Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Curatare Aer conditionat - MIROS urat

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#37
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Am rezolvat problema. Era de la furtunul de scurgere de afara. S-a lucrat la izolatia exterioara a blocului si baietii au decis ca e bine sa imi prinda ei altfel teava de scurgere, fara sa ma anunte nimeni nimic. Au facut "sifon", adica un fel de cot in partea de jos, ca un U, si imi tinea sus apa in tavita pana dadea pe dinafara. <_< Si se putea lasa cu scandal, pentru ca fix sub aerul conditionat am TV-ul LCD pe care a si picurat de cateva ori cat timp am avut problema :confuzzled:

Edited by SINEKT, 18 June 2010 - 13:21.


#38
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Aveti idee la ce se referea functia "AUTO CLEAN", existenta la unele aparate de aer conditionat?
In manualul de utilizare sunt zgarciti rau cu detaliile, mentioneaza doar in treacat ca ar curata (dar nu stiu ce anume vizeaza prin curatare) aparatul prin alternarea aerului cald cu rece + ce-o mai face el p-acolo.

#39
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Depinde de model, insa pana acum nu am gasit o fct de curatare asa de eficienta nici macar la Ururu Sarara... :(

#40
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu se poate folosi si spray Oust 3 in 1 ca tratament final dupa spalare pentru filtre si alte elemente din calea aerului?
Producatorul se lauda ca omoara 99% din bacterii din aer sau de pe suprafere dure, in plus lasa si un miros placut(domestos miroase a clor).

#41
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Exista sprayuri dedicate pentru curatarea si dezinfectarea vaporizatorului la AC. Cel mai scump, gasit de mine, era vreo 50 lei - 330ml si cu parfum.

#42
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005
am si eu o problema la instalatia de AC insa la masina. miroase foarte urat cand dau drumul in primele 2 minute, dupa care nu mai miroase ci ramane doar aerul rece. Tot caut pe la magazine tuburi din acelea  cu spuma pt AC dar nu prea am gasit. Exista vreun risc daca aplic solutia cu domestos? cineva pe forum spunea ca nu e recomandat cu domestos ca se distruge vaporizatorul. ce alte solutii recomandati? Chiar trebuie sa distrug colonia de legionella din AC ca nu prea e de bine.

#43
marioalex1

marioalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 05.07.2009

View Postbossu, on 2nd August 2010, 15:05, said:

am si eu o problema la instalatia de AC insa la masina. miroase foarte urat cand dau drumul in primele 2 minute, dupa care nu mai miroase ci ramane doar aerul rece. Tot caut pe la magazine tuburi din acelea cu spuma pt AC dar nu prea am gasit. Exista vreun risc daca aplic solutia cu domestos? cineva pe forum spunea ca nu e recomandat cu domestos ca se distruge vaporizatorul. ce alte solutii recomandati? Chiar trebuie sa distrug colonia de legionella din AC ca nu prea e de bine.

Incearca cu asta: Fumigant - Odorizant si dezinfectant pentru instalatii de aer conditionat auto Arome:Marin, Trandafir, Musk(www.magnirom.ro)

Edited by marioalex1, 02 August 2010 - 18:43.


#44
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
daca vreti ceva sigur si ieftin luati un puf puf de bref, trageti sus o linie de spuma. aerisiti un pic ustura ochii. 90% la prima aplicare s a dus. se vede dupa o zi-doua max.deci? mai vreti sprey scump sau domestos?

Edited by bogdanb1, 02 August 2010 - 23:43.


#45
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am dat cu litri de spreay dedicat. Incepand cu cele mici de cabina pt masini, pana la cele profi cu fir lung, pt a ajunge in locuri stramte.
Problema este ca spatiul dintre lamele vapoziratorului e de 2 mm, deci ca sa ajungi acolo, trebuie sa pulverizezi multa substanta lichida.

Am incercat si cu un lintru de substanta "antibacteriana" pt spalat pe maini.

pt mine Domestos e singurul care a facut treaba.

#46
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005
am dat azi cu un tub din acela cu spuma special pt AC si momentan s-a curatat toata mizeria, s-a scurs sub masina si miroase a aer proaspat si curat. acum sa vedem cat tine.

Cineva mai recomanda bionet.

Daca dai cu domestos nu iti ataca vaporizatorul? ca totusi e aluminiu.

#47
d33z3r

d33z3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.05.2010
ce ziceti de produsele pentru dezinfectarea instrumentarului medical chirurgical. eu zic,dupa mintea mea ca ar merge perfect pt curatarea vaporizatorului AC-ului avand in vedere ca actioneaza pe un spectru larg de bacterii si fungi, fara sa contina substante corozive,fiind o solutie mult mai buna decat Domestos'ul.
iata un exemplu cu ce am gasit,dar sunt multe produse si multe site-uri cu produse de acest gen.
http://www.medcor.ro...products_id=436
ASTEPT OPINII !!!

#48
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
S-ar putea sa functioneze chiar si mai bine ca Domestos insa cred ca si pretul are un rol important .
Nu stiu cat costa Domestos insa cred ca mult mai ieftin decat aceasta solutie .

#49
d33z3r

d33z3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.05.2010

View Postteknotronik, on 18th August 2010, 17:01, said:

S-ar putea sa functioneze chiar si mai bine ca Domestos insa cred ca si pretul are un rol important .
Nu stiu cat costa Domestos insa cred ca mult mai ieftin decat aceasta solutie .
asta asa e. dar daca de exemplu cumperi un flacon din ala de 2 litri cum sunt cele de pe site-ul asta la 100 ron,sau poate ca exista si mai ieftine altundeva,pt ca repet, nu am cautat foarte mult,a fost doar o idee; asadar cu 1 milion de lei vechi cumperi 2 litri. Cat sa folosesti la o curatare? ca eu zic ca aprox. 0,5 l pulverizati sunt suficienti si iti mai ramane pt inca cel putin 2 curatari. pe cand spray-urile "speciale" pt aer conditionat pe langa faptul ca sunt ineficiente mai costa si o gramada de bani (500 de mii unul) si in final tot acolo ajungi cu banii...
iar in legatura cu Domestos'ul,nu stiu ce sa zic... nu cred ca este indicat. totusi e destul de coroziv...

Edited by d33z3r, 18 August 2010 - 16:48.


#50
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Nici eu nu prea sant de acord cu Domestos .
Mai mult pt. ca nu l-am folosit nu pt. alt motiv .
Eu folosesc niste solutii speciale , nu stiu daca se gasesc si in tara , care dau bune rezultate .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k2lKft5IzwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Airnet costa 10,20 euro + tva si Airpur costa 14,50 euro + tva , au cate un litru fiecare .

Am probat multe produse insa nici unul nu mi- a dat rezultatele pe care le-am obtinut cu acestea .

Attached Files



#51
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
In urma citirii acestui topic, si datorita faptului ca aveam un iz neplacut la functionarea AC-ului, am decis sa pastrez ideea dar sa caut un produs mai potrivit.
Am gasit intr-un final Scotch-Bride galben (de bucatarie parca) ce nu ataca metalele si nici nu necesita clatire. Mi s-au parut aspecte importante, dar nu-i cunosc inca eficienta impotriva bacteriilor. Inca nu l-am incercat deoarece intre timp am efectuat o curatare a filtrelor aparatului si, surprinzator, nu mai miroase.
Am scris, totusi, acest raspuns ca o sugestie de alternativa la agresivul Domestos.

#52
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
eu am folosit solutie bionet a15 diluata in apa si pulverizator de geam. am introdus circa 2litri in vaporizator.

#53
fane68

fane68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.09.2008
Pentru cine este interesat in zona Constanta pot oferi aceste produse de curatare contra cost ,sau pot efectua curatarea unitatii interioare
Cu stima
Fanel

Attached Files



#54
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
O intrebare: dupa ce pulverizez solutia de domestos + apa calda trebuie sa astept sa se usuce sau dau drumu la AC imediat ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate