Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Atestat clasa a 12a HELP

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andrey007

andrey007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.01.2007
sunt clasa a 12a si trebuie sa dau peste 4 zile atestatul vreau si eu un program ca sa pot creea atestatu asta...sa fie un program cu templateuri:Ddaca se poate dar in afara de dreamweaver:-)va rog frumos:X:X:X

#2
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
cam târziu te-ai trezit. -_-

bănuiesc după ce ai cerut că vrei să faci un site. îți spun de acum că site-uri pur html nu sunt acceptate ! nici flash ! site-urile acceptate sunt cele care au în spate programare, atât. deci baftă în crearea unui astfel de site în 4 zile  ;)

#3
VladB1989

VladB1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.02.2007
eu zic ca depinde de profesor sau de comisie chestia asta. cel mai sigur vorbeste cu profesorul tau. vin si eu cu o intrebare. in documentatia unui site, in afara de o scurta descriere a programului folosit, a unor chestii elementare de limbaj folosit si a unor portiuni de cod explicate, ce s-ar mai putea adauga? va multumesc.

#4
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
nu depinde de comisie sau de profesor. tu dai atestat de programare, iar html nu e progamare!

@VladB1989

poți explica ce funcții sunt disponibile în site-ul tău (prin funcții nu mă refer la funcțiile din programare), fiecare parte a site-ului...cam astea.

#5
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostMr.Jinx, on May 22 2008, 21:27, said:

cam târziu te-ai trezit. -_-

bănuiesc după ce ai cerut că vrei să faci un site. îți spun de acum că site-uri pur html nu sunt acceptate ! nici flash ! site-urile acceptate sunt cele care au în spate programare, atât. deci baftă în crearea unui astfel de site în 4 zile  ;)
Tin sa te contrazic. Sunt acceptate siturile pur HTML... toti colegii mei au facut doar HTML si profesoara a zis ca sunt ok.
In documentatie se face o scurta schita a aplicatiei, se face un rezumat si apoi se exemplifica fiecare pagina in parte. La urma scri si o bibliografie si e gata documentatia.

Atasez mai jos modelul dupa care ne-a spus profa` sa facem documentatia atestatului.
Attached File  Documentatie.part1.rar   1.39MB   213 downloads
Attached File  Documentatie.part2.rar   1.39MB   128 downloads
Attached File  Documentatie.part3.rar   1.39MB   112 downloads
Attached File  Documentatie.part4.rar   780.2K   126 downloads

#6
radu-tanasescu

radu-tanasescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.05.2008
Pe vremea mea comisia nu stia sa discerne un site html de unul flash sau php, eu personal am facut un proiect simplu in delphi si un montaj video, daca vrei sa gasesti un script php deja scris si mai putin cunoscut intra pe http://www.hotscripts.com/, ca sa poti folosi un script php ai nevoie de un web server, unul bun si usor de utilizat e wamp: http://www.en.wampserver.com/, cu putina inspiratie si cu mult google poti invata in cateva ore cum sa folosesti wamp si cum sa umbli cu un script php... intrebarea e cum il arati unui profesor pentru ca ar trebui sa ai wamp (sau ceva asemanator) la scoala...

Alternativ Fireworks stie sa exporte in html... poti sa te inspiri pentru o idee de site de pe http://www.templatemonster.com/

Acum ce sa zic... partea mea de html din atestat am facut-o cu Notepad si a fost foarte bine :)

#7
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postdarkangelbv, on May 23 2008, 00:38, said:

Tin sa te contrazic. Sunt acceptate siturile pur HTML... toti colegii mei au facut doar HTML si profesoara a zis ca sunt ok.
In documentatie se face o scurta schita a aplicatiei, se face un rezumat si apoi se exemplifica fiecare pagina in parte. La urma scri si o bibliografie si e gata documentatia.

Atasez mai jos modelul dupa care ne-a spus profa` sa facem documentatia atestatului.
Attachment Documentatie.part1.rar
Attachment Documentatie.part2.rar
Attachment Documentatie.part3.rar
Attachment Documentatie.part4.rar
pot spune doar incredibil! nu știu cum e posibil așa ceva la voi, dar e incredibil! auzi și tu, să-ți dea atestat de programare și tu să-i dai html, care nu are nici în clin nici în mânecă cu programarea, html este doar pentru stilizarea unor pagini web, nu are nici un pic de conținut dinamic.

eu când am făcut documentația la atestat am avut 40 de pagini...

Edited by Mr.Jinx, 23 May 2008 - 07:54.


#8
radu-tanasescu

radu-tanasescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.05.2008
Pai si daca aduce saracu un script php cum il vad aia la examinare? Eu nu cred ca scoala are un webserver si e posibil sa nu aiba nici net, sau sa nu mearga netul in ziua aia, si nu e doar vorba de wamp server, poate ai un script in ruby sau aspx sau etc...

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
salut,


pai daca reuseste sa faca treaba, poate veni cu sistemul de acasa.
doar sa i se permita.

cu respect,
EU

#10
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
am eu un site in html  de 5 pg cu o doc, de a avuto unu la atestat :) da un pm cu mailu si ti`l trimit , ah si zi la ce lic esti :)

#11
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postradu-tanasescu, on May 23 2008, 11:54, said:

Pai si daca aduce saracu un script php cum il vad aia la examinare? Eu nu cred ca scoala are un webserver si e posibil sa nu aiba nici net, sau sa nu mearga netul in ziua aia, si nu e doar vorba de wamp server, poate ai un script in ruby sau aspx sau etc...
pai in acest caz trebuie el sa configureze pe un calculator tot ce are nevoie pentru prezentare, php, mysql, apache. n-are cum sa nu i se permita acest lucru

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Eu am instalat pe Laptop wamp si voi merge cu el luni :P am facut totusi situl si in varianta statica, pur HTML... sa nu am surprize in ziua atestatului... ca doar suntem in romania si totul este posibil  :D

Documentatia atestatului meu are pana acum 63 de pagini si urmeaza sa mai scriu cateva :P

#13
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdarkangelbv, on May 23 2008, 14:16, said:

Eu am instalat pe Laptop wamp si voi merge cu el luni :P am facut totusi situl si in varianta statica, pur HTML... sa nu am surprize in ziua atestatului... ca doar suntem in romania si totul este posibil  :D

Documentatia atestatului meu are pana acum 63 de pagini si urmeaza sa mai scriu cateva :P

Al meu a avut doar 40 .. dar tu chiar te-ai apucat sa scrii cele 63 de pagini sau ai si poze din site ? Eu am scris cu mana mea doar 2-3 pagini restul printscreenuri din site ..

#14
radu-tanasescu

radu-tanasescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.05.2008
Al meu a avut 11 pagini cu  tot cu o parte din codul sursa... si am luat 10 :)

Ideea e sa sti sa il prezinti, daca tu vorbesti mult ei nici nu mai au chef sa te intrebe ceva, asta e cheia oricarei prezentari de genul asta.

#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Anul trecut când am avut și eu de prezentat un atestat am lucrat la el o săptămână știind ce fac, adică nu încercam să fac o pagină html despre pisici cum au făcut alții :rolleyes:
Atestatul valorează exact atât cât iți dai tu interesul. Oricum nu contează decât pentru experiența personală, asta dacă e prima dată când trebuie să încerci să scri o documentație.
Nu vă agitați degeaba. 90% din elevi n-au habar ce e în atestatul lor și la restul de 10% oricum nu contează că probabil nu au habar cei care ascultă prezentarea.
Profesorii cărora le veți prezenta nu sunt obligați să știe php sau opengl, nici măcar ce e ăla html. Majoritatea sunt acolo pentru că nu vor/nu pot mai mult decât informatică de liceu, motiv pentru care nici de la voi nu se așteaptă nimeni la mai mult.
Am cunoscut și profesori care știu mai mult decât să își citească spam-urile de pe yahoo, dar ăia nu o să fie în comisie, unde se așteaptă șpaga.

Sfatul meu e să aveți o documentație cât mai stufoasă, cu tot ce găsiți pe wikipedia despre limbajele/programele pe care le folosiți și un program sau ce faceți voi acolo care să o impresioneze (și) pe bunica. Contează impresia, nu complexitatea sau cât e de avansată tehnic aplicația.
Când am participat eu la chestia asta profele din așazisa comisie au fost mult mai interesate de conținutul unui site despre pisici decât de un xml parser pentru pascal, asta pe lângă faptul că nu aveau habar cu ce se mănâncă oop-ul și nu auziseră în viața lor de xml.

#16
andyradutza

andyradutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 07.08.2007
Eu am dat atestatul zilele trecute si am luat 10 pe proiect. Am facut un site cu lectii interactive (in sectiunea administrator se  puteau adauga lectii) si mai aveam si o harta a Romaniei cu ceva actionscript in ea, deci am avut destul de multa programare. M-a lasat sa instalez easyphp inainte si a mers totul perfect. Oricum examinatoarea mi s-a parut cam varza, era cu totul pe langa fenomen.

#17
VladB1989

VladB1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.02.2007
in principiu, documentatia nu conteaza prea mult, ci faptul cum il prezinti, cum s-a mai spus. profa mi-a zis ca e ok un site web in html si documentatia sa aiba cam 20 pagini. si sa nu ne apucam sa scriem tot codul sursa. alta chestie ar fi configurarea calculatorului pe care se sustine atestatul. la noi in liceu, fiecare clasa de a 12a a avut un calculator pe care sa isi copieze atestatele si eventuale programe.
darkangelbv ms pt modelul de documentatie.

#18
black-frenzy

black-frenzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.07.2006
Am observat ca nimeni nu a mentionat ca nu numai atestatul in sine e ceea ce conteaza, ci si aspectul vestimentar .. adica nu vi ca taranu acolo in blugi si maieu..
Oricum sa stiti ca atestatul asta e un fleac, nu prea ajuta dimploma, cel putin asa am auzit eu de la majoritatea persoanelor care le cunosc si au diploma respectiva.
Eu unul am dat atestatul saptamana asta si am luat 9 pe lucrarea facuta de mine, ptr ca nu a fost facuta de profa (mare coruptia din romania), restu au luat 10, dar per total am avut mai mult decat majoritatea care au dat bani. Anyway succes all.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate