Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa prefabricata (Dom Geodezic)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
alopia

alopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 07.10.2007
Oau.  :D

Ma duce cu gindul la casutele acelea de pe planete indepartate din Razboiul Stelelor. Cred ca cel mai ine s-ar preta la o rezidenta ecologica, panouri solare etc. Arata dea dreptul simpatic forma aia sferica. Deci pina la urma cit costa echivalentul unui apartament obisnuit facut asa (2 camere, 1 baie, 1 ucatarie)?

#38
stecy

stecy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007

 Lukkkkas, on May 21 2008, 10:45, said:

Doresc sa construiesc o casa tip Dom Geodezic produsa de o firma din Corea de Sud si as fi interesat de opinii respectiv colaboratori. Majoritatea constructiilor de acest tip pe care le-am vazut nu sunt fezabile din punctul de vedere al raportului cost-calitate. De curand am vazut o oferta la o firma din Corea de Sud care fabrica asa ceva. Exporta in Europa cel putin 10 unitati (atata incape intr-un conteiner) iar eu as fi interesat sa cumpar 3 (pt o casa de 100 mp)...deci ar mai fi nevoie de personae interesate care sa cumpere alte 7 pentru a le transporta in conditii de eficienta. :rolleyes:

Informatii gasiti aici (detalii, preturi, modele de interior)
http://www.aving.net...?...3&SP_Num=19
http://www.domendome.../eng_index.html
http://www.domendome.com/kcata.html    (prezentare in flash)
http://www.alibaba.c...ed_Houses_.html


de ce nu iei direct din Romania; v. www.reclama.com

 Lukkkkas, on Jun 6 2008, 09:47, said:

Am mai gasit o oferta interesanta de data aceasta din Australia. NU mai este vorba de o casuta de vacanta ci de o vila cu aprox 7 camere. Preul Kitului este 25000 USD, dar vanzatorul vinde doar 3 kituri impreuna (cate incap in conteiner...transportul oriunde in lume este inclus in pret!!!!!!!!!!)...daca gasesc parteneri pt achizitionarea a inca 2 domuri ma pot deplasa personal in Australia (sun si Neo Zeelandez) pentru a vedea marfa la fata locului. Fotografii si informatii suplimentare aici http://www.thedomehotel.com/

ROG SERIOZITATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




eventual poate se mai poate trage de pret un 10-15 %  ^_^


am stat si am citi toate raspunsurile pe acest subiect
vreti mai multe detalii in romana/engleza vedeti ......................................(site-ul lor contine multe informatii)
iar daca doriti mai multe detalii sunati-i

Edited by Astrul, 08 December 2008 - 02:46.


#39
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008

 stecy, on Sep 28 2008, 22:06, said:

de ce nu iei direct din Romania; v. www.t-casa.com




am stat si am citi toate raspunsurile pe acest subiect
vreti mai multe detalii in romana/engleza vedeti ...........................(site-ul lor contine multe informatii)
iar daca doriti mai multe detalii sunati-i

De ce sa-i contactez? La pretul ala imi ridic casa de caramida!!!!
Sau iau acelasi lucru din NZ impreuna cu inca 2 amatori la 25% din pretul lor.
Afaceri romanesti:  cumparam ieftin si vindem scump, sunt curioasa daca au pacalit pe cineva pana acum...

Edited by Astrul, 08 December 2008 - 02:46.


#40
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
Pe mine m-ar interesa sa cumpar mai multe cuburi coreene alea la aprox 6000 de euro pe care sa le amplasez intr-o curte in Bucuresti si sa le inchiriez.
Am inteles ca trebuiesc luate 10 , ca atatea intra intr-un container. A vorbit cineva la fabrica ? trimit in Romania , ce costuri mai implica? autorizatie de constructie de la primarie ? etc

#41
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 cubbusiness, on Oct 1 2008, 12:26, said:

Pe mine m-ar interesa sa cumpar mai multe cuburi coreene alea la aprox 6000 de euro pe care sa le amplasez intr-o curte in Bucuresti si sa le inchiriez.
Am inteles ca trebuiesc luate 10 , ca atatea intra intr-un container. A vorbit cineva la fabrica ? trimit in Romania , ce costuri mai implica? autorizatie de constructie de la primarie ? etc

Da un telefon la fabrica...de trimis nu vad de c enu ar trimite si in Romania...fiind vb de constructii mobile nu vad de ce nu ai putea sa le amplasezi intr-o curte privata asa cum ti o rulota. Ideea de a inchiria e interesanta...in SUA au avut un cartier intreg asa ( e adevarat pt sociali ).

#42
realasx

realasx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.04.2008
vreaaaauuu si euuuuuu :) as face si imprumut la banca opentru asta :P

#43
stecy

stecy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007
dragilor va dau formula de calcul pentru import sa calculati singuri:

Factura cu valoarea marfii +
transport
===============================
val de intrare in tara +
"x"% din valoarea de intrare in tara [taxa vamala]
================================
val fara TVA +
19% [TVA]
================================
valoarea cu care o puteti ridica din vama

la care mai adaugati spezele bancare, taxa pentru DVI si vreo 2-3 drumuri in vama



 vyrgynya, on Sep 29 2008, 15:51, said:

De ce sa-i contactez? La pretul ala imi ridic casa de caramida!!!!
Sau iau acelasi lucru din NZ impreuna cu inca 2 amatori la 25% din pretul lor.
Afaceri romanesti:  cumparam ieftin si vindem scump, sunt curioasa daca au pacalit pe cineva pana acum...

Daca citeai tot site-ul nu faceai asemenea afirmatii
dar carcotasi si chilipirgii sunt pe toate drumurile.
Sunt case in toate regula acolo

#44
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

 stecy, on Dec 8 2008, 02:20, said:

Daca citeai tot site-ul nu faceai asemenea afirmatii
dar carcotasi si chilipirgii sunt pe toate drumurile.
Sunt case in toate regula acolo

Vezi ca deja incepi sa intreci masura. Eu inteleg ca vrei sa-ti promovezi firma, nu e ok, insa fiind ceva nou la noi, am inchis ochii. Dar cand oamenii cauta anumite lucruri, informatii din strainatate si tu incepi si te contrezi cu ei, "de ce nu iei direct din Romania; v. www........com" lasa-i sa se intereseze de unde vor.
Ce sa gaseasca pe site-ul ala? Ca aia vand de la domuri la margele, pe un site pe care-l face si mama care abia stie sa navigheze pe internet?
Intreci masura, omul a comentat un site de cacat! iar tu ataci omul si nu permit asta. Daca te-ai riscat sa promovezi asa ceva, asuma-ti si criticile.
In primul rand pune o poza in puii mei cu ceva facut la noi in tara, ceva construit de voi, nu poze download-ate de pe net. Asa, sa cumpar o ciunga cu 5 lei de la Gigel si s-o vand cu 10 lei lu' Ion poate face oricine.
Sa nu te aud ca te contrezi cu mine. Vorbesc grosolan ca sa nu ajung sa te banez pentru reclama. Cred ca poti fi mai folositor si explicand cate ceva despre domurile astea decat sa faci reclama aiurea din 2 in 2 posturi. Inteleg ca-i criza dar e un forum si nu un site de publicitate. Pentru asta trebuie sa platesti gros!
Daca vrei mai multe detalii in engleza : no publishing moka here!!!

Edited by Astrul, 08 December 2008 - 02:47.


#45
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
Salut.
Eu am vazut pe situl ala si 2 case executate in Romania.Si sunt chiar interesante pozele.
Casele arata foarte bine (e vorba de gust aici).Decat o magaoaie de casa cu zeci de lucarne mici si umbrite mai bine arata sistemul asta.
Legat de pret: cred ca ar fi bine sa comparam cu preturile caselor paralelipipedice executate in acest fel : grinzi+osb.Desi aici avem alte ferstre..alte prinderi intre grinzi...
E clar ca nu merita si importi lemn din alte tari.Poate incep sa se fabrice si la noi sau macar sa apara proiecte pentru cine vrea sa-si faca singur un dom,cu lemnul lui,din sursa lui .....uscat.

Edited by alexp79, 08 December 2008 - 12:23.


#46
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
si eu sunt de acord cu treaba asta: furam sistemul si ne facem singuri....nu e mai bine asa?deci cine are habar de cum arata structura ala asa ceva?
si inca odata: ce tot se bate darabana despre rezistenta la cutremure, la intemperii, etc? ceva explicatii ca pt prosti va rog?forma e speciala sau ce?
iarasi tot spuneti mereu ca domne ofera cel mai mult spatiu de locuit? ce dracu mi se pare cel mai mult spatiu irosit nu?
explicatii simple pt toata lumea va rog...
si mi se par foarte nasoale, au nevoie de hvac fiind de plastic deci fara respiratie naturala corect?

Edited by easy_rider, 09 December 2008 - 08:06.


#47
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
Nu sunt de plastic....sunt din aceleasi materiale ca si casele ''de lemn'' care se construiesc acum.Sunt convins ca sunt mai rezistente la vant decat casele cu sarpanta si invelitoare clasica.
Cat despre forme si spatiu : e chestie de gust.Mie mi se pare ca spatiul util este mare si nu m-as plictisi niciodata intr-o asemenea casa.

ps : citeste  situl respectiv - chiar daca e prost realizat iti va raspunde la unele intrebari

#48
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
alexp , era sa stric monitorul din cauza la musca aia  :))

#49
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
care din site uri te referi ca sunt toate prost realizate.
de ce e spatiul util mai mare?
da, ca  poate ne palce mai mult deci deja degustibus intr adevar si mie imi place e ceva neobisnuit, poate o dam si in feng shui cu colturile care atrag energii negative ca in spatiu nu exista linii drepte si nici colturi, poate.
deci imi raspune cineva la intrebarile de mai sus?rezistenta la vant da forma e mai rezistenta daca e turnata cred....

#50
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
a luat careva din alea coreene? ca am un prieten doritor...

dar intai sa "vaza" si ochiu` nostru

#51
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007

 easy_rider, on Dec 13 2008, 20:31, said:

care din site uri te referi ca sunt toate prost realizate.
de ce e spatiul util mai mare?
da, ca  poate ne palce mai mult deci deja degustibus intr adevar si mie imi place e ceva neobisnuit, poate o dam si in feng shui cu colturile care atrag energii negative ca in spatiu nu exista linii drepte si nici colturi, poate.
deci imi raspune cineva la intrebarile de mai sus?rezistenta la vant da forma e mai rezistenta daca e turnata cred....
situl t-casa la proiecte si portofoliu
domurile au o forma naturala, placuta din punctul meu de vedere....e clar ca asa vor arata casele viitorului  
eu am zis doar ca imi plac mai mult decat casele clasice ( de exemplu casa cu living de 40mp cu un stalp fix in mijloc si cu inaltime pe nivel de 3m)
este clar ca un dom se strecoara prin vant mai bine decat o prisma
daca ne gandim si la panouri solare-atunci se poate spune ca domul este ideal: poti monta panouri indreptate dupa soare f usor SE S SV

Edited by alexp79, 14 December 2008 - 00:10.


#52
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
da este mai placuta forma pt noi cei care am stat toate viata in cuburi si mie imi place.
mai oameni buni, arhitecti si ingineri de pe aici, nu credeti ca gasim si noi o formula sa copiem treaba asta?eu unul nu am specializarea necesara deci ma retrag inainte sa inceapa cursa
era cineva aici care spunea c a a facut calculele si costa materialele 2000 de euro...sa ne zica si noua ce si cum...

#53
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 easy_rider, on Dec 14 2008, 16:44, said:

da este mai placuta forma pt noi cei care am stat toate viata in cuburi si mie imi place.
mai oameni buni, arhitecti si ingineri de pe aici, nu credeti ca gasim si noi o formula sa copiem treaba asta?eu unul nu am specializarea necesara deci ma retrag inainte sa inceapa cursa
era cineva aici care spunea c a a facut calculele si costa materialele 2000 de euro...sa ne zica si noua ce si cum...

pana nu demult domuri de genul celor pe care le-am prezentat se vindeau pe e-bay cu 3000 USD bucata...la mana a doua bineinteles...cam obosite...necesitau renovari...Acu ce sa zic...arata mai bine si ofera mai mult confort decat multe din baracile pe care le vezi prezentate  l anoi cu titlul pompos de "cabana". Cred ca se merita luat asa ceva cu structura gata facuta doar la mana a doua...altminteri nu cred ca renteaza financiar vorbind.

#54
menkaure2005

menkaure2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.12.2008
Are cineva idee care mai sunt preturile la teava de aluminiu?
Ca asa ceva ca in pozele astea ma incumet sa construiesc si singur.
http://losttrails.com/portfolio/dome/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate