Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ruptura ligamente la genunchi

  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#217
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

View Postbeje, on 31st May 2010, 09:33, said:

eu stiu ca stabilitatea genunchiului e data 80% de ligamente si 20% de masa musculara. Daca la asta te referi cand spui ca muschii nu tin locul ligamentelor sunt de acord... dar prin cresterea musculaturii cresti acei 20% ;)
Oricum ar fi important este ca acum după a 2-a operație sa îți meargă bine.Cum te simți? Reusesti sa extinzi piciorul;dar flexare cât ?
Astept vesti bune.
Sănătate .

#218
beje

beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.12.2005
extensie completa. flexia mai are cateva grade pentru a fi similara cu flexia activa de la piciorul drept. si asta doar din exercitii (fara a fi impins genunchiul).

apropo azi se fac 6 saptamani de la operatie ;)

#219
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

View Postbeje, on 1st June 2010, 08:36, said:

extensie completa. flexia mai are cateva grade pentru a fi similara cu flexia activa de la piciorul drept. si asta doar din exercitii (fara a fi impins genunchiul).

apropo azi se fac 6 saptamani de la operatie ;)
Merge f bine
mă bucur pt tine

#220
freestylermy

freestylermy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.09.2008
inainte sa ma duc la medic,vreau si eu ceva pareri ca am citit tot topicul si am vazut ca sunteti multi cu probleme de genu
ieri seara (luni) la antrenamentele de taekwando am sarit la o lovitura   tymoyo toras dolyo chagi..mai pe romaneste un 540 cu twist..am aterizat pe stangu si de acolo numai tin minte deoarce am dat si cu capu de podea cand miam revenit..ma durea ligamentu colateral lateral cel care leaga femurul de fibula..toate bune si frumoase pana cand am vrut sa ma ridic..ma tine acel tendon..acum sia mai revenit( fastumgel,gheata aplicata apoi dusuri cu apa calda aburi gheata tot asa) chestia care ma sperie ar fi ligament rupt si menisc...plus ca ma doare capatul osului fibular
voi ce credeti o sa ajung la operatie? sa se noteze ca am zis ''ce credeti''..o sa am duc la doctor bineinteles
multe multumiri

#221
petrarca

petrarca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.06.2006
La Dr Filipescu,Spitalul Sfantul Ioan,ultimele preturi pentru ruptura LIA sunt:
-2000 euro,suruburi resorbabile
-2400 euro,suruburi care se transforma in os
-2800 euro,suruburi speciale pentru sportivi

Plus cateva atentii pentru personal,nu multe.Conditii bune in rezerva,
dar atentie cu lucrurile de valoare pentru ca printre angajati e o gasca de hoti care actioneaza in perioada cand sunteti la recuperare.

#222
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postpetrarca, on 16th July 2010, 13:30, said:

printre angajati e o gasca de hoti .

printre angajati ???  :w00t:  :death:

#223
cristixxxlog

cristixxxlog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,381
  • Înscris: 09.11.2008
Salutare,

Am si eu o problema la genunchi. Am facut acum 2 saptamani a 3-a entorsa la genunchiul stang din octobrie anul trecut, toate 3 la fotbal. a treia oara am fost diagnosticat cu leziune la menisc (de catre 2 doctori). La al 2-lea m-am si operat acum 3 zile, de ruptura de menisc. In urma interventiei artroscopice, s-a facut meniscectomie partiala la ambele discuri meniscale de la genunchiul stang, condroplastie si debridare a articulatiei. de asemenea, in urma artroscopiei s-a descoperit ruptura completa a ligamentului incrucisat anterior (LIA). In urma discutiilor  cu doctorul (m-am operat la sp. Sf. Pantelimon) premergatoare operatiei si dupa operatie, am pus problema ligamentoplastiei in cazul unei leziuni complete a LIA. Doctorul mi-a zis ca trebuie sa fac o recuperare militareasca si destul de solicitanta si ca trebuie sa practic doar sporturi care nu solicita genunchiul (gen inot) si ca totul va fi bine fara operatie. Intrebarea mea e: ce inseamna "totul va bine"? am inteles si acceptat faptul ca nu trebuie sa mai practic fotbalul sau alte sporturi de acest fel, insa ma intreb ce se va intampla daca vreau sa alerg prin parc, daca vreau sa dansez la o petrecere sau intr-un club, daca treversez strada si trebuie sa ma feresc de vreo masina, sau ma grabesc intr-o dimineata si cobor scarile in fuga? va "sari" genunchiul sau va fi ok? daca inotul imi place si-l voi practica frecvent pentru recuperare si agrement, a nu alerga sau a nu dansa la vreo petrecere mi se pare crunt...luni incep recuperarea post-operatorie si chiar ma voi tine de ea, voi lua  si o bicicleta medicinala si tot ce trebuie pentru a putea recupera genunchiul si muschii aferenti. insa intrebarea si temerea persista...ce se va intampla la un sprint ocazional, la o alunecare pe gheata etc...

#224
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010
Daca ai ruptura completa de LIA trebuie facuta operatia de plastie  a ligamentului.
Lipsa LIA duce la o instabilitate majora a genunchiului care deja nu mai are meniscurile integre(adica se comporta ca o masina cu amortizoarele vechi).Aceasta instabilitate nu face altceva decat sa duca la o alterare a cartilajului articular ,deci artroza mult mai devreme decat ai vrea tu sa ai.
Mergi la un doctor care chiar se pricepe sa faca reconstructie de LIA si vei putea sa dansezi ,sa mergi,sa joci si fotbal(cu asta din urma oricum las-o mai moale)
Sanatate

Edited by Mig VWFan, 02 August 2010 - 11:53.


#225
cristixxxlog

cristixxxlog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,381
  • Înscris: 09.11.2008
mda.... trebuie sa fac rost si de bani...are cineva idee cam cat costa o astfel de operatie la Dr. Codorean? oricum, pana in primavara nu cred sa pot face operatia, nu am nici bani si nici la serviciu nu stau lucrurile prea roz... e grav daca aman aceasta operatie pe primavara?

#226
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

View Postcristixxxlog, on 31st July 2010, 21:26, said:

mda.... trebuie sa fac rost si de bani...are cineva idee cam cat costa o astfel de operatie la Dr. Codorean? oricum, pana in primavara nu cred sa pot face operatia, nu am nici bani si nici la serviciu nu stau lucrurile prea roz... e grav daca aman aceasta operatie pe primavara?
Cu cat stai mai mult cu aceasta instabilitate cu atat riscul degenerarii cartilajului e mai mare,la fel cum pot apare si alte leziuni meniscale si nu numai
Tu hotarasti
Sanatate

#227
blackman93

blackman93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.08.2007
Salut

Ma numesc Alex si sunt din Neamt .

Sa va spun toata povestea...
In urma cu 5 luni , la fotbal am simtit ca a pocnit ceva in genunchiul drept dupa care am cazut din picioare , nimeni nu ma lovit si nici n'am calcat stramb , pur si simplu n'am mai putut sa indrept piciorul .Am mers de urgenta la spital  unde mi'au facut o injectie sa'mi linisteasca muschii dupa care am putut intinde piciorul , am facut o raza si a iesit Ok ... Doamna doctor mi'a zis ca am intindere de ligamente drept urmare mi'a pus piciorul in ghips 3 saptamani dupa care am mai mers inca 3 samtamani in carje deci 6 saptamani fara sa merg pe picioarele mele. Dupa 2 luni m'am ridicat de pe scaun si mi'a pocnit din nou ...am luat decizia sa fac un RMN , a iesit ca am ruptura de menisc...M'am operat iar doctorul a zis ca am si ligament incrucisat rupt ( n'am fisa de externare si nu stiu exact termenii) . Mi'a zis ceva de niste suruburi intr'o alta operatie dar problema este ca eu am 17 ani si mi'a zis sa astept pentru ca mai am de crescut .

Problema este urmatoarea : Acum ma simt bine , am 3 saptamani de la operatia de menisc doctorul mi'a zis sa incep sa joc fotbal la cel mai inalt nivel dar piciorul meu nu este stabil , are joc si mi'e frica . V'ati mai intalnit cu asemenea cazuri? Cum sa procedez? Daca ma apuc de fotbal si se rupe si celalat ligament incrucisat ce fac ? Probabil trebuie sa ma operez de urgenta...

Ajutati'ma va rog cu niste raspunsuri , poate stiti poate ati mai intalnit cazuri , joc fotbal de performanta si nu vreau sa'mi inchiei activitatea sportiva , nu concep viata fara sport
Ms anticipat

*am sa caut fisa de externare sa va spun exact ce am

Edited by blackman93, 10 August 2010 - 14:54.


#228
cristixxxlog

cristixxxlog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,381
  • Înscris: 09.11.2008
Daca ai ruptura completa de ligament incrucisat anterior atunci NU poti sa joci fotbal de performanta. Si daca inca esti in crestere nu prea te opereaza nimeni... Gaseste foaia de externare si vezi ce spune. Daca cineva stie mai bine sa spuna, insa mi se pare ciudat ca ti-a spus ca poti juca fotbal de performanta asa. Sfatul meu este sa mergi imediat la consult la doctori specializati pe genunchi si care trateaza frecvent sportivi (Filipescu - spit. Sf. Ioan, Codorean -spit. Militar, Anghelescu - medsport) cu tot cu iesirea din spital.  Intotdeauna e bine sa ai mai multe pareri, iar doctorii indicati de mine se pare ca sunt cei mai buni la capitolul genunchi. Sanatate si mergi la recuperare dupa operatia de menisc ca e foarte importanta!

#229
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010
Este interzis sa joci fotbal cu ligamentul rupt.Nu mai vorbim de performanta.
Avantajul tau este ca fiind sportiv ai o musculatura care suplineste cat de cat ligamentul,dar asta nu inseamna ca trebuie sa joci pt ca iti poti rupe iar meniscul sau face leziuni cartilaginoase.
Ai grija mare.
Sanatate.

#230
dragusu

dragusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2010
salut am si eu nevoie de un sfat
am prietenul lovit la genunchiul drept cu urmatorul diagnostic:
1 entorsa grava genunchi cu ruptura ligamentara
2ruptura ligament colateral extern
3 ligament colateral extern cu fractura parcelara cap peroneu
4ruptura ligamente incrucisate

daca poate cineva sa mi recomande un doctor cineva care s a operat. in Buzau sunt depasiti de aceasta situatie
multumesc anticipat

#231
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
In cazul asta deobicei se lasa sa se vindece colateralele (min 3 sapt) si apoi se opereaza incrucisatul.

#232
motzata

motzata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.10.2010
Dragusu, te intereseaza un doctor in Buzau? Daca prietenul tau nu s-a operat si o poate face in Bucuresti, ti-l recomand pe dr. Vlad Predescu de la Sf. Pantelimon, care m-a operat si pe mine. Oricum, prietenul tau nu are nevoie sa stea in spital mai mult de 2-3 zile. Spune-mi daca vrei mai multe relatii.

Edited by motzata, 06 October 2010 - 15:50.


#233
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Buna ziua!

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns: se poate face RMN prin gips?
Sotul meu a fost diagnosticat cu entorsa de genunchi (stiu, foarte general) si nu stiu ce pe la ligamente (inca e la spital, nu am hartiile in fata). Si-a 'aranjat' genunchiul la baschet alaltaieri. Azi dimineata l-a internat dr. si i-a si pus gips!!! I-au facut doar radiografie unde nu a aparut nimic, bineinteles.

Acum ne punem pb. (cam tarziu, stiu.....) ca trebuia un RMN, totusi. Ne-a speriat faptul ca i sa spus ca va purta gipsul 6 sapt., din care 3 nu are voie sa calce pe picior, si abia in urmatoarele 3 va putea pasi.

Deci - se poate face RMN prin gips??

Multumesc mult pt ajutor!

#234
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010
da se poate

Edited by Mig VWFan, 15 October 2010 - 19:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate