Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Urticarie Colinergica

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Dar de ce nu m-ai crede? :lol:
De astia am uitat. Imi amintesc cum imi spunea mama ca daca mananc usturoi n-o sa mai am viermisori niciodata. :lol:

#38
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Intuiția îmi spune că nu ai 5 ani.  -_-

Și ai fost cuminte? Ai ascultat-o pe mama? Oricum, e posibil să ai, nu neapărată nevoie. (Paraziți=viermișori în cazul ăsta; oreionul, pojarul și celelate sunt boli virale)

#39
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Asta-i discriminare! Copiii de 5 ani n-au voie sa scrie pe forumuri sau ce?!
Daaaaaa am ascultat-o pe mama.Viermisori n-am mai avut din clasa a treia(m-au avansat cateva clase ca eram super destept,acum sunt pe-a patra :lol:) (sa fim seriosi...)(de obicei maicamea ma suspecta de viermisori atunci cand nu prea mancam). Am 65 de kile.Avand in vedere ca am 5 ani eu zic ca e bine.

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri.Eu sper sa treaca cu timpul.Oricum eram doar curios.Mancarimi n-am, deci nu ma prea deranjeaza aceasta urticarie.

Edited by -Ciprian, 23 November 2009 - 21:20.


#40
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Mda... am descoperit si eu ieri ca am aceasta problema.
Dar spre deosebire de altii, eu am doar pete rosii , fara bubite sau mancarimi, iar pe fata imi apar pete doar atunci cand obosesc rau de tot.
Inafara de fata si de piept nu mi-au mai aparut nicaieri pete.
Sa inteleg ca se manifesta diferit in functie de pacient? :huh:

Edited by -Ciprian, 24 November 2009 - 21:23.


#41
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da, nu are la toți aceeași severitate.

#42
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Enervanta urticaria asta...e greu sa te obisnuiesti cu ideaa ca nu exista tratament.

Am observat un lucru: unde sunt acum(mai pe la nordul europei) majoritatea oamenilor sunt blonzi cu piele alba, ochi albastri/verzi si cand era de sustinut cate-o prezentare, aproape la fiecare din colegi le ieseau pete rosii pe gat. si persoana despre care am amintit in posturile anterioare e tot cu piele alba, par blond, ochi verzi. Probabil exista o legatura.

#43
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Eu: Par blond atunci cand sunt tuns scurt , piele alba (ma ard usor la soare) ,ochi caprui.

Presupun ca ma incadrez la cerinte minime pentru aceasta urticarie. :lol:

#44
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu știu dacă ce spune Ivanna e chiar urticarie. E mai degrabă anxietate. Și mie mi se întâmplă uneori, atunci când sunt emoționată, să-mi apară pete roșii și albe pe gât și pe piept (marmorat). Nu simt nimic deosebit, și dispar când dispare situația stresantă. Și sunt șatenă cu ochii verzi.  -_-

#45
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postantigen, on 25th November 2009, 00:43, said:

Nu știu dacă ce spune Ivanna e chiar urticarie. E mai degrabă anxietate. Și mie mi se întâmplă uneori, atunci când sunt emoționată, să-mi apară pete roșii și albe pe gât și pe piept (marmorat). Nu simt nimic deosebit, și dispar când dispare situația stresantă. Și sunt șatenă cu ochii verzi.  -_-
Probabil n-o fi urticarie, nu stiu care e definitia exacta a urticariei, dar medicul parca spusese ca e eritem colinergic. Mai demult ni se spunea ca e dereglare neurovegetativa.

Petele sunt EXACT la fel cum i-au aparut lui Ciprian pe piept si apar in principal cand corpul se incalzeste brusc: fie din cauza emotiilor, fie de la caldura din jur, fie la dus, fie intr-o situatie de maxima concentrare, fie dupa consumul unei cantitati infime de alcool. Noi am mai observat un lucru: daca corpul transpira, nu apar petele; insa tocmai asta e problema, se pare ca organismul nu vrea sa recurga la metoda asta de recire naturala atunci cand trebuie si petele isi fac de cap. <_<

View Post-Ciprian, on 24th November 2009, 22:17, said:

Presupun ca ma incadrez la cerinte minime pentru aceasta urticarie. :lol:
:lol:  :lol:  :lol:

#46
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

View PostIvanna, on 24th November 2009, 23:04, said:

Am observat un lucru: unde sunt acum(mai pe la nordul europei) majoritatea oamenilor sunt blonzi cu piele alba, ochi albastri/verzi si cand era de sustinut cate-o prezentare, aproape la fiecare din colegi le ieseau pete rosii pe gat. si persoana despre care am amintit in posturile anterioare e tot cu piele alba, par blond, ochi verzi. Probabil exista o legatura.

Eu... : par blond, cam alba.

E posibil sa aibe o legatura.. :)
Mai stiu pe cineva cu aceeasi problema... si, e tot blond cu piele alba.

#47
aer

aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am scapat  de acest chin in proportie de cca 95% .  Pe mine m-a ajutat acupunctura. Merita sa incercati. Succes!

#48
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postaer, on 7th January 2010, 01:29, said:

Eu am scapat  de acest chin in proportie de cca 95% .
Bine ca nu ti-a dat cu virgula :rolleyes:
Mai exact ce inseamna ca ai scapat in proportie de 95%? Ce procent interesant... :coolspeak:

#49
aer

aer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.01.2007
Adica de 10 luni de zile o singura data a mai reaparut si atunci doar pe o suprafata restransa. ..Sau foarte rar reapare daca "fortez" norocul...(daca stau in apa foarte fierbinte sau  de exemplu "lipit" de un calorifer fierbinte)

#50
cristi2012

cristi2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2011
salutare si Craciun pe cat posibil de fericit :)

am gasit abia acum acest forum, evident ca ma confrunt cu aceeasi problema si mi-ar placea sa mai schimbam impresii pe aici, ce s-a mai intamplat cu aceasta forma alergica? ceva noutati?
mi-ar placea de asemenea sa comunicam pe messenger, unde poate fi mult mai simplu si mai rapid.
Toate cele bune si sa va aduca noul an ceea ce imi doresc si eu ( ma refer la problematica expusa pe acest forum :)

nu stiu daca mai intra cineva pe aici, dar e firesc sa ma prezint :)
Mas numesc Cristi, am aproape 32 de ani si ma confrunt de vre-o 5-6 ani ( poate mai bine, dar nu am realizat exact momentul aparitiei... ) cu aceasta forma incredibila de urticarie. Eu inca o mai pun pe baza stresului cotidian dar e posibil sa ma insel, asa ca nu bag mana in foc. Mi-a aparut dupa ce am ajuns la Bucuresti la facultate, unde mi-a luat ceva sa ma acomodez cu zona ( de fapt nici acum nu pot spune ca m-am acomodat cu acel stil de viata ) si posibil ca din cauza stresului ( in fiecare an am vrut sa ma las de facultate, iar acum mai am putin si termin "docto" :)
Este intr-adevar o ipostaza aproape umilitoare sa ai de sustinut un examen sau pur si simplu sa te plimbi pe holul unei institutii si sa apara ca din senin aceasta urticarie grozava. Pana la urma am si renuntat la Bucuresti ( ca posibil loc de munca ) si la o iubita cu - care aveam o relatie de aproape 9 ani ( oricum nu a fost singurul motiv... )
La inceput, mancarimea si petele cu zona mica, asemanatoare piscaturii de tantar ( initial am crezut ca m-a piscat un purice ) au aparut doar pe partea anterioara a bustului, mai sus de abdomen, eventual uneori mai sesizam si cateva ( mai rare ) pe spate si pe interiorul tricepsilor, ca apoi sa urce in zona fetzei, dar sa se reduca considerabil din zona bustului.
Cand apare simt mii de intepaturi pe corp si o reactie de mancarime groaznica, moment in care nu stiu pe unde sa ma ascund pt a nu ma privi lumea ca la circ. Dupa aproximativ 15-20 min dispar ca si cand nu ar fi fost, doar ca de la un timp parca pe fatza una doua pete persista ceva mai mult, si in momentul ala utilizez advantan milk pt ca asta le arde rapid si dispar, in schimb pielea ramane lucioasa in zona aplicata si la lumina puternica se vede ca si cand m-as fi dat cu crema de fatza :)
Voi ce ati mai descoperit?

totusi nu va recomand advantan milk-ul ( pt ca eu il aveam recomandat pt o alta problema ) pana nu consultati medicul ( o doctorita mi-a spus ca e bine sa-l utilizez cat mai rar, poate chiar deloc )

Edited by cristi2012, 26 December 2011 - 22:58.


#51
dodu31

dodu31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.12.2012
Salut, si eu am acceasi problema, de o luna de zile sunt posesorul acestor bube, daca nu ar fi acele crize cu mancarimi ar fi de suportat.
Am fost la medicul de familie apoi la medicul dermatolog, ca tratament mi s-a recomandat Medrol o pastila pezi timp de o saptamana, apoi una la doua zile o saptamana apoi, una pe saptamana, acum sunt la stadiul de 1 la 2 zile. Continui tratamentul la recomandarea doctorului insa nu mai vad niciun efect, daca la inceput a mai ameliorat aparitia bubelor si mancarimile acum parca nu mai are niciun efect. Am anuntat si doctorul, dar acesta a recomandat sa continui cu medrol, fara niciun alt medicament. Am facut si o serie de analize, toate au iesit cum trebuiau, o mica infectie urinala si un parametru care indica ca as fi alergic, insa pana astazi nu am avut alergie la nicio substanta sau altceva. Am mai cedat o fiola de sange pentru ami verifica alergiile la diverse substante. Naturist beau doar ceai de trei frati patati, dar parca niciun efect. Pentru mancarimi nu ma ung cu nimic momentan, Manifestari bubite/pete rosii care se plimba pe corp. Daca la inceput au aparut undeva pe picoare si maini, au urcat usor pe burta si subtiori ajungand acum pe gat, barbie si ceafa. Azi cand m-am trezit aveam o pata si pe o ploapa. Sper sa nu imi apara si pe fata. Am mai cautat pe net...dar se pare ca nu exista tratament. Cineva a reusit sa scape? oare?

#52
johnny1234

johnny1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.04.2006
Salut
Aceste "bube" iti apar cand iti creste brusc temperatura corpului? Daca da, atunci este posibila sa ai urticarie colinergica.
Ce pot sa-ti spun este ca daca ai urticarie colinergica poti scapa de ea, eu am reusit.
Ce m-a ajutat cel mai mult a fost sa fac sport, sa transpir foarte mult.
Totusi, daca nu nu mai fac sport o luna sau mai mult simt ca urticaria incepe sa revina.
In primele luni in care am inceput sa fac sport, in principal alergat in parc, urticaria s-a manifestat de fiecare data, dar am ignorat-o, am ignorat si pe oamenii care se uitau la mine ciudat in parc, si incetul cu incetul a disparut.
Am observat ca m-au ajutat si suplimentele de zinc, calciu, complex B si ceaiul verde.
Daca mai sufera careva de urticarie colinergica si ii este teama/rusine de o manifestare in public a urticariei, si este din Bucuresti, il pot ajuta alergand cu el in parcul Carol, cand temperatura de afara o permite.
Acum ca a venit frigul, alerg mai putin in aer liber si mi-am facut abonament la sala.
Oricum daca cineva vrea sa mai vorbeasca cu mine despre acest tip de urticarie, ma gasiti aici pe forum, si va ajut cu ceea ce pot.
In cazul in care cineva a citit si topicul de pe roportal, eu sunt Socrate.

#53
cristi2012

cristi2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2011
salutare din nou, intr-adevar, si eu am observat ca sportul ajuta, fac sala de aproximativ 4-5 luni si urticaria apare mai rar. Totusi, dupa 3 zile de pauza de luat xyzal... mi-a aparut o forma severa de nu mai stiam ce sa fac, deci inca nu i-am dat de cap. Oricum, relaxarea e de baza, in orice moment ne-am afla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate