Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Casa prefabricata (Dom Geodezic)

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 99ton, on May 22 2008, 08:41, said:

Insfarsit s-a hotarat sa mearga.N-ar merge si pe terasele blocurilor?Poate se gaseste un importator-cred ca ar fi destui clienti-pt.tot felul de aplicatii-poate si organizare de santier-cred ca sunt mai ieftine decat casele container?!


Nu stiu daca sunt mai ieftine decat casele conteiner dar in mod sigur sunt mai estetice si ofera un nivel de confort mai ridicat...cred ca se pot plasa pe terasele blocurilor, pe pontoane...practic aproape oriunde. Firma producatoare cauta colaboratori in Europa...acu sa vedem ce si cum :-)
In Ro un conteiner din fibra cu izolatie din poliuretan de 21 mp, costa 5000 Oiro + TVA

#20
muguradrian

muguradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2007
Ma bag si eu pentru o casuta coreana .

#21
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
O solutie provizorie ar fii pt sinistratii apelor!!!astfel de ''casute'' iar ferii de interperii pana se construiesc case de la stat!

Edited by adi_master, 22 September 2008 - 21:09.


#22
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 adi_master, on May 23 2008, 10:50, said:

O solutie provizorie ar fii pt sinistratii apelor!!!astfel de ''casute'' ia-r ferii de interperii pana se construiesc case de la stat!


Nu inteleg de ce multi asociaza ideea de cabana sau dom geodezic cu ideea de solutie provizorie pt sinistrati....o asemenea casutza ofera conditii de confort mult superioare unei garsoniere dintr-un bloc comunist cu instalatiile facute sita...sa nu zic de felul si gradul de "confort" al multor case din mediul rural.

#23
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006

 Lukkkkas, on May 23 2008, 13:20, said:

Nu inteleg de ce multi asociaza ideea de cabana sau dom geodezic cu ideea de solutie provizorie pt sinistrati....o asemenea casutza ofera conditii de confort mult superioare unei garsoniere dintr-un bloc comunist cu instalatiile facute sita...sa nu zic de felul si gradul de "confort" al multor case din mediul rural.

oare cum se face cu instalatiile si racordurile?
si oare o poti re-loca in timp?
ma gandesc la ea ca la o casuta de vacanta pe un teren la mare/munte pana se gasesc banii de casa adevarata...
vad pe planuri ca se pot face niste pereti interiori.. oare vin cu setul sau sunt optionali..

Lukkasa sa ne tii la curent cu raspunsul lor

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

 Lukkkkas, on May 23 2008, 13:20, said:

Nu inteleg de ce multi asociaza ideea de cabana sau dom geodezic cu ideea de solutie provizorie pt sinistrati....o asemenea casutza ofera conditii de confort mult superioare unei garsoniere dintr-un bloc comunist cu instalatiile facute sita...sa nu zic de felul si gradul de "confort" al multor case din mediul rural.
Ma ma lasi? Eu ma chinui de 7 ani sa le explic romanilor incuiati ce inseamna o casa de lemn sa le mai scot betonul din cap si tu crezi ca-i puti in plastice? Ikebana scrie pe casutele alea. Rosii, ceapa, castraveti.
Asa-ti faci o copai din fan si ai scapat de griji. Numai sa nu fumezi mult.
Acum serios, intereseaza-te de micile alea detalii cum ar fi incalzirea, aerisirea, etc...
Poti bate un tablou in perete? Ti-ai trai toata viata in 3 corturi pline de muschi?

#25
alexandrabarradell

alexandrabarradell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.04.2008

 Astra_rullz, on May 30 2008, 03:59, said:

Ma ma lasi? Eu ma chinui de 7 ani sa le explic romanilor incuiati ce inseamna o casa de lemn sa le mai scot betonul din cap si tu crezi ca-i puti in plastice? Ikebana scrie pe casutele alea. Rosii, ceapa, castraveti.
Asa-ti faci o copai din fan si ai scapat de griji. Numai sa nu fumezi mult.
Acum serios, intereseaza-te de micile alea detalii cum ar fi incalzirea, aerisirea, etc...
Poti bate un tablou in perete? Ti-ai trai toata viata in 3 corturi pline de muschi?



Si pe mine ma intereseaza mai multe detalii . Ideeea cu muschi e buna dar nu stii cum se comporta in timp la material.
Mai repede un graffitty artist care sa ti-o coloreze in stil flacara sau camuflaj sau peisagera mare munte . depinde unde o pui.

#26
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 Astra_rullz, on May 30 2008, 03:59, said:

Ma ma lasi? Eu ma chinui de 7 ani sa le explic romanilor incuiati ce inseamna o casa de lemn sa le mai scot betonul din cap si tu crezi ca-i puti in plastice? Ikebana scrie pe casutele alea. Rosii, ceapa, castraveti.
Asa-ti faci o copai din fan si ai scapat de griji. Numai sa nu fumezi mult.
Acum serios, intereseaza-te de micile alea detalii cum ar fi incalzirea, aerisirea, etc...
Poti bate un tablou in perete? Ti-ai trai toata viata in 3 corturi pline de muschi?


Cand spui case din lemn banuiesc ca te referi la cele din bustean, lemn rotund sau grinda, nu la cele din panouri...am stat in asa ceva in New Zealand, destul de mult timp...si...nu recomand. In ce ma priveste in Ro am vazut foarte putine case de lemn cacute "budget" care sa nu fie un pic mai mult decat niste baraci.
Cat despre domurile respective...3 domuri nu sunt "3 corturi pline cu muschi" ci un ansamblu, o locuinta de 90 mp...cat un apartament de bloc de 4 camere. Detalii despre instalatii ai in prospectul postat mai sus...inauntru par cosy si practice...un strat de muschi le-ar integra si mai bine in natura si ar adauga un plus la izolatie.

#27
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Am mai gasit o oferta interesanta de data aceasta din Australia. NU mai este vorba de o casuta de vacanta ci de o vila cu aprox 7 camere. Preul Kitului este 25000 USD, dar vanzatorul vinde doar 3 kituri impreuna (cate incap in conteiner...transportul oriunde in lume este inclus in pret!!!!!!!!!!)...daca gasesc parteneri pt achizitionarea a inca 2 domuri ma pot deplasa personal in Australia (sun si Neo Zeelandez) pentru a vedea marfa la fata locului. Fotografii si informatii suplimentare aici http://www.thedomehotel.com/

ROG SERIOZITATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Lukkkkas, on Jun 6 2008, 09:46, said:

Am mai gasit o oferta interesanta de data aceasta din Australia. NU mai este vorba de o casuta de vacanta ci de o vila cu aprox 7 camere. Preul Kitului este 25000 USD, dar vanzatorul vinde doar 3 kituri impreuna (cate incap in conteiner...transportul oriunde in lume este inclus in pret!!!!!!!!!!)...daca gasesc parteneri pt achizitionarea a inca 2 domuri ma pot deplasa personal in Australia (sun si Neo Zeelandez) pentru a vedea marfa la fata locului. Fotografii si informatii suplimentare aici http://www.thedomehotel.com/

ROG SERIOZITATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


eventual poate se mai poate trage de pret un 10-15 %  ^_^

#28
RaduD

RaduD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.10.2005
M-ar interesa si pe mine in viitor , vreau sa pun vreo 2 legate cu un hol pe un teren la Sirnea :D Acum depinde ce mai trebuie pe langa , ma refer la fundatie , si cel mai important ce este inclus in acel pret de 5000 euro ( parchet , gresie , chiuveta ,etc ) . Daca iti ofera doar peretii pt banii astia nu prea merita .

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 alexandrabarradell, on Jun 1 2008, 22:53, said:

Si pe mine ma intereseaza mai multe detalii . Ideeea cu muschi e buna dar nu stii cum se comporta in timp la material.
Mai repede un graffitty artist care sa ti-o coloreze in stil flacara sau camuflaj sau peisagera mare munte . depinde unde o pui.

Sau o carpeta cu "Rapirea din Serai" lipita cu aracet peste.

#30
ovidiu1961

ovidiu1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.05.2008

blimpyway said:

Sau o carpeta cu "Rapirea din Serai" lipita cu aracet peste.
Uite cine cunoaste strategii de piata insurubate in creierul romanesc , asta chiar ca ar fi o solutie de succes  :thumbup:

#31
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Exista si o firma romaneasca care face domuri. Cred ca s-a mai amintit de ea pe Softpedia. Pretind originalitate desi ceva foarte asemanator gasesti fara sa cauti prea mult.
Probabil costurile de "licentiere" fac pretul sa devina indecent in cazul domurilor romanesti.  Pentru ce vand australienii cu 25 de mii dolari, ai nostri cer 100 de mii euro. Ah, scuze, nu e chiar acelasi lucru... ;)

Edited by EXIT, 24 June 2008 - 23:47.


#32
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 EXIT, on Jun 25 2008, 00:46, said:

Exista si o firma romaneasca care face domuri. Cred ca s-a mai amintit de ea pe Softpedia. Pretind originalitate desi ceva foarte asemanator gasesti fara sa cauti prea mult.
Probabil costurile de "licentiere" fac pretul sa devina indecent in cazul domurilor romanesti.  Pentru ce vand australienii cu 25 de mii dolari, ai nostri cer 100 de mii euro. Ah, scuze, nu e chiar acelasi lucru... ;)


ar fi interesant sa vezi cum arata o constructie "de referinta" stardome...:-)...cea de la Feldioara...e o ruina

#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
constructiile care au forma asta sunt cele mai eficiente din punct de vedere constructiv si cred ca in cazul unui cutremur sunt indestructibile. din pacate romanul e foarte traditionalist su accepta foarte greu un design total diferit fata de prezent.  eu mi-am desenat o casa in forma de bolta (cam 110 mp util) si am constatat cat de eficient ar fi un astfel de design.

#34
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
Pana la urma cat costa un dom de asta prefabricat?

#35
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 rdragomir, on Sep 22 2008, 13:27, said:

Pana la urma cat costa un dom de asta prefabricat?


7000 e...noua...la mana a 2 a se gaseau pe e-bay cu 3000 USD

#36
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
7000 euro e cam mult. Ideea e ce primesti de banii astia? Eu unul nu am inteles cum e cu izolarea, ci doar ca peretii sunt dintr-un material de vreo 3mm grosime...

Am facut niste cercetari pe net, si am vazut niste sisteme constructive interesante. De exemplu domurile geodezice, facute din triunghiuri. Chiar am calculat ca un dom geodezic cu diametru de 7m, facut din grinzi de 15x5 cm, umplut cu polistiren de 15cm intre grinzi ar iesi undeva sub 2000 euro materialele. Sistemul chiar ar fi interesant avand in vedere ca folosesti grinzi de maxim 1,2m lungime... adica scurte, usor de gasit.

Alt sistem ar fi domul monolitic, de beton armat. Ideea e ca un astfel de dom nu prea poate fi turnat ci trebuie "suflat" cu o pompa, din cate am inteles se cheama torcretare. Nu stiu cat costa. Asta ar fi la interior. La exterior ar trebui suflat cu spuma poliuretanica, apoi un strat de protectie etc... pare cam complicat

Tot mai simplu e unul prefabricat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate