Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rulota?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Salut.

Am folosit butonul search dar nu am gasit un raspuns relevant care sa ma edifice in dilema mea.

Eu imi doream sa-mi ridic o casuta undeva la munte, insa am realizat ca nu imi voi permite. Astfel incat mi-a venit ideea sa achizitionez o rulota mare, pe care sa o bransez la toate utilitatile, eventual sa-i maschez aspectul de rulota si sa o las pe teren. :) Am vazut niste documentare la americani despre asemenea rulote mascate, puteai jura ca este vorba de o casuta :P
In felul acesta as scapa de cheltuielile pe care le ridica o fundatie, un acoperis etc., iar in plus nici nu s-ar merita sa investesc prea mult, avand in vedere prea putinul timp pe care-l voi petrece acolo (as dori sa o folosesc pentru petrecerea week-end-urilor, probabil mai mult in timpul verii).

Ce parere aveti? Este prea fantezista ideea mea? As intampina vreun fel de probleme cu autorizatiile sau nu?

Aveti vreun comentariu sau vreo sugestie in legatura cu ideea mea?

Multumesc. :)

Edited by marinareasa, 23 May 2008 - 20:04.


#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Rulota!!!!? da ciudate idei mai ai :huh: Nu trebuie uitat ca e totusi o masina!!si masinile ruginesc.
:peacefingers:

#3
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postadi_master, on May 23 2008, 21:37, said:

Rulota!!!!? da ciudate idei mai ai :huh: Nu trebuie uitat ca e totusi o masina!!si masinile ruginesc.
:peacefingers:


Ma gandeam ca as putea sa o maschez cu niscaiva panouri care sa-i asigure si o hidroizolatie :)

Chiar nu a vazut nimeni la americani (in documentare, macar) rulote transformate in casute? :P
Nu a auzit nimeni de asa ceva? :)

Edited by marinareasa, 23 May 2008 - 20:51.


#4
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Ai incercat aici ?

http://rulota.ro/vanzari_rulote.php

#5
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View PostScumpicuta, on May 23 2008, 22:03, said:



Da, scumpicuta, multumesc pentru link :)

De acolo as putea sa achizitionez una, insa problema mea este alta: as vrea sa o instalez pe teren, sa monez panouri in jurul ei (astfel incat sa o fac sa arate ca o casa), sa gasesc o modalitate prin care sa o protejez de rugina,sa o bransez etc.

O gramada de americani locuiesc in rulote, iar unii dintre ei sunt chiar pasionati, pana intr-acolo incat si-au transformat rulotele in estabilimente de lux, ramai pur si simplu uimit.:)

#6
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
exista niste rulote care nu sunt chiar rulote, aduc a casute, sunt folosite pt organizarea de santier, sunt mai patratoase, parca nu au roti, numai picioare rabatabile, s-ar putea chiar sa fie expuse la expo-construct, care tine pana duminica, oricum mi se pare interesanta ideea, pt ca fiind mobila, (se cara pe platforma) eu cred ca nu-i trebuie nici o autorizatie

Chiar nu cred ca trebuie sa o protejezi suplimentar de rugina, cred ca e facuta din panou sandwich, eu stiu pe cineva care face containere pt muncitori, care se fac la c-da, poti sa-i comanzi niste optionale de confort, daca vrei va pun in legatura

#7
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postmutulica_41, on May 23 2008, 22:15, said:

exista niste rulote care nu sunt chiar rulote, aduc a casute, sunt folosite pt organizarea de santier, sunt mai patratoase, parca nu au roti, numai picioare rabatabile, s-ar putea chiar sa fie expuse la expo-construct, care tine pana duminica, oricum mi se pare interesanta ideea, pt ca fiind mobila, (se cara pe platforma) eu cred ca nu-i trebuie nici o autorizatie

Chiar nu cred ca trebuie sa o protejezi suplimentar de rugina, cred ca e facuta din panou sandwich, eu stiu pe cineva care face containere pt muncitori, care se fac la c-da, poti sa-i comanzi niste optionale de confort, daca vrei va pun in legatura


Ai vreun link pentru mine? Am cautat dar nu am gasit casutele despre care vorbesi. Multam pentru pont, e o idee de constructie ieftina ;) case mobile, parca se numesc :)

#8
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
n-am link, doar tel celui care face, ti-l dau pe PM

#9
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmutulica_41, on May 23 2008, 22:46, said:

n-am link, doar tel celui care face, ti-l dau pe PM


...ceea ce doresti tu se numeste "casa mobila" ...si au in general un living, 2 dormitoaare, bucatarie, baie cu dus...mobilate si utilate....o firma din Oradea le aduce din Ungaria, mai gasesti si in jurul Buucrestiului, au in jur de 20-25 m cele mari...pt o casa de vacanta sunt OK...o problema ar fi pretul...cele de peste 20 de ani vechime le gasesti incepand de la 4 oiro, una mai acatari dar tot de 10-15 ani o gasesti de la 10 000 oiro in sus....ori la pretul asta iti poti face o cabana frumoasa din barne in regie proprie (fara autorizatie daca o fixezi pe piloni).

O alta idee ar fi sa cumperi un autocar care nu mai functioneaza si sa-l amenajezi ...in New Zealand am vazut asa ceva...si macar ai spatiu...:-)

View PostLukkkkas, on May 24 2008, 08:23, said:

...ceea ce doresti tu se numeste "casa mobila" ...si au in general un living, 2 dormitoaare, bucatarie, baie cu dus...mobilate si utilate....o firma din Oradea le aduce din Ungaria, mai gasesti si in jurul Buucrestiului, au in jur de 20-25 m cele mari...pt o casa de vacanta sunt OK...o problema ar fi pretul...cele de peste 20 de ani vechime le gasesti incepand de la 4 oiro, una mai acatari dar tot de 10-15 ani o gasesti de la 10 000 oiro in sus....ori la pretul asta iti poti face o cabana frumoasa din barne in regie proprie (fara autorizatie daca o fixezi pe piloni).

O alta idee ar fi sa cumperi un autocar care nu mai functioneaza si sa-l amenajezi ...in New Zealand am vazut asa ceva...si macar ai spatiu...:-)

uite aici o idee la 4000 de euro...are din start geamuri termopan, izolatie perfecta, sistem de incalzire si aer conditionat, toaleta portabila. Din vanzarea scaunelor motorului si rotilor poti sa-ti scotii banii necesari amenajarilor interioare. Hm...mai ca ma bate gandul...se poate amenaja practic o locuinta de aproape 100 mp cu "parter si mansarda"...idi mai trebe doar o bucatica de teren cu verede frumoasa spre munte. GATA...MI-A FATAT MINTEA O IDEE

http://suchen.mobile...amp;tabNumber=2

Edited by Lukkkkas, 24 May 2008 - 07:55.


#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Containeranlage bestehend aus 2 Einheiten 10,00 m x 5,45 m

- folosit
- combinatie de 2 containere, Maße: 10,00 m x 3,00 m und 5,00 m x 2,45 m
- L-ca: 10.000 mm latime ca: 5.450mm x inaltime ca: 2.800 mm
- Rauminnenhöhe(inaltime camere) 2.50 m
- isoliert(izolat termic)
- Kunststoff /Kippfenster mit Außenjalousien(P.V.C/rulouri de aluminiu
- instalatie electrica

- Irrtümer und Zwischenverkauf vorbehalten.


Costa in jur de 5000€ in köln /DE

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   13.05K   258 downloads
  • Attached File  2.jpg   20.96K   195 downloads
  • Attached File  3.jpg   21.17K   219 downloads
  • Attached File  4.JPG   22.1K   206 downloads
  • Attached File  5.jpg   10.14K   148 downloads


#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
i-am cunoscut la un targ si au preturi mici.  http://www.blueconta...containere.html

#12
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
@Coane!!Ai vazut ce preturi au!!!?unul simplu de 5/2,5m e 5000€

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Io as merge pe rulota, arata mai uman decit containerele. Eventual iti poti lua una mai mare si una mai mica, sau 3 mai mici, depinde ce iti trebuie. Gasesti rulota de 4 persoane, mina a doua, la citeva mii de euro din cite am vazut pe strada.

Amenajezi frumos curtea si bagi rulotele in ea. Faci niste pergole, o bolta vie, si arata brici!

Era in 2 Mai o curte cu rulote, era si prin Vama una, dar aia din 2 Mai arata cel mai bine, avea un gratar, ronduri de iarba, alei marginite de pietre.

Ca sa iti faci o idee cam ce vrei, poti sa te duci de pilda la astia http://www.rom-caravan.ro/index.html, care sunt prin Otopeni, chiar daca nu cumperi de la ei. Vezi ca astia au si case mobile, pe linga rulote si autorulote, uita-te pe site.

#14
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postabancor, on May 24 2008, 12:48, said:

Io as merge pe rulota, arata mai uman decit containerele. Eventual iti poti lua una mai mare si una mai mica, sau 3 mai mici, depinde ce iti trebuie. Gasesti rulota de 4 persoane, mina a doua, la citeva mii de euro din cite am vazut pe strada.

Amenajezi frumos curtea si bagi rulotele in ea. Faci niste pergole, o bolta vie, si arata brici!

Era in 2 Mai o curte cu rulote, era si prin Vama una, dar aia din 2 Mai arata cel mai bine, avea un gratar, ronduri de iarba, alei marginite de pietre.

Ca sa iti faci o idee cam ce vrei, poti sa te duci de pilda la astia http://www.rom-caravan.ro/index.html, care sunt prin Otopeni, chiar daca nu cumperi de la ei. Vezi ca astia au si case mobile, pe linga rulote si autorulote, uita-te pe site.

Nu merita...o casa mobila noua ajunge cu transport TVA etc la 30 000 E, ori la banii astia construiesti casa de caramida. Eu raman la ideea unui autocar cu 2 etaje amenajat. La mana a doua am vazut ca se gasesc la sume cuprinse intre 3-8000 E, in functie de stare etc.

View PostLukkkkas, on May 24 2008, 13:03, said:

Nu merita...o casa mobila noua ajunge cu transport TVA etc la 30 000 E, ori la banii astia construiesti casa de caramida. Eu raman la ideea unui autocar cu 2 etaje amenajat. La mana a doua am vazut ca se gasesc la sume cuprinse intre 3-8000 E, in functie de stare etc.

Uite aici...chiar in Ro poate il scoti la 2000 E...si ai de-a gata instalatia de incalzire, aer conditionat etc, otel calumea
http://www.publitim....64737f6e67.html

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Decide fiecare pentru el, io am dat linkul. Poate fi util doar ca sa vada cam ce rulota ii trebuie, dupa care sa o caute la mina a doua.

Ca sa faci casa de caramida dureaza mai mult si iti maninca mai multi nervi.

#16
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Va multumesc tuturor pentru interesul acordat problemei si pentru linkurile furnizate :)
Am studiat nitel problema si lucrurile ar sta cam asa:

Despre casele mobile Adria aflasem deja, (http://www.rom-carav...me-mse-550.html), numai ca cea mai ieftina, si care este si extrem de mica, are 16 mp (mai mica decat sufrageria mea) si costa 14 400 euro fara tva (!!!!). Celelalte, putin mai mari, au niste preturi nejustificate pentru un container, parerea mea.
Iar la banii astia, ma pot risca sa-mi construiesc o asemenea casa: http://www.apicom.ro...c...d=0&lang=ro (tip alice sau chiar olivia) sau sa incep o casa in regie proprie de barne sau de chirpici.

In orice caz, suma MAXIMA in care trebuie sa ma incadrez, vorbind de absolut tot, incepand cu autorizatia si terminand cu bransarea la utilitati, sa zicem, asadar de la a la z, este de 15000 euro. De aceea ma tenteaza ideea unei rulote amenajate. De fapt, as vrea sa ma incadrez in 10-12 mii, 3000 ar fi de rezerva :P

Este totusi doar o idee momentan si de aceea as vrea sa o discut intai cu voi, pentru a-mi da seama daca este verosimila sau nu, daca este un proiect in care ar merita sa investesc sau nu :)

@Lukkkkas: Foarte interesanta sugestia cu autocarul supraetajat. Iti multumesc.
Doar ca adi_master m-a pus nitel pe ganduri in ceea ce priveste rugina.
S-ar putea izola sa nu rugineasca?

Si inca un lucru care ma pune pe ganduri: autorizatia. Din cate m-am interesat, pentru asa ceva (rulota, casa mobila, casa pe piloni) ti se da o autorizatie pentru constructie provizorie. Imi este putin teama ca la un moment dat sa nu mi se mai elibereze autorizatia respectiva si sa pierd banii investiti. :confuzzled: Ce parere aveti? Aveti mai multe informatii despre asa ceva?

#17
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Eu nu inteleg de ce ar trebui o autorizatie pt o chestie pe roti, care e mobila, deci. E doar o parere; in privinta ruginii, orice chestie metalica poate fi tratata pt niste ani buni, in f de situatia concreta, va raspund eu

#18
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
normal ca avem :-)...mai intai obtii autorizatia si pe urma te apuci de investit :-)....despre ruginala autocare...desh...e otel de calitate dar e adevarat ca mai apare si rugina...se slefuieste si se da cu chit, daca e cazul se decupeaza si se sudeaza tabla noua unde e cazul...eventual se poate pune un acoperis tip pergola deasupra ca sa-l feresti d eintemperii.

Acu...in 15000 oiro te poti incadra cu o casa de zidarie de aprox 70 mp...daca o faci in regie proprie cu materiale de la demolari (uneori le obtii pe gratis)...o cabanutza de 80 mp ar fi iarasi posibil , si tot in regie proprie sau sa gasesti pe cineva care o are construita si are nevoie de teren...aica ti-o da la juma de pret. Teren gasesti din nou daca negociezi direct cu taranii...nu cu agetii...o bucatica de gradina de 250 mp e suficienta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate