Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

curatat senzor de praf!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mateisk8

mateisk8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.01.2008
cu ce e cel mai bine sa fie curatat senzorul de praf?cu acea spatula si solutie eclipse pt tipul de aparat,in cazul de fata un 400d,sau cu o pompa cu aer ...simplu suflat senzorul ???ma adresez celor care au mai facut aceasta operatiune si care stiu deja care sunt riscurile si avantajele!merci anticipat!

#2
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007
Pai incearca sa sufli voios cu o pompita DEDICATA. Daca nu merge, treci la sensor schwab + ECLIPSE E2; asta daca te simti in stare; daca nu, la Criss.

#3
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Confirm ce a spus c_baias, dar acea pompa dedicata trebuie sa fie una ok(a se citi nu lua ce e mai ieftin ca iei degeaba).

#4
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
off-aberatie-de-moment: Traieste cu praful. Invata sa-l iubesti, sa-l intelegi si poate, in timp, vei intelege care este menirea lui acolo. Fii prietenul lui iar el te va rasplati. Simbioza este posibila si chiar benefica pentru binele comun. :)

on: Era un topic mai vechi pe dpreview cu un tip care si-a distrus senzorul cu Eclipse. As aprecia persoana care il posteaza aici.

#5
mateisk8

mateisk8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.01.2008
m ati lamurit...bustean

#6
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
eu il suflu cu o pompa electrica de umflat saltele, pt ca o am in dotare (utila si pt suflarea prafului din computer)...

face un jet puternic de aer si cu grija, de la 10-20 de centimetri, foarte scurt timp, suflu in d80-ul cu oglinda ridicata. curatarea o fac foarte rar, la 3-6 luni, decit atunci cind vad praf pe imagine...

ceva de genul asta:

Attached File  electric_pump1.gif   47.6K   96 downloads

Edited by H725, 03 June 2008 - 23:17.


#7
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

 mateisk8, on May 23 2008, 14:44, said:

cu ce e cel mai bine sa fie curatat senzorul de praf?cu acea spatula si solutie eclipse pt tipul de aparat,in cazul de fata un 400d,sau cu o pompa cu aer ...simplu suflat senzorul ???ma adresez celor care au mai facut aceasta operatiune si care stiu deja care sunt riscurile si avantajele!merci anticipat!


Incearca asta , costa, dar e ok. Am curatat odata cu el si e foarte eficient. http://www.sinpro.ro...ail.php?id=1603

O sa gasesti aici mai multe variante : http://www.sinpro.ro...=...p;x=40&y=15

Daca n-ai chef sa dai atat pe ele, sufla cu o pompita fara sa atingi senzorul, tinand aparatul cu gura in jos.

Edited by mrdobanda, 04 June 2008 - 00:34.


#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 mrdobanda, on Jun 4 2008, 01:32, said:

Incearca asta , costa, dar e ok. Am curatat odata cu el si e foarte eficient. http://www.sinpro.ro...ail.php?id=1603

O sa gasesti aici mai multe variante : http://www.sinpro.ro...=...p;x=40&y=15

Daca n-ai chef sa dai atat pe ele, sufla cu o pompita fara sa atingi senzorul, tinand aparatul cu gura in jos.


mie asta'mi miroase a reclama  :naughty:

#9
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

 nicolaie, on Jun 4 2008, 02:02, said:

mie asta'mi miroase a reclama  :naughty:
Reclama, nereclama, eu vreau sa fac reclama la un aspirator semiindustrial (are peste 1.000 W, da' dinaia reali nu de la supermarketing!), pe care l-am folosit cu succes (si grija totodata sa nu inghita aparatul foto cu totul!).
Concluzia: nici un fir de praf in camera obscura, nici unul in ansamblul optic de vizare si nici unul in obiective!
Este mai mult de dezvoltat pe aceasta metoda de curatare, dar ca o atentionare foarte importanta folositi cu grija aceasta solutie, un aspirator puternic va muta oglinda (incercand sa o absoarba) si exista riscul iminent de lovire a ei de tubul de aspiratie. Daca nu o va sparge (putin probabil), in mod sigur o va zgaria iremediabil. Totodata nu apropiati prea tare tubul de montura, vidul creat poate absorbi unele componente (eu n-am riscat sa testez aceasta ipoteza). Printre cele vizate se numara in mod sigur geamul mat.
Am folosit o singura data metoda asta, cam la 7 luni de la cumparare (nu folosesc foarte des aparatul foto). Sunt convins ca metoda aceasta nu elimina praful cimentat (apare in perioada rece, ca urmare a condensului). Probabil cand voi detecta urme incapatanate sa paraseasca ansamblul optic, voi apela la o curatare in service.

Keep :photo:!

#10
peintredeglise

peintredeglise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2008
eu am rezolvat cu pompa.

#11
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Asa ceva ar fi bun? Photographic Solutions BRUSHOFF

#12
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Stie cineva cam cat costa o curatare la service?

#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 Cayn, on Jul 12 2008, 22:15, said:


Acum 1-2 ani la Criss Service (canon) mi-au luat vreo 70 lei pentru un EOS350, si n-au facut treaba ca lumea. Zicea cineva pe aici: "invata sa iubesti praful". Solutii alternative: 1. do-it-yourself. 2. vinde-ti aparatul vechi si ia-ti unul cu autocuratare. Senzorul necesita curatare mai rar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate