Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa prefabricata (Dom Geodezic)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#55
voliere

voliere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.10.2005

View Postmenkaure2005, on Dec 24 2008, 14:37, said:

Are cineva idee care mai sunt preturile la teava de aluminiu?
Ca asa ceva ca in pozele astea ma incumet sa construiesc si singur.
http://losttrails.com/portfolio/dome/


Ca volum, poti considera aluminiul tot atat de scump ca otelul. AL e cam de 2,5 ori mai usor si tot de 2,5 ori mai scump la kilogram... Cu aproximatie, doar ptr calcule de proiecte personale, deci, atentie.
O bucata de cornier, teava, etc.... are acelasi pret deci, fie ca e din AL fie ca e din OL.
Totusi, primele 2 randuri de jos, le-as face de otel si apoi as continua cu aluminiu... Cele doua randuri de jos ar suporta mai usor greutatea constructiei si ar putea adaposti material solid  pentru umplerea unor triunghiuri de la nivelul solului, ca sa ai pereti solizi la nivelul acela. Proiectul unui dom cred ca nu e ieftin.
Succese.


Oricum, domurile astea de plastic sint uratele, dar practice. De-ar fi fost de aluminiu, ar fi fost mai interesante.
Am studiat si eu domurile demult, acum 6-7 ani, mult... dar nu as face o casa-dom... Rotunjimea ei pe dinafara inseamna eficienta calorica, dar pe dinauntru e o pacoste... inafara de cazul in care il faci foarte mare, de peste 20 m diametru, cand raza e f mare si te ajuta sa uiti...

Cel mai nimerit ar fi un dom-hala, sau un "dom-ograda". La primul ma gandesc chiar acum, sa-l pun in practica... si al doilea ar merge evident, la tara si as baga acolo tot ce tine de gospodarie; fan/nutreturi, cereale [la etaj], animale la parter. De-as fi agricultor.

As locui intr-un dom, in chirie, dar nu l-as construi.

Are insa un avantaj indiscutabil care trebuie studiat si de care trebuie tinut cont: il poti muta, daca e pe structura metalica usoara.
Lucrul cel mai trist in viata e sa faci o casa de caramida intr-o zona care, cu trecerea anilor "moare", sa trebuiasca sa te muti si sa nu poti din pricina ca nu poti vinde casa la preturi nici macar rezonabile...
Il demontezi si te muti, cu cheltuieli minime, in alta zona a tarii... unde tu sau copilul tau nu va trebuii sa inceapa de la zero.

Apoi, trebuie sa ne apropiem de animale... putin... in ce priveste timpul in care ne construim/procuram&platim casa. Nu stiu cum s-a ajuns ca un om sa aiba de plata ptr o casa/apartament si 30 de ani. Este o nebunie. Domul ar putea ajuta. Mult.

#56
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postmenkaure2005, on Dec 24 2008, 14:37, said:


O astfel de structura vazusem acum doi ani pe la Mamaia , parca , la o scara mult mai mare si am ramas foarte entuziasmat de cum arata. Nu mai stiu cum sa finalizat pentru ca anul asta am preferat muntele ,in loc de mare.
Sunt interesante astfel de structuri , dar nu cred ca se preteaza pentru o locuinta.

#57
voliere

voliere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.10.2005

View Postakinik, on Dec 29 2008, 11:43, said:

O astfel de structura vazusem acum doi ani pe la Mamaia , parca , la o scara mult mai mare si am ramas foarte entuziasmat de cum arata. Nu mai stiu cum sa finalizat pentru ca anul asta am preferat muntele ,in loc de mare.
Sunt interesante astfel de structuri , dar nu cred ca se preteaza pentru o locuinta.


Akinik, poate un dom "alungit"... care s-ar obtine taind domul in doua si departand jumatatile cam 6 m. Vei avea asa un "dom-tubular", care... s-ar putea adapta, daca esti artist si stii unde sa pui sticla si unde nu... si ar arata ca o casa faina. Am peste 30 de ani, jur ca vorbesc serios...

Astia din LostTrails intr-adevar au dreptate folosind ca material pentru laturile triunghiurilor tevile alea groase. Nu le gasesc cusur. Solide.

#58
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
frumoase, nefrumoase, spatiu irosit, tehnologii prea noi ca sa ai incredere si pionerat pe banii mei mersi nu....
in rest orice explicatie mi s ar baga pe gat, tot nu le accept..poate doar feng shui, unde nu ai cum sa zici ca asa e sau nu e asa.
deci ceva explicatii logice de ce sa am atat spatiu de incalzit deasupra capului, ....a?
m cubi intregi care zac nefolositi

#59
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postvoliere, on Dec 29 2008, 12:14, said:

Akinik, poate un dom "alungit"... care s-ar obtine taind domul in doua si departand jumatatile cam 6 m. Vei avea asa un "dom-tubular", care... s-ar putea adapta, daca esti artist si stii unde sa pui sticla si unde nu... si ar arata ca o casa faina. Am peste 30 de ani, jur ca vorbesc serios...

La multi ani !
Pentru satisfacerea nevoii de lumina artificiala , cred ca solutii gen bowindo-uri sau pereti vitrati din tamplarie, sub anumite forme , sunt destul de suficiente pentru o locuinta.
http://www.condo.ro/...-Bucuresti.html
http://www.termobora...estre_pvc_m.jpg

#60
buduk

buduk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2009
sunt interesat in achizitonarea unei locuinte tip "dome". Unul din cele mai deosebite modele ce le-am gasit sunt produse de o firma franceza "DomeSpace". sunt deosebite...nimic de spus......dar costurile sunt foarte ridicate pentru o locuinta ecologica si  pe cat posibil autonoma energetic. Costurile autonomiei energetice sunt foarte mari si in momentul de fata imposibil de amortizat intr-o viata.
Asa ca am cautat o alternativa....si am gasit ceva la preturi umane. Se numeste "easydome' si este produsa de ceva ani in insulele Feroe (danamarca). Costurile de montaj sunt minime o astfel de locuina de mx 50 m2 pote fi ridicata in 3-4 oameni intr-o singura zi.  In rest...iti ofera autonomie totala ( energie eoliana\solara, colectare apa). Pretul unei astfel de constructie incepe de la 4000 eu si merge pana pe la 16 mii...evident constructia si utilitatile de baza...sper ca ajuta pe doritori.....daca cineva are mai multe informatii vis-a-vis de "easy dome" as fi recunoscator...


http://www.easydomes.com/



http://www.domespace.com/fr/accueil

#61
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Siteul frantuzesc e superb...multumim pentru sugestii :-)

#62
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostLukkkkas, on Feb 12 2009, 09:34, said:

Siteul frantuzesc e superb...multumim pentru sugestii :-)


subscriu

edit: acum am vazut ca se si invarte dracia aia de casa. nici nu vreau sa stiu costul

Edited by conu71, 12 February 2009 - 09:51.


#63
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
am inteles ca 2 easydome pot sa incapa intr-un conteiner de 20...as fi curios care ar fi costurile, dac am-as hotara la o asemenea investitie as face si o vizita scurta in Danemarca.  La design industrial si calitatea prefabricatelor e lucru stiut...scandinavii sunt pe primul loc in lume. Avand in vedere si posibilitatea de a le ridica pe teren extravilan....merita atentie.


iaka si preturile pt cele frantuzesti http://www.domespace...fs_h_e_0901.pdf

Edited by Lukkkkas, 12 February 2009 - 10:12.


#64
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
la preturile vehiculate nu prea cred ca se merita cumparat kitul, mai util ar fi folosirea conceptului constructiv si a schitei pentru a face asa ceva din ce gasim pe la noi, ideea de pe siteul frantuzesc de mentinere a formei de iglu dar inlocuire a panourilor hexagon cu un fel de armura din tigla sau sindrile mi se pare buna. Crinzile respective propabil se pot comanda de undeva din lemn tratat, din fier nu mi se pare realist intrucat ar ingreuna mult structura., iar aluminiul e prea scump. Din lemn de frasin cu diametrul de 10 cm indoit la umed si foc (ramane curbat) cred ca s-ar putea face structura.

#65
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
T-casa are asa ceva , dar nu da preturile..............

#66
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postbuduk, on 12th February 2009, 07:28, said:



m-am uitat pe site-ul astora.... e ceva de vis frate... te doare capu'!  :)
ce nebunii care se invart dupa soare.  :coolspeak:
sa zicem ca poate s=ar gasii bani pt. chit la vre-un dom mai mic, dar cine sa-l monteze aici. nu ca ar fi mare inginerie cred... ati vazut cum arata lemnul, interioarele.. totul este superb.  :worthy:

#67
Adealex

Adealex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.12.2008
Daca tot vorbiti de domuri va invi sa vedeti unul in PH [...] este aproape gata in interior si exteriorul



Pînă la clarificarea poziției din care faci această invitație, evită să postezi date de contact pe forum. :peacefingers:

Attached Files


Edited by raduk, 17 January 2010 - 14:11.
date de contact


#68
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
De ce si-ar face cineva kitch-ul asta de "casa" daca se poate numi asa ceva casa, imi depaseste imaginatia. Observ in special modul de executie tipic romanesc, desi as fi mandru sa spun ca am mai evoluat ceva intre timp, in ceea ce priveste calitatea executiei.
Oribil, pur si simplu oribil!
Ca si cum ai vrea sa construiesti un Mercedes cu piese de Dacie.

Edited by Astrul, 19 January 2010 - 11:18.


#69
Adealex

Adealex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.12.2008

View PostAdealex, on 17th January 2010, 12:59, said:

Daca tot vorbiti de domuri va invi sa vedeti unul in PH [...] este aproape gata in interior si exteriorul



Pînă la clarificarea poziției din care faci această invitație, evită să postezi date de contact pe forum. :peacefingers:
Sunt inginer constructor ,domul este al meu si este facut pentru prezentare.sunt pasionat de aceasta structura si cel din poza reprezinta un 3v de 10m diametru cu conexiuni N.S.D. din America (nu din Franta cum am vazut pe aici).
in privinta unei case din polistiren sau plastic gindesc ca toata lumea care isi doreste o casa isi doreste un loc in care sa isi incarce bateriile sau un loc in care sa vina cu prietenii si sa se relaxeze.Acest loc poate fi un dom dar sa nu il transformam intr-un loc plin de emisii toxice datorita produselor din care il facem folosind ca scuza un pret mai mic.
Cu adevarat acest produs este pentru cei care gindesc altfel ,cu alte cuvinte inca mai au o conexiune cu natura, materia,Dumnezeu si isi dau seama ca lumea in care traim ar trbui sa fie altfel ,cea ce creem ar trebui sa arate altfel.ca noi au fost si altii in istorie si au lasat lucrari superbe PARTENONUL,MOSCHIA ALBASTRA,CUPOLELE VATICANULUI....
Astazi datorita tehnologiei si materialelor(metal, beton0)toate aceste lucruri care nu de mult erau doar obiecte de lux implicind multi bani si mesteri renumiti au ajuns la indemina noastra le putem face chiar noi asa ca lasativa purtati de acea forta interioara veniti sa-l vedeti si o sa fiti surprinsi de lucruri pe care nu le banuiati de acest proiect.
                                                                                                          ing.Dinulescu Alexandru
P.S.Eu am un vis ,sunt curios ,cum arata al vostru?

#70
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Cu adevarat acest produs este pentru cei care gindesc altfel ,cu alte cuvinte inca mai au o conexiune cu natura, materia,Dumnezeu si isi dau seama ca lumea in care traim ar trbui sa fie altfel ,cea ce creem ar trebui sa arate altfel
Scot filosoful din mine la lumina :lol: :
Nu putem stabili o definitie absoluta (imagine,infatisare,forma,continut,etc.) pt Dumnezeu, natura, materie -> asadar, nu putem construi in conexiune cu ceva necunoscut.  :P
Fiecare construieste potrivit viziunilor personale asupra termenului "locuinta" dar nu ar trebui sa stabileasca tipare (de genul: asa trebuie sa arate o casa).

Edited by lifestyle2000, 22 January 2010 - 22:49.


#71
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Adealex, poti da te rog  niste detalii mai tehnice.

- Ce suprafata locuita are (parter si etaj daca e cazul)
- cata suprafata de acoperis insumeaza. (160mp?)
- cum (si cat) este izolat

mersi,
cezar

PS vecinilor din casa aia din spate cum li se pare? (suna a malitiozitate, dar poate e important de stiut)

ce nu prea ma incanta e modul in care se infoaie sindrila pe la colturi. Si-s colturi gramada.

Edited by blimpyway, 24 January 2010 - 13:51.


#72
Adealex

Adealex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.12.2008

View Postlifestyle2000, on 22nd January 2010, 22:45, said:

Scot filosoful din mine la lumina :lol: :
Nu putem stabili o definitie absoluta (imagine,infatisare,forma,continut,etc.) pt Dumnezeu, natura, materie -> asadar, nu putem construi in conexiune cu ceva necunoscut.  :P
Fiecare construieste potrivit viziunilor personale asupra termenului "locuinta" dar nu ar trebui sa stabileasca tipare (de genul: asa trebuie sa arate o casa).
Ma refeream la faptul ca in natura ,materie , univers (toate creatiile lui Dumnezeu ) la nivel micro si macro vom observa ca acel cub pe care il folosim in constructii nu prea exista  ,ce apare sfera ,de ce oare e cea mai stabila e ce ce consuma cea mai putina energie sa se automentina .Aceasta ar trebui sa fie o informatie foarte valoroasa pentru noi specia umana ce nu are un timp de existenta prea mare .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate