Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cum e mai bine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Ovidush

Ovidush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2008
Ma scuzati ca intervin si eu pe aici, tocmai am gasit pe net un amplificator single channel si imi da urmatoarele specifiicatii :

AF Power Amplifier (Split Power Supply) (150W min, THD = 0.008%)
Operating Characteristics at Ta = 25°C, VCC=±60V, RL= 8W, VG = 40dB, Rg = 600W, 100kHz LPF ON,
Output power - THD = 0.008%, f = 20Hz to 20kHz min 150w(mentionez ca normal amplificatorul e de 250w)
Total harmonic distortion THD Po = 1.0W, f = 1kHz 0.008 %
Frequency response f L, f HPo = 1.0W +0 –3 db 20 to 50k Hz
Input impedance r iPo = 1.0W, f = 1kHz 55 kohm

Ce parere aveti?Aveti idee cam cati decibeli ar putea scoate maxim ?si calitatea sunetului cam cat de buna credeti ca ar fi daca intradevar ce scrie aici este adevarat?

#20
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,420
  • Înscris: 08.12.2006
Atât decibelii cât și calitatea sunetului sunt în funcție de caracteristicile difuzoarelor.
După datele de acolo e destul de dificil de spus cum sună amplificatorul. Nu văd motive pentru care nu ar suna bine...

#21
Ovidush

Ovidush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2008
ideea era ca totusi eu banuiesc ca degeaba am difuzoare profesionale daca amplificatorul imi arunca cateva distorsiuni bune pe acolo, totusi la ce ar trebui sa ma uit mai exact cand aleg un amplificator?Vreau sa achizitionez sau sa imi fac eu un echipament pentru un club de noapte, deci in concluzie am nevoie si de calitate si de putere, oare 4*150w ar ajunge?reali bineinteles?un sfat va rog in legatura cu ce ar trebui sa ma uit mai exact la difuzoare si amplificator cand am sa le cumpar!si eventual niste valori care ar trebui sa imi satisfaca mie necesitatile!

#22
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,420
  • Înscris: 08.12.2006
În condițiile în care nu știm cum arată clubul ăla de noapte (volum, acustică etc.) nu putem spune dacă 4*150 e suficient sau nu.
Și da, nu e suficient ca difuzoarele să fie bune. Dar cât de tare se aude e în funcție de randamentul difuzoarelor, pe același amplificator, între o boxă de 89 dB la 1w/1m și una de 98 dB e o diferență mai mult decât semnificativă. În ce privește răspunsul în frecvență, iarăși depinde foarte mult de boxe/difuzoare.
Asta nu înseamnă însă că nu sunt diferențe între amplificatoare. Însă datele tehnice nu te vor ajuta foarte mult... Diferențele între amplificatoare vin din calitatea componentelor, concepția (și execuția câteodată) circuitelor, existența sau inexistența unor circuite de protecție sau procesare a sunetului și modul cum funcționează astea (de ex. un amplificator, nu mai știu cum îi spune și nici nu e important, pe hârtie zice de limiter, mă duc cu semnalul pe la +6dB și "limiterul" intră în funcție > stop sunet  :coolspeak: ține vreo 5 secunde după care îl deschide iar la fel de brusc :thumbup: ). Ideea e că e oarecum dificil, dacă nu imposibil, să spui despre un amplificator că merge mai bine sau mai puțin bine fără să-l ai în fața ochilor/urechilor.

#23
Johnny_MC

Johnny_MC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2007
Salut

Doresc sa achizitionez niste scule pentru sonorizari. Problema este ca am cateva ???? legat de modul de conectare al boxelor si apelez la ajutorul unor expertzi. Am cateva intrebari:

1. Daca leg la o statie 2 boxe in paralel la o iesire si doua tot paralel la cealalta iesire ( toate boxele de 8 ohm fiecare ) ce putere trebuie sa scoata amplificatorul daca boxele au de exemplu 400 w fiecare ( pot de exemplu sa conectez la o statie de 800 w 2 boxe de 600 w legate in paralel pe o iesire ? se pot arde boxele daca au impedanta corespunzatoare cu a amplificatorulu??? )

2. Basii de 8 ohm e bine sa ii leg unul pe iesire sau pot sa ii leg si 2 pe un canal respectand impedanta ????

3. E bine sa folosesc amplif comun si pentru basi si pentru boxa normala ????



Va multumesc.

#24
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,420
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă pui în paralel 2 boxe de 8 ohmi obții 4 ohmi.
Da, poți pune 2 x două boxe de 600 la un amplif de 800 (presupun că ampliful e de 800 în 4 ohmi și că puterile sunt după același "standard" și la boxe și la amplif).
Poți să pui 2 x doi bași în paralel, vei obține 4 ohmi pe fiecare canal dacă ei sunt pe 8 ohmi. Dacă vrei să pui pe un canal bașii și pe unul sateliții, presupun că e ok dacă nu mai ai stereofonie.
E bine să folosești un amplif pentru bași și unul pentru medii/înalte. Mai bine e să folosești un amplif pt bas, unul pt medii și unul pt înalte. Bineînțeles, asta presupune și crossover. Și depinde de aplicație, de sistemul audio, de mai multe. În unele cazuri e chiar ok un amplif cu doi bași+doi sateliți.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate