Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Curatare Aer conditionat - MIROS urat

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#199
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Tragi axul din dreapta, afară din gaura lui, apoi toată lama din plastic, o tragi puțin dreapta, vezi să scoți prinderea centrală, cu grijă.

#200
miha_i

miha_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.03.2022
Am auzit undeva ca merge curatat cu acelasi stem ca la masina, ozonificare.. e corecta informatia?

#201
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Parțial.
Ai totuși și acumulări fizice, praf & altele, nu doar bacterii invizibile.

#202
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
În cazul aparatelor recent montate , și o instalare necorespunzătoare a furtunului de eliminare a condensului, adica nu este montat ușor, în panta, spre exteriorul clădirii, pentru a permite evacuarea condensului, poate cauza mirosuri neplacute.

#203
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005

 ovys1979, on 18 noiembrie 2021 - 23:31, said:


Tot un Gree Lomo am si eu, dar al meu părea curat. Doar mirosul și durerea în gât mi-au dat de bănuit.
I-am desfăcut carcasa și am băgat în el un tub de spumă din asta. Spuma am pulverizat-o si direct pe radiator dar și cu furtunul în radiator, a.i. să intre peste tot prin expandare. Am mai băgat și un pic pe țeava de scurgere condens.
După vreo 2 ore, stupoare, mirosul a revenit la loc.
După 2 zile mi-am luat inima în dinți si l-am desfăcut complet. Am băgat tamburul în cada cu apa si l-am spălat vreme de vreo 2 ore cu peria.
E cruntă operația. Părea curat, dar când băgam un șervețel între lamele se  făcea negru. În fine, in 4 ore l-am curățat si l-am montat înapoi. Avantajul meu este că am traseul majoritar în casă si nu a fost nevoie sa umblu la traseul frigorific.
Ideea e că in spatele tamburului era ceva mucegai, dar nici pe departe ce se vede la tine. Zona aia e imposibil de curățat din exterior, dacă mu-l desfaci complet. Așa că, mare grijă, mai mult ca sigur vei mai avea de lucru la el.
Ieri am umblat si la LG. Ce să vă spun, altă clasă.  Nu-mi mai cumpăr în veci Gree. La LG se poate scoate inclusiv tava de colectare si se poate curăța în cadă.
Pozele sunt de la LG, la Gree a fost prea mult de muncă, ca să mai fac și poze.
Gorenje.
Am facut exact ca tine... curatat turbina/paletele in cada... orice solutii si perii am folosit, tot ramanea intre ele, pe lamele, o negreala...
Am sters cu betisoare de urechi umezite, vreo jumatate de ora. Lamela cu lamela.
Abia acum era perfect curata.
Problema mea era o vibratie (zgomot), au venit de la service si au zis ca este motorul de vina...
Cand colo, incarcarea aceea dadea o oarecare descentrare a greutatii, probabil, si de aici miscarea de tip excentric si vibratia. Acum e ca nou.

Si da, am curatat si tavita de jos si de sus cu Savo, impecabil a iesit.
Cam greu pentru cine nu se pricepe, practic am lasat vaporizatorul in aer si am lasat corpul de plastic in jos, scos de pe suportul metalic.
Alta viata!

#204
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 ovys1979, on 21 noiembrie 2021 - 23:57, said:

La Gree, mirosul a reapărut, deși a fost cel mai temeinic curățat. Tind să cred că spuma nu și-a făcut treaba pe evaporator, că restul le-am curățat în cadă cu dezinfectant și perie.
Puteți să-mi recomandați vreo soluție non caustică pentru evaporator (radiatorul de la unitatea internă)?
Loctite SF 7080

#205
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Cea mai buna modalitate de curatare evaporatorul am gasit ca e aburul + o lampa mica UV. Eu i-am dat 2 cicluri: abur, uscare (incalzire 30C) , Bonz la UV-C

Oricum cel mai bun mod de a evita mirosul urat la aerul conditionat e un design prietenos la curatare.
Eu nu voi mai cumpara nici un AC care nu imi ofera acces usor la tava evaporatorului si la turbina.
Mai ales ca nu mai am de gand sa las AC-ul necuratat pana apare putoarea. In momentul in care incepe sa puta, deja ai respirat spori de mucegai cateva saptamani.

PS: O alta varianta care sigur ar functiona este un generator de ozon cu furtun, bagi furtunul inuntru si sigur omoara tot dar probabil dupa un timp iti omoara si partile componente (mat, plastic, cauciuc, electronica) ale AC-ului.

Edited by andreyvsjoker, 20 August 2023 - 15:39.


#206
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Filtru de aer conditionat spalat in urma cu o luna:
Attached File  filtru.jpg   983.67K   49 downloads

#207
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Eu chiar nu pot sa inteleg cum se poate aduna atata praf. Inprimul an nu am curatata AC deloc si n-am avut nici 10% din praful ala.
Posibil doar daca locuiesti intr-o zona de drum neasfaltat, in desert....

#208
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Nicicum, în orașe cam așa este.
În B este jale, ai praf în casă și cînd ai geamurile închise mai mult timp.
Intră prin cele mai mici găuri, adus de curenții de aer.

#209
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Satul in care stau eu, Piatra-Neamt, e un intreg santier de peste un an. Ca sa nu mai spun ca boul asta de primar (Carabelea-PNL) a decis sa demoleze un pod care era in stare foarte buna si sa faca altul nou. Si podul asta e aproape de apartamentul meu.

Deci, da! Este foarte mult praf...

#210
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
M-a luat un puseu de rinită, mă gîndeam eu deja că este de la aer, dar nu aveam chef să îl închid, că în B. este ca pe Crematoria.

Dar, după ce am văzut mesajul lui @December, am zis că azi trebuie să văd ce este pe filtre.

Praful găsit pe filtre este de anul ăsta, că doar am curățat aerul înainte de începerea sezonului cald.

Attached Files



#211
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,252
  • Înscris: 06.01.2007

 crisstonne, on 18 septembrie 2021 - 14:28, said:

Nu pare ca l-ai desfacut complet.
Se desface relaviv usor, iti trebuie un om sa te ajute. Merge si cu o femeie, adica nevasta. La mine celalalt om din casa are doar 10 ani, nu-i copt.
Tre sa ramana pe perete doar radiatorul, pe care-l poti cobora usor in jos intr-o pozitie favorabila  Si partea electrica, prinsa de cateva fire.. Nu poate fi pus in lighean, trebuie sustintu, deoarece se turtesc lamelele alea. Altadata am folosit un sac de nailon taiat, dar e mai simplu cu un lighean Ikea de scor rufe, de ala flexibil.
Restul merge in cada de dus si se spala cu jetul sub presiune. Partea electrica ramane agatata in cateva fire. Scoti doar cateva mufe.
Radiatorul se curata  mai intai cu abur pana iese apa curata si apoi cu solutie de aia de ai si tu(am si eu cred ca exact de aia). Se lasa 10-20-30 minute  pana cureti toate celelalte si se curata iar cu dusul sau cu jet de aburi. Iese mult jeg atat prima data, cat si a doua oara. Nasol e ca, ori il sustii cu ceva, ori il legi cu un cablu(de draperie sau ceva), deoarece nu poate fi lasat ca-i indoi  tablele si apoi tre sa piepteni la ele de-ti vine rau.
Turbina musai sub jet temeinic, apoi cu soda caustica si apoi tot jet. La urma poti da cu solutie de aia, eu n-am mai dat.
Hai, 2 ore, dar nu mai mult. Merita, ca-l faci nou. Prima data poate dureaza mai mult, dar dupa ce capeti experienta, nu-ti ia mai mult de o ora.
Cand il pui la loc, e bine sa strangi surubul de la turbina abia dupa ce ai montat aproape tot, altfel nu se echilibreaza cum trebuie. Cateodata merge, cateodata mai trebuie bibilit, sa nu faca zgomot.

Edited by maccip, 30 August 2023 - 21:44.


#212
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
@Mac, nu ai înțeles, asta este o curățare mică, să trec vara, nu stau eu cu el acum, să meșteresc pe caniculă, că nu sînt stricat la cap  😁

Îl fac bucăți în toamnă.

Oricum, după mica curățare, este deja mai bine  😉

#213
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016

 maccip, on 30 august 2023 - 21:41, said:

Nu pare ca l-ai desfacut complet.
Se desface relaviv usor, iti trebuie un om sa te ajute. Merge si cu o femeie, adica nevasta. La mine celalalt om din casa are doar 10 ani, nu-i copt.
Tre sa ramana pe perete doar radiatorul, pe care-l poti cobora usor in jos intr-o pozitie favorabila  Si partea electrica, prinsa de cateva fire.. Nu poate fi pus in lighean, trebuie sustintu, deoarece se turtesc lamelele alea. Altadata am folosit un sac de nailon taiat, dar e mai simplu cu un lighean Ikea de scor rufe, de ala flexibil.
Restul merge in cada de dus si se spala cu jetul sub presiune. Partea electrica ramane agatata in cateva fire. Scoti doar cateva mufe.
Radiatorul se curata  mai intai cu abur pana iese apa curata si apoi cu solutie de aia de ai si tu(am si eu cred ca exact de aia). Se lasa 10-20-30 minute  pana cureti toate celelalte si se curata iar cu dusul sau cu jet de aburi. Iese mult jeg atat prima data, cat si a doua oara. Nasol e ca, ori il sustii cu ceva, ori il legi cu un cablu(de draperie sau ceva), deoarece nu poate fi lasat ca-i indoi  tablele si apoi tre sa piepteni la ele de-ti vine rau.
Turbina musai sub jet temeinic, apoi cu soda caustica si apoi tot jet. La urma poti da cu solutie de aia, eu n-am mai dat.
Hai, 2 ore, dar nu mai mult. Merita, ca-l faci nou. Prima data poate dureaza mai mult, dar dupa ce capeti experienta, nu-ti ia mai mult de o ora.
Cand il pui la loc, e bine sa strangi surubul de la turbina abia dupa ce ai montat aproape tot, altfel nu se echilibreaza cum trebuie. Cateodata merge, cateodata mai trebuie bibilit, sa nu faca zgomot.


voi aici vorbiti de unitatea exterioara sau de cea interioara, ca nu m-am prins?

#214
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,252
  • Înscris: 06.01.2007
Interioara.

#215
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Termin de ansamblat un dulap, de chiuvetă de baie, trec spre bucătărie, și simt... pic... pic.

Aaa, știam deja, iar a făcut drenul" o băloșenie ceva, pe traseu.
Am scos sita din capăt, mers la spălat, pus apoi un prosop pe țavă", suflat, aud  boloroseală, am lăsat furtunul, a început să curgă apa, am mai suflat o dată, iar am lăsat furtunul, a curs mai multă apă, a treia oară cînd am suflat, nu mai bolborosea apa, am pus sita în cap, și dăi bice.

Rezolvare simplă, care pe unii îi costă bani ,,grei "  😉

Edited by crisstonne, 02 September 2023 - 03:56.


#216
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
@crisstonne, de ce trebuie sita in capat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate