Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Drum periculos: Buzau - Urziceni - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008
Drumul parca nu are 1 + 1/2 pe sens, ci cam 1 + 2/3 (cel putin portiunea din jud Iasi). Iar daca nu incapi, poti depasi si pe contrasens (desigur, in anumite curbe e linie continua). Majoritatea masinilor merg pe banda aia partiala si "musca" cativa cm si din banda intreaga, insa este loc destul (niciodata n-am si n-am fost "impins" de cei de pe banda intreaga inspre sant).  Poate doar un TIR care depaseste alt TIR sa nu aiba loc si sa fie nevoit sa treaca si pe contrasens.

Desigur, 2 benzi/sens ar fi fost perfect; oare chiar n-au mai gasit niste fonduri sa faca un lucru bun pana la capat? Totusi ce m-a surprins, este ca dupa mai multe ierni, drumul inca este foarte bun si nici nu a fost peticit!

#20
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Dupa parerea mea cea mai mare porcarie pe drumul respectiv este podul aflat la cativa km inainte de Buzau.
Daca urci podul cu viteza venind dinspre Bucuresti se observa foarte tarziu ca podul este in curba pe partea de coborare iar daca mai prinzi si carosabil umed .....

#21
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postspare-me, on May 19 2008, 17:24, said:

si adica aia care circula pe dreapta 'e' prosti ? sau ce ?
unde-ai vazut tu de la bucuresti pana la buzau ma linie continua intre banda 1 si banda 2 ? in afara de curbe stranse probabil...?

da' cu linie intrerupta anormala ? unde-ai vazut ?

tu esti din aia de merg lipiti pe banda a 2-a ca n-au loc pe banda 1 ? :death: si multi sunt ca tine din pacate !
E curba aia la 90 grade din Afumati, unde linia devine continua, in rest nu prea mi-aduc aminte.
Cert e ca se merge mult mai bine ca in alte parti, si asta doar pt. faptul ca se poate depasi fara prea multe riscuri. Ar fi o prostie sa interzica deplasarea pe banda din dreapta, ca atunci puteau sa il lase la profil de drum european clasic - nu mai cheltuiau atat.

Edited by JJOne, 19 May 2008 - 17:08.


#22
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postspare-me, on May 19 2008, 15:03, said:

am facut drumul asta de mii de ori pana acum si am vazut si tiruri si cisterne incapand cu succes pe banda I, daca vroiau...
n-am avut niciodata probleme, etc...

nu stiu de ce vi se pare asa de special, nu stiu de ce vi se pare ingusta banda I, etc...
acum depinde si de cat de balalau esti daca nu cunosti drumul

eu n-am vazut pe nimeni agatzandu-se la 25/50/100 sau 200 la ora ci am vazut nebuni la 200+ iesind in decor sau impact frontal..

astept si parerea lui cosmin_miu. el e din bz si cuunoaste bine drumul

tocmai ce-am venit de la buc.....

banda 1 (banda de stationare/urgenta) este intr-adevar mai mica cu cativa cm fata de banda 2 (banda de mers). Banda de stationare/urgenta este semnalizata corespunzator prin semne pe sosea si panouri de avertizare din 2 in 2 km am impresia. Banda de mers este semnalizata si ea cu o sageata -inainte !

De incaput, incap 2 tiruri si 2 masini mici , ba chiar 3 tiruri si 1 masina mica (depinde cine e la volan,si cum merg tirurile).

Banda de urgenta a devenit foarte periculoasa de mers in conditii de ploaie intre Urziceni si Bucuresti deoarece au ramas denivelari in sosea , exact pe acolo pe unde merg tirurile. Iar noaptea nu mai zic....nu e recomandabil sa fie folosita , deoarece mai sunt carute, betivi si masini stationate (daca e folosita drept banda de mers trebuie atentie mare )

Eu folosesc aceea banda doar cand e libera si doresc sa-i las pe ceilalalti din spatele meu sa se duca ,din respect , fara sa-i incomodez...in rest merg ca in poza 2 (intre benzi). Se poate observa in poza 1 cum merge tirul, iar Dacia papuc este nevoita sa intre in depasire.

Accidente din cauza depasirilor sunt : dar sunt facute de berbeci !!! (Chiar azi am vazut 3 dar le postez la topicul special )

Cel mai rau este ca 70% din soferi care frecventeaza acest drum nu stiu ca intre Buzau si Bucuresti exista O BANDA DE MERS si una de URGENTA /STATIONARE desii sunt semne si desene pe soseaa din 2in 2 km ! De aceea cand cineva imi face flash-uri ,desii nu am unde sa intru pe banda de urgenta....ma simt agresat !(in germania e interzis flash-ul , deoarece se considera agresiune si intimidare )

FOARTE multi (50%) nu semnalizeaza cand depasesc (fie noapte sau zi ) , eu semnalizez in momentul in care oglinda este in dreptul liniei ce desparte sensurile pentru a atentiona eventualii viteji ca initiez ceva...chiar daca e loc sa trecem unul pe langa altul, dar o fac ca o masura de precautie....... M-am intalnit de multe ori (In special seara ) cu berbeci pe sensul meu, ei bineinteles aflandu-se in depasire cu jumatate de masina ...si eu trebuia sa ma chircesc langa cate un tir care rula pe banda de urgente/stationare doar pt faptul ca nu sunt in stare sa dea de un bat in jos !

Deci in concluzie , ca o parere personala drumul nu are nimic (eu il frecventez de peste 10 ani si de 7 ani ca sofer) , soferii sunt dementi,incompetenti,etc.....Chiar azi cand veneam de la bucuresti mergeam de pe banda de mers , eram plin de marfa iar in spatele meu apare brusc dupa o curba un Audi a4 si incepe cu flash-uri si claxoane desii pe banda de urgenta se afla un cap tractor stationat ,-dupa el ar fi trebuit sa intru pe foarte repede (desii greutatea nu-mi permite) sa franez ca sa treaca el si sa ma bag la loc......l-am claxonat si eu si i-am facut semn sa opreasca sa-i explic cum sta treaba cu banda de mers si cea de stationare + capul tractor parcat (desii i-am facut semn spre capul tractor...in caz ca nu-l vedea ,tot bolborosea ceva).

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 19 May 2008 - 21:13.


#23
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am mai zis o gramada despre acest drum asa ca nu ma mai repet.
@spare-me & JJOne : 100% de acord.
drumul e super bun si nu ar fi accidete daca nu ar fi gramezi de tarani cu jafuri care se incapatineaza sa mearga "corect" pe mijlocu drumului si chiar sa reusesca sa se agate cu oglinzile de cei de pe contrasens.Ori jafuri in pana ,"stationate regulamentar" sau dobitoci opriti sa faca pipi.
De regula merg foarte usor pe acel drum, e o placere chiar. Pacat ca autostrazile din mintea unui idiot (ala care a semnat raspunsul) nu sunt si pe hartie. Adica pt acea persoana bolnava , acolo e o banda de urgenta care se intalneste LEGAL doar pe autostrada.
In cazul in care ar mai exista un dram de creier la persoane de genul acelui pulifrix, ar zice: nene, de maine va fac 100 de parcari pe drapta si 100 pe stanga, in afara carosabilului si in rest, SA NU OPRITI CA VA IA MAMA DREAQ..Bine ,ao e si Orban de vina, alt sofer cu spritzul in nas...vai mama lui...oricm, bine ca cel putin canta k lumea.
A opri acolo e similar cu a invita la depasiri si accidente...Nu as opri pe acea banda de urgenta nici sa ma pici cu ceara, numai un prost ar opri pe o asemenea sosea circulata. E similar cu a opri pe banda 1 a unei autostrazi. Si da, nu exsita marcaj continuu, ca la o banda de urgenta decat un f putine locuri. In rest, e continua doar banda ce acopera creierul acelui specimen...D eunde i-o gasi frate?Ingineri..... :puke: se vede si in poze ca e dunga intrerupta!acolo unde e continua, sa opreasca aia de-i apuca burta sau le cade motorul...si da, daca banda din dreapta e denivelata nu ai decat sa mergi pe banda din stanga si gata.

LE: BANDA DE URGENTA EXISTA DOAR PE AUTOSTRADA.IN REST SUNT APLICABILE NORMELE DE PE ORICE DRUM CU 2 ,4,6 BENZI -drum european!
cu privire la stationare.
.

Edited by sanddy1964, 19 May 2008 - 21:21.


#24
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
nici eu nu opresc de ex sa fac pipi... pe banda aia de frica ....dar cand faci o pana ce faci? ....a facut taica-miu , m-am dus sa-l ajut.....am pus masina mea la 30-40 m dupa papuc , si dupa masina mea la 30-40 m triunghiu......astfel incat un eventual orbete sa ia triunghiul , apoi masina mea...si poate scapam noi si papucu !....oricum am facut pe mine pana am terminat de facut pana !!!

cand trebuie sa opresc pt oricare alta oprire , opresc ca in poza ! (dar nu oriunde , poti sa opresti ca aici )

P.S. legat de linia continua ca la banda de urgenta /stationare normala , cred ca nu au facut-o deoarece s-au gandit exact la chestia...ca cei care merg mai incet sa dea pe banda aia sa-i lase pe cei ce merg mai tare si apoi sa revina la loc !

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 19 May 2008 - 21:28.


#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postcosmin_miu, on May 19 2008, 21:20, said:

bla bla.....
astfel incat un eventual orbete sa ia triunghiul , apoi masina mea...si poate scapam noi si papucu !....
bla bla

ma cosmine...da' scump papuc mai conducea taica-tu atunci :)))))

#26
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcosmin_miu, on May 19 2008, 22:20, said:

nici eu nu opresc de ex sa fac pipi...a facut taica-miu , m-am dus sa-l ajut
:lol: ca sa dureze mai putin sau de ce?
aaaaaa, sa faca pana, nu pipi! :lol: scz...

CE le e asa greu nesimtitilor de la DRUMURI sa faca niste parcari la fiecare 2 km???daca nu sunt in stare sa largeasca drumu si sa faca parcari omenesti?

Edited by sanddy1964, 19 May 2008 - 21:25.


#27
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
@spare-me ....papucu nu costa mult(da ala mai face inca 2-3 masini , gugalu nu)......oricum scopul era sa-mi protejez picioarele :naughty:

@sanddy64 era vorba de pana....nu am fost prea explicit dar se intelege care este ultima actiune din fraza :D

Edited by cosmin_miu, 19 May 2008 - 21:37.


#28
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Transformati-l in drum cu o banda de circulatie pe sens si dupa doua luni o sa va rugati sa revina la cum e acum, ca o sa se faca Iasi-Bucuresti in 10 ore nu in 5 ca acum, plus mai multe accidente.
Intradevar banda aia e mai mica dar se poate circula asa cum spune si Cosmin, intre benzi, si intradevar, nu prea e de oprit pe banda aia, eu stiu ca m-am tinut un pic pana sa ajung la o parcare sa ma pis.

#29
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
deci mi se pare aiurea... daca e sa ne luam dupa lege... da, banda de urgenta e ca si neexistenta... cu toate ca ea este semnalizata si marcata ca atare. de incaput, incap pe ea orice fel de masini... tir-uri, autoturisme, tractoare etc. de stationat pe ea... asta e la alegerea fiecaruia. Si da, extrem de putine parcari... de cele amenajate? :rofl:

#30
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
NU e vorba de parcarile cu WC la tufis.
Prost e ca nu au mai pus culturi agricole inalte (floarea soarelui, porumb) si inevitabil te vede toata lumea .
Nu-i bai ca e distanta mica intre benzinarii (maxim 1/2 h).

#31
agramatu

agramatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2008
Banda aia de "urgenta" are un rol ciudat in trafic si mai mult creeaza confuzii decat altceva, la Cluj de exemplu in umele locuri la iesirea spre Oradea au facut 2 benzi pe sens cu ajutorul ei si au depsartit sensurile doar cu linie simpla continua in unele locuri iar in altele au marcat-o ca banda pentru biciclisti deci.... . Eu unul daca este liber traficul folosesc banda normala daca vine cineva din spate nu ma dor rotile sa ma feresc pe respectiva ropata cum nu ma dor rotile sa ma feresc pe ea daca vine un berbece de pe contrasens, de circulat prefer sa folosesc banda normala pentru ca este mai curata si pentru ca pur si simplu nu simt o atractie deosebita pentru santuri ca sa caut sa merg fara rost ( trafic lejer) foarte aproape de ele.

#32
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
Nu cred ca le lua mult efort sa faca banda aia "de urgenta" cu 50 de cm mai larga. Dar in spiritul lui "merge si asa" tipic romanesc, a iesit "banda de urgenta" in loc de 2 benzi largi pe sens.
In fine, daca sa zicem circuli cu 100 km/ora pe respectivul drum (in limita legala adica), si vine unu' din spate cu 120 km la ora, si vrei sa-i faci loc mergand pe banda 1, ai 2 variante:
1. sa intri pe banda 1 reducand viteza pentru ca banda e ingusta, are multe denivelari si la viteza e destul de greu sa te mentii intre marginea drumului si marcajul care o separa de banda 2;
2. sa intri 1 pe banda 1 dar muscand cu o roata din banda a 2-a, caz in care il obligi de multe ori pe ciumpalacul din spate sa "calce" si el cu o roata banda 2 din sensul opus.
Luati in considerare conditii de drum aglomerat cu masini din ambele sensuri si 2 destepti care intra pe contrasens simultan pentru a depasi o masina al carei sofer a ales varianta a 2-a de mai sus. Cel care reintra la timp pe sensul lui sau renunta la depasire s-ar putea sa-si salveze mai mult decat pielea lui.

Dati un search pe Google si o sa vedeti cate coliziuni frontale se produc pe E85, tocmai pentru ca se intra pe contrasens, iar una din cauze este chiar ingustimea "benzii de urgenta" care obliga conducatorii auto sa intre pe contrasens pentru a depasi.
Dar... "merge si asa"...
Maine poimaine dobitoci de la administratia drumurilor o sa proclame ca E85 e de fapt o autostrada cu banda de urgenta.

#33
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Cei care se agata sau se tamponeaza frontal chiar sunt cretini.
Eu -de exemplu merg de regula cu 140-160 sau 120-130 pe unde NU se poate :lol: , dar nu depasesc in dreptul altor 3 masini...adica reduc viteza de asa maniera sau accelerez de asa maniera incat sa nu trec prin aceeasi sectiune de drum cu alte 3 masini (cea depasita si cele 2 eventual de pe contrasens).
Soferii neglijenti agata oglinzile pe E85.Si oricum, se mai imputineaza si ei,,,e o selectie naturala acolo. :lol:  :lol:

#34
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Super de acord cu ce zice sanddy si in plus, primul post al lui cosmin mi-a luat vorbele din gura.
Si eu parcurg destul de des respectiva portiune de sosea de cand m-am mutat in Buzau si mi se pare ca e identica (scuzatz) cu cea dintre Sibiu si Sebes. Se poate depasi lejer fara a se incaleca axul median al drumului, calitatea asfaltului e de nota 7/10 si, in afara de faptul ca trece prin localitati si ca semnalizarea curbelor si a regimului de viteza recomandat e aiurea (insa, asta e valabil pentru toate drumurile romanesti) alte defecte majore nu are drumul in discutie.
Da, sunt disperati care o coxeaza pe la 180 km7h, insa cu onor Politia Romana, tot in localitati isi face veacul... De regula, eu nu depasesc 120-130 km/h pe drumul asta, ceea ce inseamna o viteza de deplasare oarecum similara celei pe care o iau si pe A1 (130-140 km/h).

#35
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Cand mergeam pe tronsonul Tg Frumos-Iasi o faceam pe banda "2".Cand veneau altii mai tare din spate,daca aveam loc si nu primeam flashuri disperate din spate,ma retrageam pe banda de urgenta pentru a facilita depasirea.O faceam din bun simt si nu din obligatie,iar daca flashuia ca disperatul nu avea decat sa ma depaseasca pe dreapta.La fel fac pe E 85 unde nu exista banda de urgenta,cand din sens vine Tir sau altceva care trebuie sa depaseasca o caruta,mergand din timp cat mai pe marginea drumului pentru a nu-i strica demarajul matahalei.Cei mai multi apreciau si primeam si multmiri.
Nu consider ca as fi in siguranta daca as merge doar pe banda de urgenta iar in caz de vreun accident cu cel din stanga,e foarte probabil ca cel de pe banda de urgenta sa cada de gasca pe motiv ca nu s-a asigurat sau ceva de genul..

#36
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMichtaux, on May 20 2008, 22:50, said:

Super de acord cu ce zice sanddy
Da, sunt disperati care o coxeaza pe la 180 km/h, .
De regula, eu nu depasesc 120-130 km/h pe drumul asta, ceea ce inseamna o viteza de deplasare oarecum similara celei pe care o iau si pe A1 (130-140 km/h).
Pai si eu o mai comit uneori cu 180+, da mai spre Focsani, ca e drumu mai liber, 4 benzi, etc,..
Si da-i nene mai tare in barba la Golfu ala ca n-ar nimic, e masina de masina sau te gandesti la consum :naughty:  :naughty: ....
Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care nu sunt atenti in oglinda atunci cand merg incet pe E85 si primesc flashuri din spate...Ce-or cauta pe mijlocul drumului nene?!
Eu cand nu am chef sa merg tare cativa km, stau pe banda 1 si e super ok...nu ma deranjeaza ca depasesc smekerii...bine, se uita ei mai aiurea cand vad un A8, X5 si ce mai era pe-acolo ca merge pe dreapta dar ce daca? Ma doare-n cot de ce zic ei.
Cum ma doar tot acolo de ce zic cei pe care-i depasesc cu 180+...Noroc cu X5-ul ca am lasat-o mai incet, rar depasesc 170 si asta pe autostrada. :photo:

Edited by sanddy1964, 20 May 2008 - 22:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate