Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Drum periculos: Buzau - Urziceni - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Auzi, meshtere, daca e s-o spunem p-aia dreapta si eu am fugit odata pe drumul ala cu 190 km/h fiindca ma ardea sa ajung IERI la Bucuresti, daca ma-ntzelegi ;) insa de regula, merg cu cat ziceam fiindca-s mai ecologist de felul meu. Nu zgarie-branza, ca bani de combustibil am, Doamne-ti multzam, insa nah... Nu mi-i teama sa-i dau forja la Golf, insa stiu perfect ce nu-i racheta. Depasesc ce e nevoie si, daca pot sa-i fac ziua mai fericita unui Logan, Accent (sau azi, Fiat Panda) de ce sa ma pish pe fericirea omului ca depaseste o masina de doua-trei ori mai scumpa decat a lui (unii se bucura de atat de putine lucruri...) :)
Cand merg pe drumul ala cu 150 km/h si depasesc pe cineva care merge mai incet pe banda 1, bag semnal dreapta si rup asfaltu' de pe 1... Asa-s eu. Unii oameni nu se schimba. Si in plus, mie mi se pare chiar nesigur s-o coxezi pe drumul ala pe langa axul central, ca la cate accidenta am vazut acolo, uneori chiar zilnic, nu am chef sa devin o statistica numai fiindca unuia care vine de pe contrasens i s-a parut ca are suficient timp sa se tarasca pe langa camionul ala luing pana vin eu...

#38
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postsanddy1964, on May 20 2008, 20:08, said:

Soferii neglijenti agata oglinzile pe E85.Si oricum, se mai imputineaza si ei,,,e o selectie naturala acolo. :lol:  :lol:

sunt de aceeasi idee...un sofer idiot in minus , o sansa in plus pentru mine !

Fara doar si poate daca soseaua (cum e ea asa cu + si - ) ar fi in germania pe ea ar muri 1-2 oameni/an , si ar avea loc maxim 10 maxim accidente/an (din care 5 facute tot de romani :naughty: ) ...!

#39
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcosmin_miu, on May 20 2008, 23:49, said:

Fara doar si poate daca soseaua (cum e ea asa cu + si - ) ar fi in germania pe ea ar muri 1-2 oameni/an , si ar avea loc maxim 10 maxim accidente/an (din care 5 facute tot de romani :naughty: ) ...!
:lol:  :lol:  :lol:
Absolut adevarat. Acolo sunt 50% acrosari din imbecilitate si incapatinare dar si din neatentie si lipsa de indemanare in regim de viteza, poate unii se si sperie...la neamt nu ar fi decat accidente rezultate din decesul soferului pe motiv de infarct sau din defectiuni tehnice.De-altfel sunt multe drumuri afara unde se merge ca pe E85-Grecia, de exemplu.
Era sa ma sperii si eu dupa ce m-am ambitionat sa depasesc cu vreo140 intr-o curba pe un nene care mergea super corect pe dreapta dar a accelerat vazand ca vin din spate(numai el stie de ce). In acelasi timp, din fat avenea si un TIR care a cam taiat nitel spre mijlocul drumului, si "intamplator sau nu, taman in curba aia era si un nene cu ceva lent -o mobra ,ceva, pe care l-a depasit TIR-ul...m-a cam strans nitel dar nu am acrosat nimic, si era si noapte! Dar pt o fractiune de secunda am zis si eu ca agat ceva...Zic: asta e , am Casco, mortii ei...ce-o fi o fi. SI nu a fost nimic. Dar asta dupa ce trecuse deja problema...la momentul ala nu am reactionat aiurea, am tinut bine de volan sa-mi pastrez traiectoria aleasa...se poate cataloga la greseala.Am gresit la faptul ca nu am accelerat mai tare, ca sa depasesc masina pana ajungeam in dreptul TIR-ului. Totul din cauza intunericului si a fricii de a nu intra prea tare in curba (aveam deja 140!!!, mai era o curba la stanga si intram pe linia dreapta spre podul de la URZICENI,venind de la Buzau-cosmin o stie sigur.)

Asta e analiza de dupa. Si am invatat si eu ceva din ea...nu mai fac aiureli cu depasiri in curbe pe E85, astept nitel si pe urma...

Edited by sanddy1964, 20 May 2008 - 23:15.


#40
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postgabian22, on May 19 2008, 16:54, said:

Dupa parerea mea cea mai mare porcarie pe drumul respectiv este podul aflat la cativa km inainte de Buzau.
Daca urci podul cu viteza venind dinspre Bucuresti se observa foarte tarziu ca podul este in curba pe partea de coborare iar daca mai prinzi si carosabil umed .....
Niste panouri uriase de atentionare (gen "Viata are prioritate") n-ar strica dar, deh, costa prea mult. Cine stie zona, stie si la ce sa se astepte insa unu' mai tare-n pedala si nou pe portiunea respectiva o poate lua frumos in freza.

View Postthinker, on May 20 2008, 18:25, said:

Dati un search pe Google si o sa vedeti cate coliziuni frontale se produc pe E85, tocmai pentru ca se intra pe contrasens, iar una din cauze este chiar ingustimea "benzii de urgenta" care obliga conducatorii auto sa intre pe contrasens pentru a depasi.
Dar... "merge si asa"...
Maine poimaine dobitoci de la administratia drumurilor o sa proclame ca E85 e de fapt o autostrada cu banda de urgenta.

Eu cand merg pe drumul acela si am de facut o depasire, mai ales cand vin masini din fata, bag semnalizare de la o posta sa vada cei de pe sensul opus ca sunt putin peste axul drumului si sa nu intre si ei. Si ma bag la loc pe banda de urgenta+banda de mers daca vad ca din fata e careva in plin avant. Insa sunt foarte multi carora nu le pasa ca depasesti si tu sau pe care nu-i duce capul sa prevada ce s-ar putea intampla. Daca e unul mai slab de inger aflat in depasirea unui tir si-l vede pe cel de pe contrasens ca intra si el in depasire, nu ar putea sa se ajunga la accidente nasoale? (Banuiesc ca au fost destule deja) Dar lasa ca ei "are" masina buna si "e" asi la volan!

Michtaux, pe acolo merg in general cu viteza constanta, 110 in afara, 60 in localitati. Ii depasesc pe cei care merg mai incet, eventual accelerand mult peste limita legala in caz ca e vreun grabit in spate, le fac loc cat pot de mult celor care vor sa ma depaseasca. Prefer sa consider ca am mult bun-simt in trafic. Din pacate, unii ca noi si-o pot lua in barba din cauza celor care nu gandesc mai mult de 2 metri in fata masinii lor.
Off: Ia zi-mi, ce culoare si numar ai la masina? Poate te-am depasit si eu vreodata cu ligheanul meu si a crescut inima-n mine. :D

#41
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on May 21 2008, 19:39, said:

Niste panouri uriase de atentionare (gen "Viata are prioritate") n-ar strica dar, deh, costa prea mult. Cine stie zona, stie si la ce sa se astepte insa unu' mai tare-n pedala si nou pe portiunea respectiva o poate lua frumos in freza.

Sunt cateva ! Si-au fost si mai multe dar...au disparut !

Eu cand merg pe drumul acela si am de facut o depasire, mai ales cand vin masini din fata, bag semnalizare de la o posta sa vada cei de pe sensul opus ca sunt putin peste axul drumului si sa nu intre si ei. Si ma bag la loc pe banda de urgenta+banda de mers daca vad ca din fata e careva in plin avant. Insa sunt foarte multi carora nu le pasa ca depasesti si tu sau pe care nu-i duce capul sa prevada ce s-ar putea intampla. Daca e unul mai slab de inger aflat in depasirea unui tir si-l vede pe cel de pe contrasens ca intra si el in depasire, nu ar putea sa se ajunga la accidente nasoale? (Banuiesc ca au fost destule deja) Dar lasa ca ei "are" masina buna si "e" asi la volan!

Michtaux, pe acolo merg in general cu viteza constanta, 110 in afara, 60 in localitati. Ii depasesc pe cei care merg mai incet, eventual accelerand mult peste limita legala in caz ca e vreun grabit in spate, le fac loc cat pot de mult celor care vor sa ma depaseasca. Prefer sa consider ca am mult bun-simt in trafic. Din pacate, unii ca noi si-o pot lua in barba din cauza celor care nu gandesc mai mult de 2 metri in fata masinii lor.
Off: Ia zi-mi, ce culoare si numar ai la masina? Poate te-am depasit si eu vreodata cu ligheanul meu si a crescut inima-n mine. :D


#42
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006

View Postjay333, on May 21 2008, 19:39, said:

Off: Ia zi-mi, ce culoare si numar ai la masina? Poate te-am depasit si eu vreodata cu ligheanul meu si a crescut inima-n mine. :D
Nu te supara pe mine, afirmatia n-a fost vacuta cu venin sau cu rea intentie, ce naiba, doar Golful meu nu e bijuterie pe patru roti, sunt enshpe jdemii de masini mai scumpe ca a mea. Si ca tot veni vorba, nu mi-e teama s-o spun ca doar nu-s violent in trafic sa am polite neplatite cu altii, B-69-NGB, culoare albastru grafit perleffect metalizat (vezi Jurnalul de Bord); e usor de recunoascut, are pe parbriz doua vignete de-a stanga si de-a dreapta oglinzii retrovizoare, una e anuala de Austria (rosie) si cealalta, anuala de Elvetia (mushtar) si mai are sus pe parbriz pe partea mea un sticker galben pe care scrie cu negru ADAC si e parcata cam peste tot prin Buzau. Sau centrul Bucuretiului. Sau Timisoara, Sibiu, Cluj... :lol: Mai putin Moldova si partea cu litoralul.

#43
ionutzyankoo

ionutzyankoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 30.10.2004
Intradevar ciudata conceptia E85-ului asta cu banda lui speciala. M-am uitat in documentatii de reabilitari de drumuri din 2006-7-8 si nu am mai intalnit asa ceva. Acum toate reabilitarile de DN se fac cu 2 X banda de circulatie de 3,50m + acostament de asfalt 0,75m sau 0,5m + acostament de pamant 0,75m sau 0,5m. Nu stiu cine o fi facut proiectul reabilitarii DN2.
Sper sa se construiasca in 5-6 ani miile alea de km de autostrazi si drumuri expres ca sa scapam de pacatoasele astea de drumuri "modernizate"

#44
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View PostMichtaux, on May 21 2008, 23:35, said:

Nu te supara pe mine, afirmatia n-a fost vacuta cu venin sau cu rea intentie, ce naiba, doar Golful meu nu e bijuterie pe patru roti, sunt enshpe jdemii de masini mai scumpe ca a mea.
Stai linistit, nu ti-am luat-o in nume de rau. Sunt, intr-adevar, multi loganisti care se cred in masini de F1 si stiu despre ce vorbesti. La fel sunt si tarani in masini mai tari care, in caz ca un Logan sau altceva mai "slab" intra in depasire, accelereaza ca disperatii (cu toate ca pana atunci mergeau cu viteza mult prea mica), inconstienti de pericolul la care ii supun pe cei angajati in manevra respectiva. Totul tine de sofer si mult prea putin de masina.

#45
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
pe E85 chiar daca la prima vedere pare super drum, este foarte periculos. Saptamanal au loc 5-10 accidente.

P.S. Cine circula pe acolo sa aiba mare grija dupa Petrom Urziceni, la intersectia cu drumul catre Ploiesti se produc foarte multe accidente (deh tiganii nu au scoala, s-au minte).
Si eu stiu ca stau sunt din Urziceni.

#46
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Da, cei care trec pe acolo sa aiba grija sa respecte in primul rand limita de viteza impusa pe acea portiune, care e de 50km/h. Cred ca am vazut foarte putini care respecta acea limita.

#47
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postgeof, on May 23 2008, 11:02, said:

Da, cei care trec pe acolo sa aiba grija sa respecte in primul rand limita de viteza impusa pe acea portiune, care e de 50km/h. Cred ca am vazut foarte putini care respecta acea limita.


ihi si daca s-ar respecta si semnele alea de STOP DUBLE nu ar mai fi chiar nici un incident.......deci iar ajungem la concluzia : creierasul e de vina ,nu soseaua ! :rolleyes:

Edited by cosmin_miu, 23 May 2008 - 11:09.


#48
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View PostTurcu6206, on May 23 2008, 10:41, said:

pe E85 chiar daca la prima vedere pare super drum, este foarte periculos. Saptamanal au loc 5-10 accidente.

P.S. Cine circula pe acolo sa aiba mare grija dupa Petrom Urziceni, la intersectia cu drumul catre Ploiesti se produc foarte multe accidente (deh tiganii nu au scoala, s-au minte).
Si eu stiu ca stau sunt din Urziceni.
Acolo exista o limitare de viteza care nu prea se respecta. Ok, mergi o idee mai repede de cei 50 impusi dar casti bine ochii. Am patit de cateva ori sa iasa berbecii fara sa se asigure, din fericire fara urmari (ca am ochii mari ;) ). Odata, unul cu un Opel cu numar de Franta a iesit in mare viteza (cel putin 60) fara nici cea mai mica intentie de a frana sau a se asigura din vreo parte. Iti imaginezi ce ar fi putut iesi, eu avand un 70-80?

#49
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostTurcu6206, on May 23 2008, 10:41, said:

pe E85 chiar daca la prima vedere pare super drum, este foarte periculos. Saptamanal au loc 5-10 accidente.

P.S. Cine circula pe acolo sa aiba mare grija dupa Petrom Urziceni, la intersectia cu drumul catre Ploiesti se produc foarte multe accidente (deh tiganii nu au scoala, s-au minte).
Si eu stiu ca stau sunt din Urziceni.
mare dreptate ai...mi-a intors si mie acolo un borat cu un Touareg in fata pe linia continua, fara oprit la stop fara nimic...

#50
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postjay333, on May 23 2008, 11:09, said:

Acolo exista o limitare de viteza care nu prea se respecta. Ok, mergi o idee mai repede de cei 50 impusi dar casti bine ochii. Am patit de cateva ori sa iasa berbecii fara sa se asigure, din fericire fara urmari (ca am ochii mari ;) ). Odata, unul cu un Opel cu numar de Franta a iesit in mare viteza (cel putin 60) fara nici cea mai mica intentie de a frana sau a se asigura din vreo parte. Iti imaginezi ce ar fi putut iesi, eu avand un 70-80?


pi aia cu numere de franta `nu stie ce scrie pe semnul de STOP ca nu are permis si nici carte` . Sigur erau tiganii de la movilita urmareau vreo prada :D , ca ei au VW , Audi , opel , Mercedes din 80-95 cu numere de fr.

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 23 May 2008 - 11:16.


#51
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Felicitari italienilor care NU-I MAI VOR. Ar trebui intampinati cu aceeasi caldura si pe la noi, si incet ,incet ...se mai lumineaza, ca prea e intunecat prin unele zone...

#52
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Sunt scarbit de militienii din zona - care nu fac nimic referitor la țigannii astia.

Din cate stiu, unii vand "aur" ieftin, altii fura.

Care e de fapt realitatea (nu am oprit niciodata... mai nou nu i-am prea vazut)

#53
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostC.F.S., on May 24 2008, 13:49, said:

Sunt scarbit de militienii din zona - care nu fac nimic referitor la țigannii astia.

Din cate stiu, unii vand "aur" ieftin, altii fura.

Care e de fapt realitatea (nu am oprit niciodata... mai nou nu i-am prea vazut)


pai vand orice aia . Unii te opresc ca v-or sa-ti vanda ceva , si altii ca nu au benzina !  (io mai opresc din cand in cand cam o data pe an  si-i mai intreb ce mai fac , cat au scos si incep sa rada dar nu-mi raspund )

Chestia este ca nu actioneaza numai acolo , m-am intalnit cu ei si prin urziceni si prin bucuresti-voluntari . Ultimii au oprit langa mine cu o laguna de franta si vroiau sa-mi vanda o drujba , initial intelesem duba ! :lol:

Si io am boala pe politaii...care stau cu radarul mai in fata si nu fac nimic ,macar sa le organizeze un flagrant (dar cred ca-si iau si ei parte din cascaval de la colorati) . Cu toate astea vad ca fura bine aia (scot bani buni de la naivi si straini), unii au inceput sa-si renoveze cocioabele sa le puna termopan, etc .

Acum 2 ani era un Opel calibra negru de franta care actiona in parcari de tiruri , ce mai tare faza a fost ca pana in urziceni a oprit unu cu o duba sa-si faca nevoile, opelu a oprit in spatele lui s-a dat jos unu din dreapta , s-a dus tiptil (cocosat) pana la duba si a incercat usile masinii, dar propietarul si le incuiase. Bineinteles cand am trecut pe langa el , am claxonat sa-l atentionez pe propietar dar nu s-a prins ! Am dat si telefon la politie dar cand m-am intors de la buc , bineinteles baietii iar actionau !

P.s. am inceput sa le cunosc cam toate masinile la colorati . Cand ma plictisesc si-mi fac semn sa opresc , le dau semnal dreapta si opresc putin mai departe de ei, cand coloratii isi fac planu si deja vin spre mine...plec. :lol: Sa vezi cum sareau ca brostacii sa-mi faca semn sa opresc cand ma vedeau cu nr de DE !

#54
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 09.04.2005
drumul asta e un junghi de drum. Cine raspunde daca ii fac loc unuia si vine o pala de vand si ma impinge in el? Eu, ca am fost fraier. Ma bucur ca aveti X5-uri si Touareg-uri, ba chiar si CASCO, si sute de mii de km... si ca si in Grecia se circula la fel (de fapt nu ma bucur de asta)
Eu sunt nascut in zona Buzaului si mi-e scarba (vorba lui spare-me, una din singurele cu care sunt de acord)

in auto nu exista marje de eroare in asa hal.

Edited by CataPro, 06 June 2008 - 12:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate