Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau sa imi fac Firma de webdesign

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Guest_DTT_*

Guest_DTT_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ce-mi credeti ca imi trebuie ?
Pentru inceput makar ....

  Si vreau sa stiu si chestiile legate de costuri, impozite ...etc.
  
   :yeah baby

#2
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Mda...toata lumea face WEB Design. eyecon cam ai dreptate !

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
iti dai seama ca o sa te taxeze ca pe orice ala firma :drac: nu stiu daca firmele IT au alte 'tratamente' din partea fiscului &stuff, dar oricum, in primul rand o sa alergi dupa autorizatii... apoi dupa licentele pt prg (doar nu o sa folosesti edit din DOS, nu? :drac: :D Si ar mai fi o gramada, dar...

#4
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Consider ca daca ai de dat un raspuns atunci sa il dai. Daca ii spui omului, o sa ai de umblat dupa taxe....liceente...nu ai rezolvat nimica. Da-i niste linkuri cu legi sau mai stiu eu ce. Altfel....nu are rost sa postezi!

#5
eyecon

eyecon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 03.01.2002
Problema a mai importanta: Licente pentru soft. Dupa aceea poti sa faci cat webdesign vrei.

#6
Guest_DTT_*

Guest_DTT_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
licentele nu-s o  problema ... de asta se vo ocupa investitorii ;)

ma interesa partea materiala ...
cate calculatoare credeti ca mi-ar trebui ? ( cam de care ? )
cati designeri ? cati programatori ? etc.
cam cat ar fi un salariu decent pentru ei in ziua de azi ...

chestii d-astea ...

... daca firmele de tipu asta se taxeaza altfel fata de altele ... etc.

ce spuneti ?

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.biroulunic.ro - informeaza-te pt. createa de firme.

Nu prea renteaza o firma.
Stii cate cheltuieli aditionale si hartogarie iti trebuie LUNAR ? :o
Trebuie sa rulezi mari sume de bani ca sa-ti convina, nu este asa usor, de asigur.
In Romania domeniu webdesign e la pamant si nu va investi nimeni in tine foarte multi bani. Prefera sa ii de aunui licean care sa-i faca o pagina pe home.ro.
Investitorii nostri trebuie educati :(

#8
Guest_DTT_*

Guest_DTT_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
corect, sunt de acord cu tine ...
dar numai ca investitorii mei sunt din strainatate  ...
si firma vreau sa nu fie numai pentru Ro ....

dot.com daca ma intelegi ... si promovare la greu  ;)

#9
Guest_DTT_*

Guest_DTT_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
damn ... chiar e multa hirtzogarie  :ciocan:

#10
SR

SR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.11.2001
Partea proasta e ca tre sa cumperi tot soft-ul :(

Eu prefer sa fac asta fara firma.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
treaba cu hartogaria ica nu e problema... Am vazut la TV ca multi infiinteaza firmele in afara tarii (cica sunt unele tari in care fiscul nici nu te baga in seam :drac: ). Tarile astea parca erau Ungaria, Grecia... Si nu-mi mai aduc aminte :( sorry

#12
eyecon

eyecon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 03.01.2002
Decat sa plec in alte tari si ma invart in jurul cozii,eu prefer sa stau in tara asta de rahat, unde sunt prietenii mei si familia mea si sa fac ceva pentru a modifica. Decat sa fiu obosit si lenes, mai bine activ si optimist.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu asta era ideea! infiintezi firma in afara! dar afacerea se desfasoara in tara...

#14
eyecon

eyecon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 03.01.2002

Quote

Originally posted by eyecon
Decat sa plec in alte tari si ma invart in jurul cozii,eu prefer sa stau in tara asta de rahat, unde sunt prietenii mei si familia mea si sa fac ceva pentru a modifica. Decat sa fiu obosit si lenes, mai bine activ si optimist.

Idem

#15
Guest_DTT_*

Guest_DTT_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
incercati sa ramaneti si voi mai on topic ...  :oK:

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Daca vrei sa iti faci firma iti vor trebui mai devreme sau mai tarziu si licente, asta doar daca nu esti un geniu si lucrezi doar cu freeware :D
Ex: Notepad :drac:

Eu zic sa stai calm cu firma, sa iti incepi activitati de acest gen cu contracte de colaborare. Intai trebuie sa-ti faci rost de clienti, apoi dupa ce ai un portofoliu... urmeaza alte etape.

#17
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Tocmai am inchis o firma de genul asta din cauza taxelor mari si birocratiei care exista in Romania. Nu se poate fratilor sa incepi o afacere mica. Ca sa poti sa faci ceva trebuie sa dai pe la toti cascavalul, sa ai multe relatii si multi bani ca sa incepi tare de la inceput.

#18
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
DTT : nu te lasa demoralizat :) daca ai ambitie reusesti , binenteles ca dai de hop-uri peste tot , dar asta nu conteaza , se poate trece peste.. cu moralu' trebuie sa stai bine. Spre ex. pentru a infiinta o firma trebuie sa-ti scoti cazier de la finante si ala costa vreo 200.000  .asta nu e problema.. problema e ca astepti ceva dupa el , asta era doar un exemplu , mai sunt multe multe de facut pana va fi infiintata...

Binenteles va trebui s-o iei incet , sa-ti "construiesti" un portofoliu , etc.

Cat despre software , cum a spus si Courage , iti va trebui licente mai devreme sau mai tarziu dar asta nu e o problema , exista leasingul de software , mergi la o firma care acorda leasing pentru tehnica de calcul si iti rezolvi problema.Licentele n-or sa fie proprietatea ta doar dupa ce ai platit toate ratele dar o sa ai drept de utilizare a programelor in scopuri comerciale( pe site-ul bsa.org am citit mai demult , din cate imi aduc aminte , despre asta).Spre exemplu Best Computers vinde software in leasing ( asta daca iti gasesti o firma care iti acorda leasing pt tehnica de calcul ) dar asta nu cred ca e o problema , majoritatea ofera.

Cu hartogaria nu e o problema , iti angaezi un contabil si se ocupa el   de toate problemele.Un vecin de-al meu tine evidenta la mai multe firme , merge el lunar la finante si unde mai trebuie si prezinta situatia firmelor , etc ... si nici nu cere mult pe luna ( in jur de 500.000-600.000 ) .

Vezi ca exista un forum pe site-ul Ministerului de Finante ( http://chat1.mfinant...forum/login.php ) acolo sigur gasesti mai multe raspunsuri la intrebarile tale.

eu iti doresc mult succes :)

Quote

Originally posted by PET
Mda...toata lumea face WEB Design. eyecon cam ai dreptate !


si care e problema ? sper ca nu e invidie , frica de concurenta , etc ,fiecare se ocupa cu ce-i place , cu ce stie si cu ce poate sa faca un ban sa traiasca pe plaiurile noastre , nu ? :)

;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate