
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Da, ascult.
Ce să zic, recomandări nu aş face, dar preferinţele mele ar fi Dave Brubeck, Jan Garbarek, Anatoly Vapirov, Miles Davies.

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
E Miles Davis. ;)

Si OT: sunt niste posturi faine de radio jazz pe net, pe alea le mai ascult... BTW, mai ales ungurii sunt tari la jam-session-uri pe 2 basuri electrice, si chestii dinastea mai extreme. :)

#22
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Da, e un post super din San Francisco, şi unul Smooth Jazz parcă.

#23
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Unora le place Jazzul ! Printre aceia ma numar si eu.  -_-

Cativa dintre titanii Jazzului:

Count Basie
Duke Ellington
Ella Fitzgerald
Dave Brubeck
Etta James
Chick Corea
Sidney Bechet
Louis Armstrong


De la astia imi plac aproape toate piesele. Mai sunt o serie de creatori care au cate 1-2-3 piese in preferintele mele ca de ex:

Adrienne Morgan Hammond - Dont't get around much anymore
Ambrose & His Band - Cotton Pickers Congregation
Big Time Sarah - Hoochie coochie woman
Bob James - Just Listen
Buddy's Brigade & Spike Hughes & His Orchestra - Buddy s
Charly Mingus & Lion Hampton - Volvare
Denny Earnest - What in the Blazes
Dinah Washington - What a difference a day makes
Earl 'fatha' Hines - Chicago
George Shearing - Jump For Joy
Howlin'wolf - How Mwny More Years
Jack Hylton & His Orchestra - Tiger Rag
Peggy Lee - They can't take that away from me
Ray Noble & His Band - Stay On The Right Side
The Modern Jazz Quartet - Ko-Ko
The Rhythmic Eight - Diga Diga Doo
Thelonious Monk - Dinah
....................................................

Sunt un consumator de muzica veche in general. Binenteles ca nici Jazzul nu face exceptie.  :)

#24
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am ascultat recent o formatie, era la TV, mi-au placut f mult, era un jazz mai ritmat nu clasic (jazz bop??), tin minte doar ca era o tipa (fie singura, fie intr-o formatie), iar pe tipa o chema Abril si nu-stiu-cum.....o stie cineva? Melodia era un cover dupa o melodie cunoscuta.

#25
jora_ionica

jora_ionica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.08.2006
Buna mess-ul meu sau emailul e [email protected], si as vrea sa colaborez cu diferiti melomani pentru a efectua schimburi cu concerte de muzica (numai pe dvd).  Am multe in colectie, si (toate genurile) si ma stradui sa fie cat mai originale...Contactati-ma, ma consider un om cinstit!

#26
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi place jazz-ul clasic: Louis Armstrong, Frank Sinatra...
O meloide frumoasă e "That old devil called love". E... romatică  :inlove:

#27
rainELf

rainELf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.07.2005
Incercati sa ascultati Keiko Matsui . Piano jazz bestial . Printre piesele mele favorite "Facing Up" si "Invisible Wing" . Mai intervine si fra'su Kazu Matsui cu un saxofon . My piece of advice is ti check it out !

#28
mumbo

mumbo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.03.2006

View PostAlexIP, on Aug 4 2006, 21:34, said:

E Miles Davis. ;)

Si OT: sunt niste posturi faine de radio jazz pe net, pe alea le mai ascult... BTW, mai ales ungurii sunt tari la jam-session-uri pe 2 basuri electrice, si chestii dinastea mai extreme. :)
FM5280 smooth jazz
Crooze FM
si mai sunt cateva sute...
Buna.Sunt nou pe acest topic...dar caut innebunit albume de la STEPS AHEAD.
M-ajuta careva ?

#29
jazzProjectMs

jazzProjectMs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2006
am nevoie de ajutorul vostru.
vreau sa facem un site specializat pentru ascultatorii de jazz. vor fi discutii, articole, recenzi de albume sau concerte, dar am nevoie de ajutorul vostru.
sunt deschis tuturor ideilor, incepand de la design pana la continut.
cine vrea sa ajute la construirea acestei comunitati sa arunce un ochi pe www.jazz.bleu.ro sau sa-mi scrie.
multumesc!

#30
Rob Zombie

Rob Zombie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2006
Spyro Gyra!!!! Si, desigur, Diana Crall (aka Lady Cool). Richard Bona pt fanii basului, dar Norah Jones e inca si acum o preferata a mea... imi place vocal, wth?

#31
Bytencoder

Bytencoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.10.2005
Spyro Gyra, Special EFX, The Rippingtons, 3rd Force, Acoustic Alchemy ...

#32
tavio

tavio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 09.05.2006
Joe Zawinul

si sa nu-i uitam nici pe ai nostri:
Harry Tavitian & Corneliu Stroe  :first:
Johnny Raducanu
Decebal Badila

Edited by tavio, 22 November 2006 - 12:30.


#33
mirela

mirela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 18.07.2005
Kenny G :inlove:

#34
Madroxana

Madroxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2005

View PostTuliman, on Aug 5 2006, 07:06, said:

Am ascultat recent o formatie, era la TV, mi-au placut f mult, era un jazz mai ritmat nu clasic (jazz bop??), tin minte doar ca era o tipa (fie singura, fie intr-o formatie), iar pe tipa o chema Abril si nu-stiu-cum.....o stie cineva? Melodia era un cover dupa o melodie cunoscuta.

Victoria Abril?
E o actrita spaniola care mai si canta din cand in cand... destul de bine chiar.
Dar nu bag mana in foc ca era ea.
Poti sa dai un search pe google si sa cauti niste poze ca sa vezi daca e chiar ea.

#35
gabi1979ro

gabi1979ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2006
Tuturor iubitorilor de Jazz: s-a creat un site pe numele sau www.jazz.bleu.ro. Site-ul este dedicat voua, iubitorilor de Jazz. Vrem sa cream o comunitate puternica a fanilor Jazz in Romania. Site-ul este momentan in faza de proiect, insa cu ajutorul vostru se va dezvolta. Daca aveti idei pentru imbunatatirea si promovarea acestui site va asteptam cu drag. Credeti ca publicul poate fi educat? Daca da, haideti sa promovam acest stil impreuna si sa sprijinim acest proiect: primul site romanesc de Jazz.

Avem la dispozitie forum, blog-uri, va invitam sa va semnati in cartea de oaspeti, sa lasati comentariile voastre referitor la preferintele muzica, vom avea sansa sa ne cunoastem, sa mergem impreuna la concertele de Jazz... Imaginati-va ca doar cu ajutorul vostru putem sa crestem si sa devenim mai puternici!  Daca doriti sa contribuiti la acest site cu idei, va astept pe messenger la gabi1979ro.

I LOVE JAZZ!
[b]

View PostTuliman, on Aug 4 2006, 17:47, said:

Nu am gasit nici o discutie despre Jazz, banuiesc ca ascultati si asa ceva, macar unii dintre voi. Recomandari, preferinte?


Tuturor iubitorilor de Jazz: s-a creat un site pe numele sau www.jazz.bleu.ro. Site-ul este dedicat voua, iubitorilor de Jazz. Vrem sa cream o comunitate puternica a fanilor Jazz in Romania. Site-ul este momentan in faza de proiect, insa cu ajutorul vostru se va dezvolta. Daca aveti idei pentru imbunatatirea si promovarea acestui site va asteptam cu drag. Credeti ca publicul poate fi educat? Daca da, haideti sa promovam acest stil impreuna si sa sprijinim acest proiect: primul site romanesc de Jazz.

Avem la dispozitie forum, blog-uri, va invitam sa va semnati in cartea de oaspeti, sa lasati comentariile voastre referitor la preferintele muzica, vom avea sansa sa ne cunoastem, sa mergem impreuna la concertele de Jazz... Imaginati-va ca doar cu ajutorul vostru putem sa crestem si sa devenim mai puternici! Daca doriti sa contribuiti la acest site cu idei, va astept pe messenger la gabi1979ro.

#36
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Pino Daniele
Napule è; Quando; Anima;Mareluna; Sofia...
Cea mai faina este prima melodie. Incercati de curiozitate...:)

Edited by ditto___, 01 December 2006 - 21:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate