Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Urticarie Colinergica

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 alextz_one, on Aug 4 2008, 15:57, said:

Stresul duce la aparitia acestei urticarii, deorece in momentele de stres, cantitatea de acetilcolina din corp creste ca urmare a intensificarii activitatii neuronale (in special a sistemului nervos vegetativ parasimpatic).
Este o forma de urticarie fizica care are legatura cu procesul de reglare a temperaturii corporale si din aceasta cauza nu e bine sa ne expunem la soare sau sa facem efort. (Socrate)
Pentru mine este enervant in orice conditie apare chiar daca nu sunt la o prezentare sau la medic .

Si dupa tot tratamentu asta, pe scurt, ce ai rezolvat? Nu mai apar asa de des, nu e asa extinsa, nu apar acele papule dar apare roseata, ce s-a imbunatatit? Ma intereseaza pt ca la persoana despre care vorbeam, se manifesta diferit: nu apar papule, nu exista mancarimi, apar doar niste pete rosii, ca niste harti si apar doar pe gat(sub urechi) si pe piept. Deci el vrea sa scape de roseata si pana acum n-a reusit decat cu propranolol inainte de evenimentul care banuia ca ar putea declansa petele. <_<

#20
alextz_one

alextz_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.09.2007

 Ivanna, on Aug 5 2008, 11:47, said:

Si dupa tot tratamentu asta, pe scurt, ce ai rezolvat? Nu mai apar asa de des, nu e asa extinsa, nu apar acele papule dar apare roseata, ce s-a imbunatatit? Ma intereseaza pt ca la persoana despre care vorbeam, se manifesta diferit: nu apar papule, nu exista mancarimi, apar doar niste pete rosii, ca niste harti si apar doar pe gat(sub urechi) si pe piept. Deci el vrea sa scape de roseata si pana acum n-a reusit decat cu propranolol inainte de evenimentul care banuia ca ar putea declansa petele. <_<



In primul rand nu mai apar asa de des cum aparea la inceput  , acele bubite mai apar din pacate dar foarte putin ( 4-5 bubite cu acea pata rosie pe langa ) pe cand la inceput eram plin . Eu cred ca persoana despre care vorbesti nu are urticarie ca si noi , daca spui ca nu apar papule , nu exista mancarime , apar decat pete rosii ... sigur este vorba despre altceva decat urticarie .

#21
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Probabil ca denumirea corecta in cazul persoanei  de care vorbesc ar fi de eritem colinergic si nu urticarie.

#22
salexul

salexul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.03.2006
Si eu am aceeasi urticarie de vreo 8 ani acum avand 25, probabil ca unii dintre voi ma cunoasteti de pe alte forumuri(roportal, romedic...) si am  vazut ca, cuiva medicul i-a zis ca nu trece cu niciun medicament ci o sa treaca odata cu varsta. Si mi-am adus aminte ca acelasi lucru mi l-au spus si mie multi doctori in urma cu cativa ani si de atunci tot astept sa treaca dar nimik:(
As fi curios sa aflu daca stie cineva ce inseamna odata cu varsta?
la 80 de ani asta daca cumva anjungem la varsta aia???
e o chestie fff relativa "odata cu varsta" spusa de persoane care habar nu au ce sa zica sa-si linisteasca pacientul...

#23
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu credeam ca am scapat. Dar de cand am copilul si face diferite faze la care nu pot/incerc sa nu ma enervez incepe sa ma manance fata. E aiurea, copilul plange si eu ma scarpin pe frunte  :wallbash:

Si mai aiurea e ca a inceput sa ma ia si in viata cotidiana, adica daca ma enerveaza o persoana, chiar daca zambesc...incep sa ma inrosesc si ma mananca.

Trece cu varsta cand organismul isi pierde din hiperreactivitate...dar atunci o sa apara dementa senila si zau daca ne-ar pasa ca en vine sa ne scarpinam.

Era un banc cu unul de facea pe el si i-a dat doctorul extraveral, se intalnesc ei ulterior si doctorul curios cum merge tratamentul: bine dom'doctor, toata ziua fac pe mine dar nu-mi pasa  :bouncey:

#24
dionisia

dionisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2008
buna tuturor,
de foarte multe ori am citit despre voi si boala de care suferiti pentru ca si eu ma numar printre voi si incerc sa caut un raspuns de foarte multi ani.Cel mai bine sa o iau cu inceputul.Ma confrunt cu o urticarie cronica care intre timp am descoprit ca este de fapt collinergica de la varta de 14 ani ,adica de 18 ani.Cum se manifesta:la caldura,transpiratie dusuri inclusiv cu apa rece,am mancarimi foarte deranjante ,pete rosii si pielea un  pic umflata in locul rosu(numai de la brau in sus -adica pe picioare f.f.rar se intampla).In momentul in care stau in loc racoros sau la temperatura camerei imi revin ,dispar simptomele ,insa acest chin se manifesta zilnic. C u timpul insa datorita faptului ca mi se intampla asta ,la scoala,pe strada ,oriunde a devenit un stres si cateodata se manifesta si in aceste conditii de stress (anume ma trece transpiratia si incepe sa ma manance pielea)
Din cauza bolii nu am putut si nu pot lucra oriunde ,trebuie sa lucrez munci usoare, nu pot merge in excursii nu pot sa duc o viata normala.Tratamente : nu le mai stiu numarul, numai ca in urma tratamentelor cu antihistaminice (injectii de desensibilizare) m-am capatuit si o hepatita b de la seringile pe care pe vremea respectiva se sterilizau nu foloseau de unica folosinta.Eu mergeam in Craiova la doamna doctor Liliana Stanescu si dupa un tratament de 2 ani am avut o perioada de 6 luni in care nu am mai avut nimic.(eram in culmea fericirii dar degeaba).In momentul de fata locuiesc de 7 ani in grecia si tratamentele sunt aceleasi ca si in romania,fara sanse de vindecare dupa parerea mea.Pentru ca locuiesc intr-o zona foarte calduroasa eu foloseam Xozal ca sa-mi amelioreze starea sa pot munci,dar problema este ca se obisnuieste organismul cu medicamentele si la un moment dat nu mai efect.Oricum trebuie sa traiesti cu boala (nu stiti cat sufar sa vad marea zilnic si sa nu poti intra).Momentan nu folosesc nimic pentru vreau sa raman insarcinata,si sutele de pastile +hepatita b mi-au cam afectat ficatul si va trebui sa fac tratament pentru asta . Boala nu cred ca trece cu varsta ,nu-i asa salex.
va doresc sanatate tuturor

#25
salexul

salexul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.03.2006
Nu mai zice nimik de urticaria colinergica?
Ce tratamente mai urmati, pe la ce doctori ati mai fost?
Cum va mai simtiti?

Edited by adadoi, 20 February 2009 - 10:30.
k


#26
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Salut,
am si eu o problema de ceva timp si nu-mi dau seama ce as putea sa fac...
Incep sa ma inrosesc pe maini, gat, piept, abdomen si uneori pe picioare atunci cand mi-e cald, cand fac efort (chiar daca inseamna sa urc un etaj pe scari),cand fac dus, cand e praf, cand sunt agitat, nervos.

E prezenta si o mica mancarime dar nu atat de intensa ca sa ma faca sa ma scarpin.

In general ,toata chestia asta imi trece dupa vreo 30 minute in conditii normale, si vreo 10-15 daca ma duc intr-un loc racoros.


Vreo idee ?


ps. mi-am adus aminte ca aceasta reactie am inceput s-o am dupa ce am fost intepat de o albina si am ajuns la urgenta, unde am aflat ca sunt alergic la veninul de albina.

Attached Files


Edited by Sima2k, 07 June 2009 - 02:03.


#27
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
M-am trezit in dimineata asta cu o roseata pe piept. Mi se mai intampla sa-mi apara pete rosii pe piept dupa baie. Ce poate fi?

Attached Files



#28
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
O simpla ... iritare. Poate fii din mai multe cauze. Ori cand te-ai spalat ai frecat zona mai tare, ori din cauza produselor igienice folosite, pozitia cum ai dormit, din cauza bluzei.

#29
dr_corina_nem

dr_corina_nem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2007
urticarie colinergica, apare dupa ef fizic, emotii, sex :), bai calde etc. nu se agraveaza, nu neceesita /si nu are tratament.

#30
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Ai schimbat cumva detergentul / balsamul de rufe?

#31
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

 cipone, on 23rd November 2009, 17:40, said:

Ai schimbat cumva detergentul / balsamul de rufe?
Nu , dar am crezut ca e de la clorul din apa.

 GlobalMods, on 22nd November 2009, 11:25, said:

O simpla ... iritare. Poate fii din mai multe cauze. Ori cand te-ai spalat ai frecat zona mai tare, ori din cauza produselor igienice folosite, pozitia cum ai dormit, din cauza bluzei.
Da, de sambata pana Duminica dimineata nu mi-am scimbat bluza :w00t: (plus ca si lantul la gat a putut sa ma irite).
Apropo, maine am de dat pariurile.De-i pun pe cei doi ai o bere virtuala de la mine. :cheers: :cheers: :cheers:  

 dr_corina_nem, on 23rd November 2009, 15:47, said:

urticarie colinergica, apare dupa ef fizic, emotii, sex :), bai calde etc. nu se agraveaza, nu neceesita /si nu are tratament.
Doamna doctor chiar le stie pe toate. Multumesc frumos.Chestia cu baile calde e adevarata si prin surprinderea mea si cea cu efortul fizic. Am facut cateva gantere , iar dupa aceea m-am schimbat.Asa am observat petele.Nu stiam eu de ce pe umarul drept erau pete si pe cel stang nu.(mi-am antrenat doar bratul drept) :worthy:

#32
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ciprian, poți să citești și topicul despre Urticarie colinergică. ;)

#33
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
@antigen:Am dat un search pe google si am vazut ca nu sunt chiar singurul cu aceasta problema.Nu are tratament... :mellow:

Intrebare: In afara de aspect mai afecteaza cu ceva aceasta urticarie.(de cateva ori mi-au aparut si pe fata si pe atunci n-am stiut de la ce e).
Am inteles ca ma fac ca Rudolf  :lol:  , dar as vrea sa stiu daca mai sunt si alte efecte. :o

Intre timp ma apuc sa rasfoiesc respectivul topic. ;)

Edited by -Ciprian, 23 November 2009 - 20:13.


#34
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
:huh: Rudolf știam că are doar nasul roșu...

Uneori sunt implicate și infecții parazitare, deci ai putea să faci un examen coproparazitologic (sau 3). Eventual și anticorpi anti-Helicobacter Pylori și anticorpi anti-Toxocara...

Poți să iei un antihistaminic de genul Xyzal sau Zyrtec.

#35
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Deci sunt mai tare ca Rudolf. :lol:

Si in legatura cu infectile parazitare ...niciodata nu am fost predispus la boli.N-am avut pana acum nici pojar , nici pojarel nici varsat de vant , nici oreon(chiar am stat cateva ore in camera cu varamea care avea rujeola).Absolut nici o boala.Doar cand eram mai mic am avut o raceala naspa(scuzati limbajul) care mi-a explicat-o doamna doctor ca fiind "inceput de aprindere de plamani".

Edited by -Ciprian, 23 November 2009 - 20:32.


#36
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
A, stai liniștit, că multă lume are viermișori fără simptome! Nu știu ce vârstă ai (nu te cred că ai 5 ani  <_<  ), dar în principiu toți copiii au sau au avut la un moment dat. La unele persoane produc un fel de sensibilitate a pielii, care se poate manifesta ca urticarie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate