Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Rulota?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Vezi ca la 4000 eur ar trebui sa gasesti container nou tip birou, cu usa si geam termopan, gata izolat termic. Fata de aia 2000 de euro cat o sa dai pe rulota + munca si materialele pentru izolare mai buna, nu e asa scump. Si cand mai ai bani, poti sa mai iei unul si iti faci ca o garsoniera. Iar daca te apuci de casa, e excelent pentru echipa care va lucra + depozitare materiale. Ii poti face un acoperis minimal, din cadru metalic + osb + onduline, care iti permite si o oarecare mansarda, sau macar spatiu de depozitare.
Sau teoretic gasesti containere maritime second-hand (neizolate termic) la vreo 1000 euro, insa in ambele cazuri transportul e destul de scump, dar la cel nou poti sa mai negociezi sa fie inclus in pretul de vanzare, la cel de 1000 euro nu prea...
Cat despre curent, eu as merge pe solar. La eolian iti trebuie si o fundatie, care costa si poate mai trebuie si autorizatie...

Edited by ambvision, 30 September 2008 - 14:19.


#38
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postambvision, on Sep 30 2008, 15:18, said:

Vezi ca la 4000 eur ar trebui sa gasesti container nou tip birou, cu usa si geam termopan, gata izolat termic. Fata de aia 2000 de euro cat o sa dai pe rulota + munca si materialele pentru izolare mai buna, nu e asa scump. Si cand mai ai bani, poti sa mai iei unul si iti faci ca o garsoniera. Iar daca te apuci de casa, e excelent pentru echipa care va lucra + depozitare materiale. Ii poti face un acoperis minimal, din cadru metalic + osb + onduline, care iti permite si o oarecare mansarda, sau macar spatiu de depozitare.
Sau teoretic gasesti containere maritime second-hand (neizolate termic) la vreo 1000 euro, insa in ambele cazuri transportul e destul de scump, dar la cel nou poti sa mai negociezi sa fie inclus in pretul de vanzare, la cel de 1000 euro nu prea...
Cat despre curent, eu as merge pe solar. La eolian iti trebuie si o fundatie, care costa si poate mai trebuie si autorizatie...



Su iti faci o Iurta cum isi fac mongolii sau eschimosii, sau o casa din chirpici, etc...

#39
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Lukkas ai putea te rog sa detaliezi un pic ce spuneai despre locuitul in rulota..cu prea cald, prea frig...etc?

#40
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Prea cald cand e soare, prea frig cand nu e, plus umezeala ca peretii-s impermeabili. In rest merge.
Pus la umbra sub un copac se atenueaza si incalzirea dar si racirea excesiva noaptea.

Edited by blimpyway, 04 October 2008 - 13:51.


#41
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
nu am stat nicodata in rulota si la ce vad ca la americani e foarte folosita, precum si la europeni ca si casa de vacanta... o iau in considerare
Partea cu pereti impermeabili.... probabilc a sunt din aluminiu/pvc la exterior si polistiren ceva la mijloc, corect? cu ce difera de o casa la care se foloseste polistiren nu i si la aia la fel?
si ma gandesc nu poti sa pui alta izolatie...?

#42
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nu stiu daca se poate izola, da stiu ca-i greu - rulota e echipata pe tot interioru cu dulapioare rafturi si sertarase, nu mai zic de mese rabatabile paturi rabatabile si diverse instalatii precum cabina de wc si dus. Ca sa ajungi la izolatie trebuie sa demontezi totul si apoi nu poti decat sa pui cel mult o izolatie mai buna - daca-i vata minerala sa pui spuma de poliuretan ca altfel nu-ti mai incape inapoi toata mobila si echipamentele care le-ai scos in prima faza.

Mai poti incerca izolarea pe exterior, dar si aici e complicat - nu-mi dau seama cum se pot finisa toate deschiderile - si-s o gramada - geamuri, usi, usite pentru racordare la utilitati, usii la diverse spatii de depozitare, guri de aerisire etc. e cam complicat, dar probabil ca merge.

O casa chiar  izolata cu vata minerala are volum mult mai mare, niste pereti de rigips care amortizeaza ceva mai bine umezeala, izolatie mult mai multa si mai ales centrala termica si aer conditionat. La rulote ai diverse posibilitati de incalzire - pe butelie sau electric - dar cu racirea e mai dificil. Probabil cele scumpe sau magaoaiele de prin state au aer conditionat. Ia in calcul ca la americani consumul de electricitate pe fiecare capatana e de 2-3 ori mai mare ca in europa.
Acum 10 zile am racit intr-o rulota la tara - dimineata la 6 au fost doua grade afara si vreo 4-5 inauntru. Sub cerul senin e frig rau,  tabla aia se raceste foarte repede si se umple cu roua.

Dar pentru vacanta e foarte ok - mai ales daca vara o poti pune la umbra si in rest ai o sursa de incalzire. Daca ai un teren superb dar nu zeci de mii de investit intr-o casuta, merge. Cateva weekend-uri pe an nu te rupe consumul, iar disconfortul unui spatiu atat de mic are gust de inedit si pitoresc.

#43
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Ce rulote am vazut eu aveau convector pe gaz, si se incalzea bine ianuntru. Si frigiderul era tot pe gaz... Cat despre aer conditionat, pt. rulote e ceva special, care se monteaza deasupra, arata ca un portbagaj din acela tip cutie pentru masina

#44
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postambvision, on Oct 5 2008, 00:25, said:

Ce rulote am vazut eu aveau convector pe gaz, si se incalzea bine ianuntru. Si frigiderul era tot pe gaz... Cat despre aer conditionat, pt. rulote e ceva special, care se monteaza deasupra, arata ca un portbagaj din acela tip cutie pentru masina

...cei pe care ii vedeti in filme ca locuiesc in rulote, de fapt acolo dorm sau stau si citesc o carte, beau un ceai...de gatit se gateste intr-un loc special amenajat...dusurile si toaletele la fel...pe urma e teribil de umed...de la umezeala de afara, de la respiratia proprie etc. Ca alternativa la o rulota iti recomand un autocar...daca se poate pe doua nivele ...unul care de-abea s emai taraie il scoti la 2000 E....il amenajezi..izoleti etc...unul mare are spatiu cat un apartament de 2 camere.

#45
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
m-ar interesa sa stiu care este diferenta la o casa din paie asa cum discutam noi pe alt topic fata de aceste rulote gandindu-ne nu la izolatia termica care clar e  mai buna la paie, ci la partile cu autcontrol al umiditatii,....ma gandesc io asa in forumul meu interior:
-am o rulota, e semi mobila dar trebuie sa o racesc/incalzesc si sa stau cu ochii pe higrometru ca sa dau drumu l;a ventilatie daca e prea multa umiditate
-la o casa de paie bine realizata care se apropie de o casa pasiva nu trebuie sa o racesc/incalzesc si umiditatea scapa singura prin pereti.....

Toate astea sunt expuse simplist si as dori sa detaliem putin, daca nu aici, poate pe alt topic...
Mie mi se pare acum destul de simplu partea cu ori a face o casa pasiva ieftina dar daca am face si o mobila...ce parere aveti hai fara negativism....ne punem mintile la contributie...si daca suntem baieti destepti sa o facem si ieftin....?

ce ziceti deschid un topic despre o casa mobila pe un schelet de rulota ....ieftin si desteapta?

Edited by easy_rider, 06 October 2008 - 02:44.


#46
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
rulota este o idee buna. am avut asa ceva pe santier si am cazat trei oameni in ea. problema cu incalzirea excesiva la soare in timpul verii am rezolvat-o rapid cu un acoperis foarte simplu din tabla cutata, avea si incalzire pe gpl si cam toate facilitatile la nivel de baza. mi-a adus-o un amic din germania cu 1200 eur si dupa ce am folosit-o doua luni am reusit sa o vand cu 2000. o adevarata afacere !

problema la rulota este ca peste doua persoane este deja aglomeratie iar daca nu esti un exemplu de ordine si curatenie chiar si doua persoane se pot simti claustrate.

pentru ca te simt mai indraznet asa, imi permit sa iti sugerez sa citesti macar si despre casele din baloti de paie. eu unul, asa ceva mi-as face.
in mare, este vorba de a pune balotii unul peste altul "armati" cu nuiele, tratati impotriva mucegaiului si a soarecilor. pe exterior se pune o plasa "rabitz" tencuita subtire, pe interior orice, de la scandura, rigips, tencuiala si pana la pamant.

http://www.pbase.com..._of_straw_bales
http://www.google.co...&...-8&oe=utf-8

#47
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
...ce sa zic...la 2000 E daca cauti bine cumperi o cabana de lemn de 30 mp la mana a doua...o izolezi, o amenajezi

#48
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
as_xxl, de cam 2 ani studiez pe partea asta de constructii eco, sa faci o casa din baloti este perfect, ieftin si bun si bine izolat, dar de, dracu din forumul interior zice asa...mai coane tu ai teren pe la 2mai...de fapt are prietena, dar e frumos si la deal, unde cati sa iti iei tarina, deci o casuta pe roti de vreo 12 m lungine pe  vreo 3 m, cu un etaj, cum ar suna? si dracu nu da pace, si inima tanjeste si capu cata solutii>....doamne poet mo facut mama!

#49
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Va multumesc tuturor celor care ati dat un raspuns problemei ridicate de mine. :)

Recapitulez nitel din problemele pe care am retinut ca le-ar ridica o rulota, spunandu-va din start ca mai degraba m-am descurajat citind ce ati postat...Asadar am retinut ca:
1. Rulota ridica probleme de izolatie termica, se supraincalzeste vara, tine umezeala si frig la temperaturi nu foarte scazute (rezulta ca este putin probabil sa o pot folosi pe timp de iarna); cineva a remarcat ca americanii locuiesc in estabilimente de acest gen de obicei in sud, unde este cald;
2. In cazul in care doresc sa o bransez la utilitati, gen gaz si curent electric, am nevoie oricum de autorizatii, asadar din acest punct de vedere rulota face scor egal cu o casuta;

Daca decid sa trec peste aceste neajunsuri majore, merita sa ma straduiesc sa o izolez, sa-i pun acoperis de tabla, sa o bransez etc, asadar sa cheltuiesc probabil inca o data pretul ei? Oare nu ajung la aceleasi cheltuieli daca ridic o casuta in regie proprie pe platforma??? Ma gandesc la o varianta din OSB si barne, izolata cu vata minerala, polistiren, tratata ignifug etc. In plus, din cate am auzit, n-ar trebui decat o autorizatie de constructie provizorie pentru asa ceva, reinnoita periodic. Ce parere aveti?

In alta ordine de idei, ce fel de rulote ati vazut voi la pretul de 2-4000 de euro?? Eu n-am gasit decat rulote foarte vechi si putin mai mari decat un cort la acest pret, in care daca esti inalt nu stai prea confortabil in picioare.

@ abancor: m-am interesat de pretul caselor de lemn Apicom, este mult mai mare decat in oferta de pe site-ul lor si nu include nici transportul, nici proiectul, nici organizarea de santier, nici instalatii, nici fundatie; in plus, daca vrei izolatii, folie anti-vant, tratament ignifug, anti insecte etc., se plateste separat, astfel incat pentru o varianta foarte simpla, se ajunge la cca 16-17 mii de euro, fara fundatie. Nu se merita, parerea mea.

#50
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
ebay.de la 3000-4000 de euro gasesti ceva pe la 93-94 de vreo 8-9 metri si de 2.4 latime....si frumoasa si gata utilata, sa nu ma vb ca la sub 2000 ceva de prin 85

#51
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
doamne ce prostie oi fi zis acilea...ma refeream la mobile.de...si eu caut una si mai multe intrebari vezi ca poti sa le pui pe forumul rv romania...nu dau link ca nu este admis, dar vei gasi tu.

#52
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
apropo este nevoie de autorizatii pt parcarea unei rulote si folosirea ei intr-o curte in Bucuresti? vorbind 100% legal.

Edited by easy_rider, 24 October 2008 - 02:33.


#53
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Eu am facut proba asta cu rulota cumparind una in primavara si am dus rulota foarte usor in curte la tara.
Am bransat rulota foarte simplu 3 surse de energie 1 generator de 2,3 mil care da 1kw si e suficient sa alimenteze tot ce are in dotare rulota inclusiv boiler electric .1 panou solar de 180 w si o baterie gel de 180 A care e suficienta si tine 1 noapte cel putin si am bagat si rulota la priza casei de la tara asa ca daca ramin fara curent am o alternativa din 3.
Izolatia este perfecta numai sa nu bata soarele direct in acoperis deci parcata sub o copertina sau copac iar caldura este asigurata de centrala TRUMAVENT care daca merge NON STOP consuma 2 butelii pe luna adica 80 ron nu mai imi place peisajul si zona ma mut in chirie in alta zona fara autorizatie:)) problema e alta . Daca luam container sau cabana si o izolam sau ma luam dupa parerile altora ingropam banii in lucruri greu vandabile gen polistiren vata minerala lemne si caramizi asta referindune strict la o casa de vacanta pentru sfirsit de saptamina. Rulotele se construiesc de producatori pentru uz permanent iarna vara asa ca si la -20 de grade cu centrala data la 8-9 din 10 ai confort termic suficient iar vara este de ajuns sa nu fie expusa direct in soare ci sub o copertina si totul va fi ok.

In afara de asta vine iarna si o mut linga pirtia de schi ca prinde bine sa avem unde sa ne incalzim si sa bem o tuica fiarta:))).
Acum sa va dau si date.....pretul de cumparare 450 euro...e din 1985 si are 1800 kg. Are 870mm pe 230 mm . Din germania pina in romania hai sa punem dus intors 550 euro si ati aflat pretul 1000 euro adusa acasa.

Attached Files


Edited by novomatic, 26 October 2008 - 01:03.


#54
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
novomatic, miai fost de mare ajutor,...esti sigur la partea cu trumaventul....?te referi non stop in weekend...sau non stop 30 de zile?
de und ai cumparato asa de ieftin...ca ce am vazut eu la marimile astea incepea pe la 1500 de euro pe mobile.de???
cum sunt instalatiile, inca mai merg, nu curg, ce capacitatea are toaleta...adica o folosesc 2 persoana non stop o saptamana fara sa....?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate