Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Liv 52

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Salut,

As vrea sa ii cumpar bunicii mele de 72 de ani Liv 52. Nu are probleme la ficat, dar in urma unor suparari (decesul bunicului meu) mai acuza uneori mici intepaturi in zona ficatului. Analizele i-au iesit relativ normal, chiar ok pentru varsta ei si ma gandeam ca n-ar strica sa ajute ficatul sa treaca mai usor peste aceasta perioada de stres (plange destul de des si stiu ca supararile pot da usor ficatul peste cap)

Intrebarea mea ar fi: exista contraindicatii ale acestui produs, mai ales la cei in varsta? Se poate administra pur si simplu preventiv? Stiu ca se recomanda persoanelor care urmeaza diferite tratamente pentru a ajuta ficatul in asimilarea substantelor chimice, dar in rest nu am informatii despre el, desi stiu ca este un medicament ultra-cunoscut si relativ sigur...

Deci, as putea sa ii duc Liv 52?

Multumesc

#2
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
Se pare ca nu prea exista contraindicatii: http://www.sfatulmed...ate__24181.html
:rolleyes:

#3
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008

 adrianatoma, on May 19 2008, 10:20, said:

Salut,

As vrea sa ii cumpar bunicii mele de 72 de ani Liv 52. Nu are probleme la ficat, dar in urma unor suparari (decesul bunicului meu) mai acuza uneori mici intepaturi in zona ficatului. Analizele i-au iesit relativ normal, chiar ok pentru varsta ei si ma gandeam ca n-ar strica sa ajute ficatul sa treaca mai usor peste aceasta perioada de stres (plange destul de des si stiu ca supararile pot da usor ficatul peste cap)

Intrebarea mea ar fi: exista contraindicatii ale acestui produs, mai ales la cei in varsta? Se poate administra pur si simplu preventiv? Stiu ca se recomanda persoanelor care urmeaza diferite tratamente pentru a ajuta ficatul in asimilarea substantelor chimice, dar in rest nu am informatii despre el, desi stiu ca este un medicament ultra-cunoscut si relativ sigur...

Deci, as putea sa ii duc Liv 52?

Multumesc

Liv52 nu este de fapt un medicament- in sensul propriu al cuvantului. Este un "suportiv" al ficatului. Nu are ce rau sa-i faca dar nici efecte nemaipomenite nu are. Oricum din ce ai spus tu bunica ta nu are o afectiune organica deci nu-ti face probleme si da-i LIV52 fara nicio retinere.

#4
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 PenicilinaV, on May 19 2008, 11:32, said:

Liv52 nu este de fapt un medicament- in sensul propriu al cuvantului. Este un "suportiv" al ficatului. Nu are ce rau sa-i faca dar nici efecte nemaipomenite nu are. Oricum din ce ai spus tu bunica ta nu are o afectiune organica deci nu-ti face probleme si da-i LIV52 fara nicio retinere.

atunci stiti altceva care ar putea ajuta? stiu ca o sa fie foarte afectata o perioada de timp, o sa se framante mult si sigur o sa mai aiba mici suparari cu ficatul, chiar daca el se prezinta ok si analizele la fel...
exista ceva ce poti lua in astfel de momente cand stresul si supararea acumulate afecteaza ficatul? o mai inteapa putin din cand in cand...

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ce-ar fi sa renunti la automedicatie (ma rog, nu-i tocmai corect termenul, din moment ce nu ti-o administrezi tie, mai degraba ar trebui sa-i spun medicatie empirica) si sa mergi cu dansa la un doctor?

ficatul nu doare; doare doar capsula care-l inconjoara, in cazul in care ficatul isi mareste volumul. asta se intampla in hepatite sau in boli cardiace.

realizezi acum cam cu ce te joci? ori nu sunt dureri de la ficat, ci de la un alt organ din vecinatate - si atunci n-ar strica, dupa parerea mea, sa afli de la care si de ce, ori daca sunt intr-adevar de la ficat e treaba serioasa cu care eu una nu m-as juca.

Edited by mianna, 19 May 2008 - 13:00.


#6
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 mianna, on May 19 2008, 14:00, said:

ce-ar fi sa renunti la automedicatie (ma rog, nu-i tocmai corect termenul, din moment ce nu ti-o administrezi tie, mai degraba ar trebui sa-i spun medicatie empirica) si sa mergi cu dansa la un doctor?

ficatul nu doare; doare doar capsula care-l inconjoara, in cazul in care ficatul isi mareste volumul. asta se intampla in hepatite sau in boli cardiace.

realizezi acum cam cu ce te joci? ori nu sunt dureri de la ficat, ci de la un alt organ din vecinatate - si atunci n-ar strica, dupa parerea mea, sa afli de la care si de ce, ori daca sunt intr-adevar de la ficat e treaba serioasa cu care eu una nu m-as juca.


ok, am inteles! incercam doar sa gasesc ceva care sa o ajute sa treaca peste perioada asta mai dificila...pt ca probleme nu are, dar din cauza supararii, s-a mai plans uneori ca o inteapa ficatul, asta mai ales daca plange sau se supara si d-asta m-am gandit la liv 52.

dar tocmai d-asta am deschis topicul, pentru ca nici eu nu sunt sigura daca e o idee buna sa i-l dau, chiar daca e facut din plante.

#7
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Vroiam sa deschid acu ceva vreme un topic despre Liv 52, dar m-am gandit c-o sa par paranoica. Am citit undeva (pe-un forum, ce-i drept), ca Liv 52 au fost scoase de pe piata in Germania, pt ca in urma unui studiu s-ar fi constatat ca mortalitatea este dubla la hepaticii tratati cu liv decat la cei tratati cu alte hepatoprotectoare.
Cum cunostintele mele de limba germana sunt precare (spre inexistente), nu m-am putut edifica in aceasta problema :)
Asa ca iau silimarina. Si pisicu' de asemenea.

#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 s3ction31, on May 19 2008, 15:37, said:

Vroiam sa deschid acu ceva vreme un topic despre Liv 52, dar m-am gandit c-o sa par paranoica. Am citit undeva (pe-un forum, ce-i drept), ca Liv 52 au fost scoase de pe piata in Germania, pt ca in urma unui studiu s-ar fi constatat ca mortalitatea este dubla la hepaticii tratati cu liv decat la cei tratati cu alte hepatoprotectoare.
Cum cunostintele mele de limba germana sunt precare (spre inexistente), nu m-am putut edifica in aceasta problema :)
Asa ca iau silimarina. Si pisicu' de asemenea.


iei silimarina preventiv sau ca tratament? efecte adverse, ceva...?

mianna, don't kill me, ma informez si eu :worthy:

#9
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
S-ar putea zice preventiv. Iau silimarina pt ca fac tratament cu Diane 35. Efecte adverse nu cred sa fie (sau nu le-oi observa eu, ca au Diane-le destule).

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Inca nu s-a demonstrat frumos, ca la carte, ca protectoarele hepatice ar avea vreun efect protector real.

Inteleg ca bunica ta e suparata, dar ficatul nu doare de suparare si nici nu e "dat peste cap" din cauza supararii. Daca simte ca o inteapa, ori e o somatizare (adica transformarea suferintei psihice in suferinta fizica, dar fara afectare organica - ficatul in sine e OK), ori e de vina un alt organ.

#11
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
deci mai bine s-o las in pace? o sa astept un timp si poate daca se mai linisteste n-o s-o mai intepe deloc...si daca va continua senzatia o sa-i refacem analizele, desi sper sa nu fie cazul...

thx

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 adrianatoma, on May 19 2008, 19:35, said:

deci mai bine s-o las in pace? o sa astept un timp si poate daca se mai linisteste n-o s-o mai intepe deloc...si daca va continua senzatia o sa-i refacem analizele, desi sper sa nu fie cazul...

thx

tot nu vad pomenit cuvantul "doctor" in vreunul din posturile tale, da' ma rog, fiecare face cum considera cu el si cu cei dragi.

#13
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 mianna, on May 19 2008, 20:12, said:

tot nu vad pomenit cuvantul "doctor" in vreunul din posturile tale, da' ma rog, fiecare face cum considera cu el si cu cei dragi.

pai cand am zis ca o sa-i refacem analizele in caz ca senzatia de intepatura persista tu crezi ca ma refeream ca o sa-i recoltez eu sange si o sa-l analizez la microscop in vreo scoala generala? :P normal ca mergem la doctor

scopul meu nu era sa o tratez eu de vreo boala de capul meu (oricum nu e cazul) ci sa vad daca o pot ajuta cu ceva in perioada asta...dar am renuntat la ideea cu liv52, o las sa se linisteasca si vedem daca mai e cazul sa ne facem griji.

multumesc de sfat

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 adrianatoma, on May 19 2008, 20:42, said:

pai cand am zis ca o sa-i refacem analizele in caz ca senzatia de intepatura persista tu crezi ca ma refeream ca o sa-i recoltez eu sange si o sa-l analizez la microscop in vreo scoala generala? :P normal ca mergem la doctor

nu, scumpa, dar modul meu de gandire difera nitel de-al tau:

daca mergi la doctor, nu-i impui tu sa faca analize. asta decide el. iar ceea ce face el se cheama consultatie. :P

exista si varianta sa mergi la un laborator sa ceri sa i se faca analizele asta si ailalta. sa ti se faca, sa se interpreteze, si sa nu vezi la fata vreun medic.

#15
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 mianna, on May 19 2008, 21:06, said:

nu, scumpa, dar modul meu de gandire difera nitel de-al tau:

daca mergi la doctor, nu-i impui tu sa faca analize. asta decide el. iar ceea ce face el se cheama consultatie. :P

exista si varianta sa mergi la un laborator sa ceri sa i se faca analizele asta si ailalta. sa ti se faca, sa se interpreteze, si sa nu vezi la fata vreun medic.

ambele sunt viabile pentru mine atata timp cat aflu rezultatul...probabil ca atunci cand e vorba de analizele de rutina, mergem la un laborator si daca rezultatul o cere vizitam si un medic, in rest nu stiu cata lume merge direct la medic doar pentru analizele obisnuite, atata timp cat nu prezinta un simptom al unei boli.
dar bine, asta nu e o varianta general valabil, normal ca difera de la caz la caz

oricum, in ceea ce o priveste pe bunica mea, a fost mereu o persoana cu o sanatate de admirat si sper sa nu aiba probleme, sper sa fie ceva trecator, asociat acestei perioade mai grele :(

#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 adrianatoma, on May 19 2008, 21:47, said:

ambele sunt viabile pentru mine atata timp cat aflu rezultatul...probabil ca atunci cand e vorba de analizele de rutina, mergem la un laborator si daca rezultatul o cere vizitam si un medic, in rest nu stiu cata lume merge direct la medic doar pentru analizele obisnuite, atata timp cat nu prezinta un simptom al unei boli.
dar bine, asta nu e o varianta general valabil, normal ca difera de la caz la caz

oricum, in ceea ce o priveste pe bunica mea, a fost mereu o persoana cu o sanatate de admirat si sper sa nu aiba probleme, sper sa fie ceva trecator, asociat acestei perioade mai grele :(

in cazul de fata mie mi se pare ca prezinta.

multa sanatate bunicii tale.

#17
andrei_lascateu

andrei_lascateu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2008

 s3ction31, on May 19 2008, 14:37, said:

Vroiam sa deschid acu ceva vreme un topic despre Liv 52, dar m-am gandit c-o sa par paranoica. Am citit undeva (pe-un forum, ce-i drept), ca Liv 52 au fost scoase de pe piata in Germania, pt ca in urma unui studiu s-ar fi constatat ca mortalitatea este dubla la hepaticii tratati cu liv decat la cei tratati cu alte hepatoprotectoare.
Cum cunostintele mele de limba germana sunt precare (spre inexistente), nu m-am putut edifica in aceasta problema :)
Asa ca iau silimarina. Si pisicu' de asemenea.

Posibil din traducere sa fi inversat problema.
Produsul Liv.52 este atestat de sute de lucrari stiintifice, studii de caz. Pentru mai multe informatii accesati liv52.com
Bineinteles ca inainte de a lua orice supliment alimentar este bine sa se consulte un medic sau sa se citeasca foarte bine prospectul.
Nu exista contraindicatii pentru acest produs dar este posibil ca de la caz la caz sa difere modul si perioada in care acesta isi face efectul.
Fiind un produs 100% din plante nu poate fi la fel de "instant" ca un produs de sinteza (facut in laboratorator din compusi chimici) dar repet conform studiilor de caz acest produs face ceea ce trebuie sa faca si anume "protejeaza ficatul".
Sunt tone de informatii in limba engleza despre acest produs pe Internet, inclusiv despre modul cum se produce, cum este verificat, s.a.
Recomandarea mea este aceeasi ca si a celorlalti participanti la acest post, consultarea medicului, stabilirea unui diagnostic, tratarea cauzei nu a simptomelor.

Sanatate multa tuturor.

#18
gringo50

gringo50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2009
cum e cu liv 52 pana la urma?e bun sau nu?a luat cineva o perioada mai lunga de timp si a avut niste concluzii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate