Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#145
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postmihai!, on 9th June 2010, 11:51, said:

Din partea cu judetul Sibiu inspre Cartisoare si Balea Cascada este ok asfaltul. Dinspre Arges ,dupa Curtea de Arges este praf.
Intre Balea Cascada si Balea Lac este inchis. Va fi deschis pe 30 iunie.
Poti urca numai cu telecabina.  


Era zapada pe acolo ? Ma tendeaza si pe mine o fuga pe acolo. (prin Cartisoara).

#146
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010
Drumul este deschis neoficial. Intrati pe webcam si veti vedea masinile cum urca. Tot acolo se vad portiuni cu zapada pe cate un sens.

#147
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Este inchis oficial, nu inseamna ca este si inchis dpdv fizic, daca ai curaj si masina, baga !, exact ca la traseele turistice din Carpati, ca sunt inchise este una, dar nu sta salvamontul cu bariera la intrare in traseu, dar pe riscul tau intrii acolo  :naughty:

Azi la radio discutau putin de acest drum si spuneau ca sunt probleme cu pietrele care cad de pe versanti.

#148
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Pai probleme sunt mereu cu pietrele acolo .
prima data cand am facut TFG , era prin August acum 7 ani si era pietre cazute pe jos, deci nu are nici o treaba ca e inchis/deschis .

#149
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Transfăgărășanul este deschis!
Românii care vor să fugă din calea caniculei în acest weekend trebuie să știe că Transfăgărășanul , cea mai înaltă șosea asfaltată din țara noastră, este deschis. Se poate traversa muntele de la Bâlea Cascada până la Vidraru fără nicio problemă pentru că tunelul care leagă județele Sibiu și Argeș a fost redat circulației de către drumari.
sursa.

#150
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Cam cand sunt cele mai bune zile ale saptamanii si/sau perioada astfel incat sa prinzi trafic cat mai putin aglomerat ? Vreau sa-mi fac putin de cap pe serpentine fara sa stau sa stresez "melcii" si ei pe mine... ("melc" >= 95% din traficul de pe serpentine)

Edited by cornel001, 12 June 2010 - 23:43.


#151
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
In timpul saptamanii,dar pe timpul verii mai mereu este trafic pe acolo asa ca nu ai scapare , sunt turisti romani/straini o gramada . Eu l'am facut si in weekend si in timpul saptamanii si mereu a fost cam la fel , doar ca urcand dinspre SB pana la B.Cascada am cam stat dupa ei ca sunt curbele alea in loc in padure si nu vezi nimic  , daca vezi cum stam 2 3 masini dupa cei ce merg mai incet si stam cu nasurile scoase afara dupa fiecare serpentina poate poate e liber , si dupa imediat unu cate unu :D .
Cand treci de B.Cascada deja nu te mai incurca prea mult,ca ai vizibilitate buna si ii sari rapid  ca daca astepti banda discontinua...te saturi .

#152
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postcornel001, on 13th June 2010, 00:40, said:

Cam cand sunt cele mai bune zile ale saptamanii si/sau perioada astfel incat sa prinzi trafic cat mai putin aglomerat ?
De azi intr-o saptamana. Ne vedem acolo?  :naughty:

#153
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ne putem vedea dar nu peste 1 sapt fiindca am deja programata o alta excursie :)

Insa esti sigur ca se poate circula ?
http://www.antena3.r...san_101515.html

Quote

La această oră pe Transfăgărășan se circulă destul de bine, deși oficial drumul nu este deschis. Cei care urcă o fac însă pe propria răspundere.


#154
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pe propria raspundere au urcat si astia cu autocarul. Amu' sa fim seriosi, o masina normala o intorci chiar si pe un drum foarte ingust, pe cand un otobel nu prea.

#155
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
am vrut sa ma duc si eu azi, dar pana la urma am renuntat pt ca am plecat cam tarziu din B, si era programat si un gratar. asa ca am ramas jos la barajul vidraru la cetatea poienari doar pt gratar.

am auzit de la mai multa lume care venea de sus ca drumul e teoretic circulabil dar sunt zone unde zapada e degajata doar pe un singur fir si s-au produs blocaje, fff multa lume urcand astazi din ambele sensuri. am inteles ca si sus la balea au parcat romanii aiurea (cam asa parcheaza de obicei) si s-au blocat cateva zeci de minute :).
totusi urmeaza sa ma duc intr-o zi din timpul saptamanii, in niciun caz in weekend...

#156
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcornel001, on 13th June 2010, 00:40, said:

Cam cand sunt cele mai bune zile ale saptamanii si/sau perioada astfel incat sa prinzi trafic cat mai putin aglomerat ? Vreau sa-mi fac putin de cap pe serpentine fara sa stau sa stresez "melcii" si ei pe mine... ("melc" >= 95% din traficul de pe serpentine)

Dimineata devreme nu e nimeni. Teoretic drumul este inchis si pe perioada noptii. Am urcat in jur de 5.30-6 dimineata pentru a ajunge repede sus la Balea in iulie. Nu e absolut nimeni. E pustiu.
De evitat week-end-ul.
Si ca regula generala cand e foarte cald, sus e plin. Atentie la idiotii care parcheaza pe marginea drumului si/sau in curbe. E un punct de observatie de unde se poate vedea cascada si e plin cu idioti parcati.
Se circula foarte incet 30-40km/h atat la dus cat si la intors unde aproape nimeni nu foloseste frana de motor. Miroase a ferodou de nu e adevarat:)
Eu voi ajunge in week-end, dar sper sa nu fie vremea foarte buna, altfel plec foarte devreme pentru ca prefer sa cobor in coloana decat sa urc.

#157
DORA-C

DORA-C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2010
Salutare,
Vreau si eu in vara asta sa ajung pe trasfagarasan, dar voi urca dinspre Curtea de Arges. Intrebare: pe unde se ocoleste lacul Vidraru, pt ca am observat pe harta ca se poate ocoli pe ambele parti? Mi se pare ca prin stanga e mai simplu. Ma puteti lamuri?
Multumesc.
Si inca ceva: ce se poate vedea sau vizita la Balea Lac? Mai sunt si alte obiective pe acest traseu?
Inca o data multumesc.

Edited by DORA-C, 18 June 2010 - 08:41.


#158
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostDORA-C, on 18th June 2010, 09:39, said:

Salutare,
Vreau si eu in vara asta sa ajung pe trasfagarasan, dar voi urca dinspre Curtea de Arges. Intrebare: pe unde se ocoleste lacul Vidraru, pt ca am observat pe harta ca se poate ocoli pe ambele parti? Mi se pare ca prin stanga e mai simplu. Ma puteti lamuri?
Multumesc.
Si inca ceva: ce se poate vedea sau vizita la Balea Lac? Mai sunt si alte obiective pe acest traseu?
Inca o data multumesc.
Se ocoleste prin dreapta, drumul spre Cumpana este prost; de la Balea Lac se poate urca usor la lacul Capra...

#159
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010
Am fost vinerea trecuta pe Transfagarasan, pe portiunea sibiana. Drumul liber, foarte putine masini. Atentie deoarece sunt lucrari de asfaltare pana la Balea Cascada si sunt portiuni unde se circula pe un fir. Mai sus de Cascada drumul este in stare buna.
In vreo doua locuri sunt caderi de pietre, zapada mai e la marginea drumului (nu pe drum) pana la 4m grosime pe serpentine.
Daca ai ceva conditie fizica poti urca in Saua Caprei (30 min) si mai apoi poti urca pe Vanatoarea lui Buteanu (2507m) dupa inca 30 minute, de unde vei avea  priveliste de vis, daca vremea tine cu tine. Cu mine nu a tinut.
Daca nu ai conditie fizica si/sau ai rau de inaltime nu iti recomand urcusul pe varf. Poti cobori la Lacul Capra, inca inghetat.
Altfel la Balea Lac nu ai nimic, dar absolut nimic de facut in afara de a respira aerul curat de munte.

#160
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Acum am venit de pe Transfagarasan. In afara de drumul spre Arges care e destul de prost in rest nu sunt probleme de niciun fel. Se pare ca exista o lege de prin 1972 care deschidea oficial Transfagarasanul pe 1 iulie de aici si toata tevatura. Informatia o am de la un patron de cabana asa ca inclin sa cred ca e reala. Nu sunt probleme de niciun fel si zapada e extrem de putina pe versanti.

#161
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Drumul spre Arges intre ce localitati (sau zone) e prost ? cam care ar fi lungimea totala de drum prost ?

#162
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
~30 km sa zic, cam cat te invarti in jurul lacului (deci cam 45 minute de clantanit dintii-n gura )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate